Najnowsze

Najnowsze

Koniunktura - czy już nadeszła?

Dziś poznaliśmy dane dotyczące koniunktury w budownictwie, handlu i innych sektorach polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes komentuje je Maria Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Z rozmowy dowiemy się m.in., czy przed naszą gospodarką lepsze dni i kiedy nastąpi trwała poprawa koniunktury.

Amerykańskie mini-stopy zostają

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o pozostawieniu głównej stopy procentowej w przedziale 0-0,25 proc. Inwestorzy za oceanem, którzy spodziewali się takiej decyzji zaraz po niej zaczęli kupować akcje.

Piracka wpadka "Chipa"

Miesięcznik komputerowy "Chip" zaliczył poważną wpadkę. Na dołączanej do pisma płycie DVD z programami znalazł się katalog z muzyką, która zgodnie z prawem jest chroniona prawami autorskimi. A opis katalogu sugeruje, że pochodzi ona z nielegalnego źródła...

Skok na hipotekę w USA

Największy od maja wzrost liczby wniosków o kredyty hipoteczne w Stanach Zjednoczonych. Jak wyliczyło Stowarzyszenie Bankierów Hipotecznych, indeks obrazujący tę liczbę wzrósł w tygodniu zakończonym 18-go września aż o 12,8 procent wobec poprzedniego tygodnia.

Orlen za słaby na Litwę?

- Skoro PKN Orlen mówi o możliwości sprzedaży rafinerii w Orlen Lietuva to świadczy to o tym, że koncern nie jest w stanie utrzymać się na rynku - uważa litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas. W jego ocenie Orlen wchodząc na litewski rynek nie przewidział swoich możliwości finansowych.

Konsumenci nie zwalniają

Małe powody do tańca radości mamy. Jak podał GUS mimo trwającego spowolnienia gospodarczego Polacy kupili w sierpniu o pięć i dwie dziesiąte procent towarów więcej niż rok temu...

Co z tą pracą?

Jak dziś wygląda sytuacja na rynku pracy? W programie "Pieniądze od rana" pytaliśmy o rynek pracy tymczasowej, po którego analizie widać od razu, co się dzieje z miejscami pracy w Polsce. Gościem Jolanty Wiśniewskiej była Agnieszka Bulik, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej.

Bioton i Cersanit

Analitycy wypowiadają się pozytywnie o Biotonie, a rynek czeka na nową strategię rozwoju firmy. Spółka skonsoliduje swoją działalność, pozbędzie się niepotrzebnych aktywów i skupi się na zaawansowanych pracach badawczych oraz na produkcji insuliny, stanowiącej blisko 80% aktywności firmy. Z kolei kwota długu netto Cersanitu jest szacowana na około 1,3 mld złotych. Niewykluczone, że jedyną formą pozyskania kapitału na inwestycje dla spółki będzie emisja nowych akcji. O polskich spółkach i ich kondycji z analityk Ipopema Securities  Magdaleną Komarecką w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Złoto nadal w górę?

Cena złota przekroczyła wartość 1000 USD za uncję. W TVN CNBC Biznes pytamy więc, czy zmienia się funkcja kursu tego kruszcu z zabezpieczenia wartości na inwestycyjną atrakcję. Zaproszeni do studia goście mają różne zdanie co do przyszłości  złota. Swoje opinie prezentują Piotr Kowalski z DI Investors i Maciej Bittner, analityk Wealth Solutions.

Zostało trzech na ZUS

W walce o fotel prezesa ZUS pozostaje trzech kandydatów. Tylko oni - z 12 chętnych - zdali test merytoryczny w konkursie na to stanowisko - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Do prowadzącej konkurs komisji ministerstwa pracy wpłynęło w sumie 19 podań, siedem z nich zostało od razu odrzuconych z powodów formalnych.

Niemiecki minister kontra anglosascy bankierzy

- Brytyjscy i amerykańscy bankierzy starają się zablokować niezbędną reformę światowego rynku finansowego - mówi na łamach tygodnika "Stern" niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck. Na najbliższym szczycie G20 najbogatsze państwa świata mają ustalić formę nadzoru dla globalnego systemu finansowego.

Rosja ożyje w przyszłym roku

Rosyjska gospodarka w przyszłym roku powróci do wzrostów - po najgłębszym od dekady spadku PKB w roku bieżącym. Takie szacunki ogłosił rząd w Moskwie. Według prognoz, rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 8,5 procent, ale w przyszłym roku odbije już od dna i wzrośnie - o 1,6 procent.

RMF pozwało Radio ZET

RMF FM złożyło w środę pozew w Sądzie Okręgowym w Krakowie przeciwko Radiu Zet. Stacja, chce, aby jego największy konkurent przestał nadawać konkurs dla słuchaczy Wielka Kumulacja. Według RMF jest to kopia jej pomysłu.

Co robi dobrze polskiej gospodarce? Polak i wakacje

- Niezły wzrost sprzedaży detalicznej, spory spadek zamówień w przemyśle i trzymane w ryzach bezrobocie - co tak naprawdę oznaczają sierpniowe dane opublikowane w środę przez GUS? Zdaniem ekspertów to, że nie jest źle. A wszystko za sprawą postawy samych Polaków, którą wspiera wakacyjny trend.

Odbicie w Interferii

Rośnie frekwencja w obiektach Interferii. Obłożenie hoteli w sierpniu wyniosło blisko 80% a przychody w tym czasie wzrosły o prawie 9% i osiągnęła prawie 5 i pół mln złotych. Na koniec roku spółka liczy na 3,5 mln złotych zysku netto, a przy obecnych wskaźnikach taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. O prognozy dla spółki i jej rozwój w przyszłości z prezesem Adamem Milanowskim w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kozyra mówi Zet: Nie

Zgodnie z zapowiedziami Robert Kozyra oficjalnie zrezygnował z funkcji prezesa Radia ZET. Nieoczekiwanie zdecydował się też odejść z końcem września z grupy Eurozet. Wcześniej mówiono, że wejdzie do jej zarządu jako członek odpowiedzialny m.in. za rozwój firmy na rynku telewizyjnym i multimediów.

Unia zacieśnia nadzór nad bankami

Bruksela bierze się za zacieśnienie nadzoru finansowego w Unii Europejskiej. Komisarze do spraw ekonomicznych i walutowych oraz do spraw rynku wewnętrznego lada chwila ogłoszą szczegóły planowanego stworzenia paneuropejskiego nadzoru finansowego. Bruksela chce utworzyć osobny organ do spraw wczesnego ostrzegania o ryzyku w systemie finansowym.

Bruksela zgadza się na pomoc dla łódzkiego Della

Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną na rozbudowę zakładu komputerowego koncernu Dell w Łodzi. Firma ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 54,5 mln euro, będzie także zwolniona z podatków. Spółka zamierza otworzyć nowy zakład produkcyjny, gdzie powstanie 3 tysiące miejsc pracy.

Polacy skarżą się na swoje banki

Co piąty posiadacz walutowego kredytu hiopotecznego ma poczucie, że bank ustala kurs waluty w korzystny tylko dla siebie sposób. Ogółem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku napłynęło ponad 10 tys. skarg na banki - o 1/4 więcej niż w 2007 roku.

Wzrost sprzedazy detalicznej o 5,2%

W sierpniu 2009 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,2 procent rok do roku, zaś licząc miesiąc do miesiąca spadła o 4,2 procent. Stopa bezrobocia z kolei utrzymała się na lipcowym poziomie 10,8 procent. Na temat danych GUS-u rozmawiali w programie "Dzień na rynkach " Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska, oraz Marcin Mazurek, ekonomista BRE Banku.

Rostowski: do euro wciąż chcemy

- Włączenie Polski do strefy euro musi pozostać naszym celem strategicznym, a Polska ma zamiar spełnić kryteria z Maastricht - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Minister wystąpił podczas warszawskiej konferencji "Wspólna europejska waluta w obliczu globalizacji i kryzysu ekonomicznego".

Co zdecyduje Fed? "Stopy bez zmian"?

Fed utrzyma swoje stopy procentowe w przedziale od zera do ćwierć procent co najmniej do końca tego roku - przewidują amerykańscy analitycy. Czy prognozy zaczną się sprawdzać, przekonamy się w środę po 20. czasu polskiego - gdy Fed ogłosi swą wrześniową decyzję.

Rynek nieruchomości w USA

W lipcu indeks cen domów w USA wzrósł o 0,3% w skali miesiąca i spadł o 4,2% w skali roku. Obecnie Indeks jest 10,5% poniżej swojego szczytu. O rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z Romanem Rewaldem – prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Inflacja bazowa bez zmian

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii bez zmian. Wyniosła w sierpniu 2,9% rok do roku - tyle samo co w lipcu - podał Narodowy Bank Polski. To wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reutera. Co te dane oznaczają dla gospodarki i dla kredytobiorców? Gościem Marka Tejchmana w magazynie "90 minut" był doradca zarządu BRE Bank, Wiesław Szczuka

Komisarze krytykują plany ws. Opla

Niemiecki komisarz Unii Europejskiej ds. przemysłu Günter Verheugen krytykuje plany przejęcia Opla przez konsorcjum Magna - Sbierbank. - Nie można tworzyć wrażenia, że rządy płacą pieniędzmi europejskich podatników za utrzymanie miejsc pracy - stwierdził komisarz w rozmowie z telewizją ZDF.

Podwyżki cen prądu

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski 13 z 14 operatorów energetycznych o zmianę taryf cen na wyższą. Nie złożył Vattenfall, ponieważ wysłał wniosek pocztą i jeszcze do Urzędu nie dotarł. Wnioskowane podwyżki mieszczą się w przedziale od 16-22%. Jeden operator tylko, wnioskuje o 7% podwyżkę. Na temat podwyżek rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Bezrobotnych nie przybyło

Stopa bezrobocia na razie bez zmian. Przewidywania analityków potwierdził Główny Urząd Statystyczny. Według jego danych stopa bezrobocia nie rośnie i w sierpniu wyniosła tyle samo co w lipcu: 10,8 proc. Bez pracy było w tym miesiącu 1,69 miliona osób. To niestety więcej niż przed rokiem.

Kontrole

170 milionów złotych - tyle wydali Polacy w ubiegłym roku na przeglądy techniczne samochodów sprowadzanych z zagranicy. W ciągu siedmiu miesięcy tego już 67 i pół miliona złotych i więcej nie będą musieli... nie będą musieli także tracić czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz... Dlaczego nie będą musieli i kto na tym straci najwięcej... O tym Łukasz Kijek.

Polska wygrywa CO2 z Brukselą

Polska wygrywa w sporze o emisję dwutlenku węgla. Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu przyznał w środę rację Polsce w sporze z Komisją Europejską i unieważnił decyzję o przydziale krajowych limitów emisji gazów cieplarnianych. To bardzo dobra wiadomość dla polskich elektrowni, cementowni i innych zakładów.