Najnowsze

Najnowsze

Debiut Facebooka na "zielono", ale bez rewelacji

Wielki giełdowy debiut Facebooka wywołał wśród analityków lekkie rozczarowanie. Początkowa cena akcji ustalona na 38 dolarów po rozpoczęciu obrotów szybko skoczyła w górę do nawet 45 dolarów, ale później równie szybko spadła i zaczęły się jej ostre wahania. Zdaniem komentatorów jest to wynik poniżej oczekiwań, według których cena miała wzrosnąć do 45, a może nawet 50 dolarów za akcję.

Bono najbogatszym muzykiem na świecie?

Lider zespołu U2 - Bono - może być najbogatszym muzykiem na Ziemi - donoszą amerykańskie media. Wszystko dzięki zakupowi akcji Facebooka, który w piątek wszedł na amerykańską giełdę.

Podatek od rozmowy przez telefon

Od początku sierpnia Węgrzy będą musieli płacić podatek od rozmowy przez telefon. Stosowne prawo uchwalił parlament głosami rządzącego centroprawicowego ugrupowania Fidesz. Rząd premiera Wiktora Orbana szuka w ten sposób funduszy na załatanie dziury budżetowej.

Uciekł z miliardami? "Jestem obywatelem świata"

- Jestem obywatelem świata - w ten sposób współzałożyciel Facebooka tłumaczy swoją decyzję zrzeczenia się obywatelstwa amerykańskiego, próbując przekonać tym samym, iż jego decyzja nie miała nic wspólnego z próbą uniknięcia płacenia podatków w USA. Eduardo Saverin, który na popularności portalu społecznościowego zarobił już miliardy dolarów, a na jego giełdowym debiucie zarobi kolejne, mieszka w Singapurze, gdzie nie będzie musiał z tego tytułu czegokolwiek państwu oddać.

Nowe zasady budowy dróg

Dodatkowe gwarancje dotyczące podwykonawców, w tym obligatoryjne zaświadczenia, że wykonawca im zapłacił - to planowane przez rząd zmiany w ustawodawstwie, o jakich w kontekście budowy dróg poinformował minister transportu Sławomir Nowak. Mają one pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym przy realizowaniu inwestycji. Projekt ustawy jest w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Centrum wyników - Netia

Netia rozczarowała wynikami za pierwszy kwartał, ale wznawia skup własnych akcji i podtrzymuje prognozy. Prezesa grupy, Mirosława Godlewskiego, spytaliśmy jak zamierza zrealizować tegoroczny plan.

Centrum wyników - Comarch

Comarch miał zysk w 1Q, ale głównie za sprawą wyniku z odsetek. Spółka zależna w Niemczech za to poprawia wyniki, prezesa Comarchu, prof. Janusza Filipiaka, spytaliśmy między innymi o to czy w tym roku niemiecki biznes wyjdzie już na plus.

Centrum wyników - MCI

Kłopoty ABC Daty pogrążyły wyniki pierwszego kwartału funduszu MCI. Co czeka spółkę w kolejnych kwartałach? Gościem programu Dzień na Rynkach był Konrad Sitnik, wiceprezes MCI.

Centrum wyników - plany Getin Holding

Getin Holding rozgląda się za podmiotami do przejęcia. Prezes spółki mówił w TVN CNBC, że Getin nie potrzebuje szybkich akwizycji, ale jeśli nadarzy się okazja, to na pewno z niej skorzysta. O planach i wynikach Getin Holding rozmawialiśmy z Rafałem Juszczakiem.

Eurokomisarz: Szykujemy się na wyjście Grecji z euro

- Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny opracowują scenariusze na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro - powiedział komisarz ds. handlu Karel De Gucht. To wyjątkowe oświadczenie, bowiem uprzednio żaden wysoki rangą przedstawiciel administracji UE publicznie nie potwierdził istnienia takich planów. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce szybko wydało dementi i zaprzeczyło słowom de Guchta.

Centrum wyników - Cyfrowy Polsat

Ponad 200 milionów złotych zysku, ale w tym aż 100 milionów przychodów finansowych. O wynikach Cyfrowego Polsatu, który ma już ponad 3,5 mln abonentów rozmawialiśmy z prezesem spółki, Dominikiem Libickim.

Urlop szkoleniowy

Jaki urlop przysługuje pracownikowi, który się kształci? Rozmowa z Pawłem Kisielem, radcą prawnym w departamencie prawa pracy Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Strefa euro

Zbliża się EURO 2012. W jaki sposób mały sklep może przyjmować płatności w innych walutach od kibiców. Rozmowa z Tomaszem Gwarą, adwokatem w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Różne umowy, różne obowiązki

Wiceminister pracy planuje wprowadzenie kolejnej formy zatrudnienia, w której składki ZUS byłyby ustalone ryczałtowo. Magdalena Zwolińska, adwokat w DLA Piper przypomina, jak wygląda kwestia obowiązków po stronie pracodawcy w przypadku obecnie obowiązujących umów.

Nowym firmom będzie łatwiej?

Ministerstwo sprawiedliwości opublikowało projekt założeń do ustawy, zgodnie z którym firmy mają szybciej dostawać numer NIP. Firma nie będzie musiała także zgłaszać się dodatkowo do PIP i Sanepidu, ponieważ oba urzędy mają czerpać dane o firmie z rejestru REGON i ZUS. Rozmowa z Grzegorzem Wałejką, wiceministrem sprawiedliwości.

Rozliczanie czasu pracy

Odpowiadamy na pytanie naszego widza, który pracuje na umowę o pracę i ma wynagrodzenie rozliczone godzinowo. W jaki sposób powinno się zaokrąglać czas pracy, tłumaczy Ewelina Stobiecka, partner zarządzający w Taylor Wessing e|n|w|c.

"Perfidne targi" Amerykanów w europejskich fabrykach

Amerykański koncern General Motors rozgrywa przeciw sobie załogi europejskich zakładów - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", komentując decyzję GM o przeniesieniu produkcji modelu opel astra z Niemiec do Polski i Wielkiej Brytanii.

Zatory w budownictwie

Ministerstwo Transportu chce ulżyć przedsiębiorstwom, które borykają się z problemem niezapłaconych należności wobec podwykonawców. Rozmowa z Wojciechem Malusim, prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Centrum wyników - AD Drągowski

AD Drągowski to w coraz mniejszym stopniu pośrednik na rynku nieruchomości, a w coraz większym spółka, która handluje nieruchomościami na własny rachunek. W pierwszym kwartale sprzedali 7 nieruchomości, a kupili 8. Z jakim skutkiem? Rozmowa z Lechem Drągowskim, głównym akcjonariuszem AD Drągowski.

Euro kryzys

Agencja Moody's tnie rating 16-tu hiszpańskich banków. Wśród instytucji znalazł się największy bank strefy euro - Santander, którego rating poszedł w dół o dwa oczka. Jak podała agencja Moody's, słaba sytuacja gospodarek Hiszpanii i Portugalii najprawdopodobniej przełoży się na słabe wyniki Santandera, i całego sektora bankowego w kraju. Naszym gościem był Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

Centrum wyników - AB

AB – dystrybutor sprzętu IT utrzymuje marże brutto ze sprzedaży na stabilnym poziomie powyżej pięciu procent, ale wyniki za ostatni kwartał miał minimalnie poniżej oczekiwań. Spółka podbija rynek czeski i zamierza wprowadzić do oferty swój własny tablet. Naszym gościem był Andrzej Przybyło, prezes AB.

Centrum wyników - Inpro

Gdański deweloper Inpro świętuje właśnie swoje 25-cio lecie. Świętować może także wyniki finansowe za pierwszym kwartał, w którym zanotował wrost przychodów i zyski zamiast ubiegłorocznej straty na poziomie netto. Co będą księgować w kolejnych kwartałach, jak się sprzedają mieszkania w nowych inwestycjach? Rozmowa z Piortrem Stefaniakiem, prezesem Inpro.

Calatrava realizuje zysk 

Fundusz Calatrava właśnie zarobił 6 mln złotych na akcjach PC Guard, które właśnie sprzedaje. Czy to duży zysk, czy nieduży i jakie będą kolejne ruchy funduszu? Naszym gościem był Paweł Narkiewicz, prezes Calatravy.

Centrum wyników - Elektrobudowa

Elektrobudowa zarobiła w pierwszym kwartale ponad dwa razy więcej niż rok temu, ale z drugiej strony podpisała mniej kontraktów na przyszłość. Wszyscy wiedzą, że generalnie w sektorze budowlanym sytuacja nie jest łatwa. A jak to wygląda z punktu widzenia Elektrobudowy? Naszym gościem był Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy.

Centrum wyników - MW Trade

Finansowanie działalności służby zdrowia było do tej pory świetnym biznesem, ale teraz wygląda to już nieco gorzej. Przynajmniej w wynikach spółki MW Trade, która zarabia mniej niż rok temu, praktycznie nie powiększa portfela wierzytelności i narzeka na wojnę cenową. Naszym gościem był Rafał Wasilewski, prezes MW Trade.

Będą pieniądze dla firm pracujących przy A2?

Trwają prace nad mechanizmem, który regulowałby sprawy związane z przepływem pieniędzy między wykonawcami dróg a ich podwykonawcami - poinformował w piątek premier Donald Tusk, odnosząc się do kłopotów podwykonawców pracujących przy budowie autostrady A2.

Moody's ścina hiszpańskie banki

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w czwartek o trzy stopnie długookresową ocenę depozytów oraz papierów dłużnych 16 hiszpańskich banków oraz Santander UK PLC - brytyjskiej autonomicznej filii banku Santander. Jak napisali eksperci agencji, obniżenie ratingu jest wynikiem równoczesnej obniżki oceny samodzielnej siły finansowej, a w pięciu przypadkach uznania, że hiszpański rząd ma mniejszą zdolność udzielenia im pomocy, gdyby ta miała się okazać potrzebna.