Pieniądze

Pieniądze

Nowa opłata na kolei. "Tak czy inaczej ucierpi pasażer"

Polskie Koleje Państwowe chcą pobierać od przewoźników tak zwaną opłatę dworcową. Państwowa spółka prowadzi już w tej sprawie negocjacje z firmami, jednak część z nich zgłasza zastrzeżenia do nowej daniny. "To kolejna próba przerzucania kosztów złego zarządzania nieruchomościami PKP na barki przewoźników" - podkreślił w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich Bogusław Godlewski. Jak ostrzega, w przypadku wejścia nowej opłaty będzie ona miała wpływ "na ceny biletów lub na liczbę połączeń".

Duży bank przejmuje SKOK Rafineria

Bank BGŻ BNP Paribas przejmie Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową Rafineria w Gdańsku. Zgodę na przejęcie wyraziła jednogłośnie Komisja Nadzoru Finansowego.

"Pensje rosną w Polsce za szybko"

- Jest niedobór pracowników i pracodawcy o nich walczą, a jedną z metod tej walki jest podnoszenie wynagrodzeń - wskazuje prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Popyt na kredyty hipoteczne nie zwalnia

Wymagania odnośnie wkładu własnego i niemałe dodatkowe koszty transakcyjne, to powody dla których w Polsce nie mamy do czynienia z nieokiełznanym boomem kredytowym - wynika z analizy Open Finance. "W gotówce trzeba mieć od około 13 do nawet 35 tysięcy, aby myśleć o zadłużeniu się na kwotę stu tysięcy. To jednak dzięki utrudnionemu dostępowi do kredytów hipotecznych mieszkania nie są dziś o kilkadziesiąt procent droższe" - pisze Bartosz Turek.

Kontrowersje w sprawie nowego podatku. "Bardzo niebezpieczny precedens"

Nowy podatek dla najbogatszych to bardzo niebezpieczny precedens - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Zdaniem gościa programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS "jest to de facto wprowadzenie nowego progu podatkowego i likwidacja podatku liniowego w działalności gospodarczej". - Podatku, dzięki któremu Polska tak dobrze się rozwija - ocenił szef ZPP.

Stopy procentowe ani drgną. Jest decyzja

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Nowy podatek. "Najbogatsi zapłacą po 50 tysięcy złotych"

Podatek solidarnościowy będzie dotyczył więcej niż 25 tysięcy osób i większość zapłacą przedsiębiorcy - powiedział w programie "Bilans" ekspert podatkowy Marek Kolibski z KNDP. Zdaniem ekonomisty Adama Czerniaka z Polityki Insight, z ekonomicznego punktu widzenia nowy podatek nie jest do końca uzasadniony.

Dyrektor w Amerykańskiej Izbie Handlowej: Polska cały czas musi dbać o wizerunek

Musimy cały czas dbać o wizerunek i starać się, żeby Polska była na top liście miejsc do inwestycji - powiedziała Dorota Dąbrowska-Winterscheid, dyrektor zarządzająca w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, która jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Szczególnie firmy globalne mają wybór całego świata. Jeżeli coś się złego dzieje, czy politycznie, czy ekonomicznie, to Polska wypada z czołówki listy - dodała w rozmowie z TVN24 BiS.

Wiceminister o obniżce stawek VAT. "Szansa na korektę w przyszłości"

To decyzje, które są przed nami, i praca, którą obecnie wykonujemy, daje realistyczne szanse na tego typu korekty w przyszłości - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Paweł Gruza, wiceminister finansów. W ten sposób odpowiedział na pytanie o możliwość powrotu do niższych stawek VAT, obowiązujących przed 2011 rokiem. Jak dodał, te decyzje są uzależnione od danych makroekonomicznych i prognoz sytuacji finansowej w kolejnych latach. Paweł Gruza jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kradzież na RODO. Uwaga na nowy sposób naciągaczy

Cyberprzestępcy mają nowy sposób na oszustwa. Podszywają się pod operatora sieci komórkowej i wysyłają SMS-y zachęcające do kliknięcia w link. Ma to rzekomo nam pomóc w przygotowaniu się na wejście w życie przepisów związanych z RODO.

Ile zarabiają parlamentarzyści w Niemczech i we Włoszech?

W Niemczech posłowie nie dostają nagród, ale oprócz pensji otrzymują pieniądze na mieszkanie, biuro poselskie i jego wyposażenie. Co ciekawe, nie muszą się z nich rozliczać. Również włoscy parlamentarzyści należą do najlepiej opłacanych na świecie. Podróżują za darmo i dostają pieniądze na zatrudnienie pomocników, których włoscy obywatele nazywają "nosicielami toreb". O zarobkach parlamentarzystów w tych dwóch krajach odpowiadali w programie "Dzień na Świecie" w TVN24 BiS korespondent Deutsche Welle Michał Jaranowski oraz Enrico Buscema z Radio Italia.

Wygrane na automatach będą zwolnione z PIT

Sejm uchwalił bez poprawek obszerną nowelizację ustaw podatkowych, która przewiduje m.in., że wszystkie wygrane na automatach będą zwolnione z PIT, ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody twórcze, większy będzie zakres podatku od dochodów z nieruchomości.

Kolekcja Rockefellerów najdroższą w historii. Miliony dolarów za obraz Picassa

646 milionów dolarów - taką kwotę przyniosła pierwsza z trzech aukcji kolekcji Rockefellerów. Pod młotek poszły dzieła z XIX i XX wieku. Największą uwagę przykuł obraz Pabla Picassa przedstawiający młodą dziewczynę z koszem kwiatów, który został sprzedany za 115 milionów dolarów. Niektórzy eksperci już mówią o "aukcji stulecia".