Czy darowizna samochodu musi być obciążona podatkiem? Czy umowa przekazania pojazdu musi być w formie aktu notarialnego? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania i nie tylko. Będziesz też mógł pobrać wzór umowy darowizny samochodu.
Umowa darowizny samochodu - podstawowe informacje
To, jak stosować umowy darowizny samochodu, regulują artykuły Kodeksu Cywilnego - od 888 do 902. Mechanizm wszystkich umów, w których przekazywana jest darowizna, jest dość podobny - darczyńca przekazuje część majątku na rzecz obdarowywanego. Nie ma ograniczeń co do tego, kto może zostać obdarowany, ani co może być przedmiotem darowizny - mogą to być np. pieniądze lub samochód.
Umowa darowizny samochodu musi być w formie pisemnej, ale nie musi być w formie aktu notarialnego. Kontrakt zaczyna być ważny w chwili przekazania przedmiotu darowizny (w tym przypadku samochodu) oraz przeniesieniu prawa własności na obdarowanego.
Czy trzeba zapłacić podatek od darowizny samochodu?
Określenie wartości samochodu jest kluczowe, bo od darowizn należy zapłacić podatek. Jest to szczególnie ważne dla obdarowanego, bo to na nim ciążą obowiązki: obliczenia wysokości podatku, złożenia zeznania w urzędzie skarbowym oraz zapłacenia podatku, jeśli jest wymagany.
Wyjątkiem jest najbliższa rodzina, która nie musi płacić podatku za darowiznę. Zwolnieni z daniny są: - małżonek, - dzieci i wnuki, - rodzice, - dziadkowie, - pasierbowie, - rodzeństwo, - ojczym lub macocha.
Podkreślmy jednak, że by zwolnienie były powyższe osoby z podatku, nabycie własności musi być zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Jeśli wartość samochodu nie przekracza kwoty wolnej od podatku (w przypadku pierwszej grupy podatkowej jest to 9637 zł - liczone na przestrzeni pięciu lat), to nie trzeba zgłaszać darowizny. Dodajmy, że darowiznę zgłasza się za pomocą wniosku SD-Z2.
Umowa darowizny samochodu - co powinna zawierać?
W prawidłowo sporządzonej umowie darowizny samochodu powinny być: - data oraz miejsce zawarcia umowy, - oznaczenie stron umowy, - oznaczenie przedmiotu umowy (m.in. marka samochodu, rok produkcji oraz numery nadwozia i rejestracyjny), - oświadczenie darczyńcy o posiadaniu prawa własności samochodu oraz o braku zobowiązań wobec osób trzecich, - określenie wartości darowizny, - oświadczenie o przekazaniu samochodu lub przyjęciu lub ustalenie terminu przekazania darowizny, - stopień pokrewieństwa, - określenie ilości sporządzonych egzemplarzy.
W samej umowie darowizny samochodu darczyńca może się też znaleźć tzw. polecenie, czyli zobowiązanie obdarowanego do jakiegoś działania - np. przekazania pieniędzy trzeciej stronie.
Może się zdarzyć, że rzecz darowana - w tym przypadku samochód - ma wady. W takim przypadku darczyńca musi naprawić szkodę, którą wyrządził obdarowanemu przez to, że choć wiedział o wadach, to o nich nie poinformował obdarowanego. Przepis ten nie jest stosowany, gdy obdarowany mógł z łatwością wadę lub wady zauważyć.
Odstąpienie od umowy darowizny samochodu
Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną - gdy po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ drastycznemu pogorszeniu. Ponadto, gdy po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany musi odwzajemnić pomoc w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia (może też zwrócić wartość wzbogacenia). Czy darczyńca może odwołać darowiznę już wykonaną? Tak, jeśli obdarowany dopuści się względem niego rażącej niewdzięczności.
Po dwóch latach od wykonania umowy darowizny nie można już żądać jej rozwiązania.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock