Najnowsze

Najnowsze

Targi Cebit

Szansa dla firm informatycznych - w dniach 6-10 marca w Hanowerze odbędą się targi CeBIT. Polskie firmy i uczelnie będą mogły skorzystać z powierzchni wystawienniczej. Przy tej okazji będzie można także wziąć udział w giełdzie kooperacyjnej Future Match 2012. Kto powinien się zainteresować tą imprezą? Spytaliśmy Magdalenę Gephard, specjalistę z Departamentu Promocji Gospodarczej PARP.

Twój Brat PIT - kiedy ryczałt się opłaca?

Do 20 stycznia trzeba wybrać formę opodatkowania nieruchomości, które wynajmujemy. Kiedy warto wybrać ryczałt, a kiedy zasady ogólne? Spytaliśmy Annę Misiak, szefa zespołu ds. podatków osobistych i doradcę podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Polska się trzyma

Przed danymi o produkcji przemysłowej w XII - ostatnio to, co rosło najbardziej to produkcja wyrobów z metali. Wamech produkuje wózki przemysłowe - czy ta firma też obserwuje zwiększony popyt na swoje wyroby? Które branże najwięcej zarabiają najwięcej? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Piotr Wąsik, prezes firmy Wamech.

Przemysł pozytywnie zaskoczył

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To dane lepsze od prognoz.

Zmiany w spółkach

Zmiany w spółkach. Spółka komandytowo-akcyjna od strony akcjonariusza. Jakie płyną korzyści płynące z bycia akcjonariuszem w takiej spółce w porównaniu z FIZ-em mówi Piotr Liss, partner w Kancelarii RSM-International.

Cień recesji - będzie lepiej?

Może być gorzej, niż w 2008 roku - ostrzega Bank Światowy. I ostrzega przed odkładaniem na później rozwiązania problemów strefy euro. Nawet bez odkładania wyjście ze spowolnienia nie nastąpi szybko - mówią ekonomiści Banku Światowego i prognozują na ten rok recesję w strefie euro. Czy mimo wszystko optymizm może być uzasadniony? O opinię poprosiliśmy rafała Antczaka, wiceprezesa Deloitte.

Kondycja polskiego przemysłu

Czy fabryki dostają zadyszki? Ekonomiści przewidują, że produkcja rośnie coraz wolniej, podobnie jak jej ceny. Więcej na ten temat w rozmowie z Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, z PKPP Lewiatan

Perspektywy dla złotego

Złoty umacnia się - w ciągu tygodnia zyskał już prawie 15 groszy względem euro. Czy importerzy i spłacający kredyty walutowe mogą już z optymizmem spojrzeć w przyszłość? O opinię spytaliśmy Marka Rogalskiego, analityka DM BOŚ.

Na odwrót

Wypłacana co miesiąc rata kredytu, którego zabezpieczeniem jest dom lub mieszkanie. Po śmierci przejęcie nieruchomości lub pozostawienie spadkobiercom możliwości wykupienia jej skredytowanej części. Tak w największym skrócie wyglądają założenia do ustawy o odwróconej hipotece, która ma na rynku uzupełnić ofertę funduszy hipotecznych, proponujących tak zwaną rentę dożywotnią. O projekcie ustawy rozmawialiśmy z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Expandera.

Praca i płaca

Dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w grudniu komentowała Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego

Jak oszczędzać na emeryturę

Są różne warianty oszczędzania w IKE poprzez BPH TFI. O inwestowaniu z myślą o emeryturze mówił Piotr Dec, dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami BPH TFI.

Ferie zimowe w górach

Śnieżna zima zachęca do wypoczynku w górskich kurortach. O tegorocznej ofercie kurortów mówił Robert Grzybowski, wydawca Business Traveller

Optymizm na rynku

Styczniowy optymizm na rynku może być sygnałem do zakupu akcji? Czy poprawa nastrojów może być spowodowana wpompowaniem do europejskiej gospodarki pieniędzy z programów pomocowych? Jakie aktywa są w tym roku atrakcyjne dla inwestorów?Odpowiedzi w rozmowie z Jackiem Rzeźniczkiem, głównym analitykiem Secus Asset Management.

Użytkowanie wieczyste a własność

Samorządy podwyższają opłatę za użytkowanie wieczyste w oparciu o nowe wyceny nieruchomości prowadzone przez rzeczoznawców. Właściciel może się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. O procedurze i opłatach związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność w rozmowie z mec. Anną Piecuch, Chałas i Wspólnicy

Amerykańskie finanse

Ocenę amerykańskich instytucji finansowych i zagrożenia przed nimi stojące przedstawił Tomasz Stadnik, z PZU Asset Management.

"Do paliwa nikt nie dopłaci"

Zatrzymanie wzrostu cen paliw jest możliwe tylko, jeśli uda się utrzymać kurs złotego na odpowiednim poziomie do dolara - uważa premier Donald Tusk, który w środę przyznał, że sytuacja dla polskich kierowców w tym względzie jest kiepska, ale muszą oni zdać sobie sprawę z tego, że "do paliwa nikt nie dopłaci". Szef rządu dodał też, że ratunkiem byłoby obniżenie podstawowej stawki VAT, ale to z kolei okazałoby się "zabójcze dla budżetu".

"Ja się dziwię, że katolicy was jeszcze utrzymują"

- Jesteśmy dyskryminowani i wykluczani, tylko katolicy nie mają telewizji - mówił podczas posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu o. Tadeusz Rydzyk. Zaznaczył przy tym, że katolicy są szczególnie traktowani przez KRRiT od początku jej istnienia. - My tutaj nie przyszliśmy po to, żeby spowiadać się z mniej lub bardziej gorliwej wiary. Proszę nie dzielić (...) ludzi na katolików i tych, którzy nie przyznali koncesji - odpierał zarzuty szef KRRiT Jan Dworak.

Wyniki Citigroup i Wells Fargo

Sezon wyników w USA trwa. Tym razem omówimy wyniki banków Citigroup i Wells Fargo. Naszym gościem jest Rafał Lorek, prezes Lorek, Pawlak i Wspólnicy.

Przedsiębiorca na zwolnieniu

Widz pyta nas, czy podczas zwolnienia lekarskiego może reprezentować swoją firmę i np. wystawiać faktury? Co może a czego nie wolno choremu właścicielowi firmy? O tym w rozmowie z Grzegorzem Ruszczykiem z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy

Droższe bakalie a zysk Bakallandu

Czwarty kwartał dla Bakallandu lepszy niż rok temu, ale gorszy od prognoz firmy. Prezes firmy zapowiada jednak, że w tym półroczu roku będzie znacznie lepiej zarówno na poziomie zysku jak i przychodów.

Kryzysowe aukcje bonów

Rynek walut i długu po aukcjach bonów Hiszpanii, Grecji, Belgii i EFSF. O rynku papierów dłużnych mówi Łukasz Wróbel, główny analityk DM Noble securities.

Nowa szansa dla polskich naukowców?

Polscy naukowcy mają szansę na wyjazd do Stanford University i w rezultacie na komercjalizację swoich wynalazków. Ministerstwo Nauki ogłosiło konkurs „Top 500 Innovators”. Zgłoszenia można wysyłać do 10 lutego. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z prof. Barbarą Kudrycką ministrem nauki i szkolnictwa wyższego oraz z Iwoną Cymerman, z Międzynarodowego Instytutu Biologii i Molekularnej i Komórkowej

Dywersyfikacja portfela zamówień

Huta szkła Irena w Inowrocławiu musi zwolnić 200 osób. To bolesny skutek wycofania się z kontraktu irańskiego odbiorcy, który kupował większość produkowanego w niej szkła. W jaki sposób zaplanować portfel zamówień i klientów tak, żeby nie uzależnić się od 1 tylko firmy ? O tym Jarosław Filipek, prezes firmy CODES

Analiza techniczna

Skąd bierze się optymizm na rynkach i jak główne indeksy wyglądają z punktu widzenia analizy technicznej? Rozmowa z zastępcą dyrektora Biura  Maklerskiego Alior Banku, Marcinem Mierzwą.

Bank Światowy o Polsce

Najpierw ostre hamowanie, później odbicie - takie perspektywy dla Polski przedstawił Bank Światowy. O jego prognozach i ich wpływie na polską walutę, a także o wpływie sytuacji na Węgrzech na polska gosapodarkę rozmawialiśmy z ekonomistą ING BSK, Rafałem Beneckim.

IDMSA w ABM Solid

IDM ma uratować pogrążony w długach i nierentownych kontraktach ABM Solid. Na czym ma polegać współpraca spółek? Rozmowa z prezesem IDMSA, Grzegorzem Leszczyńskim i prezesem ABM Solid, Markiem Pawlikiem.