Najnowsze

Najnowsze

Z ministerstwa do BCC

Były wiceminister finansów profesor Stanisław Gomułka został w poniedziałek głównym ekonomistą Business Centre Club - poinformowała organizacja przedsiębiorców w komunikacie. W połowie kwietnia Gomułka zrezygnował z funkcji wiceministra finansów.

A4 znów w prokuraturze

Sprawa opłat za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice po raz drugi trafiła do prokuratury - donosi RMF FM. Doniesienie złożyli małopolscy posłowie. Uważają oni, że przestępstwem jest pobieranie pieniędzy za "produkt autostradopodobny" - jak nazwał ten odcinek UOKiK.

Nocleg na dworcu pod szyldem Warsa

Dzisiaj spóźniony pasażer może co najwyżej przedrzemać noc na dworcowej ławce. Kolej chce mu dać nocleg w trzygwiazdkowym hotelu. Inwestycję w ten segment rozważa Wars - pisze "Puls Biznesu".

Sondaż: Weto prezydenta niesłuszne

Aż 45 proc. Polaków uważa, że prezydent Lech Kaczyński podjął niesłuszną decyzję wetując nowelizację ustawy medialnej - wynika z sondażu "Dziennika". Za słuszną decyzję prezydenta uznał co trzeci badany.

Reforma KRUS już w 2009 r.?

Projekt reformy KRUS jest na finiszu - donosi "Gazeta Wyborcza". Minister rolnictwa Marek Sawicki przedstawi go rządowi pod koniec maja. Nowe przepisy mają wprowadzić zróżnicowanie składek płaconych przez rolników w zależności od wartości ich gospodarstwa.

Strajk tramwajów na Śląsku

Dwie godziny trwał strajk ostrzegawczy w spółce Tramwaje Śląskie, zorganizowany przez "Sierpień 80". Większość tramwajów kursujących po aglomeracji górnośląskiej ruszyło na trasę dopiero o 5.45. Pasażerowie musieli przesiąść się do autobusów.

Gawlikowska-Hueckel po Marcinkiewiczu

Prezes NBP ogłosił w niedzielę w Kijowie, że prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel została oficjalnie zgłoszona jako polski kandydat na dyrektora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Jako pierwsza, o nominacji tej - wówczas jeszcze nieoficjalnie - informowała już w czwartek TVN CNBC Biznes.

Balcerowicz: wczesne emerytury szkodzą Polsce

- Sytuacja, w której pracujący Polak ma na utrzymaniu niemal jednego niepracującego, jest skandaliczna - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, komentując obecną sytuację w polskim systemie socjalnym.

Droga żywność

Do żniw jeszcze co najmniej trzy miesiące. Ale żniwa od dawna mają producenci nawozów, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy podrożały o kilkadziesiąt procent. A drogie nawozy to droga żywność.

Nowa taryfa socjalna TP SA

TP SA wprowadza nowy plan taryfowy dla najuboższych. Taryfa zakłada abonament po 18 złotych, możliwość dokupienia dostępu do internetu i naliczanie sekundowe. Telekomunikacja będzie jednak do nowego planu dopłacać. Analitycy mówią, że giełdowych inwestorów to nie przerazi, ale może to być kolejny kamyczek do ogródka problemów notowanej na GPW spółki.

"Większe wydobycie nie zahamuje cen ropy"

- Arabia Saudyjska jest gotowa zwiększyć dostawy ropy, jednak jak na razie nie jest to konieczne - to odpowiedź saudyjskiej strony na słowa amerykańskiego prezydenta George'a Busha, który zaapelował o zwiększenie wydobycia tego surowca.

Zakaz połowu dorsza dużo wcześniej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyspieszy wprowadzenie okresu ochrony dorsza na południowym Bałtyku. Tego gatunku nie będzie można łowić już od 22 maja. Zakaz ma obowiązywać do końca września.

Indesit przenosi się do Polski

Z Anglii do Polski - Indesit przenosi część swojej produkcji do Łodzi. 420 pracowników zakładów produkcyjnych sprzętu AGD w Woodston koło Peterborough we wschodniej Anglii otrzymało 90-dniowe wypowiedzenia.

PGNIG dodało gazu

Ceny gazu kupowanego przez PGNiG od Rosjan wyrażane są w dolarach. I rzeczywiście te ceny w dolarach  wyraźnie wzrosły na przestrzeni ostatnich miesięcy i w momencie kiedy PGNiG wnioskowało o podwyżkę do URE, wszystko wskazywało na to, że za ten gaz zapłaci więcej.

Gospodarka USA w recesji, mimo dobrych danych?

Dobre wyniki z USA. Liczba rozpoczętych inwestycji w budownictwie domów mieszkalnych wzrosła w kwietniu o 8,2 proc. do około 1 mln w ujęciu rocznym - wynika z danych Departamentu Handlu USA. Jednak mimo optymistycznych danych niektórzy ekonomiści mówią o recesji.

Przedsiębiorcy słabo ocenili ministrów

- Nieprzeprowadzone reformy finansów i systemu podatkowego oraz brak woli rządu do obniżania kosztów pracy i usuwania barier biurokratycznych to najczęstsze zastrzeżenia, jakie mają przedsiębiorcy do pracy ministrów resortów gospodarczych. Wynika to z sondażu, jaki Business Center Club przeprowadził wśród polskich przedsiębiorców.

Budujemy coraz więcej

Budujemy coraz więcej mieszkań i domów. Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu 2008 r. do użytku oddano o ponad 36 proc. więcej mieszkań niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Dolina krzemowa we Wrocławiu

Wrocław ma szansę stać się siedzibą Europejskiego Instytutu Technologicznego - dla Polski to szansa na dostęp do najnowszych technologii i szybszy rozwój. Decyzja o lokalizacji placówki zapadnie 30 maja. Zanim to nastąpi w całej Polsce rusza akcja "Napiszmy do Europy!", której zadaniem jest wsparcie wrocławskiej kandydatury.

Sawicki podejrzewa zmowę na rynku nawozów

- Poprosiłem UOKiK o zbadanie, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku nawozów - powiedział w TVN CNBC Biznes minister rolnictwa Marek Sawicki. Szef resortu rolnictwa jest zaniepokojony gwałtownym wzrostem cen nawozów, a co za tym idzie - żywności.

Państwowe spółki w polskie ręce

Resort skarbu chce, aby to przede wszystkim Polacy skorzystali na prywatyzacji. - 75 proc. firm z udziałem Skarbu Państwa przeznaczonych do prywatyzacji w ciągu najbliższych czterech lat będzie w zasięgu polskiego małego i średniego biznesu – powiedział miinister skarbu Aleksander Grad.

Kosztowne zguby

Moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że zgubiliśmy kartę kredytową - albo co grosza ktoś nam ją ukradł z pewnością do przyjemnych nie należy. Warto jednak w takiej sytuacji zachować zimną krew i działać szybko. Szczególnie, że zastrzeżenie dostępu do własnych pieniędzy jest teraz proste jak nigdy dotąd.

Orange sprzeda Polakom iPhona

Jeden z bardziej popularnych gadżetów współczesnego Świata - iPhone będzie można kupić w Polsce w sieci telefonii komórkowej Orange. Zdaniem analityków zdobycie przez Orange iPhona może zdecydować o tym, że sieć ta na trwałe zajmie pierwsze miejsce wśród polskich operatorów komórkowych.

Polska jak Las Vegas?

Platforma po cichu szykuje hazardową rewolucję - pisze "Puls Biznesu". Chce znieść ograniczenia w powstawaniu kasyn i salonów gry. Ich powstawanie ma regulować wolny rynek. To świetna wiadomość dla mafii szukających pralni brudnych pieniędzy. Gorsza dla rodzin ludzi o słabym charakterze.

Internet dałby urzędnikom 2 mld zł oszczędności?

Miliardy złotych można by zaoszczędzić dzięki internetowym przetargom. Przyjmując, że tylko co piąty przetarg można przeprowadzić w sieci, przy cenach niższych o 20 proc. Oznacza to, że rocznie marnuje się 2 mld zł z pieniędzy podatników - wylicza "Rzeczpospolita".

Koniec LOT-ów do Pekinu

Dwa miesiące przed przed Igrzyskami Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały się zawiesić połączenia na uruchomionej niedawno linii Warszawa – Pekin. Od 6 czerwca połączenie to zniknie z rozkładu lotów, a zostanie wznowione w 2010 roku, czyli wtedy, gdy LOT dostanie nowe samoloty.

Budżetówko, zapomnij o podwyżkach

Osoby zatrudnione w sferze budżetowej nie mają co liczyć w przyszłym roku na wysokie podwyżki. Urzędnicy skarbowi, nauczyciele, naukowcy, muzealnicy, pocztowcy, bibliotekarze, weterynarze mogą dostać w 2009 r. najwyżej 6–6,5 proc. podwyżki. – Nie ma żadnego powodu, by płace wzrosły bardziej – mówi „Polsce” minister finansów Jacek Rostowski.

Rząd chce utrudnić strajkowanie

Pracodawcy i rząd chcą utrudnić związkom zawodowym strajki. Za nielegalne okupowanie firm mogą im grozić milionowe odszkodowania, a negocjować z pracodawcami mogłyby tylko duże związki - donosi "Gazeta Wyborcza".

TP SA wprowadzi abonament dla najuboższych

Telekomunikacja Polska wprowadzi tańszy abonament dla osób, które pobierają stałe zasiłki w ośrodkach pomocy społecznej – poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nowy plan może zacząć obowiązywać już od 1 czerwca tego roku.

Elektrownie będą mogły truć bardziej

Rząd chce się przyczynić do ograniczenia wzrostu cen prądu. - Elektrownie prawdopodobnie otrzymają dodatkowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Zaznaczył jednak, że jeszcze w tej sprawie trwają rozmowy z ministrem środowiska Maciejem Nowickim.

Jest zastępca Marcinkiewicza w EBOiR

Profesor Uniwersytetu Gdańskiego Krystyna Gawlikowska-Hueckel ma być polskim kandydatem na jednego z dyrektorów w Europejskim banku Odbudowy i Rozwoju - dowiedział się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. Potencjalna kandydatka nie komentuje jednak na razie tych doniesień.