Pieniądze

Pieniądze

Polacy chcą wydać na święta więcej niż przed rokiem. Jakie są najbardziej oczekiwane prezenty?

Polacy planują przeznaczyć na święta Bożego Narodzenia średnio 209 euro, czyli 882 zł. Głównie na prezenty i żywność. Jak wynika z międzynarodowego badania "Zakupy świąteczne 2017" przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, to o 2 procent więcej niż w ubiegłym roku. Najbardziej spodziewanym prezentem są kosmetyki i perfumy, natomiast bliskich najchętniej obdarowywać będziemy książkami.

Inflacja pożera zyski z większości lokat

Jeszcze ponad dwa lata inflacja może być wyższa od oprocentowania przeciętnej lokaty bankowej. Realne straty przyniesie też większość kupowanych dziś obligacji skarbowych. Jest to tym bardziej zaskakujące, że w bieżącym roku obligacje skarbowe mogą cieszyć się największą popularnością od ponad dekady.

Święta bez 500 plus dla emerytów. ZUS mówi: nie

PSL chciałoby wyprzedzić rząd w sprawie 500 plus dla emerytów. Zgodnie z projektem zgłoszonym przez Stronnictwo wypłacany co roku w grudniu dodatek dla najuboższych emerytów i rencistów miałby wynieść od 300 do 500 złotych. Dodatkowe wsparcie finansowe dla tej grupy wcześniej zapowiadało także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Projektowi PSL sprzeciwia się ZUS, który chciałby opóźnić wejście nowych przepisów o co najmniej rok.

Mniejsze zadłużenie Skarbu Państwa

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec października spadło miesiąc do miesiąca o 0,9 procent, czyli o 8,7 miliardów złotych do 932 miliardów złotych - podało Ministerstwo Finansów. Zadłużenie było wyższe o 3,3 miliarda złotych (0,4 procent) wobec końca 2016 roku.

Dwa lata rządu PiS. Oto pięć zmian dotyczących podatków

Druga rocznica zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło minęła 16 listopada. Z tej okazji eksperci Grant Thornton, organizacji zrzeszającej niezależne firmy audytorskie, doradztwa podatkowego oraz konsultingu biznesowego, wybrali najważniejsze zmiany w podatkach w ciągu ostatnich dwóch lat.

Eksperci o podwyżkach: zapytajmy prezydenta, ile płaci swoim pracownikom

Nie da się podnosić wynagrodzeń, jeżeli nie rośnie wydajność pracy. A wydajność pracy będzie rosła wtedy, kiedy będą inwestycje. A inwestycji nie ma dlatego, że rząd robi wszystko, żeby inwestycji nie było - mówiła w programie "Bilans" dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan. Zdaniem Piotra Szumlewicza z OPZZ, płace powinny rosnąć szybciej dla całych branż, ale "nikt się z nami nie chce dogadywać, ani ze strony pracodawców, ani władzy".

Tłum chętnych po 10 tysięcy złotych

Blisko 233,1 tys. górniczych emerytów i rencistów złożyło dotąd wnioski o 10-tysięczną rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Oznacza to, że na dwa dni przed upływem terminu przyjmowania wniosków, złożyło je ponad 99 procent wszystkich uprawnionych.

30 miliardów do budżetu. Morawiecki: zabraliśmy to bandytom i oszustom

W tym roku będzie co najmniej 20 miliardów złotych, które uda nam się uzyskać z uszczelnienia samego VAT. Dodając do tego inne podatki, będzie to blisko 30 miliardów - zapowiedział w piątek podczas Kongresu 590 w Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki. - Tak działa poważne państwo. To zabraliśmy bandytom, oszustom i daliśmy ludziom - podkreślił.

Musiałby pracować 1198 lat, by spłacić swój dług

Najbardziej zadłużona osoba, notowana w Krajowym Rejestrze Długów, musiałaby pracować 1198 lat, aby spłacić swój dług - wynika z danych KRD. Na spłatę średniego długu konsumenta potrzeba natomiast niespełna pół roku.

Rząd szykuje rewolucję dla drobnych przedsiębiorców. "Tysiąc złotych to za mało"

Pomysł i kierunek jest dobry, aczkolwiek uważam, że jest to w połowie niedokończone - ocenia pomysł wprowadzenia tzw. działalności nierejestrowej Marek Kolibski, ekspert podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy. Jego zdaniem próg tysiąca złotych "jest zdecydowanie za niski". - Jest to co najmniej nielogiczne, że musimy się martwić, aby miesięcznie nie przekroczyć tysiąca złotych, podczas gdy w skali roku z ustawy PIT wynika, że mamy do 8 tysięcy złotych bez podatku - wskazywał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Senat zaakceptował bez poprawek nowelę budżetu na 2017 rok

Senat zaakceptował w środę bez poprawek nowelizację budżetu na 2017 rok oraz ustawy okołobudżetowej. Mają one umożliwić między innymi wypłatę 2,3 miliarda złotych rekompensat dla górników oraz 980 milionów złotych dla publicznych TVP i Polskiego Radia.

Sprawdź, ile można zarobić u naszych sąsiadów

W Czechach można zarobić o 30-40 procent więcej niż w Polsce - stwierdził w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Maciej Witucki, prezes Work Service. Zauważył przy tym, że w Czechach są niższe koszty utrzymania. Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników z naszego kraju zgłaszają Słowacy. - Mamy oferty dla polskich prostych operatorów w firmach logistycznych rzędu 1 tysiąca euro miesięcznie plus pokryte przez pracodawcę koszty utrzymania na miejscu - wskazuje Witucki. Na jeszcze większe zarobki mogą liczyć ci, którzy wyjeżdżają za pracą do Niemiec.

"Stadium bardzo dobrej imprezy". Rumuńska gospodarka z imponującym wzrostem

Gospodarka rumuńska znajduje się w stadium bardzo dobrej imprezy - ocenił najnowsze dane o Produkcie Krajowym Brutto tego kraju Mariusz Adamiak, dyrektor działu strategii rynkowych PKO BP. Zdaniem gościa "Bilansu" w TVN24 BiS "sternicy rumuńskiej gospodarki myślą, że kolejny drink poprawi im jeszcze nastrój, ale później konsekwencje tego są straszne".

Jednorazowo wypłacisz mniej. Sieć bankomatów testuje nowy limit

Euronet Polska obniża maksymalną kwotę jednorazowych wypłat z bankomatów. Zamiast 2,5 tysiąca złotych, teraz w niektórych bankomatach będzie to już tylko 1 tysiąc złotych. Jak poinformowała tvn24bis.pl Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, "rozwiązanie obecnie przechodzi etap pilotażu".

Polacy ruszyli po obligacje. I pobili rekordy

W październiku Polacy wydali na obligacje oszczędnościowe 902 miliony złotych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. To najlepszy miesięczny wynik od dwóch lat. Łączna sprzedaż obligacji od początku roku przekroczyła już 5,4 miliardów złotych, co jest najlepszym wynikiem od dziewięciu lat.

Ważne zmiany dla dłużników. Szybciej trafią do rejestru

Od poniedziałku łatwiej sprawdzimy, czy nasz potencjalny kontrahent jest wiarygodny, a dłużnicy będą lepiej chronieni przed nieuczciwym wpisem do rejestru BIG. Zmiany te pomogą zapobiegać zatorom płatniczym i zwiększą bezpieczeństwo obrotu - zapowiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Raty niektórych kredytów skoczą nagle o 30 procent. Ostrzeżenie

Program Rodzina na Swoim pomógł prawie 200 tysiącom kredytobiorców w tańszym zakupie mieszkania lub budowie domu. Sposób jego działania może być jednak zdradliwą pułapką, z dniem ustania dopłat rata kredytu nagle wzrośnie, w dzisiejszych warunkach o ponad 30 procent - informuje Home Broker.