Najnowsze

Najnowsze

Będą spore zmiany w radiu i telewizji

Zasady stosowania product placement, dopuszczalna częstotliwość nadawania reklam oraz konieczność puszczania większej liczby polskich piosenek w radiach w dzień - m.in. takie kwestie reguluje nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji, którą uchwalił dziś Sejm. Nowela wdraża do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej.

Brak pomysłów na sobotę? Odwiedź fiskusa

Urzędy skarbowe w całym kraju będą jutro otwarte dla podatników. Urzędnicy będą przyjmować zeznania podatkowe osób, które samodzielnie rozliczają się z fiskusem z dochodów za 2010 r. Kolejna taka sobota pracująca w urzędach - 30 kwietnia.

Specjaliści mogą przebierać w ofertach

W tym roku firmy przygotowały 46,5 tys. ofert pracy dla ekspertów i menedżerów. To niemal o połowę więcej niż rok temu. Co drugi pracodawca planuje dalsze rekrutacje - pisze "Rzeczpospolita".

Setki milionów na budowę fabryk

Ministerstwo Gospodarki rozdzieliło dotacje na budowę fabryk. Największe przypadły w udziale firmom Pilkington, Bioton i DSS - dowiedział się "Puls Biznesu".

Internet ma być tak szybki, jak w reklamie

Rząd forsuje zapisy, które mają zagwarantować, że dostawcy internetowi nie będą obiecywać klientom gruszek na wierzbie. Już wkrótce rzeczywista minimalna prędkość przesyłu danych nie będzie mogła być niższa niż 90 proc. tej, o której mówi się w reklamach - pisze "Gazeta Wyborcza".

Mazda wycofuje tysiące aut. Problem: pająki

Japoński koncern Mazda wezwał do warsztatów 65 tys. samochodów modelu 6 z 2009 i 2010 r. Powód? Pewien gatunek pająków upodobał sobie układ paliwowy tych aut jako miejsce do wicia swych sieci. To może prowadzić do pękania zbiornika paliwa, wycieków, a nawet pożarów - tłumaczą oficjalnie przedstawiciele Mazdy.

Stacje paliw bez alkoholu?

Grupa 17 senatorów z PiS, PSL i PO przygotowuje zmianę w prawie, polegającą na zakazaniu sprzedaży alkoholu w sklepach przy stacjach benzynowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Stopy EBC bez zmian. I co dalej?

Podczas konferencji prezesa Europejskiego Banku Centralnego na żywo komentujemy wypowiedzi Jeana Claude'a Tricheta. EBC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, ale nie wykluczono podwyżki za miesiąc. Jak decyzje banku wpłyną na gospodarkę strefy euro i polską, a także na rynek walutowy rozmawiamy z ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacym Morawskim oraz szefem działu analiz TMS Brokers Markiem Wołosem.

Spał w piwnicy, by dłużej pracować

Największa na świecie agencja pracy tymczasowej Adecco zadeklarowała radykalną zmianę sytuacji w swoim norweskim oddziale. Firma stoi w obliczu szeregu zarzutów naruszenia przepisów prawa pracy, obowiązujących w tym kraju.

Droga do milionów

Wskaźniki C/Z, C/W – jak je czytać? Jakie spółki z GPW dobrze wypadają według ich analizy? W drodze do milionów podpowiemy dlaczego te wskaźniki są istotne i co z nich wynika - czyli co teraz kupić na GPW? Naszym gościem jest Grzegorz Zalewski z Futures.pl

Jak wybrać dobrą lokatę?

Stopy teraz bez zmian, ale w kwietniu niemal na pewno pójdą w górę. Co zrobić z gotówką trzymaną w bankach? Jeśli teraz zwiążemy się z bankiem na lokatę 6 proc. rocznie, to za pół roku możemy pozbawić się możliwości zysku rzędu 2-4 proc. Podobnie z lokatami antybelkowymi, które mają zmieniać się w zwykłe - jeśli przepisy się zmienią. Tyle, że zmiana oprocentowania w czasie może uczynić taka lokatę mało opłacalną. Do tego jeszcze straszy nas inflacja... Jak nie stracić na lokacie radzi Paweł Majtkowski z Expandera.

Ferro: Lepsze przychody, słabsze zyski

Grupa Ferro to drugi największy gracz na polskim rynku armatury oraz części instalacji sanitarnych i grzewczych. W 2010 spółka poprawiła przychody ze sprzedaży, ale zarobiła mniej niż przed rokiem. Na spadek zysku netto wpłynęło spowolnienie gospodarcze, wysokie ceny surowców i niestabilność kursów walut - tłumaczy prezes spółki Aneta Raczek.

Zapałki znów do kupienia

Resort skarbu szuka kupca Fabryki Zapałek "Czechowice". Firma z Czechowic-Dziedzic to potentat na krajowym zapałczanym rynku, ale chętnych na nią nie było w trzech poprzednich próbach sprzedaży.

Dziedziczenie w ZUS unicestwi reformę OFE?

Pracodawcy oświadczają, że oferta rządu ws. reformy OFE zamyka pole dyskusji. Prawnicy zwracają zaś uwagę, że proponowane rozwiązania może zakwestionować Bruksela - i próba ograniczenia deficytu finansów publicznych może się nie powieść. W najnowszej wersji rządowego projektu podtrzymany został wcześniej proponowany podział składki między OFE a ZUS, zadeklarowano natomiast dziedziczenie zgromadzonych w ZUS środków.

Lego urosło jak nigdy dotąd

Duński koncern zabawkarski LEGO z dumą obwieszcza: jesteśmy numerem 4. na świecie. Z zeszłym roku Duńczykom na całym świecie udało się sprzedać klocki, figurki i inne drobiazgi za równe 16 miliardów koron, czyli równowartość 2,15 mld euro.

Ropa zagrozi PKB?

Wzrost cen ropy zagraża wzrostowi gospodarczemu w Polsce. O tym, czy tak się stanie mówi w rozmowie z Robertem Stankiewiczem główny ekonomista Deutsche Bank Polska Arkadiusz Krześniak.

Inżynierskie Targi Pracy

Informatyczny Comarch na koniec ubiegłego roku zatrudniał w Polsce 3144 osoby. To o 223 więcej niż roki wcześniej. Na świecie jest odczuwalny deficyt inżynierów, to duża szansa dla Polski - uważa wiceprezes Comarchu Marcin Warwas.

EBC: Stopy bez zmian

EBC nie zmienił stóp procentowych. Podczas wystąpienia przed komisją Kongresu szefa Fed Bena Bernanke rynek reagował nerwowo. Jak będzie podczas wystąpienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego Jeana Claude'a Tricheta? Rynki coraz mocniej reagują na wszelkie komunikaty z banków centralnych - opowiada ekonomista BZ WBK Piotr Bujak.

Inżynierskie Targi Pracy

Woodward Governor Poland zajmuje się rekrutacją dla  międzynarodowej korporacji wytwarzającej produkty dla lotnictwa, która w Polsce ma swój oddział i intensywnie szuka pracowników. O szczegółach opowiada kierownik ds. personalnych Woodward Governor Poland Cyryl Boryczko.

Zyski bez dymka

Według badania TNS OBOP, 68 proc. palących i 84 proc. niepalących popiera wprowadzenie zakazu palenia. Jak wyglądają obroty w restauracjach i pubach odkąd zakazano w nich palenia tytoniu? O szczegółach mówi koordynator kampanii społecznej LokalBezPapierosa.pl Magdalena Petryniak

Smaczna franczyza

35 tysięcy złotych wystarczy, aby założyć własną minipiekarnię pod marką Fornetti. W tej sumie zawarte jest zaprojektowanie i budowa stoiska oraz jego pełne wyposażenie. Jeśli jednak chcielibyśmy otworzyć restaurację z sałatkami pod marką Salad Story, to potrzebujemy aż 300-500 tys. złotych. Który pomysł jest bardziej dochodowy? O szczegółach mówią prezes Salad Story Agnieszka Madurowicz oraz prezes Fornetti Polska Robert Mroziński.

Likwidacja stanowiska pracy

Czasem trzeba zlikwidować stanowisko w firmie. Jak zakomunikować pracownikowi, że musi się przekwalifikować, albo że będzie musiał zmienić pracę? Paweł Blajer rozmawia z partnerem w firmie HRK Piotrem Mazurkiewiczem.

Inżynierskie Targi Pracy

Gospodarka cierpi na niedosyt osób z wykształceniem wysokospecjalistycznym. Jak rekrutować inżyniera informatyka? Czy szukać przyszłych pracowników już na uczelni? O takie pytania odpowiada prezes firmy Infolet Marek Flaga.

Pieniądze na przedszkole

Trwa nabór wniosków na sfinansowanie części kosztów związanych z założeniem przedszkola w województwie warmińsko-mazurskim. Wymagany wkład własny to tylko 15 procent. O szczegółach opowiada dyrektor departamentu EFS w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego Michał Opieczyński.

Inżynierskie Targi Pracy

Działalność gospodarczą można zakładać już w trakcie studiów. W jaki sposób młodzi inżynierowie mogą podjąć taką aktywność w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości opowiada Sebastian Kolisz z inkubatora w Krakowie oraz właściciel firmy Biuro na Godziny Maciej Koper.

Żywiec w 2011

Grupa Żywiec spodziewa się w tym roku stagnacji na rynku piwa. W 2010 roku sprzedaż oscylowała wokół poziomów z 2009 roku, w którym spadek sprzedaży sięgnął 4,6 proc. w porównaniu z rokiem 2008. Zdaniem członka zarządu Grupy Żywiec Mariusza Borowiaka rynek może się odbić za 2-3 lata, ale ponad 7-procentowy wzrost sprzedaży obserwowany w 2008 roku szybko nie wróci.

Inżynierskie Targi Pracy

W Krakowie odbywają się Inżynierskie Targi Pracy. Jak wygląda zapotrzebowanie na stanowiska inżynierskie? Jak kształtują się wynagrodzenia? O szczegółach opowiada specjalista ds. rekrutacji firmy Geofizyka Kraków Filip Rieger.

Spokój Sfinksa

Sfinks zakłada na ten rok poprawę sprzedaży nawet o kilkanaście procent w ujęciu rocznym. Mają w tym pomóc między innymi restauracje bez obsługi kelnerskiej, otwierane zarówno pod marką Sphinx, jak i WOOK. W pierwszym półroczu powinno dojść do emisji akcji, od której zależy restrukturyzacja zadłużenia spółki. O szczegółach mówi wiceprezes Sfinksa Jacek Woźniewicz.

Polska na tle regionu

Polska gospodarka rośnie relatywnie szybko, choć wyzwaniem dla RPP pozostaje inflacja - uważa starsza ekonomistka ING Commercial Banking Agata Urbańska. Jej zdaniem należy zwrócić uwagę na „jastrzębie” i „gołębie” fragmenty komunikatu Rady Polityki Pieniężnej.

Inżynierskie Targi Pracy

Gospodarka potrzebuje wykształconych inżynierów. W Krakowie odbywają się Inżynierskie Targi Pracy. O tym, co oferują opowiada rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak.