Najnowsze

Najnowsze

Mniej dla OFE

Rząd tnie stawki przekazywane do OFE. Z obecnych 7,3% zmniejszą się do 2,3% wynagrodzenia brutto. Prof. Aleksandra Wiktorow, członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP twierdzi, że po wejściu w życie zmian  wysokość emerytury w stosunku do ostatniej pensji nie zmieni się.

Pytania o Nowy Rok

Miedź, złoto, srebro, kakao. Wraz z końcem roku na rynku surowców kończy się cała dekada, która zapisała się w historii świata jako niesamowity boom towarowy. O perspektywach, które stoją przed inwestorami mówi Wojciech Szymon Kowalski, strateg rynków towarowych Efix Polska.

Ubezpieczenia w 2011 roku

Firmy ubezpieczeniowe nie zaliczą 2010 roku do udanych. Ich głównym zmartwieniem były odszkodowania powodziowe. W przyszłym roku z kolei mogą podrożeć składki na ubezpieczenia komunikacyjne. Marcin Broda, ekspert Miesięcznika Ubezpieczeniowego mówił w TVN CNBC o prognozach rynku ubezpieczeń na 2011 rok.

Silny złoty w 2011 roku?

Złoty najsilniejszy wobec euro od miesiąca. Zdaniem analityków BGK umacnia złotego, bo od jego kursu wobec m.in. euro zależy wielkość uplasowanego za granicą długu państwowego. Jak zmieni się kurs złotówki wobec głównych walut w 2011 roku? O tym dla TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

W co inwestować w 2011 roku?

W akcje, obligacje, a może instrumenty pochodne? Jeśli w akcje to jakich spółek? O tym w TVN CNBC opowiadają Mariusz Staniszewski z Noble Funds oraz Roland Paszkiewicz z CDM Pekso S.A.

Skutki zmian w polskim systemie emerytalnym

Jakie będą skutki zmian w systemie emerytalnym, których chce dokonać rząd? O tym w TVN CNBC opowiadają Mariusz Staniszewski z Noble Funds TFI, Rafał Antczak z Deloitte oraz Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Będą zmiany w PKP?

Posadę stracił prezes PKP. Nowy Wiceminister Infrastruktury odpowiedzialny za transport deklaruje więcej zmian na kolei. O tym w rozmowie w TVN CNBC z Adrianem Furgalskim z Zespołu Doradców Gospodarczych Tor.

Nowa waluta w Estonii

1 stycznia Euro stanie się walutą Estonii. Co da nowa waluta? Jak zmienią się ceny? O tym w TVN CNBC w rozmowie z Kingą Dudzińską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W marcu podwyżki dla emerytów. Procentowe

Wbrew wcześniejszym plotkom, w 2011 roku nie zmieni się sposób waloryzacji rent i emerytur. Zostanie utrzymana procentowa waloryzacja tych świadczeń - zapowiedział w czwartek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Giełda dłużej już od poniedziałku

W Sylwestra ostatnia tegoroczna sesja i ostatnia sesja warszawskiej giełdy trwająca do 16.30. Od Nowego roku, czyli poniedziałku 3 stycznia GPW będzie pracować o godzinę dłużej.

Zmiany w OFE

Rząd podjął decyzję o zmniejszeniu z 7,3 do 2,3% części składki emerytalnej przekazywanej z wynagrodzenia do OFE. Różnica zostanie przekazana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O innych zmianach w systemie emerytalnym oraz o ich spodziewanych konsekwencjach reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Naprawiamy, czy wywracamy...

Premier Donald Tusk mówi, że zmiany, jaki rząd chce wprowadzić w systemie emerytalnym to jego naprawa, a nie wywracanie. Jeśli spojrzeć z punktu widzenia obecnych emerytów i obecnego rządu - nie da się słów premiera poddać w wątpliwość. Jeśli jednak na słowa premiera spojrzeć z punktu widzenia tego, kto zostanie emerytem za 20 czy 30 lat oraz rządów, które wtedy będą sobie musiały poradzić z problemem rzeszy starych ludzi żyjących w nędzy - wtedy można już mieć pewne wątpliwości.

Plany LST Capital

LST Capital chce wziąć udział w restrukturyzacji Internet Group. Spółka zainteresowana jest wydzierżawieniem przedsiębiorstwa z prawem pierwokupu. Internet Group wystąpił w sierpniu do sądu o ogłoszenie upadłości układowej po tym, jak BRE Bank wypowiedział spółce umowy kredytowe i zażądał spłaty 100 mln zł długu. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Dariusz Janus, prezes LST Capital.

Kredyt na technologie

BGK oferuje kredyt technologiczny na realizację inwestycji technologicznych. Pożyczka udzielana jest przez wybrane banki komercyjne. Kto może starać się o takie finansowanie? O szczegółach Tomasz Mironczuk, prezes BGK.

Sylwester last minute

Nawet 1,5 tysiąca złotych za Sylwester w kraju, i ponad 8 tysięcy za nowy rok na Dominikanie. Sylwester absolutnie last minute. Gościem Roberta Stankiewicza był JJ Singh, dyrektor Weco Travel.

Zadłużyliśmy się już na przyszły rok

Ministerstwo Finansów sfinansowało już 7 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynoszących 167,5 mld zł - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

Kredyt na technologie

BGK oferuje kredyt technologiczny na realizację inwestycji technologicznych. Pożyczka udzielana jest przez wybrane banki komercyjne. Kto może starać się o takie finansowanie? O szczegółach Tomasz Mironczuk, prezes BGK.

Milion w portfelu

Jak zmieniła się strategia inwestycyjna i jak będzie wyglądała w 2011? Swoje koncepcje portfela inwestycyjnego przedstawił Andrzej Lis, zarządzający Noble Funds.

Brat VAT

Jaki Vat na usługi gastronomiczne, a jaki na mrożonki, owoce morza i warzywa? Na pytania widzów dotyczące podatku VAT w programie "Blajer Mówi: Biznes" odpowiadał Michał Borowski, doradca podatkowy Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Ukraina zatrzymała gaz

Od 1 stycznia ukraiński NAK wstrzymuje dostawy gazu ziemnego do Polski przez Hrubieszów - poinformował PGNiG w czwartkowym komunikacie. Jesteśmy spokojni, mamy dostęp do krajowego systemu - powiedział PAP starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa.

Moto - premiery 2011

Jak szybko i przyjemnie wydać miliony złotych? Dziś zaproponujemy samochody. Listę otwiera Aston Martin One-77 za... 6 mln złotych. Gościem Roberta Stankiewicza był dziennikarz i ekspert motoryzacyjny, Borys Czyżewski

Struktury dały zarobić

Dwa razy więcej niż na lokacie bankowej, a na dodatek z gwarancją zwrotu zainwestowanych środków. Co czwarta "struktura" przyniosła w tym roku zysk. Jak tłumaczył Filip Zakościelny, analityk Deutsche Bank struktury dają zyski o ile są stosunkowo długie, minimum 2-3 lata.  

Sprzedaż fajerwerków

Petardy i zimne ognie można sprzedawać tylko osobą pełnoletnim. Jak tłumaczył Mirosław Dąbrowski starszy inspektor ze Straży Miejskiej w Warszawie za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobą nieletnim grozi grzywna a nawet pozbawienie wolności. Gośćmi Pawła Blajera był Wojciech Pawłowski, Politechnika Warszawska i Mirosław Dąbrowski, Straż Miejska w Warszawie

Ryszard Krauze (jednak) oskarżony

Lada dzień do warszawskiego sądu ma trafić akt oskarżenia wobec jednego z najbogatszych Polaków, Ryszarda Karauzego. Oskarżono go o działanie na szkodę kontrolowanej przez niego spółki Prokom Investments. W jego obronie od miesięcy stają organizacje przedsiębiorców, argumentując, że działał w granicach biznesowego ryzyka.

Zrób go na srebrno, nie na szaro

Czarny przegrał. Pierwszy raz w historii motoryzacji, w 2010 roku ludzie najczęściej kupowali samochody w kolorze srebrnym. Tak wynika z raportu firmy DuPont.

Frank mocny jak nigdy dotąd

Szwajcarski frank w czwartek bije historyczne rekordy wobec głównych walut - euro, dolara i brytyjskiego funta. Drogi jest także w złotówkach, choć tu na szczęście rekordu nie ma. Analitycy tłumaczą to jak zwykle ostatnio "ucieczką inwestorów do bezpiecznej przystani".

Duży wzrost Sadovaya Group

Kurs akcji ukraińskiej spółki wydobywczej Sadovaya Group wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o przeszło 16%. Jak zapewniał w programie "Dzień na Rynkach" Ivan Churylovych, inwestorzy mogą być pewni że zrealizujemy wszystkie założone inwestycje. Na razie spółka nie przewiduje kolejnych emisji akcji.

Musujące żniwa

Tylko w grudniu Polacy wydadzą na wina musujące i szampana ok 200 mln złotych. Jak mówi prezes Ambry, Robert Ogór, ostatni dzień roku generuje 25% całorocznej sprzedaży win musujących.

Sadovaya 401. spółką na GPW

Sadovaya Group to 34. debiut w tym roku i 27. spółka zagraniczna na głównym parkiecie. Ukraiński producent węgla przydzielił wszystkie akcje sprzedane w ofercie publicznej. W sumie inwestorzy objęli 10,8 mln akcji, to 25% kapitału spółki.

Pechowa droga. Jak nie żaby, to śnieg

Nie będzie dziś otwarcia odcinka drogi S3 od Myśliborza do Gorzowa Wielkopolskiego. Ostatni, pechowy odcinek ekspresowej trasy między Szczecinem a Gorzowem zostanie oddany do użytku kierowców kiedy indziej. Tym razem opóźnienie spowodowała... zima.