Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rafała Lisa z Open Life stracił 8,46%. Co wobec tego właściciel portfela postanowił zrobić ze swoimi aktywami, o tym w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Banki centralne w akcji

Inwestorzy czekają na posiedzenie członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oraz konferencję prasową Bena Bernanke, od którego oczekują informacji o trzecim programie luzowania polityki pieniężnej. Rynki chcą klarownej informacji, mówi Mirosław Budzicki z PKO BP w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Polska potęgą w produkcji rowerów

Zgłoszenia do konkursu E&Y PRZEDSIĘBIORCA ROKU już prawie na półmetku – rozmawiamy z laureatem z poprzednich lat, Zbigniewem Sosnowskim, Kross.pl

Młody biznesmenie szykuj się na kontrolę

Bo za młody, bo za stary, bo zbyt często zmienia wspólników lub rejestruje działalność, bo zakłada firmę w miejscu zamieszkania, bo nie składa deklaracji podatkowych. Polscy przedsiębiorcy z tych grup budzą podejrzenia urzędników i muszą przygotować się na częstsze kontrole skarbowe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Urzędników mniej, ale z wyższą pensją

W administracji rządowej jest o 1,6 tys. etatów mniej niż rok temu. Ci urzędnicy, którzy wciąż pracują, zarabiają nawet o kilkaset złotych więcej - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Marcinkiewicz doradzał firmie od A2

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz wspierał firmę, która dostała kontrakt na dokończenie budowy autostrady A2, a teraz zbankrutowała - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, działania byłego premiera mogą zostać potraktowane jako lobbing, mimo że Marcinkiewicz nie figuruje jako lobbysta w żadnym rejestrze. On sam zaprzecza, że lobbował w tej sprawie.

Polsko-Chińska współpraca

Chiński premier w Polsce obiecuje zwiększenie wymiany handlowej i bliższą współpracę między przedsiębiorcami z obu krajów. O komentarz do jego wizyty poprosiliśmy profesora Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rating Hiszpanii w dół. Od razu o dwa stopnie

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w czwartek wieczorem rating Hiszpanii o dwa stopnie - z "A" na "BBB" z perspektywą negatywną, co może oznaczać w przyszłości kolejne obniżenie wiarygodności kredytowej tego kraju.

"Trzeba przedstawić Polskę Chińczykom"

Chiński przemysł przestał już kojarzyć się z tanimi podróbkami. Teraz to jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, dlatego Polska chce, by stała się partnerem dla naszego kraju.

Mięsny biznes

Zakłady mięsne Duda zamierzają zwiększyć przychody o 15%. Czy jest to realne przy coraz droższych surowcach? Rozmowa z M. Dudą, prezesem PKM DUDA

Kłopoty TPSA

Wyniki TPSA są najgorsze w historii spółki. Największe straty przynosi segment telefonii stacjonarnej, bo klienci używają telefonów komórkowych. Czy TPSA jest przygotowana do zmiany strategii? Rozmowa z M. Wituckim, prezesem TPSA

BĄDŹ NIEZASTĄPIONY

Co zrobić, żeby być dobrym szefem i jak wyłaniać najlepszych przywódców w firmie? Rozmowa z Andrzejem Jacaszkiem, wydawcą Harvard Business Review Polska.

KOLEJKI NA GRANICACH

Blisko dwie doby trzeba było czekać na granicy z Białorusią w miniony weekend. Kolejki nadal sięgają 30-stu godzin. Powodem jest zmiana przepisów przewozowych w Rosji, która wchodzi w życie od 2. maja. Dlaczego przewoźnicy tak bardzo spieszą się przed długim weekendem? Rozmowa z Tadeuszem Wilkiem z ZMPD.

AKCJA NACJONALIZACJA

Argentyński Senat przegłosował nacjonalizacją YPF. Czy prawo w Polsce przewiduje w szczególnych przypadkach przejęcie bardzo innowacyjnej firmy lub strategicznego koncernu paliwowego. Rozmowa z Maciejem Bogusławskim, starszym prawnikiem w Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

WÓZ ALBO PRZEWÓZ

Losy transportu luksusowymi limuzynami w rękach senatorów. Najnowsza poprawka zakłada, że umowa między przewoźnikiem, a klientem nie będzie musiała być podpisana w siedzibie firmy. Rozmowa ze Stanisławem Jurcewiczem, senatorem PO, sprawozdawcą Komisji.

BRAT VAT

Problemy z zatorami płatniczymi i upadłościami firm dotyczą coraz większej liczby przedsiębiorców. Czy istnieje możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty podatku VAT od faktur, które nie zostały zapłacone przez kontrahenta. Rozmowa z Tomaszem Rolewiczem z PwC.

SKŁADKI OD UMÓW OD DZIEŁO

Dobrowolne składki rentowe zatrudnionych na umowę o dzieło zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach. Czy ten zapis obciąży pracodawców? Rozmowa z Dariuszem Tłokińskim, menedżerem Ernst & Young Usługi Księgowe.

Bruksela skarży nas do Trybunału za odpady

Komisja Europejska zwróciła się dziś do Trybunału UE o nałożenie kary finansowej na Polskę w wysokości 67 tys. euro dziennie za brak wdrożenia unijnych przepisów dotyczących zarządzania odpadami.

"Leszku! Ściągnij licznik"

Minister finansów Jacek Rostowski pisze list otwarty do Leszka Balcerowicza, w którym apeluje: "Leszku! Ściągnij licznik - zagrożenie minęło". Chodzi o licznik długu publicznego, który stanął w centrum Warszawy w 2010 roku. - Jestem zdziwiony - komentuje Rostowskiego Balcerowicz.

Biznes w Chinach 

Strefa Euro w recesji, a Chiny rosną o 8 procent rocznie. Wizyta premiera chin w polsce to dobry pretekst do tego, aby porozmawiać o szansach polskich firm na rozwój w chinach. Niektóre już tam są, na przykład Selena FM, która ma fabrykę pian montażowych w Nantong. Jak wygląda biznes w chinach? Rozmowa z Krzysztofem Domareckim, przewodniczącym Rady Nadzorczej Selena FM. 

ZHP dał bankowi dane harcerzy. Nie pytał o zgodę

Związek Harcerstwa Polskiego udostępnił komercyjnemu bankowi dane osobowe 82 tys. swoich członków. Nie zapytał ich jednak o zgodę - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Druhowie zapowiadają skargi do generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Polska na plusie

Sprzedaż detaliczna w Polsce w marcu wzrosła o 10,7% w ujęciu rocznym i o 15.7% w porównaniu z lutym. To dane nieco lepsze od oczekiwań rynku. Jednak sygnały o spowalnianiu polskiej gospodarki pojawiają się coraz częściej. Z drugiej strony mamy wciąż wysoką inflację, a to spowolnienie wciąż jest przecież odległe od recesji. Czy dzisiaj polskiej gospodarce można jakoś pomóc instrumentami polityki monetarnej, a jeśli tak, to jak? Gościem TVN CNBC był Jan Czekaj, były członek RPP.

Centrum wyników - Budimex

Budimex to największa firma z pogrążonej w kłopotach branży budowlanej, a jednocześnie wyjątek, bo zdaniem analityków akurat Budimex żadnych problemów nie przeżywa. Co więcej, zamierza wypłacić akcjonariuszom wysoką dywidendę. W pierwszym kwartale Budimex zarobił 37 milionów złotych. Gościem TVN CNBC był prezes Budimexu, Dariusz Blocher.

My i Chiny - "nadzieja na lepszą przyszłość świata"

- Mamy długoterminowy plan pogłębiania naszej współpracy - powiedział w czwartek premier Chin Wen Jiabao, podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny w Warszawie. Z kolei premier Donald Tusk podkreślił, że "Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy". - Jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej - stwierdził szef rządu.

Centrum wyników - Kęty

Kęty mają za sobą udany kwartał. Zysk wzrósł o 27 procent w ujęciu rocznym. Biznes spółki składa się aż z pięciu segmentów, z których trzy są powiązane z branżą budowlaną, ale Kęty robią także opakowania i tak zwane wyroby wyciskane. Jest więc co analizować. Rozmowa z prezesem spółki - Dariuszem Mańko.

Polska na plusie 

Mamy już pełen zestaw danych za marzec, czyli jednocześnie za pierwszym kwartał. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej, bezrobociu uzupełniają poznane już wcześniej informacje o produkcji, wynagrodzeniach, inflacji i oczekiwaniach inflacyjnych. I co z tego wszystkiego wynika? Rozmowa z profesorem Wojciechem Charemzą, The University Of Leicester.

Centrum wyników - Apple 

Miały być słabe, bo spadała sprzedaż Iphonów w sieciach Verizon i AT&T, akcje od dwóch tygodni szły w dół, tak jakby rynek czegoś się obawiał. Wczoraj po 22-ej Apple jednak kolejny raz zszokował rynek i kolejny raz pozytywnie. Zyski są większe od przewidywań największych optymistów. Ale z drugiej strony spółka pokazała słabsze prognozy na kolejny kwartał. W notowaniach przedsesyjnych akcje Apple drożeją o ponad 7%. Jak dzisiaj wygląda biznes Apple, co najciekawszego był w raporcie o wynikach? Naszym gościem był Przemysław Pająk, Spidersweb.pl

Budowlanka na zakręcie

Zdecydowana większość prezesów firm budowlanych twierdzi w rozmowach z nami, że przyczyną kryzysu w sektorze budowlanym jest zły system zamówień publicznych, który wymusza na firmach wojnę cenową. Kryzys w sektorze budowlanym dotyczy przede wszystkim budownictwa drogowego. Głównym inwestorem w tym segmencie jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Czy widzi jakieś rozwiązanie problemu ? I czy istnieje scenariusz awaryjny na wypadek bankructwa nie jednego, ale kilku wykonawców autostrad w Polsce ? Rozmowa z Lechem Witeckim P.O. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Wen Jiabao w Polsce

Tego nie było od 25-ciu lat. Chiński premier przyjeżdża do Polski. To jednak nie tylko kurtuazyjna polityczna wizyta - mogą za nią iść konkretne rozwiązania, które umożliwią polskim eksporterom bardziej dynamiczne działanie na chińskim rynku. O możliwościach, związanych z tą wizytą, rozmawialiśmy ze strategiem Credit Agricole w Hongkongu, Dariuszem Kowalczykiem.

Wiosna sprzyja Orlenowi i Lotosowi

Zdaniem Tomasza Kasewicza, analityka Erste Securities, obecnych poziomów marż uzyskiwanych przez spółki rafineryjne nie widzieliśmy od 2008 roku. Jego zdaniem równie dobrze szykuje się drugi kwartał, jeśli chodzi o wyniki finansowe spółek w tej branży.