Najnowsze

Najnowsze

Po kopalni czas na energetykę

Czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding, który kupił w środę od Kompanii Weglowej kopalnię Silesia, jest w dalszym ciągu zainteresowany udziałem w prywatyzacji energetycznej Enei - poinformował w czwartek na konferencji dyrektor ds. rozwoju sektora energetycznego EPH Tomas David.

PGNiG chce wiercić w Rosji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce, żeby jego spółki serwisowe szukały prowadziły wiercenia na polach gazowych w Rosji - poinformował PAP prezes PGNiG Michał Szubski. W dłuższej perspektywie firma nie wyklucza, że chciałaby uzyskać udziały w koncesjach wydobywczych w tym kraju.

Miękniemy w sprawie OFE

Przed szczytem UE w przyszłym tygodniu Polska uelastyczniła stanowisko ws. odliczania kosztów reformy emerytalnej od długu publicznego. Chcemy, by odliczana była ta część transferów do OFE, za które fundusze kupują obligacje Skarbu Państwa - powiedział polski dyplomata.

Rating Irlandii o trzy oczka w dół

Agencja Fitch ostro tnie rating Irlandii. Długoterminowy rating kraju został obnizony o trzy stopnie: z A+ do BBB+. Warto jednak, że to nadal rating inwestycyjny. Jak podano, perspektywa irlandzkiego ratingu jest stabilna.

Orlen prawie zdecydowany na sprzedaż Możejek

Decyzja o sprzedaży rafinerii Możejki jest nieodwołalna - wynika z wypowiedzi prezesa PKN Orlen. Jacek Krawiec powiedział, że Mażeiku Nafta, litewska spółka Orlenu, musiałaby zarabiać rocznie miliard złotych, aby inwestycję uznać za opłacalną. - To nie będzie jednak nigdy możliwe, chyba, że marża na baryłce wyniosłaby 15 dolarów - mówi prezes Krawiec.

Polski zakaz GMO utrzymał się w europejskim sądzie

Polska wygrała proces przed Sądem Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie zakazu roślin genetycznie modyfikowanych. Sędziowie przyznali Warszawie rację w sporze z Komisją Europejską, unieważniając decyzję Brukseli, nakazującą dopuszczenie GMO do uprawy w Polsce.

Calatrava przejmuje, kupuje, sprzedaje na giełdzie

Calatrava chce przejąć od PC-Guard spółkę z NewConnect Divicom. Obecnie to sieć sklepów komputerowych, która generuje straty. Za pomocą Divicom wprowadzić chce na giełdę tylnymi drzwiami spółkę Kolgard-Oil, działającą w branży paliwowej. O tym pomyśle, badaniu Wosany i o akcjach Bomi, które Calatrava kupowała, jak się okazało, że Bomi ma duże kłopoty mówi prezes Calatrava Capital, Paweł Narkiewicz.

Co zrobić z akcjami CEZ?

CEZ to jedna z największych spółek energetycznych w regionie. Inwestorzy bardzo niewiele wiedzą o ten spółce. Jest za mało danych na temat tego jak oceniać sygnały płynące z samej spółki i rynku energetycznego. Dla naszych widzów o tym co zrobić z akcjami CEZ opowie analityk Piotr Trendowski, analityk DM BPS.

Minister popycha górników na parkiet

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiada, że Jastrzębska Spółka Węglowa powinna zadebiutować na warszawskim parkiecie w połowie przyszłego roku. Minister dodał, że nie ma jeszcze decyzji, jaki pakiet akcji Skarb Państwa sprzeda w ofercie publicznej.

61 milionów za blaszkę na kopercie

Firma Integer otrzymała pozew, złożony przez Pocztę Polską. Państwowy operator domaga się 60,7 milionów złotych za "bezpodstawne wzbogacenie się". Informacje o pozwie pojawiły się juz kilka miesięcy temu, teraz otrzymanie go potwierdził sam pozwany.

PKPP: Spółki publiczne dla OFE

OFE powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa – proponuje PKPP Lewiatan. Do funduszu trafiałyby udziały państwa we wszystkich spółkach publicznych, np. PZU, KGHM, PGNiG, PKO BP, PKN Orlen. Akcje tych spółek mają realną wartość rynkową i nie mają na nią wpływu decyzje polityczne. Pomysł przedstawia Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Członek RPP: Trzeba będzie tłumić inflację

Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski uważa, że RPP w ciągu następnych trzech miesięcy powinna "rozpocząć cykl podwyżek" stóp, aby stłumić inflację. Dodaje jednak, że sytuację może zmienić ewentualny spadek kursu złotego, spowodowany czynnikami zewnętrznymi. W jego opinii to może nawet wymóc poluzowanie polityki pieniężnej.

Inwestorzy przerażeni, a Węgrzy popierają działania rządu

Świat ostrzega przed coraz głębszym kryzysem węgierskich finansów, tymczasem Węgrom obecna polityka rządu podoba się coraz bardziej. Z ostatniego sondażu wynika, że rządzący Fidesz pozostaje najpopularniejszą partią w kraju. Ugrupowanie premiera Viktora Orbána popiera 37% wyborców, drudzy w rankingu socjaliści mają tylko 10%. Jak wytłumaczyć takie zachowanie społeczeństwa węgierskiego i co to oznacza dla gospodarek regionu mówi prosto z Budapesztu Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas Polska.

Ostatni moment na fundusze

Minister Rozwoju Regionalnego ostrzega. Rok 2011 będzie ostatnią szansą dla przedsiębiorców na uzyskanie dotacji. Środki, które pozostały dotyczą w znakomitej większości takich działań dość „niszowych”. To są środki na przykład na tworzenie systemów współpracy między kilkoma przedsiębiorstwami. Jaka jest aktualnie sytuacja z funduszami w materiale Łukasza Kijka.

Niemcom rozkwitła inflacja

Niemieckie ceny konsumpcyjne już dawno nie podskoczyły tak wysoko, jak w listopadzie. Jak podał Statistische Bundesamt, inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 1,5 procent. To najwyższy wzrost cen od dwóch lat: wyższy wskaźnik zanotowano w październiku 2008 roku, gdy ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły aż o 2,4 proc.

To był rok rekordowych debiutów

To będzie rekordowe 12 miesięcy na pierwotnym rynku giełdowym. Ernst & Young szacuje, że w mijającym roku wartość IPO - pierwotnych ofert publicznych - okaże się najwyższa w historii. Autorzy raportu spodziewają się, że przyszły rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy.

Komornik w sukurs Michalczewskiemu

Sądowy komornik zajął puszki z napojem Tiger Black Energy Drink. To kolejny etap sporu między producentem energetyzującego napoju a dawnym bokserem Dariuszem Tigerem Michalczewskim. Zajęcie towaru zbiega się z trwającą kampania reklamową puszkowanego Tigera.

Rządowi słabszy złoty nie przeszkadza

Euro za nieco powyżej 4 zł - "Puls Biznesu" przewiduje, że w taki właśnie kurs celuje rząd. Gazeta donosi, że rząd najwyraźniej nie chciał obniżać kursu polskiej waluty i dlatego wymiany sporej sumy w euro dokonał poza rynkiem. Gdyby zrobił to na rynku, zapewne kurs spadłby wczoraj o co najmniej kiklka groszy.

RPP pod presją

Słaby złoty a poziom polskiego długu, ewentualna interwencja walutowa i nastawienie Rady Polityki Pieniężnej w polityce monetarnej to tylko niektóre tematy, o których w programie "90 minut" Rafał Wojda rozmawiał z członkiem RPP Andrzejem Rzońcą. Ekonomista przekonywał, że słaby złoty nie zadecyduje o przekroczeniu drugiego progu ostrożnościowego, a interwencja walutowa, choć możliwa, jest ostatecznym rozwiązaniem.

Satysfakcja klienta ZUS

ZUS wchodzi w XXI wiek. Państwowy ubezpieczyciel chce wprowadzić call center, badanie wydajności pracowników i możliwość podglądu konta emerytalnego przez internet. Gościem Bilansu był prezes ZUS-u, Zbigniew Derdziuk.

Prezydent Komorowski w USA

Prezydent Komorowski z wizytą u Baracka Obamy. Główne tematy spotkania z amerykańskim prezydentem to polityka wizowa, obronna i energetyczna. O komentarz na temat tego spotkania a także sytuacji w amerykańskiej gospodarce poprosiliśmy Andrzeja Kurnickiego, prezesa EuroAmerican Company.

Kiedy polska "Dolina Krzemowa"?

Park Technologiczny w Nowym Sączu ma powstać za niecałe 2 lata. O rozwoju nowych technologii w Polsce rozmawiamy profesorem Krzysztofem Pawłowskim, twórcą "Miasteczka Multimedialnego".

Fundusze na atom

Jak pozyskać finansowanie na budowę elektrowni atomowej? Między innymi na to pytanie odpowiedział w programie 90 Minut Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi. Do budowy elektrowni atomowej przymierza się PGE ale nie jest jeszcze jasne w jaki sposób pozyska niezbędne fundusze.

Niewielkie zmiany w RDO

Cztery spółki w portfelu i niewielkie zmiany ich wartości. Tak w skrócie wygląda w ostatnich dniach obraz naszego portfela inwestycyjnego. W środę analizowaliśmy kupno spółki MCI, propozycję pana Michała.

Wyskakuj ze złotego. Na chwilę

Jeśli masz polskie 10-letnie obligacje, to lepiej je sprzedaj i z gotówką zaczekaj aż złoty się jeszcze trochę osłabi - radzą analitycy BNP Paribas. Ale nie za długo, bo Ministerstwo Finansów będzie przed końcem roku interweniować w obronie złotego, żeby napompować jego wartość. Złoty w środę silnie się osłabił.

Czy spekulanci zaatakują USA?

Przedłużenie ulg podatkowych w USA wywołało burzę na rynkach. Stany Zjednoczone są w trudniejszej sytuacji fiskalnej niż strefa euro - powiedział doradca banku centralnego Chin Li Dao-Kui. Według ekonomisty, decyzja Baracka Obamy o przedłużeniu cięć podatkowych o kolejne dwa lata pogrąża amerykańskie finanse. Także agencje ratingowe ostrzegają, że USA mogą stracić najwyższą z możliwych ocenę wiarygodności kredytowej.

Gruzińskie wina na New Connect

Telliani Valley Polska udanie zadebiutował na New Connect. Importer gruzińskich win pozyskał z emisji akcji 0,5 miliona złotych.  Środki z emisji spółka chce przeznaczyć m.in. na rozbudowę kanałów dystrybucji.  O plany spółki pytaliśmy prezesa Telliani Valley Polska, Adama Sworowskiego.

Nowy zarząd w ONE2ONE

Nowy zarząd w ONE2ONE. Przed świętami spółka chce nie tylko zarobić na biznesie konkursów SMS ale też ten rynek... ucywilizować. O szczegółach Marcin Kowalski rozmawiał z nowym prezesem ONE2ONE, Piotrem Majchrzakiem.

Amica jednak nie z BSH

Amica nie będzie produkować sprzętu dla Boscha i Siemensa. Nie będzie też żadnych powiązań kapitałowych - negocjacje z niemieckim koncernem skończyły się bez zawarcia porozumienia. O to jakie były przyczyny takiego rozwoju sytuacji spytaliśmy Jacka Rutkowskiego, prezesa spółki Amica.

Fedak: Reforma emerytalna była kłamstwem

Reforma emerytalna z 1999 roku była obarczona "grzechem kłamstwa" - mówi minister pracy Jolanta Fedak. I dodaje, że jeśli nasz dług przekroczy 55 proc. PKB, "to będzie u nas jak w Grecji".