Pieniądze

Pieniądze

Słowacy szukają pracowników w Polsce

Słowackie firmy coraz śmielej szukają pracowników po polskiej stronie Tatr. Mogą na nią liczyć zwłaszcza ci nisko wykwalifikowani, do pracy w zakładach powstałych w związku z inwestycjami koncernów samochodowych na Słowacji. - Mamy zalążek podobnego trendu, jak w przypadku Czech – mówią eksperci.

W ten weekend utrudnienia w trzech bankach

Utrudniony dostęp do rachunków przez internet, niedostępność aplikacji mobilnej i infolinii - to tylko część utrudnień, które czekają klientów niektórych banków. Powodem są zaplanowane na najbliższy weekend prace serwisowe.

TVP i Polskie Radio dostaną dodatkowo blisko miliard złotych

Sejm znowelizował tegoroczny budżet i ustawę okołobudżetową, co umożliwi między innymi przekazanie 980 milionów złotych dla publicznych telewizji i radia. Przepadły wnioski PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektów oraz poprawki dotyczącej wstrzymania przekazania pieniędzy dla mediów.

Nowy pomysł na oszczędzanie Polaków. Ile może odłożyć przeciętny Kowalski?

Jeżeli przeciętny Kowalski, który zarabia średnią krajową, zdecyduje się odkładać minimalną składkę w wysokości 2 proc. swojego wynagrodzenia, to co miesiąc zaoszczędzi około 80 złotych - powiedział w programie "Bilans" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Przy maksymalnej składce pracownika i pracodawcy w ciągu 40 lat przyszły emeryt może w ten sposób uskładać nawet 500 tys. złotych.

Dodatkowa składka na emerytury. Rząd szykuje Pracownicze Plany Kapitałowe

Rządowy pomysł utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) ma być sposobem na wyższe emerytury w przyszłości. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minimalna wysokość składek na PPK ma wynieść 2 proc. po stronie pracodawców i 1,5 proc. po stronie zatrudnionych.

Mieszkanie to nie biuro? Głos zabrało ministerstwo

Nic się nie zmienia, mieszkanie może być biurem - uspokaja Ministerstwo Finansów. Tysiące przedsiębiorców może więc odetchnąć z ulgą i dalej odliczać koszty prowadzenia działalności we własnych czterech kątach. Materiał "Faktów" TVN.

Bez górnego limitu składek do budżetu trafią miliardy złotych. Ale to "zysk na krótką metę"

Na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe budżet państwa może zyskać w przyszłym roku ponad 5 miliardów złotych – wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprojektowało nowe przepisy. Zdaniem ekspertów związanych z organizacjami przedsiębiorców, reforma może doprowadzić do wzrostu nierówności wypłacanych świadczeń. - Nasili się presja na podwyższenie niskich emerytur i rent. Efektem będzie dalsze zwiększenie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Jak działają raje podatkowe? Tłumaczymy

Kajmany oraz Bermudy - to niektóre miejsca na mapie świata wymieniane przy okazji śledztwa Paradise Paper. To tam swoje swoje firmy krzaki miały zakładać duże przedsiębiorstwa, z usług tamtejszych kancelarii miały również korzystać zamożne osoby. Wszystko, by płacić mniejsze podatki. Mechanizm działania rajów podatkowych tłumaczy Łukasz Kijek, dziennikarz TVN24.

Małym firmom będzie trudniej o kredyt. Banki zaostrzą politykę

W ostatnim kwartale 2017 roku banki planują zaostrzyć politykę kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podobne ruchy planowane są odnośnie do kredytów konsumenckich. Odetchnąć mogą osoby, które pod koniec roku zamierzają ubiegać się o kredyt na mieszkanie. W tym przypadku, banki nie zamierzają zmieniać swojej polityki.

Zwrot nieruchomości. Ministerstwo proponuje ograniczenia

Ograniczenie w czasie możliwości domagania się zwrotu wywłaszczonej nieruchomości przewiduje nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. To rozwiązanie korzystne z punktu widzenia interesu publicznego, ale może negatywnie odbić się na prawach osób, którym przysługują roszczenia – ocenia ekspert.

Ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce

Z kwotą wpływów podatkowych na poziomie blisko 32 tysiące zł na jednego mieszkańca, Kleszczów w województwie łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły, w której wpływy z podatków były ponad 80-krotnie niższe - 390,29 zł per capita.

Ksawery i Grzegorz mogą rozdmuchać ceny polis

Niewykluczone, że ubezpieczając dom od skutków żywiołów wkrótce będziemy musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Scenariusz podwyżek jest coraz bardziej prawdopodobny, bo rośnie kwota odszkodowań wypłacanych po przejściu nawałnic i wichur.