Najnowsze

Najnowsze

Wycieczka do Grecji będzie droższa?

Wyższe podatki w Grecji stają się faktem. Od dzisiaj obowiązują tam nowe stawki podatku VAT. Podstawowa stawka rośnie z 19 do 21%; Wcześniej wzrosła już akcyza na paliwa, alkohol i papierosy. Tymczasem Grecja to bardzo często cel wakacyjnych wyjazdów Polaków. Czy wyższe podatki odczujemy w biurach podróży? O tym Patrycjusz Wyżga.

Co drożeje najbardziej?

Ceny w lutym rosły wolniej niż w styczniu. Inflacja wyniosła 2,9% wobec 3,5% w styczniu. To nieco mniej niż oczekiwał rynek, ale za to sporo na tle innych europejskich gospodarek. Niepokoić może też wskaźnik wyprzedzający inflacji, według którego lutowa inflacja to tylko chwilowy spadek dynamiki wzrostu cen. Przy okazji dzisiejszych danych warto wspomnieć, że dokładnie 20 lat temu, na początku transformacji, ceny rosły w tempie prawie 1200% w skali roku. Cezary Królak.

Fiskus zapłaci miliony za bankructwo JTT

Giełdowa spółka MCI Management S.A. dostanie 38,5 mln zł odszkodowania za błędną decyzję Urzędu Skarbowego, która doprowadziła do upadłości firmy komputerowej JTT - zdecydował Sąd Okręgowy we Wrocławiu. MCI ma udziały w JTT. Sprawa dotyczy wydarzeń przed 12 lat, kiedy ruszał wielki rządowy program, mający na celu wyposażenie polskich szkół w komputery.

Wyniki Dom Development

Spółka Dom Development, lider na rynku nieruchomości, opublikowała wyniki za IV kwartał. O komentarz do wyników za IV kwartał oraz za cały 2009 rok poprosiliśmy prezesa spółki Jarosława Szanajcę, który był gościem programu "Rynki Dnia."

Inflacja w dół

Spada inflacja. W lutym roczny wzrost cen wyniósł 2,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W styczniu wskaźnik ten wyniósł 3,6 procent. Zdaniem prof. Elżbiety Chojny-Duch możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach dalszego spadku inflacji. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z członkinią Rady Polityki Pieniężnej rozmawiał Marek Tejchman.

Cała władza w ręce Fed

Szersze uprawnienia dla Rezerwy Federalnej i powołanie specjalnej rady, która miałaby oceniać ryzyko w systemie finansowym. Takie są najważniejsze założenia reformy nadzoru finansowego w USA, które w poniedziałek przedstawił autor tego projektu, Demokrata Christopher Dodd, szef Senackiej Komisji Bankowe.

Spadki na GPW

Niespełna jednoprocentowy spadek WIGu 20 na początku nowego tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 2392 punkty - to poziom, na jakim zatrzymał się indeks największych spółek. Jakie informacje wpływały na decyzje inwestorów? O tym Agata Biały.

Litwa prosi UE o wsparcie budowy elektrowni

Litwa będzie ubiegała się o unijne wsparcie budowy nowej elektrowni atomowej w Ignalinie, która jest wspólnym projektem trzech państw bałtyckich i Polski. - Czekamy obecnie na propozycje inwestorów strategicznych. Na podstawie tych propozycji określimy, jakiego wsparcia potrzebujemy - stwierdził litewski minister energetyki, Arvydas Sekmokas.

Unia zadba o bezpieczeństwo gazowe

Za dwa miesiące w Parlamencie Europejskim będzie głosowany projekt rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw energii. Zawiera on tzw. unijne mechanizmy solidarności gazowej. A już w najbliższy czwartek nad raportem z prac nad projektem będzie głosować parlamentarna komisja do spraw przemysłu badań i energii.

Prawa konsumenta

Jako konsumenci mamy swoje prawa i powinniśmy je egzekwować. Agniesza Durlik-Khouri z KIG, przypomina, że obowiązuje zarówno prawo gwarancji, jak i rękojmi.

Taksówkarze naciągnęli klientów na 8 mln dol

Nowojorscy taksówkarze... oszukiwali klientów. "The New York Times" opisał wnioski, jakie płyną z raportu amerykańskiej Komisji do Spraw Taksówek i Limuzyn - wynika z niego, że przez ponad dwa lata kierowcy oszukali pasażerów na 8,3 miliona dolarów zawyżając taryfy za przejazd.

Ceny gazu nie wzrosną. Na razie

Na razie nie będzie podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki. Wniosek o blisko 10-proc. podwyżkę taryfy gazowej, który złożyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wciąż jest rozpatrywany - poinformowała rzeczniczka URE, Agnieszka Głośniewska.

Trzy A na chwiejnych nogach

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania znacznie bliżej utraty najwyższego z możliwych ratingu AAA - ostrzega agencja Moody's. Jej analitycy alarmują, że rządy obu tych państw muszą znacznie obniżyć zadłużenie, jednocześnie nie podkopując wzrostu PKB i nie wycofując się zbyt szybko ze stymulowania swych gospodarek.

Gra na przeglądarkę do nauki zarządzania funduszem

Celem Venture Capital Researche jest jak największe pomnożenie kapitału początkowego - mówi Wojciech Ozimek, prezes one2tribe. VCR jest symulatorem działania funduszu Venture Capital. Rozgrzewka odbywała się od 1 marca do 11 marca. 22 marca rozpocznie się tygodniowy okres rozgrywki, potrwa do 30 maja. Wyniki mają zostać ogłoszone 9 czerwca.

Rządowy parasol nad brytyjskimi utracjuszami

Koniec łańcucha długów i stale rosnących odsetek - brytyjski rząd wprowadził nowe przepisy dla posiadaczy kart kredytowych. Mają one pomóc zaoszczędzić konsumentom miliony funtów oraz dać im więcej kontroli nad własnymi finansami.

Trzy miliardy za Tommy'ego Hilfigera

3 miliardy dolarów będzie kosztować amerykańską firmę Phillips-Van Heusen przejęcie znanej i na polskim rynku marki odzieżowej Tommy Hilfiger. W ten sposób powstanie jedna z największych firm odzieżowych na świecie.

Mieszane wyniki polskich gigantów

Poniedziałek to dzień publikacji wyników dwóch gigantów polskiego sektora finansowego - PZU i PKO BP. Fortuna w 2009 roku była dla nich odmienna. PZU zanotował najlepszy wynik w swojej historii, a PKO BP wykazało zysk o 44 miliony niższy niż oczekiwał rynek.

Perspektywy dla TFI

Spodziewamy się 2 podwyżek stóp procentowych w 2010 roku mówi Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment. Szacuje, że stopa zwrotu w funduszach akcji wyniesie 10-12%. Wyższe stopy proc. najmocniej wpłyną na wyniki funduszów obligacji krótkoterminowych - twierdzi Jakubowski i przewiduje, że stopa zwrotu w funduszach obligacji tego roku wyniesie 6%.

PAF chce paść

Białostocka spółka Operator Pocztowy PAF złożyła w poniedziałek do sądu rejonowego w Białymstoku wniosek o ogłoszenie upadłości. Od kilku tygodni napływały już wiadomości, że przekazy pieniężne nadawane za pośrednictwem placówek tej firmy nie docierają na konta przeznaczenia.

Włosi zdradzili South Stream?

Rosja zdecydowanie odrzuca ewentualność częściowego połączenia konkurencyjnych gazociągów Nabucco i South Stream. Taką wizję zaproponował dyrektor generalny włoskiego koncernu ENI, argumentując, że obniżyłoby to koszty obu projektów.

Pekin juanem Ameryki nie wesprze

Chiny obwiniają Stany Zjednoczone o protekcjonizm i obarczają je odpowiedzialnością za pogorszenie relacji Pekin - Waszyngton. Pekin jednoznacznie stwierdza, że nie ma zamiaru ulec naciskom, by zezwolił na podwyższenie wartości swej waluty.

Rozliczenie PIT

Jeszcze tylko półtora miesiąca zostało nam do końca rozliczenia się z fiskusem. Warto to zrobić już teraz m.in. dlatego, że jeśli należy nam się zwrocie podatku, otrzymamy go wcześniej. Doradca podatkowy KPMG Andrzej Marczak mówi jak się przygotować do tego corocznego obowiązku.

UOKiK sprzeciwia się fuzji grupy Energa z PGE

PGE nie może wykupić akcji grupy Energa, bo byłoby to sprzeczne z przepisami - uważa Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. Ustawa antymonopolowa zakazuje dokonania koncentracji, jeżeli będzie ona skutkowała ograniczeniem konkurencji na rynku, w szczególności przez umocnienie pozycji dominującej. 

Zablokowany pedał w toyocie to ściema?

Historia Jamesa Sikesa, w którego toyocie prius przy prędkości 150 km/h zablokował się pedał gazu obiegła światowe media. Z opublikowanego dziś raportu ekspertów, którzy przebadali samochód Amerykanina, wynika jednak, że awaria, która miała mu się przytrafić, jest fizycznie niemożliwa.

Grecja podVATowana

Poniedziałek przywitał Greków nową, wyższą stawką podatku VAT od towarów i usług: zamiast dotychczasowych 19 wynosi on teraz 21 procent. Podwyżka jest elementem rządowego programu ograniczania deficytu budżetowego. W poniedziałek o pomocy dla Grecji będą rozmawiać ministrowie finansów krajów strefy euro.

Wtedy nie polecisz British Airways

Brytyjski premier próbuje zapobiec strajkowi personelu linii lotniczej British Airways. Tymczasem związkowcy ogłaszają strajkowe kalendarium. Gorący okres wielkanocny jest niezagrożony, ale w końcu marca planując podróż na BA lepiej nie liczyć.

UOKiK nie pozwoli na energetyczną fuzję

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodzi się na ewentualną fuzję grupy Energa z największą na rynku prądu Polską Grupą Energetyczną. Powód? Według prezes Urzędu Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, połączenie spółek mogłoby zaszkodzić interesom konsumentów i przekreślić szansę na rozwój prawdziwej konkurencji w energetyce.

Publiczna telewizja bez reklam

Premier Nadrenii-Westfalii, jednocześnie szef komisji ds. radia i telewizji, tworzonej przez niemieckie landy, ma gotową propozycję całkowitego zakazania nadawania reklam w publicznej telewizji. Już obecnie stacje ARD i ZDF mają bardzo ostre ograniczenia: najwyżej 20 minut reklam mogą się nadawać tylko w dni robocze, i tylko przed godziną 20.

Chcą nam zbudować atomówkę

Rusza wyścig o wart 10 mld euro kontrakt na budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. O pieniądze będą walczyć światowi potentaci, doświadczeni w budowie takich obiektów. Kto zostanie wykonawcą, zadecyduje nie tylko cena i gwarancja wykonania do 2020 roku, ale przede wszystkim udział polskich firm w inwestycji - zapowiada "Rzeczpospolita".