Najnowsze

Najnowsze

Euler Hermes lepiej o Polsce

Euler Hermes podniósł rating dla Polski z poziomu B do BB. Wyższa ocena raitingowa Polski to "votum zaufania" dla gospodarki. Jak tłumaczył główny analityk i dyrektor biura oceny ryzyka w TU Euler Hermes, Tomasz Starus, po 1,5 roku kryzysu Polska okazała się elastyczna i mocna fundamentalnie a efektywność polskich firm wyraźnie wzrosła.

OFE - co zrobi rząd?

Rynek czeka na dzisiejszą decyzję w sprawie zmian w OFE. Rząd rozważa m.in. zmniejszenie transferów do OFE, oraz przekazywanie im składek w długoterminowych obligacjach emerytalnych, zamiast w gotówce. Zdaniem Anny Horseckiej, prezes PTE Polsat, która była gościem programu "Dzień na Rynkach", każdy z rozważanych przez rząd wariantów zmian szkodzi przyszłym emerytom.

Rozkwitł niemiecki eksport

Lato przyniosło rozkwit w niemieckim handlu zagranicznym. W ciągu trzech miesięcy od lipca do września za granice Niemiec wyeksportowano o ponad 1/5 więcej towarów niż rok wcześniej, sprowadzono zaś o niemal 1/4 więcej. Zanzącym partnerem handlowym okazuje się Polska.

Jakie transfery do OFE?

Decyzja w sprawie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych zapadnie w czwartek. Rząd rozważa zmniejszenie transferów do otwartych funduszy, oraz zastąpienie gotówki długoterminowymi obligacjami emerytalnymi. Wiktor Wojciechowski, ekspert FOR mówi, że trwałe zmniejszenie składek do OFE byłoby antyreformą.

Polska atrakcyjna dla inwestorów

Blisko 10 mld euro wyniosą w tym roku bezpośrednie zagraniczne inwestycje w Polsce. W przyszłym roku możemy oczekiwać że wzrosną one o około 30%. Sławomir Majman, prezes PAIiIZ tłumaczy, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają pozytywne zmiany w polskim prawie.

Wyższe gwarancje w BFG

Do 100 tysięcy euro wzrośnie gwarantowana ochrona depozytu bankowego. Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym prawdopodobnie już w czwartek zostanie opublikowana w dzienniku ustaw. Przyspiesza ona także okres wypłaty gwarancji z trzech miesięcy do 20 dni. Gościem Roberta Stankiewicza była Anna Trzecińska, wiceprezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Miliony za stadion

10 mln rocznie w 10 lat? Tyle być może zapłacą polskie firmy by widnieć w nazwie Stadionu Narodowego w Warszawie. Największym rynkiem naming rights na świecie są Stany Zjednoczone. Właściciele obiektów sportowych w USA inkasują rocznie około 280 mln dolarów z tytuły sprzedaży praw do nazwy obiektów. Czy w Polsce również w grę wchodzi kilkadziesiąt milionów złotych? Gościem Roberta Stankiewicza był Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG.

Prezydent Lula ma swoje pole naftowe

Brazylijski koncern naftowy Petrobras ogłosił przekazanie do eksploatacji dwóch swych podmorskich pól naftowych. Ich zasoby wynoszą 8,3 miliarda baryłek nadającej się do wydobycia ropy. Największe z pól nazwano Lula. Słowo to jest powszechnie znanym przydomkiem odchodzącego po ośmiu latach sprawowania urzędu prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lula da Silvy.

"Rzepa" zmienia zielone na łososiowe

W przyszłym roku informacje ekonomiczne "Rzeczpospolitej" nie będą drukowane na zielonych stronach - donosi "Presserwis". Tematyka ekonomiczna ma trafić na papier w kolorze łososiowym. Powód? Nikt nie robi zielonego papieru gazetowego.

Emerytom po równo?

Na czwartkowym posiedzeniu rząd ma dyskutować o zmianie systemu waloryzacji rent i emerytur - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli gabinet przyjmie propozycję ministra Michała Boniego, to od marca każdy z emerytów dostanie 39,43 zł podwyżki - po równo.

Premier obetnie OFE?

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu Rada Ministrów zajmie się kwestią reformy emerytalnej i Otwartego Funduszu Emerytalnego. Minister pracy Jolanta Fedak przypuszcza, że rząd w ramach walki z rosnącym deficytem budżetowym zgodzi się na ograniczenie środków przekazywanych do OFE.

Portfel RDO na zielono

Dzisiaj nasz portfel urósł o 0,41%. Do końca roku zostały zaledwie jeszcze dwie sesje. Dzisiaj zastanawiamy się nad zainwestowaniem naszych pieniędzy w akcje spółki Duda.

Wzrost na GPW

Po dwóch dniach spadku, dzisiaj przyszedł czas kiedy to WIG 20 kończy dzień na zielono. Najlepszymi spółkami w indeksie były dzisiaj dwa największe polskie banki PEKAO SA i PKO BP.

Inpro idzie na giełdę

Zakup nowych gruntów, wkład własny do niektórych inwestycji oraz przejęcie innej spółki. Na to wszystko mają pójść pieniądze z debiutu na warszawskiej giełdzie spółki Inpro. Mowa o trójmiejskim deweloperze sprzedającym miesięcznie średnio 30-35 mieszkań. Pomysły spółki na zdobycie miejsca na rynku giełdowych deweloperów poznawał Rafał Hirsch, którego gościem był prezes Inpro, Piotr Stefaniak.

Branża budowlana w 2011 roku

PBG i Budimex to spółki, które mogą się wyróżniać na tle całego rynku budowlanego w 2011 roku. To jeden w wniosków raportu Espirito Santo dotyczącego perspektyw dla spółek budowlanych w przyszłym roku. Za tymi spółkami ma przemawiać głównie ich niska wycena. Co jeszcze może dać zarobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy? W TVN CNBC pytamy o to jednego z autorów raportu, Macieja Hebdę.

Szwajcarzy marzą o tanim franku

Przedsiębiorców i hotelarzy w Szwajcarii martwi mocny frank. Szwajcarska waluta umacniała się w ostatnich dniach do rekordowych poziomów wobec dolara czy euro. Mocny frank to kłopot dla eksporterów i biznesu turystycznego, a rządowa rada obniżyła znacznie prognozę wzrostu PKB z powodu umocnienia waluty.

Życie po kratce

Życie po kratce - może być trudne. Szczególnie dla branży motoryzacyjnej. Kończący się rok przyniósł kilka impulsów, które stymulowały sprzedaż nowych aut w Polsce. Ostatnie miesiące to przyspieszanie decyzji o zakupie pojazdu z powodu znikającej kratki. Początek 2011 roku może być dla branży bardzo trudny. Czy i jak na konkurencyjnej wojnie skorzystają klienci? O tym Patrycjusz Wyżga.

Podatkowe oblężenie

Nie możesz zmienić stawek sam? przyjdzie ci słono zapłacić za usługę tym którzy zrobią to za ciebie. Przeprogramowanie kas fiskalnych to teraz złoty interes. Klient płaci by nie stracić... klientów i choć tanio nie jest wyjścia nie ma - dopóki nie zmieni stawek nie otworzy sklepu czy kawiarni. O noworocznych wyzwaniach i biznesowych szansach dla serwisantów Łukasz Kijek.

Plany CP Energia na 2011

Kriogaz, spółka zależna CP Energia będzie rozwijała swoją pozycję na rosyjskim rynku. Ma w tym pomóc kapitał z debiutu spółki na NewConnect. Pierwszą polską spółkę gazową w Rosji chce w przyszłym roku wprowadzić na alternatywny rynek CP Energia. Jakie jeszcze plany dotyczące przyszłego roku ma CP Energia? O to w programie "Rynki dnia" pytał Rafał Hirsch, a jego gościem był wiceprezes spółki, Michał Swół.

Panika przed VAT

Oblężenie w serwisach obsługujących kasy fiskalne. W kolejkach ustawiają się przedsiębiorcy, którzy chcą dostosować kasy fiskalne do nowych stawek podatku VAT wchodzących w życie 1 stycznia. - Podatnicy nie powinni mieć problemu z przestawieniem kas na nowe stawki VAT. Mogą to zrobić sami, bez potrzeby korzystania z pomocy profesjonalistów - uspokaja wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Chiny i Europa 2011

Podzielone zdania w sprawie perspektyw dla chińskiej gospodarki w 2011 roku. Karol Chrystowski, zarządzający Renaissan Asset Managers nie zgadza się z Robertem Parkerem z Credit Suisse, który w TVN CNBC przedstawił optymistyczne prognozy dla Chin. Zdaniem Karola Chrystowskiego - silny wzrost PKB Chin wcale nie musi się przekładać na rynek akcji. O prognozy dla Chin oraz Europy w programie Strategie Rynkowe pyta Błażej Karwowski.

W Zambii rośnie... klasa średnia

Zambia otwiera pierwsze centrum handlowe. Afrykański kraj przyciąga coraz więcej zagranicznego kapitału nie tylko w sektorze surowców - pieniądze płyną też na szybko rozwijający się rynek handlu detalicznego.

2011 rok oczami Roberta Parkera

Brazylia i Chiny to jedne z rynków, które mogą zyskiwać w 2011 roku. Tak uważa starszy doradca w Credit Suisse, Robert Parker. Jego zdaniem chiński rynku rynek akcji zdyskontował już wszystkie złe informacje, co powinno otworzyć strumień pieniędzy do tamtego regionu. Brazylia natomiast powinna skorzystać na rynku surowców, które nie powinny tanieć w 2011 roku. O globalne pomysły inwestycyjne na 2011 rok Roberta Parkera pyta Błażej Karwowski.

Brat Vat

Od 1 stycznia będzie obowiązywało ograniczone zwolnienie z VAT na usługi medyczne. Aby skorzystać ze zwolnienia trzeba mieć status zakładu opieki zdrowotnej. Na co dokładnie zmienia się stawka podatku od towarów i usług od soboty i jak to wpłynie na dostawców usług? Spytaliśmy dra Jacka Adamskiego, dyrektora Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Mieszkania nie dają zarobić

Kupujesz mieszkania jako inwestycję - nie licz na szybki zwrot z tej inwestycji. Rok 2010 na rynku inwestorów okazał się w końcu przewidywalny. Ujawniło się sporo inwestorów, którzy kupowali inwestycyjnie mieszkania w szczycie hossy - mówi Łukasz Madej, Prodevelopment. Rok 2011 powinien przynieść zwiększenie płynności na rynku.

Milion w Portfelu

Portfel wart milion złotych. Jak zbudować portfel inwestycyjny w programie "Godzina dla Pieniędzy" tłumaczył Jerzy Nikorowski z Superfund TFI.

IDEA TFI w drodze na GPW

IDEA TFI zamierza pozyskać z emisji nowych akcji 9,05 mln złotych. Jak powiedział Piotr Kukowski środki z oferty IDEA TFI chce przeznaczyć na tworzenie kolejnych produktów dla klientów. Nie jest wykluczone że w przyszłym roku uda nam się podwoić aktywa - zdradza prezes IDEA TFI.

Gwiazdy finansów też tracą

Jak w 2010 roku radziły sobie fundusze absolutnej stopy zwrotu? Inwestycje w nazwiska na polskim rynku kapitałowym przynoszą marne efekty. Niewiele jest funduszy, które przynoszą krocie. O to jak w 2010 roku radziły sobie fundusze absolutnej stopy zwrotu pytaliśmy Tomasza Publicewicza z Analizy Online.

Estończycy biorą euro

Rosną kolejki Estończyków przed największymi bankami komercyjnymi na trzy dni przed wprowadzeniem w Estonii euro - informuje w środę agencja BNS.

BlackBerry nie ugryzie jabłka

Producent smartfonów BlackBerry wchodzi na rynek tabletów z produktem PlayBook, ale analitycy nie dają mu wielkich szans. Według Kaufman Bros., rynek tabletów będzie zdominowany przez jednego gracza - iPada Apple.