Najnowsze

Najnowsze

Kosztowne błędy medyczne

Odszkodowania za błędy lekarskie bez sądu zakłada nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Zamiast kilku lat procesu, sprawy mają być rozstrzygane w kilka miesięcy. O dobrych rozwiązaniach i wadach nowelizacji mówi Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

Jak rząd ws. OFE ściga się z czasem

Z jednej strony - 2 miliardy długu zaciąganego co miesiąc, z drugiej - niebezpieczeństwo, że zbyt krótki okres vacatio legis okaże się sprzeczny z konstytucją. Ekspresowe tempo zmian martwi już nie tylko konstytucjonalistów, ale i Kancelarię Prezydenta.

Wyścig z czasem a Konstytucja

Z jednej strony - 2 miliardy długu zaciąganego co miesiąc, z drugiej - niebezpieczeństwo, że zbyt krótki okres vacatio legis okaże się sprzeczny z konstytucją. Ekspresowe tempo zmian martwi już nie tylko konstytucjonalistów, ale i Kancelarię Prezydenta.

Hawe po udanym roku

Blisko dwukrotne zwiększenie przychodów i aż pięciokrotne zysku netto w ujęciu rocznym udało się osiągnąć spółce Hawe w 2010 roku. O planach rozwojowych mówi prezes Hawe Jerzy Karney.

Kierunek dla rynków

WIG20 zamknął się na poziomie najwyższym od prawie 3 lat. Powyżej 3000 pkt. był ostatnio w maju 2008 roku, a teraz zbliża się do tego poziomu - mówi główny ekonomista CDM Pekao SA Wojciech Białek.

Skarb sprzedaje Lotos bez pośpiechu

Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Grupy Lotos powinna być znana na przełomie 2011 i 2012 roku - powiedział w Gdańsku minister skarbu Aleksander Grad.

Lotos vs Orlen - analitycznie

Lotos zbudował i rozbudował 50 instalacji w wyniku programu 10+, którego prawie pełne wykorzystanie mocy będzie możliwe już w 2011 roku - mówi analityk DM IDMSA Łukasz Prokopiuk.

Momo zarabia na paliwach

Pierwsza automatyczna stacja paliwowa Momo w Grodzisku Mazowieckim już działa i przynosi pierwsze przychody. Liczba klientów stacji paliw wzrasta o 20 procent miesięcznie. Na koniec 2011 roku nie będzie zysku netto, bo spółka nadal się rozwija - mówi prezes Momo Jacek Malec.

Porządki w grupie MNI

Hyperion zajmie się treściami multimedialnymi i konsolidacją aktywów telekomuniakcyjmych; stanie się też dystrybutorem telewizji mobilnej. O szczegółach opowiada prezes MNI Andrzej Piechocki.

Czy bank udzieli nam kredytu?

Relacja zadłużenia firmy do EBITDA może wynosić maksymalnie 3,5 aby przedsiębiorca mógł dostać kredyt, mówią przedstawiciele banków. Jak wylicza się ów wskaźnik? O szczegółach opowiada dr Karol Marek Klimczak z Katedry Rachunkowości Akademiii Leona Koźmińskiego.

Marketing w sieci

Serwisy społecznościowe można wykorzystywać do promocji firmy i prezentacji oferty. O tym w jaki sposób to zrobić opowiada specjalista ds. mediów społecznościowych i dyrektor marketingu w firmie Nickel Piotr Drygas.

Porządki w dokumentacji

Doradzamy jak zrobić wiosenne porządki w firmie. W jaki sposób uporządkować faktury, paragony i sprawy dotyczące pracowników, żeby mieć komfort pracy, a także żeby być przygotowanym na wszelkiego rodzaju kontrole - radzi ekspert Ernst & Young Usługi Księgowe Magdalena Frąckowiak.

Niższe marże w aptekach

W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sztywne marże i ceny leków refundowanych są sprzeczne z zasadami wolnego rynku. Według projektu ustawy refundacyjnej, hurtownie i apteki będą pozbawione możliwości konkurowania – twierdzi Urząd. Co na ten temat sądzą sami zainteresowani? - pytamy prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie i właścicielkę apteki Alinę Fornal.

Dotacje na e-biznes?

Zaledwie 160 projektów spośród 1850 zostało wybranych w ramach naboru na działalnie 8.1 POIG. Przedstawimy dwie firmy, które znalazły się na tej liście. Jak przekonać PARP do swoich pomysłów? O szczegółach opowiadają kierownik projektu E-Xpert Anna Biały ze iStratus.pl oraz dyrektor IT Euro-Pol Yachting Kacper Szcześniak.

Bliżej jedno okienko?

Elektroniczne jedno okienko ma ruszyć 1 lipca. Przedsiębiorcom łatwiej będzie rejestrować działalność z każdego miejscu w kraju i zagranicy bez konieczności odwiedzania urzędu - obiecuje wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Egipt znów da zarobić?

Giełda w Egipcie notuje odbicie w górę. Po spadku o ok 20 procent od zamknięcia nastąpiło odbicie o prawie 6 proc. Co z pieniędzmi polskich funduszy, które mają ekspozycję na Egipt? - wyjaśnia wiceprezes Noble Funds TFI Mariusz Błachut.

Po wyborach w Badenii-Wirtembergii

Po trzęsieniu ziemi w Japonii energia atomowa budzi w Niemcach sprzeciw, są też coraz mniej skłonni dopłacać do ogarniętych kryzysem państw strefy euro. Czy Niemcy zaczną znów wykorzystywać węgiel kamienny? O ekonomicznych skutkach głosowania w Badenii-Wirtembergii opowiada szef działu analiz PKO BP Ryszard Petru.

Droga do milionów

Decydując się na zakup akcji często decydujemy się na uproszczenie procesu oceny, bo nie każdy ma czas, by przeczytać kilkusetstronicowe prospekty towarzyszące emisji akcji. Jak sprawdzać jakość oferty pierwotnej, na co zwracać uwagę przy kupowaniu akcji debiutującej spółki? - między innymi na te pytania odpowiada analityk DM Alior Banku Zbigniew Obara.

Kto pożąda rosyjskiej broni

Eksperci oczekują, że dzięki dużym zamówieniom z krajów Afryki i Azji eksport rosyjskiej broni pozostanie na rekordowym poziomie i będzie przynosił około 10 mld dolarów rocznie do 2014 roku - prognozuje prestiżowy ośrodek analityczny CAST. Rosja jest drugim na świecie eksporterem uzbrojenia.

To ciężki rok dla turystyki

Największe w Europie biuro turystyczne TUI szykuje się spadek zysków w tym roku rzędu 45 milionów euro. Powód to seria naturalnych katastrof i niepokojów społecznych.

Google chce nam dać portmonetkę

Google współpracuje z Mastercardem oraz Citigroup przy tworzeniu systemu płatności za pomocą telefonów komórkowych - donosi "Wall Street Journal". Dzięki tej usłudze telefony z systemem Android zamieniłyby się w elektroniczne portmonetki, a Google zyskałby nowe narzędzie do zarabiania na reklamach.

Ustawy zdrowotne niezgodne z konstytucją?

Według Generalnego Inspektora Danych Osobowych przepisy dotyczące tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych mogą być niekonstytucyjne - dowiaduje się TVN CNBC. W piątek sejm przyjął pakiet ustaw medycznych, zawierających te regulacje.

Kogoś cytują? To pewnie TVN24

TVN24 i TVN były w lutym najczęściej cytowanymi telewizjami w Polsce - wynika z najnowszego raport Instytutu Monitorowania Mediów. Spośród redakcji internetowych najczęściej powoływano się na onet.pl i tvn24.pl.

Tata przygląda się FSO

Indyjski motoryzacyjny gigant Tata Motors przymierza się do przejęcie FSO - informuje indyjska gazeta "The Indian Express", powołując się na swoje źródła w koncernie.

Tusk: Nie ma przesłanek, by mówić Rosji "nie"

- Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie "nie" inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji - powiedział premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy, czy inwestorzy rosyjscy będą mogli ubiegać się o zakup Lotosu. Premier wizytował dziś nowe instalacje tej firmy w gdańskiej rafinerii.

Makarony, Stoczek, Tenczynek

Pomimo wciąż drogich surowców nie słabnie optymizm Makaronów Polskich. W 2010 roku negatywmy wpływ wzrostu cen mąki na wyniki wyniósł ok. 2,3 mln zł. O szczegółach opowiada Paweł Nowakowski, prezes spółki Makarony Polskie.

Po wyborach w Badenii-Wirtembergii

Zmiana władzy w Badenii-Wirtembergii. Po raz pierwszy od 58 lat CDU straciła władzę w tym niemieckim landzie. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska komentował w TVN CNBC, że to efekt politycznych błędów kanclerz Angeli Merkel. Po trzęsieniu ziemi w Japonii energia atomowa budzi w Niemcach sprzeciw, są też coraz mniej skłonni dopłacać do ogarniętych kryzysem państw strefy euro.

Pakiet "Euro Plus"

Eksperci popierają decyzję rządu o przystąpieniu do Paktu Euro Plus. Polska, tak jak 5 innych krajów Wspólnoty pozostających poza Eurolandem potwierdziła chęć ściślejszej współpracy z krajami Unii Europejskiej. Kraje należące do Paktu mają poprawiać zatrudnienie, zwiększać wiek emerytalny, utrzymywać w ryzach finanse publiczne i wprowadzać ułatwienia dla przedsiębiorczości. Według Pawła Świebody, prezesa demosEUROPA, to dobrze, że Polska będzie obecna przy podejmowaniu ważnych dla wspólnoty decyzji gospodarczych.

Euro? Nie, dziękuję

Spada poparcie dla euro. W marcu tego roku za przyjęciem wspólnej europejskiej waluty opowiedziało się jedynie 32 proc. Polaków - wynika z marcowego biuletynu CBOS. Przeciw wejściu do strefy euro było 60 proc. badanych.

Zachód boi się potęgi Chin

Świat coraz bardziej obawia się rosnącej potęgi chińskiej gospodarki - wynika z badania przeprowadzonego przez GlobeScan/PIPA na zlecenie BBC News pośród 28 tys. osób w 27 krajach.