Najnowsze

Najnowsze

Na emeryturę to sobie odłóż sam

Płacąc składki emerytalne wcale nie zabezpieczamy własnej emerytury - ostrzega na antenie TVN CNBC Biznes Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Według ekspertów, żeby w przyszłości dostać godną emeryturę, trzeba na nią nie tylko zapracować, ale "na własną rękę" odkładać przynajmniej 100 zł tygodniowo.

Sąd ujął się za kredytobiorcami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wygrał sądową sprawę z bankiem Nykredit: sąd ochrony konkurencji uznał za niedopuszczalne żądanie prowizji za przedterminową spłatę wtedy, gdy to bank wypowiedział umowę klientowi. Nykredit był niewielkim na polskim rynku bankiem, dziś już nie udziela nowych kredytów.

Dosypią unijnej kasy do mleka

Dobra wiadomość dla producentów mleka: Komisja Europejska ogłosiła nowe - choć dość skromne - środki wsparcia sektora mlecznego w UE. Od wielu miesięcy producenci borykają się ze spadkiem cen mleka, sięgającym nawet 40 procent. KE decyzję podjęła pod presją kilkunastu państw członkowskich z Francją i Niemcami na czele.

Odlot z Aerofłotu

Najbardziej znana rosyjska linia lotnicza Aerofłot zamierza w ciągu pół roku pozbyć się dwóch tysięcy swoich pracowników, czyli więcej niż 1/8 załogi.

Produkcja zaskoczyła spadkiem

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa w Polsce w sierpniu spadła w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 0,2 proc. To zaskoczenie, bo analitycy spodziewali się wzrostu i to o 0,4 proc.

Produkcja wciąż na minusie

Polskie firmy produkują coraz mniej. Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 0,2% podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu tego, ważnego dla gospodarki, wskaźnika. Pocieszeniem może być fakt, że z miesiąca na miesiąc widać poprawę sytuacji, w lipcu notowaliśmy spadek aż o 4,4% porównując ten sam miesiąc w roku ubiegłym. O komentarz do tych danych poprosiliśmy gości programu "Rynki dnia" -  głównego ekonomistę Fortis Banku Marcina Mroza i głównego analityka BRE Banku Ernesta Pytlarczyka.

Szwajcarskie stópki nie drgnęły

Szwajcarskie stopy procentowe bez zmian. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, Bank Szwajcarii postanowił zostawić główną stopę na poziomie 0,25 procent. Według analityków bank nie będzie zmieniać stóp procentowych do czasu, aż nie uzyska pewności, że ożywienie gospodarcze Szwajcarii jest trwałe.

KGHM trochę słabiej niż poprzednio

Trzeci kwartał pod względem operacyjnym okazał się słabszy w porównaniu z drugim kwartałem - stwierdził prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth. To, co najbardziej zaciążyło na wynikach koncernu - to zakupy związane ze "wsadami obcymi".

Październikowa korekta

Na przełomie października i listopada warszawską giełdę czeka korekta a impulsem, który wystraszy inwestorów będzie sygnał z banków centralnych o zaostrzeniu polityki pieniężnej - optymizm rządzących okazuje się dla jednych dobrą passą, dla innych ostrzeżeniem. Jakie wyzwania dla rynku postawi nadchodzącą jesień - czy upłynie pod znakiem korekty, jak rok temu? Jak jeszcze w tym roku uda się przetrwać inwestorom na światowych rynkach? Zapraszamy na drugą część analizy rynków przeprowadzonej z Wojciechem Białkiem - głównym analitykiem Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A

Amerykańska gospodarka podnosi głowę

Po chudym roku kryzysu, USA nadrabiają straty. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła tam o 0,8 proc., po wzroście w lipcu 2009 roku o 1 proc. po korekcie - podała Rezerwa Federalna (Fed). To więcej niż oczekiwali analitycy, którzy prognozowali w sierpniu wzrost produkcji o 0,6 proc.

Czekając na dane o produkcji

W oczekiwaniu na dane GUS dotyczące tego, co działo się z naszą produkcja przemysłową w sierpniu - zadajmy pytania. Przede wszystkim o to, czy złoty dalej będzie zyskiwał na wartości. Oby tak skoro prognozy ekonomistów są raczej optymistyczne i zakładany jest wzrost w kolejnych miesiącach. Śmiało możemy  powiedzieć: dość tych 9-miesięcznych spadków - Polska gospodarka potrzebuje odbudowy, przede wszystkim odbudować zaufanie i przedsiębiorców i konsumentów. Jak to zrobić? Rozmawiamy z programie "Biznes Lunch" z  prof. Elżbietą Adamowicz dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH i Andrzejem Arendarskim prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Konkurent GPW rośnie w siłę

Giełdy ze stolic Austrii, Węgier, Słowenii i Czech połączyły siły. Od dziś funkcjonować mają dwa nowe, wspólne dla wszystkich tych rynków indeksy giełdowe. CEE Stock Exchange Group - zrzeszone rynki centralnej i wschodniej Europy - mogą okazać się głównym konkurentem dla naszej GPW.

ZUS zarabia na chorobowych

Skala oszustw pracowników przy zwolnieniach chorobowych musiała być ogromna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaostrzył bowiem kontrolę i... zarobił na tym (a właściwie nie stracił), ponad 15,5 miliona złotych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Inwestycje ruszą w przyszłym roku

16,5 mld dolarów wyniosły bezpośrednie inwestycje zagraniczne, jakie napłynęły do Polski w 2008 roku. Było to prawie 27 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z zaprezentowanego w czwartek Światowego Raportu Inwestycyjnego 2009, który przygotowała Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Po tegorocznym załamaniu, inwestycje ruszą znowu w przyszłym roku.

"Last minute" z "All inclusive" uratowały turystykę

Spontaniczna wycieczka - tydzień w Egipcie z opcją "All inclusive" - to najczęstszy wybór wakacyjnych wojaży Polaków. Bez konkretów, bez planu, kilka dni przed wylotem. To właśnie taki rodzaj ofert wręcz uratował polską turystykę - donosi "Rzeczpospolita".

Nastroje spadają jak liście. Długa ekonomiczna jesień

Idzie jesień, liście spadają, humor także nieco obniżony. To coroczna "jesienna depresja". Nastroje ekonomiczne Polaków także podpadają pod jesienne smutki. We wrześniu Wskaźnik Dobrobytu spadł po raz kolejny. Jesień w ekonomii jest jednak bardzo długa - wskaźnik zmniejsza się szesnasty miesiąc z rzędu.

Złoto cenniejsze niż... złoto

Złoto najdroższe w historii. Cena kruszcu na nowojorskiej giełdzie towarowej zbliżyła się do 1025 dolarów za uncję. Według Artura Krzymowskiego z Mennicy Polskiej, to nie koniec wzrostu wartości kruszcu. Wzrost ceny złota jest powodem silnego osłabienia dolara w stosunku do euro.

PZU za BGŻ. Koniec sporu z Eureko?

Ugoda z Eureko w sprawie PZU jest już bardzo blisko. Według informacji "Rzeczpospolitej'", elementem porozumienia ma być wyjście Eureko z PZU poprzez giełdę - w zamian za 21 procent akcji holenderskiego ubezpieczyciela, Skarb Państwa "oddałby" Holendrom pełną kontrolę nad BGŻ.

Handel w sieci kwitnie

Kryzys daje się we znaki handlowcom? Tak, ale nie sklepom internetowym. 40 proc. z nich nie odczuwa spowolnienia gospodarczego - pisze "Rzeczpospolita". Co więcej - dwie trzecie sklepów w sieci spodziewa się w tym roku większych przychodów niż w poprzednim.

Paczka po 11 zł od stycznia?

Nałogowi palacze nie mają łatwo. Państwo znów chce zadbać o zdrowie swoich obywateli, podwyższając cenę paczki papierosów. Od przyszłego roku na każdą paczkę będziemy musieli wydać o ok. 90 groszy więcej - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". "Dobre", droższe papierosy kosztować więc będą już ponad 10 złotych.

Wietnam weźmie polskie statki

Polska planuje gospodarczą współpracę z Wietnamem. Polacy mają pożyczyć odległemu przyjacielowi 280 milionów dolarów. Głównie na statki. Te pieniądze mają do nas wrócić w postaci zamówień dla stoczni i przemysłu obronnego - donosi "Puls Biznesu".

Hollywood wybiera Gdańsk

Gdańsk ma szansę stać się nowym Hollywood. Jedna z największych firm trzęsąca filmowym światem - Sony Pictures Entertainment - chce w Trójmieście otworzyć pierwsze w Europie centrum usług finansowych - donosi "Puls Biznesu".

Zarządzanie restrukturyzacją w Polsce

Jak wygląda restrukturyzacja polskich firm? Odpowiedź na tak postawione pytanie postanowiła poznać Komisja Europejska. Na jej zlecenie powstał raport przygotowany przez BPI Polska. Gościem programu "90 Minut" była autorka polskiej części raportu dr Anna Kwiatkiewicz z BPI Polska.

Kończy się wojna depozytowa banków

Kończy się wojna depozytowa pomiędzy polskimi bankami. Oprocentowanie lokat bankowych znacznie spadło w porównaniu z końcem 2008 roku, a inflacja rośnie. Bankowcy przyznają, że walka na oprocentowanie lokat przyniosła marne efekty - pisze "Rzeczpospolita".

Fala zwolnień znów nadpływa

Chociaż zdaniem wielu ekonomistów recesja zbliża się ku końcowi, firmy wcale nie mają zamiaru przestać zwalniać swoich pracowników. Jak donosi "Rzeczpospolita", z powodu zwolnień grupowych pracę może stracić nawet 66 tysięcy osób.

Kiedy nastąpi poprawa?

Wzrost płac jest nieodczuwalny, a firmy wciąż zwalniają. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w sierpniu licząc rok do roku o 3%. W ujęciu miesięcznym płace spadły srednio o 2,8 procent do 3 269 złotych. Przeciętne zatrudnienie spadło w ciągu roku o 2,2% rdr. Czy możemy liczyć na poprawę sytuacji? O tym w programie "90 minut" Marek Tejchman rozmwiał z Martą Petką Zagajewską, ekonomistką Raiffeisen Bank.

Aston Martin w Polsce

Aston Martin wjeżdża na polskie drogi za sprawą giełdowej spółki Marvipol. To już drugi w tym roku luksusowy samochód, który będzie można kupić w polskim salonie. Wcześniej otwarcie salonu Ferrari zapowiedział znany biznesmen i mistrz kierownicy Sobiesław Zasada. Podobnie jak w tym przypadku, również Aston Martin z Marvipolu ma dać zarobić nie tyle na sprzedaży drogich samochodów, co na serwisie tych, które już jeżdżą i to nie tylko po polskich drogach. Łukasz Kijek.

"Niech banki ratują się same"

Irlandzkie centrale związkowe SIPTU i TEEU zorganizowały w środę wiec przed budynkiem rządowym, protestując przeciwko planom wykupienia tzw. toksycznych aktywów od banków. Rząd za pośrednictwem nowo utworzonej agencji przejmie toksyczne aktywa sześciu banków, płacąc za nie 54 mld euro

Ambitne plany Unibepu

2009 rok ma być dla Unibepu trudniejszy od poprzedniego. Co prawda rentowność giełdowego dewelopera nie powinna ulec zmianie, ale przychody będą o 10% niższe. Prezes Unibepu nie zapowiada jednak zwolnień, a niektórzy pracownicy firmy mogą liczyć na podwyżki. Firma po nie najlepszym pierwszym półroczu planuje odrobić straty. Dużą szansą może okazać się rynek norweski, gdzie Unibep chce sprzedawać domy szkieletowe a także Rosja. Prezes giełdowego dewelopera Jan Mikołuszko liczy na umowę na tamtym rynku o wartości nawet 50 milionów euro.

Stolica motoryzacji

753 wystawców z 30 krajów całego świata czyli 63. Międzynarodowy Salon Samochodowy we frankfurcie. Podczas show mają pojawić się 82 światowe premiery. Ponad połowa z nich to auta zaawansowane technologiczne i ekologicznie, o niskiej emisji dwutlenku węgla lub oszczędnym zużyciu paliwa. To plan oficjalny, ale nieoficjalnie głównym tematem rozmów jest przyszłość Opla w Europie. Podczas Salonu zostanie zaprezentowana Astra czwartej generacji, która ma między innymi zagwarantować przyszłość fabryce Opla w Gliwicach.