Pieniądze

Pieniądze

Uzbrojony w kalkulator. Zagubionym odpowie na pytanie, ile dostaną na emeryturze

Doradca emerytalny przygotuje prognozę wysokości świadczenia i przybliży obywatelowi, w jaki sposób skorzystać z prawa do emerytury – zapowiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed podczas spotkania w ramach kampanii dotyczącej zmian w systemie emerytalnych. Doradcy będą działać od 1 lipca w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju.

Ma być łatwiej z podatkami. Sprawdź, jak ma wyglądać nowa procedura

Szykuje się uproszczenie procedur podatkowych. Od czerwca podatnicy kwestionujący niekorzystne dla nich interpretacje, nie będą musieli wzywać organu do usunięcia naruszenia prawa. Zamiast tego, interpretację będą mogli zaskarżyć bezpośrednio do sądu - wyjaśnia doradca podatkowy z Crido Taxand, Amelia Górniak. Aktualne przepisy nie przewidują trybu odwoławczego w przypadku otrzymania niekorzystnej interpretacji.

Nawet 9 złotych za butelkę wody. Na lotnisku ma być taniej

Warszawskie Lotnisko Chopina deklaruje, że udostępni pasażerom wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz umożliwi dostęp do źródeł bezpłatnej wody pitnej - wynika z odpowiedzi na poselską interpelację, której udzielił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Rząd chce zaskoczyć skalą podwyżki. Minimalna płaca przebije dwa tysiące złotych

Rozpoczęły się negocjacje stawki minimalnej, jaka będzie obowiązywała w 2018 roku. Punktem wyjścia jest podniesienie miesięcznego minimalnego wynagrodzenia do 2050 zł, ale rząd zapowiada, że tegoroczna podwyżka będzie wyższa, niż wynika to ze wskaźników ekonomicznych. Poinformował o tym przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

SKOK-i tracą coraz więcej. Wynik kas na dużym minusie

40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 roku wykazało łącznie stratę 118,5 milionów złotych - kilkakrotnie większą niż rok wcześniej - wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego. Na koniec 2015 roku te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 milionów złotych.

Inspektor pracy sam zmieni umowy-zlecenia na etat? "To dobre rozwiązanie"

Inspektor pracy, a nie sąd będzie mógł zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę - to pomysł posłów PiS - podaje związek Pracodawców RP. Pozytywnie odniósł się do takiego rozwiązania wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Pracodawcy nie zostawiają na takich planach suchej nitki, podkreślając wątpliwości prawne.

Roaming bez dodatkowych opłat, ale nie u wszystkich. Polacy mogą być rozczarowani

Od 15 czerwca osoby podróżujące po Unii Europejskiej powinny móc telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Jak się okazuje, nie wszyscy operatorzy sieci komórkowych planują w pełni dostosować się do regulacji, a Polska jest jedynym krajem, w którym tak wyraźnie widać opłaty.

"Wdowi grosz" bez podatku. Mieszkanie będzie można sprzedać od razu

Dobra wiadomość dla spadkobierców. Małżonek nie będzie już musiał płacić podatku, jeżeli sprzeda wspólną nieruchomość przed upływem pięciu lat od śmierci żony lub męża. Dotychczas dochód z takiej transakcja wiązał się z powstaniem obowiązków wobec fiskusa. Sytuacja zmienia się na skutek poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, która może być kamieniem milowym w orzecznictwie dotyczącym spadków.

Fiskus odpuszcza słupom? "Zmiana filozofii działania"

Krajowa Administracja Skarbowa nie powinna tracić energii na tzw. słupy, które służą wyłudzaniu VAT - twierdzi "Puls Biznesu", przytaczając nowe wytyczne dla urządników. Absolutnie nie ma planu, który zakładałby zaniechanie prowadzenia czynności względem firm, które naruszają przepisy - twierdzi resort finansów, ale przyznaje, że chce zmienić "filozofię działania".

Mają plan, jak ratować euro. Miałby powstać nowy organ

Rząd Hiszpanii przekazał Komisji Europejskiej plan naprawy strefy euro. Program reform koncentruje się na utworzeniu wspólnego rządu gospodarczego, który między innymi zarządzałby długiem i kontrolował politykę fiskalną poszczególnych członków eurolandu. Centroprawicowy gabinet Mariano Rajoya w przesłanym do Brukseli piśmie podkreślił też, że niezbędne jest dokończenie rozpoczętej reformy systemu bankowego w Unii Europejskiej.

Utrata własnej waluty. Polska przed historycznym wyborem, czy dołączyć do strefy euro

- Utrata własnej waluty stworzyłaby ryzyko dla gospodarki - mówi o wprowadzeniu euro w Polsce Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów. Odmiennego zdania jest Dariusz Rosati, eurodeputowny Platformy Obywatelskiej. - Polsce opłaca się przyjąć euro z punktu widzenia ekonomicznego (...) to korzyści w granicach 30 miliardów złotych rocznie - wskazuje gość programu "Horyzont" w TVN24.

Polacy "zarabiają" na kredycie. Ale raty wkrótce mogą poszybować

Osoba, która w 2012 roku miała kredyt hipoteczny, dziś cieszy się ratą o 20 procent niższą. Wszystko dzięki niskim stopom procentowym. Niestety mechanizm ten może zadziałać też w drugą stronę, gdy w końcu Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić koszt pieniądza w gospodarce – przestrzegają analitycy. Dane dotyczą kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie. Gdyby zaoszczędzone pieniądze przeznaczono jedynie na spłatę, dziś przeciętny kredytobiorca byłby bliżej o jedną dwunastą, żeby uwolnić się od obciążenia - wynika z raportu.

Niższe emerytury po zmianie wieku emerytalnego. Znamy dokładne wyliczenia

W październiku tego roku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Tylko w tym roku z tego przywileju będzie mogło skorzystać dodatkowe 331 tysięcy osób. Jak podkreślają autorzy reformy, odejście z rynku pracy w wieku 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn to prawo, a nie obowiązek. Korzystający z tego prawa mogą sporo stracić.