Śmigłowiec Black Hawk, wyprodukowany w zakładach PZL Mielec odbył swój pierwszy lot w Polsce. To druga maszyna zbudowana w Mielcu. Pierwszy wyprodukowany tam helikopter trafił do USA, zakończył już testy w powietrzu.
Jak poinformował prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki, pierwszy lot śmigłowca w Polsce to dla pracowników firmy okazja do świętowania współpracy z firmą Sikorsky. W ramach przygotowań do testów w locie firma odnowiła istniejący hangar i malarnię, żeby - jak zaznaczył Zakręcki - stworzyć światowej rangi zakład, który będzie centrum testów w locie dla helikopterów Black Hawk.
Pięć maszyn w tym roku
Egzemplarz śmigłowca, który przechodzi testy lotu w Polsce, to druga maszyna wyprodukowana w Mielcu. Pierwszy Black Hawk takie testy przechodził w USA i jest obecnie wyposażany w dodatkowe elementy.
Kolejne dwa śmigłowce są w ostatniej fazie produkcyjnej w PZL Mielec; produkcja piątego helikoptera przewidziana jest na grudzień br. Dostawy śmigłowców końcowym odbiorcom rozpoczną się w 2011 r.
Pierwszy śmigłowiec z Mielca
Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.
To średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Różne wersje śmigłowca mają służyć do prowadzenia misji humanitarnych, ratunkowych, ewakuacji medycznej, dowodzenia, kontroli - ale także patroli zbrojnych.
Światowy przebój
Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.
Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 1,9 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24