Najnowsze

Najnowsze

Brat Vat

Od stycznia szkolenia są objęte 23% VAT-em. Tymczasem organizatorzy szkoleń cały czas nie mają pewności, jaka jest definicja szkoleń zawodowych, czy e-learningu. Dodatkowo interpretacja Izby Skarbowej w Płocku z 20 stycznia wprowadziła dodatkowe zamieszanie. Według dyrektora Izby, jeśli szkolenie nie ma waloru wychowawczego, musi być objęte 23% VAT. O szczegółach opowiada Ireneusz Górecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Mniej do OFE

Sejm rozpoczął pracę nad zmianami w systemie emerytalnym. Reforma pierwotnie miała chronić przed niekorzystnymi zmianami demograficznymi. Obecnie to obciążenie dla młodych pokoleń w latach 2030+. O szczegółach opowiada Ryszard Petru, dyrektor zarządzający w PKO BP.

Rynek obligacji Catalyst

Na Catalyst znaleźć można okazje inwestycyjne, ale są także papiery zagrożone i niezabezpieczone. Jak analizować korporacyjne obligacje? O szczegółach opowiada Kamil Gemra, analityk Stockwatch.pl

Sposób na ryzyko kursowe

Kurs walutowy znów szaleje. Jak osoba fizyczna (z dużym kredytem i zapasem gotówki) może się zabezpieczyć przed wahaniami walutowym? O szczegółach opowiada Łukasz Wosch, makler DM TMS Brokers.

Milion w portfelu

Swój „Milion w portfelu” Rafał Lerski zainwestowałby w równym stopniu w ETF na DAX, kawę, bawełnę oraz na NIKKEI 225 lub TOPIX.

Centrum wyników

PZU zarobił w 2010 roku więcej niż spodziewał się rynek, ale znacznie mniej niż w 2009 roku. Zysk netto spółki spadł o ponad 35% rdr. - To wina m.in.  opadów śniegu w pierwszym kwartale i powodzi, tłumaczy Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Skoczyła nam produkcja aut

W lutym produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce wyniosła 81 tys. 269 sztuk. To o 18,07 proc. więcej niż w styczniu - poinformował instytut Samar.

Mniej do OFE

Sejm rozpoczął pracę nad ustawą o zmianach ws. OFE. Odbyło się pierwsze czytanie. -Gdyby nie było dużego deficytu, prawdopodobnie nie byłoby takiej propozycji rządu - uważa Stanisław Gomułka, głównym ekonomistą BCC.

"Atomowa psychoza" na rynku. Frank coraz droższy

To był kolejny dzień spadku wartości polskiej waluty. Złoty traci, ponieważ inwestorzy w obliczu ryzyka związanego z sytuacją w Japonii wybierają "pewniejsze" waluty: euro, dolara i franka szwajcarskiego. Ten ostatni był dziś niemal najdroższy w historii.

"Nie można ciągle marzyć jak Piotruś Pan"

System emerytalny nie może być doraźnym elementem łatania dziury w budżecie - przekonywała w Sejmie wiceprezes PiS Beata Szydło. Według niej, proponowana przez rząd reforma to miraż i "nie można jak Piotruś Pan ciągle marzyć o Nibylandii". - Jak się marzy, dobrze mieć w kieszeni pieniądze - stwierdziła Szydło.

"Albo zmiany w OFE, albo sięgamy do kieszeni ludzi"

- Szukaliśmy najlepszego rozwiązania a nie kompromisu, który dałby satysfakcję uczestnikom debaty. Satysfakcję muszą mieć emeryci - mówił premier Donald Tusk podczas środowego wystąpienia w Sejmie poprzedzającego debatę na temat reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Balcerowicz dostał od Rosjan honoris causa

Prof. Leszek Balcerowicz otrzymał w środę w Moskwie tytuł doktora honoris causa Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy prezydencie Federacji Rosyjskiej, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w tym kraju. Uroczyste przyznanie wyróżnienia odbyło się w pierwszym dniu międzynarodowej konferencji poświęconej pamięci Jegora Gajdara, zmrałego w 2009 r. architekta rynkowych reform w postsowieckiej Rosji.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą. Sejm  znowelizował ustawę o rachunkowości. Według niej przedsiębiorca, który zawiesił działalność, nie musi prowadzić ksiąg rachunkowych, czy składać sprawozdań finansowych. Więcej o nowelizacji w rozmowie Pawła Blajer z Anetą Wroną-Kłoczko, prawnikiem w Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy.

Nasze płace powoli pną się w górę

3.422,14 zł brutto - tyle średnio zarabiał w lutym Polak pracujący w sektorze przedsiębiorstw. To o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem i 0,9 proc. więcej niż w styczniu.

Katowice: Okupują siedzibę Holdingu

Co najmniej do piątku związkowcy mają zamiar okupować siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego. Domagają się od zarządu wznowienia rozmów. Zarząd odpowiada, że chce rozmawiać, ale zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami. Na piątek zapowiedziano manifestację górników pod siedzibą firmy.

Open Finance idzie na GPW

Open Finance, doradca finansowy należący do Getin Noble Bank, chce zebrać podczas debiutu giełdowego 482 mln złotych. Do inwestorów indywidualnych trafi 15 procent akcji. Zapisy trwają od 15 do 22 marca - przypomina prezes Getin Noble Bank Krzysztof Rosiński.

Gdzie Polak pojedzie na wakacje

Egipt został zdetronizowany. W lutym królową sprzedaży wyjazdów turystycznych została Hiszpania. Wyjazd w tym kierunku kupił co czwarty turysta - mówi Andrzej Glapiak z portalu wakacje.pl.

Rzecznik Ubezpieczonych niepokoi się zmianami w OFE

Sejm rozpoczyna prace nad zmianami w systemie emerytalnym. Ma na nie tydzień, tak by do końca miesiąca przepisy zdążył przyjąć także Senat. Rząd chce, by nowe prawo weszło w życie po 30-dniowym vacatio legis, 1 maja. Zmiany krytykuje większość ekonomistów, a także opozycja. Wątpliwości ma również Rzecznik Ubezpieczonych Halina Olendzka. Według niej zmiany są narzucane przyszłym emerytom, a nowe przepisy doprowadzą do obniżenia świadczeń.

Lizbonie pożyczać coraz trudniej

Portugalia sprzedała roczne bony skarbowe za 1 miliard euro. Suma jest taka, jaka zaplanowano - ale rząd w Lizbonie nie może zaliczyć aukcji do udanych: średnia rentowność papierów wzrosła, a stosunek popytu do podaży spadł. Wcześniej agencja Moody's obniżała rating portugalskiego długu.

Chińczycy boją się promieniowania

Władze w Szanghaju nakazały dokładną kontrolę poziomu radioaktywności wszystkiego, co trafia do tego portowego miasta z Japonii - zarówno towarów (w tym żywności), jak i ludzi - donoszą w środę chińskie media.

ENI wstrzymał wydobycie libijskiej ropy

Włoski koncern ENI - największa zagraniczna firma w libijskim sektorze naftowym - wstrzymał wydobycie ropy naftowej. Wciąż jednak produkujemy gaz ziemny na zaopatrzenie tamtejszych elektrowni - powiedział w środę szef włoskiego koncernu.

Powodzie dały się we znaki PZU

Powodzie zaważyły na ubiegłorocznym wyniku Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA. Grupa wypracowała na czysto 2,439 mld złotych zysku. To o 20 mln lepiej od oczekiwań rynku, ale i tak o 1/3 mniej niż rok wcześniej. Andrzej Klesyk zostaje w fotelu prezesa na kolejne trzy lata.

Cenzura internetu: opinie ekspertów zignorowane

Ustawa o radiofonii i telewizji nie powinna regulować zamieszczania filmów w internecie, projekt jej nowelizacji jest sprzeczny z prawem unijnym, a część przepisów - niewykonalna - taką miażdżącą ocenę ustawy medialnej przedstawił posłom... ekspert z biura analiz sejmowych jeszcze w trakcie prac nad ustawą. Jutro ostatnia szansa na zmianę kontrowersyjnych przepisów.

Portugalia z niższym ratingiem

Rating Portugalii o dwa stopnie w dół. Agencja Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Portugalii do A3, czyli do poziomu o 4 stopnie powyżej "śmieciowego". Perspektywa ratingu wciąż jest negatywna.

Gazele Biznesu 2010

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów zostało jednym z laureatów konkursu Gazele Biznesu, organizowanego przez Puls Biznesu, którego sponsorem jest TVN CNBC. Rozmawiamy z dyrektorem finansowym firmy Pawłem Urbanem.

Ciastko z VAT-em nie do przełknięcia

Do Senatu trafiły właśnie dwie ustawy uchwalone przez Sejm. W obu są regulacje dotyczące wysokości podatku VAT na ciastka. Każda inaczej: ich zapisy są sprzeczne - ustaliła TVN CNBC. Senat obiema ustawami zajmie się na środowym posiedzeniu.

Rynki dla opornych

Spadki na giełdzie w Warszawie, w dół także Portfel RDO. Zastanawiamy się nad propozycją zakupu do naszego portfela spółki Zeneris.

Polska prezydencja w UE

Za 108 dni Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Dziś rząd kierunkowo przyjął program polskiego półrocznego przywództwa we Wspólnocie. Jakie wyzwania czekają na Polskę wskazuje dr Jerzy Kwieciński z Business Centre Club.

Gospodarka pod presją

Przed tragicznym trzęsieniem ziemi japońska gospodarka powoli wydobywała się z kryzysu, teraz czeka ją długotrwała odbudowa. Ekonomiści nie wykluczają, że w tym roku japoński Produkt Krajowy Brutto zmniejszy się. Jak kataklizm w Japonii wpłynie na globalną gospodarkę? - między innymi o to pytaliśmy ekonomistę BZ WBK Piotra Bielskiego.