Najnowsze

Najnowsze

130 miliardów euro dla europejskiej gospodarki

Komisja Europejska przygotowuje pakiet działań wspierających koniunkturę gospodarczą, który opiewać ma na 130 mld euro. Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej ma przeznaczyć na ten cel 1 procent swojego PKB.

Koniec tanich wczasów w ciepłych krajach?

Podwyżka cen w biurach turystycznych. Nawet o 10 procent zdrożeją zagraniczne wczasy i wycieczki. Podwyżkę cen powoduje coraz słabsza złotówka. Mimo to chętnych na wyjazdy nie brakuje - zapewniają biura podóży.

Kolejarze zapowiadają kolejne protesty

Kolejowi związkowcy zapowiedzieli na 9. grudnia kolejne protesty w obronie dotychczasowego systemu emerytalnego kolejarzy. W środę blokowali tory na Dworcu Głównym w Krakowie. Protestowali też w Białogardzie (Zachodniopomorskie).

Lekarstwo na kryzys? Dziennikarze do prokuratora

Do walki z kryzysem finansowym włączyła się Prokuratura Generalna Rosji - informuje w środę dziennik "Kommiersant". W jaki sposób? Ściga dziennikarzy za informacje o problemach finansowych, które nie podobają się głównie rosyjskim bankom.

Wszystko dobre, co dobrze się kończy...

Raz nad kreską, raz pod kreską - tak w skrócie można opisać środowy wykres WIG20. Indeks dużych spółek gwałtownie zyskiwał na wartości by później równie wyraźnie tracić. Środa podzieliła akcjonariuszy na warszawskiej giełdzie. Cieszyć się mogli posiadacze papierów 117 spółek. Powodów do zmartwień dostarczyło 170 spółek notowanych na giełdzie.

Mocni w eksporcie

Spółka Apator wciąż odrabia pierwszy kwartał. W "Dniu na Rynek" jej prezes, Janusz Niedźwiecki opowiada o wynikach finansowych spółki, planach zakupu 51 proc. udziałów w jednej z rumuńskich spółek, a także o planach eksportowych w Afryce i Ameryce Południowej.

Prezydenckie "tak" dla gwarancji bankowych depozytów... ale

Prezydent Lech Kaczyński mówi "tak" w sprawie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowelizacja ustawy przewiduje wzrost gwarancji dla depozytów bankowych do 50 tys. euro. Przed podpisaniem dokumentu prezydent złoży jednak wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. To może odwlec decyzję o kolejne miesiące.

Rząd odkłada prywatyzację LOT-u

Rząd odkłada prywatyzację LOT. Narodowy przewoźnik nie trafi - przynajmniej w najbliższym czasie - na giełdę. Powody są dwa: kryzys na rynku finansów nie sprzyja debiutantom, a jak tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu - zmianom właścicielskim nie sprzyja trudna też sytuacja w branży lotniczej.

Plany Grupy ATM

Na początku przyszłego roku Grupa ATM rusza z budową studia w Warszawie - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes spółki, Maciej Grzywaczewski. Wiceprezes potwierdził, że na początku 2010 roku studio powinno być już gotowe.

obligacje w cenie

Październik dla Ministerstwa Finansów był rekordowy pod względem sprzedaży obligacji. Czy Polacy na nowo w trudnych czasach odkryli obligacje detaliczne sprzedawane przez skarb państwa? Jak powiedziała w TVN CNBC Biznes Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów największym zainteresowaniem spośród obligacji detalicznych cieszą się obligacje 10-letnie.

deweloperski kryzys

Branża deweloperska bez wątpienia jest w kryzysie. Słabsze od oczekiwań wyniki, wstrzymane projekty i problemy z pozyskaniem kredytów to oblicze Ganta, jednego z polskich deweloperów. O tym jak przetrwać w tych trudnych czasach Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem spółki, Henrykiem Feliksem.

"Kryzys najgorszy od II wojny"

Pierwszy raz rdzeń finansów krajów uprzemysłowionych jest zagrożony - wyznał w telewizyjnym wywiadzie dla Sky News prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. - Świat doświadcza najgorszego kryzysu finansowego od czasów II wojny - ocenił.

LOT-em taniej

LOT obniża opłaty paliwowe - to znaczy, że stanieją bilety polskich linii lotniczych. W zależności od trasy za bilety polskiego przewoźnika zapłacimy od 20 do 30 złotych mniej.

CO2 darmo? Nie chcemy!

Darmowe uprawnienia do emisji CO2 dla polskiej energetyki, ale obowiązujące tylko do 2015 roku, nie rozwiązują naszych problemów - stwierdza szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. Jak dodaje, tę francuską propozycje polscy negocjatorzy już odrzucili.

Podatki - zgroza dla przedsiębiorców

Według raportu Doing Bussines Polska jest na 145-tym miejscu pod względem warunków sprzyjających do otwarcia własnego biznesu. Dlatego na początku swojej biznesowej drogi -tajemnice podatków warto dokładnie zgłębić.

Enea debiutuje na GPW

Oferta grupy Enea, która powstała w 2003 roku warta jest blisko 2 miliardy złotych - jest trzecią co do wielkości w historii polskiej giełdy. I choć w spółkę zainwestował koncern Vattenfall - kupił prawie 19 proc. akcji - a pozostali inwestorzy dostali 5 procent - to Enea wciąż pozostaje w rękach państwa. Ministerstwo skarbu ma ponad 76 proc. udziałów.

Znikające poczty

Wiele placówek Poczty Polskiej jest zamykanych. Tymczasem konkurencja choć cały czas niewielka, nie śpi, i szykuje swój oręż, również cenowy do starcia z gigantem, który jak widać gdzieniegdzie mimo wszystko słabnie.

Rząd mówi o wzroście bezrobocia

W przyszłym roku bezrobocie może się zwiększyć nawet o 3 punkty procentowe - prognozuje Ministerstwo Pracy. Zdaniem ekspertów spadek zatrudnienia będzie wynikiem spowolnienia gospodarczego i "będzie miał charakter przejściowy".

OPEC liczy straty

Państwa członkowskie OPEC straciły około 700 miliardów dolarów na skutek spadku cen ropy - ocenił szef tego kartelu Chakib Khelil. Cena tego surowca spadła o 60 procent od lipca tego roku, gdy osiągnęła swój historyczny rekord 147 dolarów za baryłkę.

Za późno?

Globalny nadzór finansowy, przejrzyste zasady sporządzania sprawozdań finansowych, specjalne regulacje dla agencji ratingowych oraz zmiana działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego - to główne obszary działań wskazane przez uczestników szczytu G-20. I choć wiadomo co trzeba zrobić, to nie do końca wiadomo jak.

Za późno - za drogo?

W przeddzień uruchomienia przez NBP trzytygodniowych pożyczek we frankach szwajcarskich banki deklarują małe zainteresowanie tą pomocą, twierdząc, że są za one zbyt drogie i przyszły zbyt późno.

Paulson: Stabilizacja finansowa jest blisko

Pakiet ratunkowy to nie bodziec do wzrostu ekonomicznego. Nie powinien być wykorzystywany do ratowania bankrutujących koncernów samochodowych - przekonywał na przesłuchaniu przed Izbą Reprezentantów amerykański minister skarbu Henry Paulson. Dodał, że stabilizacja amerykańskiego systemu finansowego "jest już bliska".

Bruksela da nam darmowy CO2?

Elektrownie w Europie Wschodniej mogą otrzymać darmowe pozwolenia na emisje dwutlenku węgla o wartości milionów euro, co ma przezwyciężyć sprzeciw tych krajów wobec pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej - pisze w środę "Financial Times".

Śniadek: pomostówki dla nauczycieli nie zakończą protestu

Nawet jeśli będą "przejściowe" emerytury dla nauczycieli, "Solidarność" nie przerwie swego protestu - zapowiada przewodniczący związku Janusz Śniadek. Lider "Solidarności" narzeka na dezinformację ze strony rządu. - To, co się teraz dzieje, jest najlepszym przykładem jak nie powinien wyglądać dialog - ocenia.

Własne akcje tanio kupię

Światowe firmy gremialnie korzystają z okazji - i wykupują własne akcje. W Polsce takie pomysły dopiero rodzą się w głowach szefów firm. Na razie zadeklarowali oni wykup za około 2 miliardy złotych - donosi "Rzeczpospolita".

Emerytura? Zaczekaj, dostaniesz więcej

Emerytura będzie niższa o sto złotych, jeśli ZUS wyliczy ją przed marcem 2009 roku - twierdzi "Gazeta Prawna". Na podstawie własnych wyliczeń dziennik radzi: jeśli wybierasz się na emeryturę, zastanów się, czy składać kwity już teraz - bo jeśli zaczekasz, dostaniesz więcej.

Prezesi domagają się 300 mld dolarów

Prezesi amerykańskich firm domagają się natychmiastowego wsparcia - kolejnych 300 miliardów dolarów. Między nimi są takie giganty jak Robert Steel z czwartego co do wielkości aktywów holdingu bankowego w USA - Wachovii i Roger Ferguson, który zawiaduje TIAA-CREF, także jedną z największych amerykańskich instytucji finansowych.

"Podatki to nie narzędzie polityki społecznej"

System podatkowy powinien zachęcać, a nie zniechęcać do dłuższej i wydajniejszej pracy. Niższe podatki powinny zachęcać więc do tego, by więcej pracować - mówi "Dziennikowi" główny ekonomista Business Centre Club, Stanisław Gomułka.

Otwórzcie rynki pracy

Komisja Europejska zaapelowała we wtorek do Niemiec, Austrii, Belgii i Danii o otwarcie swoich rynków pracy dla obywateli krajów, które wraz z Polską weszły do UE w maju 2004 r. Ale nie grozi im żadnymi sankcjami, jeśli tego nie zrobią.