- Rzeczywisty dzień Dzień Wolności Podatkowej, uwzględniający wszystkie płacone podatki, przypada w tym roku w drugiej połowie czerwca - twierdzi Centrum im. Adama Smitha, które od 18. lat wylicza ten dzień dla Polski. Przy okazji Centrum zarzuca Instytutowi Kościuszki, który obliczył dla "Rz", że to właśnie od 7 czerwca pracujemy "na siebie", że przywłaszcza sobie ich projekt, na dodatek z błędem.
Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna granica obrazująca realny poziom obciążeń podatkowych w każdym państwie. To, kiedy dokładnie w poszczególnych latach wypada, zależy od przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im następuje to wcześniej, tym mniejsze są obciążenia.
Kto ma rację?
Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że dzień wolności podatkowej dla osób pracujących wypada we wtorek 7 czerwca. Zdaniem "Rzeczpospolitej" teoretycznie do wtorku pracowaliśmy na podatek dochodowy, VAT i ubezpieczenie społeczne. Gdybyśmy od początku roku całość naszych zarobków przeznaczali na te cele, to 7 czerwca zapłacilibyśmy za cały 2011 rok. Gazeta powołuje się na "pierwsze tego typu badania Institut economique Molinari z Paryża", które opublikował krakowski Instytut Kościuszki przy współpracy z fundacją New Direction z Brukseli.
- Nastąpiła próba przywłaszczenia sobie przez Instytut Kościuszki naszego projektu dotyczącego obliczania Dnia Wolności Podatkowej - mówi tvn24.pl Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Są tam jednak istotne błędy. Obliczenie wydaje się nie uwzględniać tego, że osoby pracujące na etacie płacą poza podatkiem dochodowym i składkami np. akcyzę - dodaje.
Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht odpiera jednak te zarzuty. - My jesteśmy partnerem międzynarodowego projektu kilku think-tanków z krajów UE. Innowacyjność naszego badania polega na tym, że pozwala na porównanie wyników ze wszystkich krajów UE - mówi nam. - Metodologia badania ma to do siebie, że jest uznaniowa. A ta, z której korzystamy, jest cały czas udoskonalana - dodaje.
Z historii Dnia Wolności
W ubiegłym roku dzień wolności podatkowej przypadł na 23 czerwca, a w 2009 r. na 14 czerwca. Dla porównania, w 2010 r. na Słowacji dzień wolności podatkowej miał miejsce w drugiej połowie maja, a we Francji i Szwecji - w trzeciej dekadzie lipca. Podobnie jak w Polsce, było w Estonii i Czechach.
Najgorzej w Polsce w ostatnim piętnastoleciu było pod tym względem w 1995 r. - Dzień Wolności Podatkowej przypadł wtedy 6 lipca. Najwcześniej dzień ten wypadł w 2008 r. i 2009 r. - kiedy wyznaczono go na 14 czerwca.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu