Rząd zajmie się w piątek Wieloletnim Planem Finansowym Państwa - poinformowało PAP w środę Centrum Informacyjne Rządu. Dokument ma określać między innymi wielkość deficytu budżetowego w ciągu najbliższych czterech lat.
CIR podało, że prac nad Wieloletnim Planem Finansowym nie przewidziano na razie w porządku obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów, który ma się zebrać w czwartek. Porządek ten może jednak ulec zmianie.
Zgodnie z obowiązującym prawem, Rada Ministrów powinna uchwalić pierwszy Wieloletni Plan Finansowy do 31 lipca.
Czteroletni plan, w podziale na poszczególne lata budżetowe, ma określać m.in.: prognozowane kwoty dochodów i wydatków państwa, kwoty deficytu i potrzeb pożyczkowych budżetu państwa, źródła ich finansowania, czy kwotę państwowego długu publicznego.
Co ma wspólnego plan z budżetem
Dokument ma być podstawą przygotowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy. W projekcie budżetu na dany rok, przedstawianym przez Radę Ministrów Sejmowi, poziom deficytu nie może być większy niż poziom deficytu ustalony na ten rok w planie.
Przewidziano jednak wyjątek. "W szczególnie uzasadnionych przypadkach" możliwe jest podwyższenie deficytu ponad poziom określony w planie. W takim przypadku rząd musi przedstawić Sejmowi szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego tak się stało.
Plan ma być co roku aktualizowany - w terminie dwóch miesięcy od ogłoszenia ustawy budżetowej. Aktualizacja ma polegać na doprowadzeniu danych w planie do zgodności z ustawą budżetową na dany rok.
"Aktualizacja polega również na skorygowaniu Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w dalszych latach jego realizacji, w celu zapewnienia zgodności z kierunkami polityki społeczno-gospodarczej i średniookresową strategią rozwoju kraju" - mówi ustawa.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24