Najnowsze

Najnowsze

Koszty finansowania

Jak policzyć łączny koszt finansowania, gdy mamy kilka kredytów, leasingu i inne zobowiązania? Taka informacja jest często brana pod uwagę przez banki, potrzeba jest też w firmie do kontrolowania zadłużenia. Rozmowa z Michałem Pachowskim z Wydziału Zarządzania UW.

Dotacje na Internet

Program dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zadaniem beneficjantów działania 8.4. będzie dostarczenie usługi szerokopasmowego dostępu Internetu na etapie tzw. „ostatniej mili” czyli na obszarach, gdzie jest to nieopłacalne finansowo oraz tam, gdzie nie ma dostępu do sieci. Dotacja może wynieść do 30 tys. zł. Kto powinien się zainteresować programem, tłumaczy Łukasz Pupek, starszy konsultant w Accreo Taxand.

Recepta na zatory?

Ministerstwo Transportu opublikowało projekt ustawy o ochronie praw przedsiębiorców wykonujących budowlane prace wykonawcze. Przyszłe kontrakty mają trafiać jedynie do firm, które będą w stanie zawiązać rezerwę bezpieczeństwa w wysokości 3% wartości kontraktu. Rozmowa z Adamem Beneturskim z CMS Cameron McKenna.

Zatrudniamy pracownika sezonowego

Jak ze stosu ofert wybrać odpowiednią osobę, która poprowadzi budkę z goframi, czy lodziarnię. O biznesie sezonowym mówi Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzająca Architekcikariery.pl.

Inkubator dla najlepszych

Do 15 czerwca można się zgłaszać do Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, który ogłosił konkurs na innowacyjny pomysł na biznes. Najlepsze biznesplany będą mogły otrzymać wsparcie przez maksymalnie rok, tłumaczy dr Jolanta Koszelew, dyrektor Parku.

Pozwy zbiorowe przeciw miastom

Rozkopane ulice utrudniają dostęp klientów do restauracji, czy sklepu. Iwo Gabrysiak, partner w Kancelarii Wierzbowski Eversheds tłumaczy, jak przedsiębiorcy mogą dochodzić swoich roszczeń za pomocą pozwów zbiorowych.

Centrów dla Start-upów

W Krakowie rusza centrum dla start-upów. Jesteś początkującą firmą, która nie ma jeszcze siedziby. Możesz skorzystać z nowoczesnej powierzchni w ramach AIP Business Link. Rozmowa z Mariuszem Turskim, szefem sieci AIP Business Link.

Recepta na zatory?

Analizujemy zapisy projektu ustawy Ministerstwa Transportu ws. płatności dla podwykonawców firm budowlanych. Rozmowa z Krzysztofem Żyto, partnerem z Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna.

Zmiany w Arterii

Zmiana warty w Arterii. Dotychczasowy prezes ubiega się o kierowanie radą nadzorczą, w dotychczasowej roli zastąpi go wiceprezes. Jak to wpłynie na spółkę? Gościem Dnia na Rynkach jest były prezes Wojciech Bieńkowski.

Europejski Kongres Gospodarczy 2012

Jak w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej będą zmieniały się strategie koncernów energetycznych? Mówił o tym w TVN CNBC Maciej Wiśniewski, prezes DM Consus.

Bakalland po wynikach kwartalnych

Masy do ciast i bajkowy popkorn - dlaczego innowacje w branży spożywczej nie pomagają wynikom Bakallandu. Sytuację finansową spółki komentuje Marian Owerko.

Europejski Kongres Gospodarczy 2012

Co czeka branżę spożywczą i to reprezentowanej nie tylko przez największe spółki notowane na giełdzie? O planach i wyzwaniach mówił w TVN CNBC Edward Bajko, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek.

Europejski Kongres Gospodarczy 2012

Budżet Katowic zamknięty deficytem. O tym, czy tak miało być i jak długo tak jeszcze będzie, mówił w TVN CNBC prezydent miasta Piotr Uszok.

Rząd sprawdzi, czy łupki są bezpieczne

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym chcą przez prawie dwa lata prowadzić testy związane z wierceniami w poszukiwaniu gazu łupkowego - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Resort środowiska liczy, że raport końcowy rozwieje wszelkie wątpliwości związane ze stosowaniem technologii szczelinowania hydraulicznego.

Resort szykuje rewolucję w budowlance

Budynki będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwoleń na budowę. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które chce zastąpić 86 razy nowelizowane prawo budowlane nową ustawą nazywaną w resorcie kodeksem budowlanym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Koncepcja jest w trakcie konsultacji ze środowiskiem budowlańców i na początku czerwca powinna trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Intercity na Euro 2012

Czerwiec nie był nigdy najbardziej obleganym miesiącem na kolei. W tym roku będzie. Czy PKP Intecity wykorzysta ten fakt by na koniec roku pokazać dodatni wynik finansowy? Pytaliśmy prezesa spółki, Janusza Malinowskiego.

Polski biznes w Chinach

Kolektura lotto w komórce. Banalnie proste. W europie na razie nikt jeszcze tego nie robi. Ale w Chinach już tak. Międzynarodowa firma Gtech - rękami polskich informatyków napisała aplikację na Smartfony i właśnie wprowadza ją na rynek azjatycki. Rozmowa z dyrektorem ds. technologii Gtech Poland, Jarosławem Dąbrowskim.

Kurs Facebooka ostro w dół. Zuckerberg stracił miliardy

Kurs akcji Facebooka ostro w dół. Po niezłym debiucie w piątek, na otwarciu drugiego dnia na giełdzie akcje firmy zanurkowały aż o 13,7 proc. Jak skrzętnie wyliczają eksperci, założyciel i jeden z największych akcjonariuszy serwisu Mark Zuckerberg stracił tym samym 2,2 mld dolarów.

Pralnia pieniędzy

Odpowiednia lokalizacja, kilkaset tysięcy na start oraz wiernych klientów. Tyle potrzeba na start ze swoją własną pralnią chemiczną. Czy da się na niej zarobić i jakich błędów się wystrzegać? Rozmowa z Ł. Hann, właścicielem pralni "Osiedlowej"

Firmy na hamulcu?

Produkcja przemysłowa za kwiecień wzrosła o 2,9% rok do roku. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3%. W jakiej kondycji są polskie przedsiębiorstwa i czy odczują one spowolnienie gospodarcze? Rozmowa z A. Krześniakiem, głównym ekonomistą Deutsche Banku

Jak zarobić na lokacie?

Lokaty w najlepszym przypadku oferują nam 6,4%, ale są oferty promocyjne sięgające 15% - z czym się wiążą i jakie pułapki w sobie kryją? Rozmowa z K. Wilczko, Comperia.pl

Oszczędzanie z bankiem

Banki wprowadzają usługę pomagającą oszczędzać – to nowy trend wśród bankowych ofert. Na czym polega tzw. automatyczne oszczędzanie? To tłumaczy P. Majtkowski, główny analityk Expandera

Pod górkę

Polskie przedsiębiorstwa produkują więcej. Niestety to "więcej" ciągle jest bardzo skromne. Śladowy wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu to wypadek przy pracy czy już odciskający się na polskich firmach ślad spowolnienia w strefie euro? Materiał Dominika Cierpioła

Euro kryzys

Hiszpania w czasie weekendu poinformowała, że ubiegłoroczny deficyt sektora finansów publicznych był większy niż podawano wcześniej. Po tym jak rynek praktycznie nie zauważył propozycji reformy hiszpańskiego sektora bankowego, po tym jak w ubiegłym tygodniu rynkiem wstrząsnęły plotki o wycofywaniu depozytów z Bankii to kolejna sprawa, która powoduje, że rynek jest Hiszpanią bardzo zaniepokojony. Rozmowa z Mirosławem Bieszkim, byłym Prezesem Santander Consumer Bank Polska.

Biofactory w drodze na New Connect

Trwa oferta prywatna spółki Biofactory, która zmierza na New Connect, spółka chce zdobyć ponad 3 mln złotych nowego kapitału i zainwestować je w rozbudowę mocy produkcyjnych. Biofactory to producent wyrobów z drewna. Naszym gościem był Krzysztof Olbrycht, wiceprezes Biofactory.

Centrum wyników - Plast-Box

Plast-Box po bardzo udanym roku 2011-ym świetnie rozpoczął też 2012-y. W pierwszym kwartale przychody rosną o 40%, zyski i marże też są coraz większe. Spółka produkuje opakowania z tworzyw sztucznych głównie dla odbiorców w branżach chemicznej i spożywczej, a spora część jej przychodów pochodzi z rynków wschodnich. Naszym gościem był Krzysztof Pióro, Prezes Plast-Boksu.

Blokada A2 na Euro? "Daliśmy sobie czas do środy"

Rozmowy podwykonawców budującej autostradę A2 firmy DSS z ministrem transportu Sławomirem Nowakiem zostały odłożone do środy - poinformował jeden z przedsiębiorców Paweł Winnicki. Dodał, że podwykonawcy wstrzymali też do środy decyzję o ewentualnych protestach podczas Euro 2012.

Przemysł rozczarował

Produkcja przemysłowa w kwietniu w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem wzrosła o 2,9 proc., ale w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 7,5 proc. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. To dane gorsze od prognoz.

Europejski Kongres Gospodarczy 2012

Jakie wyzwania stoją przed Polską i nie tylko w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i jak wygląda ta polityka? Mówił o tym w TVN CNBC z prof. Krzysztof Żmijewski z Narodowego Programu Redukcji Emisji.

Kondycja Elektromont

Elektromont po wynikach w pierwszym kwartale notuje 330% wzrostu zysku. Te wyniki komentuje Jarosław Mazur.