Najnowsze

Najnowsze

Banki bezprawnie zabierały domy?

Afera z przejęciami amerykańskich nieruchomości przez banki może okazać się ciosem dla gospodarki - powiedział były prezes Fannie Mae - instytucji finansującej rynek kredytów hipotecznych.

Konferencja PIKE 2010

Cyfryzacja to jeden ze środków budowy społeczeństwa informacyjnego, mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE. Rynek telekomunikacyjny i jego przyszłość, jest głównym tematem XXXVII Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2010 w Sopocie, która potrwa do 20 października.

Ceny prądu jednak w górę

Firmy energetyczne zażądają 10–15 proc. zwyżki opłat za prąd od gospodarstw domowych - pisze "Rzeczpospolita". W poniedziałek upływa termin, jaki szef Urzędu Regulacji Energetyki dał sprzedawcom na złożenie propozycji cenników dla osób indywidualnych na 2011 rok.

GPW na giełdę

Rozpoczynają się zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych, które potrwają do 27 października. Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ przypomina, że dobry debiut giełdowy zależy od koniunktury na rynku, która obecnie jest dobra.

PIKE 2010

Zaledwie 3% przyznanych środków na Internet szerokopasmowy wykorzystały samorządy. Zdaniem Magdaleny Gaj, wiceminister infrastruktury do realizacji tych inwestycji potrzebna jest pomoc rządu. Jej efekty mają być widoczne w przyszłym roku.

Samorządowe finanse 

O ponad 10 mld zł wzrosło zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego w 2009 r. Jak będzie teraz dopiero się okaże, bo większość długu samorządy zaciągają w ostatnich miesiącach roku, mówi Michał Bitner z Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 roku zdolność kredytowa samorządów będzie zależeć od nadwyżki operacyjnej.

Milion w portfelu

W cyklu „Milion w portfelu” analizujemy plan inwestycyjny prezesa Amplico TFI, Krzysztofa Stupnickiego

Paczka papierosów - tylko biała

Wprowadzenie jednolitych, białych opakowań na papierosy, zmniejszenie ich ekspozycji w sklepach oraz zakaz stosowania dodatków przy produkcji - takie zmiany proponuje Komisja Europejska, zaostrzając politykę antynikotynową w Europie. Eksperci alarmują, że planowana nowelizacja - zakładająca też zwiększenie akcyzy i wycofanie dopłat do produkcji tytoniu - może uderzyć w pracujących przy jego uprawie.

Rząd tnie środki na miejsca pracy

Rząd Donalda Tuska postanowił obciąć fundusze na tworzenie nowych miejsc pracy. W sumie aż o ponad 3 mld zł. Przedsiębiorcy są oburzeni - pisze "Rzeczpospolita".

Ruszają zapisy na akcje giełdy

W poniedziałek ruszają zapisy na akcje warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dla inwestorów indywidualnych cena za akcję ma wynieść 43 złote. Zapisy kończą się 27 października.

Bliski finał rozmów gazowych

Finał międzynarodowych rozmów na temat zwiększenia dostaw gazu do Polski może nastąpić już w niedzielę - takie informacje płyną z rosyjskiego resortu energetyki oraz z polskiego ministerstwa gospodarki. Rano w Moskwie rozpoczną się kolejne polsko-rosyjskie negocjacje. Jeśli porozumienie będzie parafowane, to we wtorek może je zatwierdzić rząd.

Surfujesz w pracy? Możesz łamać prawo

- Korzystanie z internetu do celów prywatnych w czasie pracy może być łamaniem prawa - ostrzega ekspertka prawa pracy dr Monika Gładoch z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej zdaniem, z pewnością do naruszenia prawa dochodzi, jeśli pracownik, który w czasie pracy korzysta prywatnie z Internetu, jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, czyli osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 w tygodniu.

Więcej pieniędzy na ściganie dłużników

Spółka Kredyt Inkaso dokonuje nowej emisji 3 mln akcji o wartości 30 milionów złotych. Na co pójdą pieniądze z emisji? Na to pytanie odpowiada w programie "Rynki Dnia" prezes firmy Artur Górnik.

Polisa dla inżyniera

Ubezpieczenie inżyniera na budowie - ryzyka i odpowiedzialność za dzieło budowlane, od czego warto się ubezpieczyć, ile to kosztuje i co zagwarantuje polisa - na te pytania odpowiada w rozmowie z TVN CNBC Marek Szmaj dyrektor handlowy w Hanza Brokers.

RDO: Enea sprzedana

Z portfela RDO znika energetyczna Enea. Tym razem analizujemy spółkę Energomontaż Południe. Zapraszają Marek Tejchman i Jan Niedziałek.

Biura podróży: ile upadnie jeszcze w tym roku?

Świat się skurczył, dzięki internetowi każdy może być sam dla siebie własnym biurem podróży. Na tym tracą tradycyjne biura. Jak wygląda teraz rynek i ile biur może jeszcze upaść w tym roku mówi w rozmowie z Rafałem Hirschem Tomasz Starus główny analityk Euler Hermes.

Co zrobi Fed?

Szef amerykańskiego banku centralnego ostrzega przed deflacją. Rynek spodziewa się, że FED ogłosi kolejną turę skupu aktywów z rynku 3-go listopada, po najbliższym posiedzeniu. Czy FED poluzuje politykę monetarną? Rozmowa z dr. Andrzejem Kurnickim, prezesem Euroamerican Company.

Biznes all inclusive

Branża turystyczna jest w bardzo trudnej sytuacji, a wymóg posiadania polisy na wyższe zabezpieczenia dobija najsłabszych. Czy to koniec tanich wyjazdów "Last Minute". Czy opłacalna jest organizacja wczasów All Inclusive? Na te i inne pytania Rafała Hirscha odpowiada Maciej Truskolaski, prezes Sky Club.

Więcej pieniędzy do wzięcia na NewConnect

NewConnect - alternatywny rynek warszawskiej giełdy coraz szybciej się rozwija. Jaki będzie scenariusz rozwoju i jak przyciągnąć więcej pieniędzy do inwestowania na tym rynku mówi w programie "Rynki Dnia" Emil Stępień, wicedyrektor rozwoju rynku NewConnect.

Deficyt USA 1,29 biliona dolarów

W okresie 12 miesięcy zakończonym 30 września deficyt budżetowy USA osiągnął drugą wielkość w historii - 1,29 biliona dolarów.

Afryka w portfelu

Fundusze polskich akcji, trochę egzotycznej Afryki i depozyt - to propozycje na zainwestowanie miliona złotych. O dywersyfikacji i inwestycjach na rynkach finansowych Czarnego Lądu mówi Mariusz Błachut, wiceprezes Noble Funds TFI.

TVP bez "Misji Specjalnej"

Magazyn "Misja specjalna" i program "Bronisław Wildstein przedstawia" znikają z anteny TVP 1 - dowiedziała się w piątek PAP w biurze prasowym telewizji publicznej. Jako powód TVP podaje niezadowalające wyniki oglądalności.

Po zakupy za granicę

Złoty coraz mocniejszy. Chociaż wciąż daleko do poziomów z połowy 2008 roku, kiedy to za dolara płaciliśmy około 2 złotych, a za euro nieco ponad 3 złote to jednak ostatnie tygodnie to umacnianie się polskiej waluty. Coraz tańszy dolar ponownie sprawia, że zakupy za wielką wodą stają się opłacalne. Jak i gdzie kupować, aby cenowe korzyści były jak największe? O tym Patrycjusz Wyżga.

Tiry zapłacą za hałas i smród

Opłaty drogowe dla ciężarówek będą mogły być podwyższone w zależności od poziomu emitowanych przez nie zanieczyszczeń i hałasu - zgodzili się w piątek obradujący w Luksemburgu ministrowie transportu krajów Unii.

Koniec tygodnia emocji

Zakończył się kolejny udany tydzień dla inwestorów z warszawskiej giełdy. Mimo, że nie udało się ostatecznie utrzymać poziomu 2700 punktów na  WIG20 to cały tydzień jest wzrostowy dla indeksu o 1,73%. W piątek lekkie pogorszenie nastrojów i ostatecznie spadek o 0,85%. O szczegółach Jan Niedziałek.

Za silny złoty?

Rośnie polska giełda, rośnie polska waluta, a ministerstwo finansów niemal na pniu sprzedaje wszystkie obligacje finansując bez kłopotu potrzeby pożyczkowe. Inwestorzy zagraniczni wyraźnie doceniają polski rynek. Jednak warto postawić pytanie, czy przypadkiem już nie przeceniają pompując tym samym spekulacyjną bańkę. Gwałtowny napływ kapitału może okazać się poważnym problemem.

Pieniądze w piłce

Czy męski biznes może być zarządzany kobiecą ręką? Okazuje się, że tak i może się to odbywać z całkiem udanym skutkiem. O zarządzaniu w sportowym biznesie Marek Tejchman rozmawia z Ritą Purewall, dyrektor finansową angielskiego klubu piłkarskiego Wolverhampton Wanderers FC.

"Rzeczpospolita" wróci w ręce państwa?

Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA, do którego należy 49 proc. udziałów w Presspublice, spółce wydającej "Rzeczpospolitą", "Życie Warszawy" i "Parkiet", chce rozwiązania tej spółki - pisze Presserwis. Co z tego może wyniknąć? Większościowy udział należący do brytyjskiego funduszu Mecom może wrócić w ręce Skarbu Państwa.

Współpraca TVN z TP SA

Telekomunikacja Polska i TVN podpisały 10-letnią umowę o współpracy. Na czym będzie polegać ta współpraca i jakie korzyści czerpać będą obie strony o tym w rozmowie z Maciejem Wituckim, prezesem TP SA oraz Marcusem Tellenbachem, prezesem zarządu TVN.

Zima już rozgrzewa drogowców

- Jesteśmy gotowi do zimy - twierdzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. I wylicza - do walki z zawiejami, zamieciami i mrozem śniegu użyje w tym roku ponad 2 tys. pługów, 986 solarek, 121 piaskarek, 385 tys. ton soli drogowej, 120 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg i 5,9 tys. ton chlorku wapnia.