Pieniądze

Pieniądze

Rating Polski. Agencja S&P podniosła perspektywę

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "BBB+/A-2"- podała agencja w piątek w komunikacie. Perspektywę ratingów podniesiono do pozytywnej ze stabilnej. Pozytywna perspektywa wskazuje na podwyższone szanse na podwyżkę ratingu w horyzoncie dwóch lat. "Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o podwyższeniu perspektywy ratingu do poziomu pozytywnego. Czekamy na kolejny naturalny krok ze strony agencji jakim będzie podniesienie samego ratingu" - powiedziała Teresa Czerwińska, minister finansów.

Polską gospodarkę czeka ważna ocena

W piątek agencja ratingowa S&P powinna opublikować wyniki przeglądu ratingu dla Polski. Spośród trzech największych agencji to właśnie S&P ocenia polską gospodarkę najsurowiej.

Wygrane na automatach będą zwolnione z PIT

Wszystkie wygrane na automatach i grach w karty będą zwolnione z podatku PIT, a ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody - to proponowane przez rząd zmiany w ustawach o podatkach dochodowych, których pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

Przecena bitcoina. W tym roku stracił już połowę wartości

Kurs bitcoina we wtorek spadł poniżej bariery 7 tysięcy dolarów. Od początku roku wirtualna waluta straciła już ponad 52 procent swojej wartości. Zdaniem analityków, ostatnie spadki to efekt zbliżającego się ostatecznego terminu na złożenie rozliczenia podatkowego w Stanach Zjednoczonych.

Urzędy pracy do reformy. "Miejsce obecnej ustawy jest w niszczarce"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nową ustawą o rynku pracy. Zmiany czekają pośredniaki, w których wciąż zarejestrowanych jest ponad milion osób. Urzędy mają być bardziej elastyczne i dopasowane do potrzeb rynku. Dzisiejsze przepisy w wielu przypadkach wiążą ręce urzędnikom. - Miejsce obowiązującej ustawy jest w niszczarce – mówią eksperci.

Ceny przyhamowały. "Zadziwiający wynik"

Wzrost cen na poziomie 1,3 procent rok do roku to zadziwiający wynik, bo baza z zeszłego roku była tak niska, że wydawało się, że inflacja powinna być wyższa - ocenił główny analityk Xelion Piotr Kuczyński. Zdaniem Zbigniewa Maciąga z Konfederacji Lewiatan na obniżkę inflacji w marcu miały wpływ ceny paliw.

Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? Raport

W 2017 roku na najwyższe zarobki mogli liczyć pracownicy w województwie mazowieckim, gdzie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5500 złotych brutto - wynika z raportu opublikowanego przez serwis pracuj.pl.

Ekspert: PIT warto złożyć wcześniej

Pozostał niecały miesiąc na rozliczenie z fiskusem - mamy na to czas do 30 kwietnia. Jak przypominał w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Adam Ossowski z kancelarii Ożóg Tomczykowski, w tym czasie Polacy "będą myślami przy grillowaniu, a tu trzeba złożyć rozliczenie". Dlatego, jak podkreślił, warto to zrobić wcześniej. Ekspert przypominał, że jeżeli nawet PIT-11 od pracodawcy nie dotarł w terminie, to podatnicy nie są zwolnieni z obowiązku złożenia deklaracji.

Jak rozliczyć dochody z kryptowalut?

Osoby inwestujące w kryptowaluty powinny pamiętać o wykazaniu dochodów z tego tytułu w zeznaniu rocznym i odprowadzeniu podatku w odpowiedniej wysokości - przypominają eksperci PwC.

Pracodawcy wydają miliardy na "chorobowe". Pomóc mają e-zwolnienia

Papierowe zwolnienia lekarskie przejdą do historii już za trzy miesiące, a zastąpią je wyłącznie zwolnienia elektroniczne. - Wprowadzenie takich zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska.

Przelewy w euro będą tańsze

Komisja Europejska chce wprowadzić regulacje nakazujące bankom naliczanie znacznie niższych prowizji za zlecenia przelewów w euro. Zamiast płacić około pięciu złotych często będziemy mogli wykonywać je bezpłatnie - wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Nadwyżka w budżecie. Ale wpływy z VAT niższe niż przed rokiem

Po lutym budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości 4,46 miliarda złotych - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Dla porównania po styczniu nadwyżka wynosiła 8,6 miliardów złotych. Do państwowej kasy wpłynęło przez pierwsze dwa miesiące roku mniej pieniędzy z tytułu VAT niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Większy zastrzyk gotówki odnotowano z kolei z tytułu podatku PIT i CIT. Ma to związek z dobrą sytuacją na rynku pracy i kondycją polskiej gospodarki.

Bruksela szykuje rewolucję w przelewach. Ma przynieść miliardowe oszczędności

Miliard euro oszczędności rocznie ma przynieść zmiana przepisów zaproponowana przez Komisję Europejską. Reforma ma dotyczyć przelewów dokonywanych we wspólnej walucie. Komisja proponuje obniżenie opłat za przelewy w euro między państwami Wspólnoty. Dziś mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, które nie posługują się wspólną walutą, słono płacą za przelewy w euro.

"Finansowa kara za rozwód". Pomysł rządu w sprawie emerytur

W przypadku rozwodu część pieniędzy zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) ma trafić do skarbu państwa. Dotyczy to sytuacji, gdy jeden z małżonków nie odprowadzał dodatkowych składek na emeryturę. "To rodzaj kary finansowej za rozwód" - komentuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w stanowisku do projektu.

Najbogatsi Belgowie ukryli miliardy euro przed fiskusem

Sześćdziesięciu ze stu najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu, by unikać podatków. W aferę zamieszany jest były premier Yves Leterme i dziesiątki firm. Przed belgijskim fiskusem ukryto w ten sposób 48 mld euro - piszą "Le Soir" i "De Tijd".

Węgierskie złoto wróciło do Budapesztu. Polska swoje nadal trzyma w Anglii i zarabia miliony

73 miliony złotych - tyle na zdeponowanym złocie zarobił w ostatnich trzech latach Narodowy Bank Polski. Chodzi o 98 ton tego kruszcu, który znajduje się w skarbcu Banku Anglii. Za przetrzymywanie sztabek w Londynie Polska zapłaciła w ubiegłym roku 80 tysięcy złotych. Nie jesteśmy jednak tutaj wyjątkiem. W podziemiach Banku Anglii swoje rezerwy złota trzyma około 60 krajów, choć z tego grona w ostatnich dniach wypadły Węgry. Tamtejszy bank centralny poinformował o ściągnięciu wszystkich trzech ton kruszcu do Budapesztu. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.