Najnowsze

Najnowsze

Grecja uratowana?

Grecja bliżej otrzymania kolejnej transzy pakietu pomocowego. Na sobotniej telekonferencji ministrowie finansów eurogrupy zgodzili się przekazać Atenom 12 miliardów euro piątej transzy pakietu ratunkowego. Bez tych środków grecja zbankrutowałaby już w połowie lipca. O przyszłości Grecji i całej strefy euro rozmawiamy z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale.

Straszą Grecję łatką "bankruta"

Agencja ratingowa Standard & Poor's ostrzegła, że jeśli francuski plan rolowania greckiego długu wejdzie w życie, to przyzna Grecji rating SD, który oznaczający selektywną niewypłacalność. Według ekspertów agencji konieczność włączenie się francuskich banków w pomoc dla Aten, obok pomocy państw Unii i MFW, oznacza w praktyce bankructwo kraju.

Firmy rekordowo hojne

- Krajowe spółki giełdowe wypłacą z zysku akcjonariuszom co najmniej 18,6 miliarda złotych - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Jak podkreśla gazeta, ta rekordowa kwota w historii warszawskiej giełdy jest efektem dobrej koniunktury gospodarczej oraz złego stanu finansów publicznych i, co za tym idzie, nacisków rządu na spółki, w których posiada udziały, na podzielenie się zyskiem.

E-myto ruszyło z poślizgiem

- W niedzielę rano zaczął działać system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami i drogami krajowymi - poinformowała rzeczniczka projektu e-myta Dorota Prochowicz. System rusza z dwudniowym opóźnieniem, za co firma, która go wdraża, zapłaci karę.

Poczekamy na euro ponad 8 lat?

Nie ma jeszcze terminu, w którym Polska chce przystąpić do strefy euro. Nie wiadomo, czy nastąpi to za kadencji nowego szefa Europejskiego Banku Centralnego, Włocha Mario Draghiego - powiedział w sobotę minister finansów Jacek Rostowski na spotkaniu z prasą.

Hajdarowicz chce kupić resztę "Rzeczpospolitej"

- Będziemy chcieli przejąć całość Presspubliki od Skarbu Państwa - mówi nowy właściciel 51 proc. akcji wydawcy "Rzeczpospolitej" Grzegorz Hajdarowicz. Zapowiada też, że będzie chciał by wydawnictwo w większym stopniu korzystało z nowych technologii. - Przyszłość gazet jest na tabletach - podkreśla.

Jeszcze więcej dla Polski w nowym budżecie UE

W proponowanym przez Komisję Europejską projekcie 7-letniego budżetu Unii dla Polski przewidziano więcej niż 80 mld euro - zdradził unijny komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski. Nie ujawnił jednak dokładnej kwoty.

Polimex dokończy A2 po Covec?

Jest szansa na ukończenie na czasu budowy autostrady A2 z Łodzi do Warszawy - uważa prezes Polimeksu - Mostostalu, Konrad Jaskóła. Polimex uczestniczy w rozmowach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przejęcia prac po chińskim konsorcjum COVEC, z którym Dyrekcja zerwała umowę. Zdaniem Jaskóły w rozmowach uczestniczą już tylko 2-3 konsorcja.

Napieralski chwali prezydenta

Grzegorz Napieralski zadowolony z wizyty u prezydenta ws. sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To była dobra, konstruktywna rozmowa - ocenił lider SLD. Bronisław Komorowski chce przeprowadzić konsultacje z szefami ugrupowań parlamentarnych przed podjęciem decyzji, od której zależy dalszy los obecnego składu Rady.

Przyszłość PGF

Z okazji dnia z branżą farmaceutyczną porozmawiamy analitycznie o PGF. Sytuacja Polskiej Grupy Farmaceutycznej jest bardzo dobra mówi Renata Miś, analityk Amerbrokers. Firma zdywersyfikowała swoją działalność - to jest jej zaleta. Otoczenie biznesu ma się jednak niedługo zmienić w związku z przyjętą ustawą o refundacji leków.

Admiral Boat juz na NewConnect

Firma - producent jachtów - zadebiutował na rynku alternatywnym warszawskiej giełdy. Za 2 lata ma zamiar znaleźć się na rynku głównym GPW mówi prezes firmy Andrzej Bartoszewicz. W planach jest dynamiczny rozwój sprzedaży. Admiral Boat podpisał także umowę z Akademią Morską. O szczegółach w rozmowie Marka Tejchmana.

Co z 2. programem pomocy dla Grecji?

Grecja otrzyma piątą transzę pomocy o wartości 12 miliardów euro - donosi agencja AFP powołując się na źródło w unijnej dyplomacji. Ministrowie finansów strefy euro mieli osiągnąć wstępne porozumienie w tej sprawie. Ciągle nie ma jednak pewności co do drugiego programu pomocy dla Grecji. O ewentualnych scenariuszach oraz o wpływie kłopotów Grecji na rynki walutowe i wyniki banków rozmawiamy z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

"Afera stoczniowa" umorzona

Z braku znamion przestępstwa umorzono śledztwo w sprawie tzw. afery stoczniowej - podała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Chodziło o dochodzenie ws. domniemanego "utrudniania przetargu" przez urzędników ARP oraz resortu skarbu. Śledztwo wszczęto m.in. na podstawie doniesienia CBA oraz wcześniejszego zawiadomienia Ruchu Społecznego Obrony Stoczni i Gospodarki Polskiej.

Europejska gospodarka

Grecja dostanie kolejne fundusze na ratowanie gospodarki. Parlament w Atenach przyjął druga ustawę pakietu reform gospodarczych. Komisja Europejska z kolei zaproponowała budżet na lata 2014-2020. O reanimacji Grecji i polskich funduszach dla Polski rozmawialiśmy z prof. Arturem Nowakiem - Farem z SGH

Plany Komputronika po wynikach

Komputronik zwiększy sprzedaż w obecnym kwartale o 20% -zapowiada prezes spółki Wojciech Buczkowski. Na wynik może jednak wpłynąć negatywnie wysoka amortyzacja wynikająca z programu inwestycyjnego realizowanego w poprzednich kwartałach.

Cyfrowy Polsat i Netia okiem analityka

"Kupuj" cyfrowy Polsat, cena docelowa 18,90 zł - rekomenduje Unicredit CAIB. Z analitykiem Przemysławem Sawalą - Uryaszem rozmawialiśmy w Rynkach Dnia również o Netii, która walczy o Dialog z MNI

Strategia PGNiG

Bo wybudowaniu infrastruktury wydobywczej gazu łupkowego będzie można stwierdzić, czy operacje będą rentowne. Jeżeli wydobycie gazu z łupków okaże się tańsze, niż tradycyjnego gazu - PGNiG na pewno zarobo na takich operacjach. Gościem Rynków Dnia był wiceprezes spółki ds. strategii Radosław Dudziński

Eko Export zwiększa moce

Eko Export - spółka produkująca mikrosferę uszlachetnioną zmodernizowała zakład i zwiększyła moce produkcyjne przynajmniej o 40%. Mikrosfera uszlachetniona to produkt uboczny spalania węgla, który ma zastosowanie w motoryzacji i budownictwie. Spółka chce utworzyć polsko-kazachską firmę, by eksploatować złoża mikrosfery właśnie w Kazachstanie. Gościem Rynków Dnia był prezes Eko Eksportu, Zbigniew Bokun

"Dziennik Polski" sprzedany Polskapresse

"Dziennik Polski" przejęty przez wydawnictwo Polskapresse. Gazeta ukazuje się w Krakowie od 1945 roku, swoim zasięgiem obejmuje województwo małopolskie. Polskapresse to wydawca dziennika "Polska" i kilkudziesięciu tygodników lokalnych w całym kraju.

Jutro odblokują pieniądze dla Grecji?

Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie odblokowania w sobotę pilnej pomocy dla Grecji - powiedział agencji AFP unijny dyplomata.

Możesz już (powoli) zapominać swój NIP

To już prawie przesądzone: jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, to od Nowego Roku nie będziesz musiał nigdzie podawać swojego numeru NIP. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników.

Miał zastąpić Tricheta, będzie nadzorował UBS

Był szefem Bundesbanku, niemiecka kanclerz forsowała go na nowego prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Jeszcze nim został wybrany poróżnił się z członkami władz tej instytucji, po czym z hukiem oddał tekę prezesa niemieckiego banku centralnego. Teraz sprawił kolejną niespodziankę: ma zostać członkiem rady dyrektorów największego szwajcarskiego i drugiego w Europie banku UBS.

Wyjeżdżasz? Paliwa staniały

Kierowcy nie mogą narzekać na początek wakacji: ceny na stacjach benzynowych są najniższe od trzech miesięcy. Analitycy uważają, że to przede wszystkim efekt korekty cen paliw na rynkach światowych, która nastąpiła po informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej o uwolnieniu rezerw strategicznych.

Nowy groźny botnet wykryty w sieci

Hakerzy wbrew woli użytkowników przejęli kontrolę nad ponad czterema milionami komputerów w różnych krajach. Zdaniem ekspertów stworzony w ten sposób tzw. botnet o nazwie TDL jest niemal niezniszczalny. Atak dotyczy komputerów z systemem operacyjnym Windows.

Jakiej inflacji oczekują Polacy?

    Inflacja coraz mniej straszy. Oczekiwania inflacyjne Polaków wyhamowały, jednak nadal utrzymują się na wysokim poziomie. W czerwcu konsumenci spodziewali się inflacji na poziomie 4,2%, w maju było 4,3%. Jak powiedziała profesor Maria Drozdowicz-Bieć lepszym wyznacznikiem przyszłej inflacji są oczekiwania przedsiębiorców. A ich oczekiwania od dwóch miesięcy spadają.

Jeszcze jedna autostrada, gdzie musisz płacić

Za kilometr 20 groszy, ale że w sumie kilometrów jest ponad sto, to i suma robi się poważna. Od dziś za przejazd samochodem osobowym państwową autostradą ze Strykowa pod Łodzią do Konina trzeba płacić.

Milion w portfelu

Tym razem swój portfel przedstawia Rafał Lis, Opera TFI. Portfel ten znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o stopę zwrotu, bo mamy prawie 1-procentową stopę zwrotu.

Plan prywatyzacyjny Grecji

Założenia prywatyzacyjne Grecji budzą wiele pytań. Dopóki nie będzie uruchomiony ten program - istnieje on tylko na papierze mówi Mirosław Gronicki, były minister finansów. Spytamy jednak, jakie mogą być scenariusze rozwoju programu.