Najnowsze

Najnowsze

Przyszłość Gino Rossi

O tym jak spółka chce działać za granicą i kiedy będzie próbowała budować swoją pozycję poza granicami kraju w programie "Rynki Dnia" mówił prezes Gino Rossi Witold Jesionowski.

Merkel: Warum? Obama: I didn't know...

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą o decyzji amerykańskiego koncernu General Motors, który zrezygnował z planowanej sprzedaży spółki Opel. Obama miał tłumaczyć, że nie był włączony w proces decyzyjny Rady Dyrektorów GM.

Finanse i długi PKP Przewozów Regionalnych

O decyzji sądu w sprawie odblokowania kont bankowych w celu wypłaty pensji dla pracowników PKP Przewozów Regionalnych, długach w stosunku do firm, które świadczyły usługi spółce i o zobowiązaniach wynoszących ok. 6 mln zł z Małgorzatą Kuczewską-Łaską dyrektorem finansowym PKP Przewozów Regionalnych rozmawiała w "Biznes Lunchu" Jolanta Wiśniewska.

Alkoholowe zakupy bez obiektywów kamer

Konieczność filmowania zakupów alkoholu, która miałaby utrudnić dostęp do niego niepełnoletnim, zaszkodzi małym sklepom i ich klientom, nie rozwiąże też problemu z piciem wśród młodzieży - uznała sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Tym samym postanowiła nie zajmować się propozycją Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Sytuacja w PKP Przewozach Regionalnych

Na temat kierunku rozwoju PKP Przewozów Regionalnych, rozwiązywania problemów finansowych, restrukturyzacji zadłużenia oraz o rozmowach prowadzonych pomiędzy PKP Intercity i PKP Przewozy Regionalne z Julianem Engelhardtem wiceministrem infrastruktury w "Biznes Lunchu" rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Gudzowaty o propozycji rządu: to dwie różne sprawy

Jeśli Aleksander Gudzowaty dobrowolnie wycofa się z EuRoPol Gazu, dostanie zgodę na realizację projektu Bernau-Szczecin, łączącego polski i niemiecki system gazowy - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". - Bernau-Szczecin to jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, a EuRoPol Gaz to jest sprawa uniknięcia absolutnego władztwa rosyjskiego w tej spółce - odpowiada biznesmen.

Uczą jak uniknąć "bobrowych szkód"

Dla mieszczuchów ładne i sympatyczne, a dla mieszkańców wsi w północno-wschodniej Polsce - coraz bardziej uciążliwe. Bobry, ale też żubry i wilki - wszystkie pod ochroną - co roku wyrządzają poważne straty. Teraz mieszkańcy narażonych na nie regionów dowiedzą się, jak sobie z nimi radzić.

Zniknęła ostatnia kłoda z drogi Nord Streamu

Szwecja i Finlandia dały zielone światło dla Gazociągu Północnego. Tamtejsze rządy pozytywnie odniosły się do przebiegu gazociągu przez szwedzką strefę ekonomiczną na Bałtyku. Tym samym zniknęła ostatnia istotna przeszkoda w budowie bałtyckiej rury. Zdanie Niemiec jest raczej pewne, zwłaszcza, że projekt jest rosyjsko-niemiecki.

Panasonic wykupuje Sanyo

Japoński koncern Panasonic - największy na świecie producent telewizorów plazmowych - rozpoczął skupowanie udziałów w Sanyo. Docelowo chce przejąć ponad połowę akcji rywala za 4,4 mld dol. Panasonic ma apetyt na energetyczny biznes Sanyo, który jest potentatem w dziedzinie paneli słonecznych i baterii.

GM rozsierdził Putina i związki zawodowe

- Decyzja General Motors o niesprzedawaniu Opla świadczy o pogardliwym stosunku amerykańskiego biznesu do partnerów europejskich - stwierdził rosyjski premier Władimir Putin. Decyzja nie spodobała się też niemieckim związkowcom z zakładów Opla, którzy w czwartek organizują protesty.

