Bruksela: Przyglądamy się misji TVP

 
Polskie władze podkreślają: abonament nie jest nielegalnyTVN24

Komisja Europejska przygląda się zasadom dofinansowanie telewizji publicznej w Polsce i omawia sprawę z polskimi władzami - potwierdza rzeczniczka KE ds. konkurencji Amelia Torres. Bruksela może zażądać zmiany polskiego prawa, jeśli uzna, że narusza ono obowiązujące w Unii zasady.

Skargę w tej sprawie złożyła do Brukseli telewizja TVN, argumentując, że telewizja publiczna finansowana jest z abonamentu w sposób nieproporcjonalny do realizowanej misji. Wskazano, że umożliwiają to stosowane w TVP zasady rachunkowości, które pozwalają na przenoszenie na kolejne lata nadmiernych środków przekazanych TVP i mogą prowadzić do finansowania z abonamentu strat wynikających z działalności komercyjnej.

TVN swoją skargę do Brukseli skierowała już w 2008 roku, wskazując na równoczesne finansowanie TVP z abonamentu oraz reklam. W tym roku telewizja skargę do Komisji Europejskiej ponowiła.

Dla Brukseli to nie pierwszyzna

- To nie pierwszy raz, gdy Komisja Europejska musi przyjrzeć się finansowaniu publicznych nadawców. Mieliśmy wiele tego rodzaju spraw w przeszłości m.in. z Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Francji, Danii, Irlandii, Włoch. Od 10 lat w Unii są określone zasady dofinansowywania przez państwo publicznych nadawców, które zostały zaktualizowane w 2009 r., by zapewnić większą jasność i pewność dla sektora - powiedziała we wtorek Amelia Torres.

Unijne zasady wymagają, by rekompensata za usługi publiczne świadczone przez nadawcę ściśle odzwierciedlała koszt tej usługi, ponadto wykonanie tych usług i ich kosztów ma być kontrolowane przez krajowe władze.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł w KE, Komisja Europejska wysłała pierwsze pytanie do polskich władz w sprawie finansowania TVP zaraz po skardze TVN w 2008 r. - Wówczas Komisja otrzymała odpowiedź, że polski rząd zmienia prawo medialne. Jednak ustawa nie weszła życie [została zawetowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego - red.] To normalne więc, że prywatny nadawca ponowił skargę w 2011 roku pytając, co dzieje się z jego sprawą - powiedziało źródło PAP.

Wyjaśniło, że polskie zasady finansowania telewizji publicznej są określone w prawie, które zostało uchwalone jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. To powoduje, że nawet jeśli Komisja uzna je za niezgodne z unijnymi zasadami, to nie będzie mogła zażądać zwrotu przez TVP wpływów z abonamentu traktowanych jako pomoc państwa. Może natomiast zażądać od polskich władz zmiany krajowego prawa. prawa

Jeśli na podstawie wyjaśnień ze strony polskich władz KE uzna, że w Polsce w sposób niewłaściwy finansuje się misję publiczną TVP, może rozpocząć publiczne dochodzenie w tej sprawie.

Resort kultury: misja zgodna z prawem europejskim

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swojej opinii zaznacza, że KE uznała ustawowe powierzenie misji publicznej TVP SA i potrzebę jej finansowania za uzasadnione w świetle prawa europejskiego. Dodaje, że KE stwierdziła także, iż opłaty abonamentowe są w pełni legalną daniną publiczną, a wpływy z nich uzyskiwane przez telewizję publiczną nie podlegają zwrotowi na rzecz państwa.

"W swojej wstępnej opinii Komisja Europejska wskazała jedynie na potrzebę doprecyzowania przepisów w prawie polskim, w szczególności w celu dostosowania systemu finansowania mediów publicznych do wydanego w 2009 r. nowego komunikatu Komisji w sprawie pomocy publicznej dla publicznych nadawców" - informuje MKiDN.

Ministerstwo podało, że KE zwróciła m.in. uwagę na konieczność dalszego doprecyzowania pojęcia misji publicznej oraz uściślenia zasad nadzoru nad działalnością TVP S.A., tak by umożliwić naprawę potencjalnych uchybień związanych z wykonywaniem misji publicznej w przyszłości. Informuje, że KE zwróciła się do władz polskich o wyjaśnienie, jaką rolę w zapewnieniu przejrzystości wykonywania misji publicznej odgrywają plany finansowo-programowe.

TVP: To TVN wystąpiła do Brukseli przeciw państwu polskiemu

Także rzecznik prasowa TVP Joanna Stempień-Rogalińska w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że KE nigdy nie zakwestionowała dopuszczalności publicznego finansowania TVP. - Wbrew domniemaniom autorów publikacji prasowych, obowiązujący od lat w Polsce abonament radiowo-telewizyjny nie jest nielegalny czy zagrożony interwencją Komisji Europejskiej - podkreśliła rzecznik.

- W swojej wstępnej opinii Komisja Europejska wskazała jedynie na potrzebę doprecyzowania przepisów w prawie polskim, w szczególności w celu dostosowania systemu finansowania mediów publicznych do wydanego w 2009 r. komunikatu Komisji w sprawie pomocy publicznej dla publicznych nadawców. Wymogi Komisji dotyczą szczegółowych, choć istotnych elementów systemu publicznego finansowania, a nie jego podstaw - podkreśliła rzecznik TVP.

Podkreśliła też, że wystąpienie KE z maja jest następstwem skarg skierowanych do niej przeciwko państwu polskiemu. - W skardze TVN sformułowano m.in. zarzut, że abonament stanowi tzw. nową pomoc publiczną, która miałaby podlegać zwrotowi, i to - w ocenie TVN - także za okres przedakcesyjny, w wysokości ok. 600 mln zł - stwierdziła Stępień-Rogalińska.

Podkreśliła, że władze polskie odpowiedziały na skargę w 2008 r. oddalając zarzuty. - Komisja Europejska wyraziła opinię, że opłaty abonamentowe stanowią tzw. pomoc istniejącą. Oznacza to, że pomoc taka zasadniczo nie podlega zwrotowi. Komisja wskazała wówczas na potrzebę pewnych zmian, które w znacznej części są już w Polsce stosowane w praktyce - zaznaczyła.

Dodała, że szeroka definicja misji publicznej również jest zasadniczo zgodna z wymogami europejskimi. - W grę wchodzi jedynie jej doprecyzowanie w celu usunięcia wątpliwości dotyczących usług komercyjnych, takich jak np. sprzedaż DVD, które i tak w bieżącym funkcjonowaniu TVP nie są uważane za działalność misyjną, są odrębnie księgowane i podlegają zasadom rynkowym - podkreśliła rzeczniczka.

- Co najważniejsze: Komisja uznała system nadzoru nad TVP sprawowany przez niezależne organy, a zwłaszcza KRRiT, za zasadniczo zgodny z wymogami europejskimi - zaznaczyła Stempień-Rogalińska.

KRRiT: Abonament pozostanie

Także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swoim komunikacie podkreśliła, że KE nigdy nie podważała i nie podważa samej instytucji abonamentu; także system nadzoru nad finansowaniem mediów publicznych w zasadniczej części uznany za zgodny z wymogami.

Rada zgodziła się z postulatem KE dot. konieczności doprecyzowania polskiego prawa w zakresie finansowania mediów publicznych. Podkreśla jednak, iż zmiany te pozostaną bez wpływu na samo istnienie abonamentu, jako prawnej formy finansowania mediów w Polsce.

KRRiT uważa, że przyjęte w ubiegłym roku rozwiązania dot. planów finansowo-programowych pozwolą Krajowej Radzie na ocenę misyjnych zamierzeń programowych nadawców publicznych, a także na późniejsze rozliczenie przekazanych środków finansowych i ich kontrolę. W ocenie Rady przepisy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej w zakresie stworzenia skutecznego nadzoru nad działalnością nadawców publicznych przez niezależny organ.

O postępowaniu Komisji Europejskiej w sprawie polskiego systemu finansowania misji publicznej w telewizji jako pierwsza 1 czerwca napisała "Rzeczpospolita".

Telewizja TVN24 i portal tvn24.pl są częścią TVN SA.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Resort klimatu pracuje nad nowym wzorem rachunków za prąd dla gospodarstw domowych. Mają one być bardziej przejrzyste. Projekt zmian w tej sprawie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ujęto w nim również wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

Zmiany w rachunkach za prąd. Jest projekt

Zmiany w rachunkach za prąd. Jest projekt

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

"Nowy niemiecki rząd kanclerza Friedricha Merza powinien poważnie potraktować żądania reparacji ze strony Włoch, Grecji i Polski" - pisze portal tygodnika "Spiegel", dodając, że przeprosiny i ciepłe słowa to za mało. Zdaniem portalu, strona niemiecka obawia się, że jeśli raz zacznie spłacać długi, nie będzie w stanie przestać.

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Źródło:
PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po czwartkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że wątpliwe jest, by w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, nastąpiło umocnienie polskiej waluty. "Prezes Adam Glapiński uderzył dzisiaj w jastrzębie tony akcentując mocniej ryzyka wzrostu inflacji" - ocenili ekonomiści Pekao.

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Donald Trump przyznał w czwartek, że spodziewa się konstruktywnych negocjacji handlowych z Chinami, zaplanowanych na sobotę w Szwajcarii. - Myślę, że mają wiele do zyskania. O wiele więcej niż my w pewnym sensie - stwierdził. Dodał, że nie wyklucza rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

Źródło:
PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP

Od początku 2025 roku amerykańskie służby wydaliły ośmiu Polaków, do tego kolejnych sześciu jest w trakcie procesu deportacji - wynika z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Gazecie Wyborczej".

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego Maria od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji - podało Ministerstwo Przemysłu. Jak dodano, potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP