Najnowsze

Najnowsze

Teraz hamulce Toyoty

Toyota ma kolejny problem. W części wyprodukowanych w tym roku hybrydowych priusów pojawiają się kłopoty z hamulcami. W ostatnich miesiącach japoński koncern musiał wezwać do serwisu ok. 8 milionów samochodów innych modeli. Tam blokował się padałem gazu.

Google współpracuje z wywiadem

Google będzie współpracować z amerykańskim wywiadem wojskowym. Przedstawiciele największej na świecie wyszukiwarki internetowej zapewniają jednak, że nie naruszy to prywatności jej klientów.

Toyota rozjechała naszą walutę

Fatalny dzień dla złotego: nasza waluta straciła wobec euro 7 groszy i zakończyła dzień na poziomie 4,07 zł za euro. Zdaniem analityków, winne są złe nastroje na globalnych rynkach, spowodowane m.in. kłopotami Toyoty. W czwartek czerwono było także na naszej giełdzie. WIG20 stracił najwięcej od 4 miesięcy.

Ile zarabiają na obracaniu naszymi emeryturami?

Minister pracy Jolanta Fedak chce, by zarobki zarządów Powszechnych Towarzystw Emerytalnych oraz dywidendy dla ich akcjonariuszy PTE były jawne. Pozwoli to funduszom uwiarygodnić się w oczach ubezpieczonych - uważa minister.

Bruksela doczeka się naszego Programu Konwergencji?

Wciąż nie ma ostatecznej wersji polskiego Planu Konwergencji, który do piątku powinna dostać Bruksela. Na propozycje resortu finansów nadal nie zgadza się PSL. Ludowcy dostali już co prawda od ministra Rostowskiego propozycje zmian zapisów, którym się sprzeciwiają - ale... wciąż się z nimi nie zapoznali.

Trichet nie puszcza stóp

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniem analityków nie zmienił stóp procentowych, które pozostają na rekordowo niskim poziomie 1 proc. W uzasadnieniu decyzji prezes EBC Jean Claude Trichet podkreślił, że gospodarka będzie rosła, ale w umiarkowanym tempie.

Zegarki nadal stoją

Sprzedaż szwajcarskich zegarków wciąż pod kreską. Jak podała federacja producentów tych urządzeń, w grudniu eksport zegarków stopniał o 7,2 procent wobec grudnia roku 2008. W całym minionym roku eksport stopniał o ponad jedną piątą.

"Zatory lodowe gorsze niż płatnicze"

Niemal co piąta polska firma ma problemy z terminowym regulowaniem należności - wynika raportu InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej. Większość przedsiębiorstw uważa jednak, że zatory płatnicze nie ograniczają ich rozwoju.

Bezrobocie skoczyło w styczniu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 12,8 proc. z 11,9 proc. w grudniu 2009 roku - powiedziała dziennikarzom w czwartek szefowa resortu Jolanta Fedak. W styczniu przybyło prawie 160 tys. bezrobotnych.

Sony zaczyna zarabiać

Sony po raz pierwszy od pięciu kwartałów może się pochwalić zyskiem operacyjnym. Japoński gigant rynku elektroniki użytkowej miał w IV kwartale ponad 1,5 miliarda dolarów zysku operacyjnego, wobec 200 milionów dolarów straty rok wcześniej.

Trumny wyjdą z szarej strefy

Ministerstwo Finansów po raz kolejny zapowiada uszczelnienie systemu podatkowego. Chce, by kasy fiskalne posiadali nie tylko lekarze i prawnicy, ale też przedstawiciele innych zawodów, m.in. przedsiębiorcy pogrzebowi. Chodzi o to, by więcej podatników wykazywało obroty - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Clinton dzwoni do Buzka

Waszyngton jest zaniepokojony, że Parlament Europejski odrzuci porozumienie SWIFT ws. przekazywania danych bankowych do USA. Dlatego sekretarz stanu USA Hillary Clinton zadzwoniła w tej sprawie do szefa PE Jerzego Buzka. Amerykanom zależy na dostępie do danych bankowych Europejczyków w ramach walki z terroryzmem.

Idzie zmierzch rafineryjnych mamutów?

Wyniki Royal Dutch Shell w dół. Zysk spółki spadł w minionym kwartale do 1,2 miliarda dolarów, a to o 75 procent mniej niż rok wcześniej. Spółka skarży się na niskie ceny gazu, na najniższe od 15 lat marże rafineryjne i zapowiada zamykanie rafinerii. To zmierzch mamutów - w tym i naszych rodzimych - nie mających dostępu do złóż - mówią analitycy.

Krótszy remont Okęcia

Wrześniowy remont na Okęciu odbędzie się, ale przerwy w funkcjonowaniu lotniska będą krótsze - zapowiedział w TVN CNBC Biznes dyrektor generalny Państwowych Portów Lotniczych Michał Marzec. W wyniku protestu przewoźników, lotnisko będzie zamknięte tylko przez pierwszy weekend września, natomiast w pozostałe dwa weekendy będzie nieczynne tylko w soboty.

Konto w Millennium? Przygotuj się na problemy

"Klienci Banku Millennium stracili dostęp do serwisu bankowości elektronicznej" - alarmuje na platformę Kontakt TVN24 internauta Grzegorz. Jak wyjaśnił w rozmowie z tvn24.pl rzecznik banku, Wojciech Kaczorowski, nie ma awarii systemu bankowości internetowej, mogą natomiast nastąpić problemy z wejściem na żądaną stronę banku.

Giełda się odwlecze

Prywatyzacja giełdy raczej w IV niż w III kwartale - tak w TVN CNBC Biznes mówi wiceminister skarbu Joanna Schmid. MSP chce pozbyć się kontrolnego pakietu akcji. Obecnie ma 98,8 proc. udziałów w kapitale spółki. Reszta jest w rękach 35 pozostałych akcjonariuszy: banków, domów maklerskich i emitentów.

Bank z potężnym zyskiem

Zwalająca z nóg strata rok temu, a teraz...? Potężny zysk. Deutsche Bank, który w ostatnim kwartale 2008 roku miał 4,8 mld euro straty, w IV kwartale 2009 roku pochwalił się 1,3 mld euro zysku.

Chopin wraca na banknoty

Po wielu latach nieobecności, Fryderyk Chopin wraca na polskie banknoty. W 200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, Narodowy Bank Polski wyemituje kolekcjonerskie banknoty z jego wizerunkiem. Już od wtorku będzie je można wylicytować w internecie. Aukcja potrwa do piątku.

Dubaj popłynie ropą

Koniec kłopotów finansowych Dubaju? Rząd zadłużonego emiratu, który ma niewielkie zasoby ropy naftowej, ogłosił odkrycie złoża tego surowca w strefie przybrzeżnej.

Masz toyotę? Szykuj się do serwisu

Od 40 do 80 tys. sztuk - tyle toyot w Polsce, według "Rzeczpospolitej", może być wyposażonych w zacinający się pedał gazu. Toyota Motor Poland liczby tej oficjalnie nie potwierdza. Gazeta szacuje, że do serwisu może być wezwanych nawet jedna trzecia właścicieli toyoty yaris. W kręgu "podejrzenia" są też: avensis, auris, corolla, aygo, iQ, verso oraz RAV4. Do podobnej akcji w Polsce szykują się też Peugeot i Citroen.

Nadal boimy się kredytów

Tylko 8 proc. Polaków planuje w tym roku wziąć kredyt w banku - wynika z sondażu GfK wykonanego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Powód? Wciąż boimy się utraty pracy, dlatego wolimy nie pożyczać. Zwłaszcza, że cały czas pogarsza się terminowość spłat rat.

Rząd odda Rosjanom rafinerię?

Należąca do Orlenu litewska rafineria Możejki od lat nie działa pełną parą, bo Rosjanie odcięli do niej dopływ ropy. Teraz "Puls Biznesu" donosi, że należący do państwa koncern nosi się z zamiarem sprzedania rafinerii właśnie Rosjanom.

"Niesamowite osiągnięcie Polski"

- Polska gospodarka w 2010 roku wzrośnie o 2,2 proc., a w 2011 roku - o 3,4 proc. - wynika z raportu Banku Światowego "Globalne Perspektywy Gospodarcze 2010". Jego autorzy, choć podkreślają, że rok 2009 był naszym sukcesem, to przyszłość nie będzie łatwa.

Euro znów po cztery złote

Zaledwie przez dwa dni można było oglądać cenę euro z trójką z przodu. W środę na koniec sesji wartość europejskiej waluty przekroczyła cztery złote. Większość komentarzy sugeruje wpływ zagranicy i normalną, rynkową kolej rzeczy: co taniało - musi zdrożeć.

Putin uspokaja Polskę: umowa gazowa wkrótce

Premier Rosji Władimir Putin dał znak, że nie zamierza stać na drodze umowy gazowej, jaką niedawno zawarły PGNiG i Gazprom. Jak poinformował rzecznik rządu Paweł Graś, powołując się na rozmowę premiera Donalda Tuska z Putinem, "negocjacje w tej sprawie wkrótce zostaną zakończone".

Związkowcy TVP: spółka na skraju zapaści

- TVP walczy o utrzymanie płynności finansowej. Spółka stara się o 100 mln zł kredytu, jeśli go nie dostanie, już w marcu może zabraknąć pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń - poinformował telewizyjny związek "Wizja" po spotkaniu z zarządem spółki. Złożenie wniosku o upadłość TVP rozważają też jej kooperanci.

Reformy Tuska? Polacy są za

Wygląda na to, że Plan Konsolidacji i Rozwoju Finansów Publicznych trafił w gusta Kowalskiego. - Większość Polaków jest za szybkim podjęciem reform finansów publicznych - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Becikowe nawet dla gapowiczek

- Kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej - zdecydowały ministerstwa zdrowia i pracy. Wcześniejsze przepisy, które wprowadzały wymóg zaświadczenia o wizycie resorty tłumaczyły troską o zdrowie dziecka i matki.

Amerykanie trzymają się posad

Amerykański rynek pracy może być w lepszej kondycji niż sądzono. Jak wylicza firma ADP, z gospodarki USA ubyło w styczniu tylko 22 tys. miejsc pracy, podczas, gdy analitycy spodziewali się spadku o 30 tys. Styczniowy wynik był najlepszy od lutego 2008 roku.

Prezes NBP wątpi w rzadowy plan

Prezes NBP Sławomir Skrzypek spodziewa się, że w lipcu tego roku zostanie osiągnięty cel inflacyjny, czyli ceny nie będą rosły szybciej niż o 2,5 proc. plus-minus jeden licząc rok do roku. Szef NBP przewiduje trudności w spełnieniu w 2012 roku kryterium fiskalnego z Maastricht, czyli deficytu budżetowego wynoszącego nie więcej niz 3 proc. PKB.