Eurostopy zamarzły

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił cenę pieniądza bez zmian na poziomie 1 proc. Jest to najniższy poziom w historii strefy euro, obowiązuje już od ponad pół roku. Na najniższym w historii poziomie pozostają też stopy w Wielkiej Brytanii.

Bezrobocie znów w górę

Stopa bezrobocia w październiku wzrosła do 11 proc. - dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes w ministerstwie pracy. Liczba bezrobotnych wzrosła o 26 tys. - do 1 mln 741 tys.

Problemy firm z pakietem antykryzysowym

Średni kwartalny spadek obrotów gospodarczych o 25% zgodnie z ustawą o pakiecie antykryzysowym pozwala ubiegać się przedsiębiorcom o rządową dotację. Niestety urzędnicy interpretują to inaczej - w każdym miesiącu ma być spadek o 25% - twierdzą. Zdaniem Dariusza Witkowskiego obecny próg jest za wysoki. Do tej pory tylko 29 firm złożyło wniosek o dotację, a tylko jednej firmie udało się skorzystać z pakietu. W minionym tygodniu minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała w TVN CNBC, że pakiet może zostać w najbliższym czasie poprawiony. Na razie jednak na zapowiedziach ministerstwo poprzestało. Gościem programu "Pieniądze od rana" był Dariusz Witkowski ekspertem konfederacji Pracodawców Polskich.  

Toyota się rozpędza

Toyota wraca do gry. Japoński producent aut opublikował zaskakująco dobre wyniki za III kwartał tego roku, a prognoza rocznej straty koncernu została obcięta o ponad połowę.

Internet nie osłabia więzi społecznych

Wbrew powszechnej opinii, internet i inne nowe technologie nie osłabiają więzi społecznych - uznali naukowcy z uniwersytetu w Pensylwanii. Przeprowadzony przez nich sondaż wskazuje, że społeczna izolacja nie dotyka Amerykanów w stopniu większym niż przez 25 laty.

W Eurolandzie wciąż mało kupują

Europejska gospodarka wciąż na zakręcie. Jak podał w czwartek Eurostat, sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła we wrześniu 2009 r. o 0,7 proc. w porównaniu z sierpniem. To dane znacznie gorsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się, że sprzedaż wzrośnie o 0,2 proc.

"Nie róbmy z filaru laseczki"

Zmiany w systemie emerytalnym proponowane przez rząd to pomysł absurdalny - uważa b. członek Rady Polityki Pieniężnej, a obecnie prezes TFI Skarbiec Bogusław Grabowski. - Nie róbmy z filaru kapitałowego laseczki, która ma podpierać chory system finansowy - zaapelował w "Poranku" TVN24.

Polityka się nie klika

Tylko co czwarty internauta czyta w sieci artykuły dotyczące polskiej polityki, a stronę internetową prezydenta przez ostatnie pół roku odwiedziło ledwie 1 proc. badanych - wynika z badania "Polityka w internecie", o którym pisze "Gazeta Wyborcza".

Spada sprzedaż gazet. Najwięcej "Gazecie Wyborczej"

Prasa codzienna coraz mniej popularna. Wszystkie ogólnopolskie dzienniki miały we wrześniu sprzedaż niższą niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, o których pisze Presserwis.

Reklama kwitnie tylko  w sieci

W I półroczu 2009 r. firmy wydały na reklamę w internecie 658 mln zł. To 14 proc. więcej niż przed rokiem, mimo że cały rynek pogrążony jest w recesji i zmalał w tym samym okresie o kilkanaście procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Platformy skok na SKOK

Sejm przyjmie w piątek ostateczną wersję ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych - pisze "Rzeczpospolita". Na jej mocy SKOK-i trafią pod państwowy nadzór. Opozycja zarzuca PO, że nową ustawą chce zniszczyć konkurencję dla banków.

Inwestora portret własny

Mężczyzna z wyższym wykształceniem, którego horyzont inwestycji statystycznie nie przekracza pięciu lat - taki jest przeciętny polski inwestor - wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. A jaki tak naprawdę jest portret polskiego inwestora? O tym mówił Jarosław Dominiak - prezes zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Stopy Fed długo nie podskoczą

- Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed w środę po zakończeniu posiedzenia. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc. - I taka pozostanie przez dłuższy czas - zadeklarował Fed.

Gazprom wziął Polskę?

Gazprom wziął Polskę - tak rosyjska prasa podsumowuje efekty porozumienia w sprawie dostaw gazu do naszego kraju. Według gazety Kommiersant ceną za porozumienie, którą będzie musiała zapłacić Polska są niższe stawki za tranzyt surowca na zachód Europy

GM: musimy zwolnić 10 tys. osób w Oplu

- General Motors chce zredukować liczbę miejsc pracy w zakładach Opla o około 10 tys. - poinformował wiceprezes amerykańskiego koncernu John Smith. Opel zatrudnia w Europie ok. 50 tys. osób.

Wystawili na sprzedaż, ale nie sprzedali

Opla jednak nie sprzedamy - władze GM zaskoczyły rynek informacją, że jednak nie sprzedadzą swojej europejskiej marki konsorcjum firm Magna i Sbierbank. Analitycy zastanawiają się, czy zachowanie Amerykanów może świadczyć o początku końca kryzysu na motoryzacyjnym rynku. Jeszcze więcej pytań bez odpowiedzi mają pracownicy Opla w kilku europejskich krajach - także w Polsce.

Więcej dla ZUS, mniej dla emerytów

Rząd chce zabrać znaczną część pieniędzy, które dziś wpłacamy do OFE i skierować je do ZUS-u. Ministerstwo Finansów przekonuje, że takich ruch będzie korzystny dla emerytów, bo zakład pomnoży kapitał skuteczniej. Jednak taki ruch byłby poważnym zaprzeczeniem wielkiej reformy emerytalnej sprzed 10 lat. To właśnie dzięki składkom w OFE wysokość nasze emerytury miały być wyższe i w dużej mierze zależeć od tego ile zgromadziliśmy pieniędzy. Nie wiadomo jaki efekt dla emerytów miałoby wprowadzenie nowych rozwiązań. Wiadomo natomiast, że dzięki pieniądzom nas wszystkich rząd chce pozbyć się problemu kilkudziesięciu miliardów złotych, które co roku trzeba dopłacać do FUS. Ile nas może kosztować finansowa droga na skróty, którą proponuje rząd?

Szczepionka towarem "państwowym"?

Szczepionki przeciwko A/H1N1 nie będzie w Polsce tak długo, jak długo Ministerstwo Zdrowia nie będzie miało informacji o tzw. odległych skutkach ubocznych działania leku. W czasie, kiedy nasz rząd jest wyjątkowo ostrożny inne kraje kupują miliony szczepionek "na wszelki wypadek". Pojawiają się jednak pytania, dlaczego koncerny farmaceutyczne nie sprzedają szczepionek na wolnym rynku, a w tym konkretnym przypadku ich jedynymi klientami są poszczególne państwa. Dlaczego nie ma możliwości zakupu leku indywidualnie, tak jak w przypadku innych szczepionek przeciw grypie?

Początek końca obecnego systemu emerytur?

Propozycja ministrów finansów i pracy ws. zwiększenia "ZUS-owskiej" części emerytury budzi emocje i w większości krytyczne komentarze. - To początek końca dwufilarowego systemu ubezpieczeń - ocenia Anna Bańkowska, była prezes ZUS. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak broni projektu: - To dobry pomysł. Nie żałujmy ludziom wyższych emerytur - mówi.

Nowa Astra IV wyjdzie z Gliwic

Podczas gdy Opel nieoczekiwanie zostaje w rękach General Motors, w gliwickiej fabryce ruszyła seryjna produkcja nowego modelu tej marki - astry czwartej generacji. Rozpoczęto ją kilka tygodni wcześniej niż zakładano. Produkcja ma być stopniowo zwiększana, by do końca roku osiągnąć wielkość 25 aut na godzinę.