Co musi zawierać umowa o dzieło? Kiedy można od niej odstąpić? Kto ponosi odpowiedzialność za wykonanie pracy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz zobaczysz przykładowy wzór umowy o dzieło.
Umowa o dzieło - co to jest?
Definicja umowy o dzieło jest dość intuicyjna - przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła, podczas gdy zamawiający zobowiązuje się do zapłaty za wykonanie dzieła. Dokładna definicja została zawarta w Kodeksie Cywilnym w artykule 627.
Należy podkreślić, że w tym przypadku kluczowy jest rezultat - czyli efekt końcowy, który określony jest w umowie o dzieło. Przedmiotem umowy o dzieło - oczekiwanym rezultatem - może być na przykład napisanie książki, wykonanie rzeźby czy mebla albo stworzenie strony internetowej.
W praktyce często przedmiot umowy o dzieło budzi wątpliwości i trudno czasem stwierdzić czy rzeczywiście tego typu umowa jest najbardziej właściwa, czy może jednak powinno to być uznane za świadczenie usług lub zlecenie. Według prawników na przykład przeprowadzenie szkolenia lub wykładu nie powinno być uznawane za dzieło, gdyż brakuje w tych przypadkach namacalnego rezultatu.
W przypadku tego rodzaju umowy nie ma też znaczenia czas i miejsce - nie jest ważne, ile czasu poświecisz na wykonanie dzieła i gdzie je wykonujesz (o ile nie jest to doprecyzowane w umowie). Ważne jest osiągnięcie pożądanego rezultatu.
Umowa o dzieło - wynagrodzenie
Wynagrodzenie w umowie o dzieło może zostać ustalone jako ryczałtowe (należna kwota pieniężna jest ustalana z góry) lub kosztorysowe (opiera się na przewidywanym zakresie prac i kosztach ich wykonania, przy czym koszty te nie są ostateczne i mogą ulec zmianie).
Składki ZUS a umowa o dzieło
Jeśli chodzi o składki ZUS, to umowa o dzieło jest pod tym względem niezwykle korzystna. Jest tak, ponieważ wykonawca nie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym.
W przypadku umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą (z którym podpisana jest umowa o pracę), wtedy ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownik jest na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym.
Jak zawrzeć umowę?
W Kodeksie cywilnym nie jest wyszczególnione, jak dochodzi do zawarcia umowy o dzieło, może być nawet zawarta w sposób dorozumiany. Oznacza to, że można zawrzeć umowę o dzieło w formie ustnej, pisemnej, pisemnej z urzędowo poświadczoną datą, pisemnej z podpisami notarialnie lub urzędowo poświadczonymi, dokumentowej oraz aktu notarialnego.
W umowie o dzieło powinny się znaleźć następujące elementy: oznaczenie stron i ich dane, przedmiot umowy, wynagrodzenie, określenie terminów wykonania dzieła, opcjonalne ustalenia oraz podpisy obu stron.
Odstąpienie od umowy o dzieło
Obie strony mają prawo odstąpienia od umowy, ale wykonawca ma bardzo ograniczone pole manewru. Może to zrobić tylko, gdy wykonanie dzieła wymaga współpracy zamawiającego, a on takiej współpracy odmawia.
Z kolei zamawiający może odstąpić od umowy gdy: wykonawca spóźnia się z rozpoczęciem lub wykańczaniem dzieła i prawdopodobnie nie ukończy go w terminie, dzieło ma wady, których nie da się usunąć, dzieło jest tworzone w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, dzieło nie zostało ukończone w terminie.
Jeśli zamawiający odstąpił z powodu wadliwego lub niewłaściwego wykonania, to może z tego powodu obniżyć wynagrodzenie o koszty innego wykonawcy, który poprawił dane dzieło.
Jeśli zamawiający odstąpi od umowy bez uzasadnionej przyczyny i bez winy wykonawcy, to musi zapłacić ustalone wcześniej wynagrodzenie pomniejszone o ewentualne koszty zaoszczędzone z powodu niewykonania dzieła. Oszczędnościami takimi mogłyby być materiały lub ich wartość, jakie wykonawca musiałby zużyć do wykonania dzieła, a co w wyniku zaniechania dzieła może wykorzystać w inny sposób.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock