Najnowsze

Najnowsze

Azerowie wykupią nasze srebra?

Polski rząd zaprosił firmę naftową z Azerbejdżanu do udziału w prywatyzacji Grupy Lotos - poinformował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który składał w środę wizytę w Azerbejdżanie. Chodzi o azerską państwową firmę naftową Socar.

Chavez tłoczy ropę na Białoruś

Próbny przesył ropy naftowej dla Białorusi rurociągiem Odessa-Brody zakończył się w środę. Przez tę magistralę z Odessy, a potem przez południowy odcinek rurociągu Drużba przesłano od soboty 80 tys. ton ropy do rafinerii w Mozyrzu. Była to rosyjska ropa Urals ale trafiła na Białoruś dzięki umowie z wenezuelskim dyktatorem Hugo Chavezem.

Mieszkania stanieją w przyszłym roku

Nie warto się spieszyć z zakupem mieszkania. Zdaniem ekspertów wysokie ceny mieszkań z okresu boomu są na dalszą metę nie do utrzymania. A kredyty hipoteczne w 2011 roku powinny być tańsze, ponieważ konkurencja jest duża, więc banki nie powinny zaostrzać warunków udzielania pożyczek - pisze "Rzeczpospolita".

Przetną nas nowe unijne korytarze

Bruksela chce, żeby powstały u nas kolejne drogi i tory na linii Wschód – Zachód. Zamierza je wpisać do swoich priorytetów transportowych na najbliższe lata. To oznacza wyższe wsparcie finansowe z Unii - pisze "Rzeczpospolita".

Banki, kredytujcie eksport!

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych zmieniła sposób działania. Zygmunt Kostkiewicz, prezes KUKE namawia banki do kredytowania handlu zagranicznego. Kusi gwarancjami - pisze "Puls Biznesu".

W pracy przesiadujemy, a nie pracujemy

Tygodniowo spędzamy w pracy 40,7 godz., czyli średnio 10 godz. dłużej niż Holendrzy. Nie korzystamy z elastycznych form zatrudnienia, a w firmach przesiadujemy ponad miarę, nawet kiedy jesteśmy chorzy. Choć nasza wydajność rośnie, wciąż jest jednak kilka razy niższa od niemieckiej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na raport firmy badawczej Sedlak & Sedlak.

Obligacje emerytalne lekiem na dług?

Obligacje emerytalne zamiast przekazywania OFE gotówki. Taki pomysł rozważa rząd - ujawnił w TVN CNBC minister Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera. O sposobie rządu, by długi zaciągane na rynkach finansowych dla pokrycia transferów do OFE nie zwiększały długu publicznego rozmawiali goście Marka Tejchmana, Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE i Piotr Wiśniewski, analityk rynku kapitałowego PKO BP Bankowy PTE.

Aster nie dla Multimediów

Multimedia pokazała wyniki za III kwartał. Firma zadecydowała także, że nie przejmie sieci Aster. Jakie mają plany na 2011 rok mówi prezes Multimediów Andrzej Rogowski.

Jak uratować system emerytalny?

Obligacje emerytalne dla OFE zamiast części gotówki z naszych pensji - to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemu długu publicznego. Zmiany mają uchronić Polskę przed przekroczeniem przez dług publiczny poziomu 55 procent. Pomysł skomentuje profesor ze Szkoły Głównej Handlowej i współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r. Marek Góra.

Trybunał stanie na pomoście

Trybunał Konstytucyjny rozpozna w czwartek skargę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o emeryturach pomostowych. Zdaniem związkowców, narusza ona konstytucją zasadę równości obywateli wobec prawa.

Inwestycje w Inwestycje.pl

Inwestycje.pl zadebiutowały na NewConnect. Reakcja inwestorów była bardzo pozytywna. Na co spółka przeznaczy środki pozyskane podczas debiutu, mówi prezes Inwestycje.pl Grzegorz Czapla.

NWR zdecydowany wziąć Bogdankę

Akcjonariusze koncernu energetycznego NWR zgodzili się podczas środowego walnego zgromadzenia na przejęcie Bogdanki i emisję akcji. Zdecydowali o przyznaniu zarządowi zgody na podniesienie kapitału o maksymalnie 39,67 mln akcji serii A, czyli o około 15 proc. obecnego kapitału. Do 29 listopada akcjonariusze Bogdaniki mają czas, żeby na wezwanie odpowiedzieć.

Lepiej na GPW

Po dwóch spadkowych tygodniach 24 listopada WIG20 zyskuje. Indeks zamknął dzień na poziomie 2662,32 pkt i w porównaniu do wczorajszego zamknięcia zyskał 0,92%. Najlepiej na rynku największych spółek radziły sobie KGHM, PKN Orlen i BRE Bank, oraz PKO BP, które urosło o 2,86%.

Walutowe emocje

Irlandia przedstawia plan oszczędnościowy. W ciągu najbliższych 4 lat chce zaoszczędzić 15 miliardów euro i zejść z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 procent. Obecnie ten poziom to 23 procent. Aby to zrobić rząd w Dublinie chce ciąć wydatki i podnosić podatki. Tymczasem problemy Irlandii wzmagają nerwowość na rynku. Czy ogłoszony dziś plan przyniesie uspokojenie? A jeśli tak, to na jak długo? O tym Patrycjusz Wyżga.

Obligacje lekiem na dług?

Obligacje emerytalne zamiast pieniędzy dla OFE to jedno z kilku rozwiązań, które przygotowała Rada Gospodarcza przy premierze. Ma to sprawić, że transfery składek do funduszy nie będą powiększać długu publicznego. Jednak ani minister Michał Boni, ani Adam Jasser, którzy byli gośćmi TVN CNBC nie potrafili powiedzieć na jakich zasadach obligacje miałyby funkcjonować, jaka miałaby być ich rentowności i zapadalność. Co miałyby fundusze zrobić z gotówką, którą otrzymałyby po wymianie obligacji? Pytań jest znacznie więcej…

Za karpia zapłacimy drożej

Karp na święta Bożego Narodzenia będzie droższy niż przed rokiem - twierdzą przedstawiciele branży. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, produkcja karpia w tym roku nie będzie mniejsza niż rok wcześniej, ale do sprzedaży trafi 17 tys. ton karpi.

Przyszły emeryt utrzyma nasz budżet

Emisja obligacji emerytalnych - to pomysł, jaki rządowi przedstawiła Rada Gospodarcza przy premierze. Rada przygotowała 7 alternatywnych scenariuszy zmian w systemie emerytur. Dwa z nich zakładają emisję obligacji kierowanych do OFE. - To kompletny nonsens, żeby jeden dług zastąpić innym długiem - mówią eksperci. I dodają, że przyszli emeryci na tym sporo stracą.

Konsolidacja w windykacji

Pragma Inkaso przejmuje – chce kupić co najmniej 51% Grupy Finansowej Premium. Zamierza też ogłosić wezwanie na akcje GFP, by dojść do 66% udziałów. O szerokich planach przejęciowych firmy mówi prezes Pragma Inkaso, Tomasz Boduszek.

Milion w portfelu

Mimo że wiele już pojawiło się propozycji na milion w portfelu, tym razem propozycja zupełnie inna. Przedstawi ją Waldemar Witowski, dyrektor finansowy K2 Doradcy Finansowi.

(Nie)legalny klub palacza

Bary czy restauracje jednak dla palących? Właściciele niektórych lokali uważają, że zorganizowanie w barze "klubu palacza" pomoże obejść nowe przepisy antytytoniowe. Do baru czy restauracji wchodzi się dopiero po zaakceptowaniu regulaminu, na podstawie którego klient zostaje członkiem klubu i może palić papierosy. Jak do takich praktyk odnosi się Sanepid? Gościem Pawła Blajera był Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Unia przeciw kredytowej dezinformacji

Siedem państw, w tym Polska, nie wdrożyło dyrektywy o kredycie konsumenckim, która ma zapewnić większą ochronę kredytobiorców i lepszy wybór konkurencyjnych ofert na rynku. Sejm pracuje nad dostosowaniem polskich przepisów do dyrektywy.

Obligacje emerytalne - lek na dług?

Obligacje dla OFE zamiast pieniędzy. Rząd poważnie rozważa taką opcję, o czym powiedział na naszej antenie minister Michał Boni. Jak będzie szczegółowo wyglądała ta zmiana w systemie emerytur? Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Adam Jasser, sekretarz Rady Gospodarczej przy Premierze.

Zarobić na strachu

Gorąco na europejskim rynku obligacji, duży ruch na walutowym rynku, zbrojny konflikt w Korei. Podpowiemy jak wychodzić z inwestycji w sytuacji dużej zmienności na rynkach. Jak inwestować pod presją czasu i w warunkach dużej zmienności? Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Krzysztof Kołaczyński, główny strateg inwestycyjny Private Banking BZ WBK.

Wielki bank pomagał Madoffowi?

UBS może odpowiedzieć za część strat, jakie ponieśli inwestujący w piramidę finansową Bernarda Madoffa. Likwidator oszukańczej firmy byłego finansisty pozwał do sądu szwajcarski bank, który pośredniczył w operacjach Madoffa na rynku europejskim.

Irlandia zaciska pasa

Irlandzki rząd ogłasza czteroletni program uzdrowienia finansów publicznych. Receptą na gigantyczny deficyt jest drastyczne cięcie wydatków i podwyżki podatków. W ciągu 4 lat rząd Irlandii chce obniżyć deficyt ponad 10-krotnie. W bieżącym roku dziura budżetowa sięga 32 procent PKB.

Merkel: nie może być zysku bez ryzyka

Prywatni inwestorzy tez powinni ponosić koszty ratowania zadłużonych krajów - twierdzi kanclerz Niemiec Angela Merkel. I dodaje, że przyszły stały mechanizm antykryzysowy dla państw strefy euro powinien taką możliwość uwzględniać.

Jednorazowa amortyzacja

Planujesz zakup nowej maszyny, samochodu dostawczego, wyposażenia do firmy? Pospiesz się, bo tylko do końca roku można więcej wliczyć w koszty firmy z tytułu tzw. jednorazowej amortyzacji. Do końca tego roku rozpoczynający działalność i małe firmy mogą w koszty wliczyć aż prawie 433 tys. zł, w 2011 będzie to zaledwie 200 tysięcy. Gościem programu "Blajer mówi Biznes" była Mirosława Zugaj, doradca podatkowy Departament Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.

Mikropożyczki dla firm

W 2011 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce poza dotacjami dla rozpoczynających działalność udzielać także pożyczek dla nowych firm. Pożyczki z ministerstwa mogą sięgnąć maksymalnie 40 tysięcy złotych. O szczegółach planu z wiceministrem rozwoju regionalnego Waldemarem Sługockim rozmawiał Paweł Blajer.

Warto zostać dobroczyńcą?

Czy warto być dobroczyńcą? Przy okazji nowej edycji konkursu "Dobroczyńca Roku", który promuje dobroczynność i społeczne zaangażowanie firm Paweł Blajer wraz z Pawłem Łukasikiem, prezesem zarządu Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Filantropii sprawdzał, czy warto aby firmy prowadziły taką działalność.

Islandia wątpi w euro

Islandia wątpi w euro. Prezydent kraju, który stara się o przyjęcie państwa do Unii Europejskiej i strefy euro, powiedział, że w obliczu kryzysu na rynku długu, korzyści płynące ze wspólnej waluty są "mniej oczywiste".