Najnowsze

Najnowsze

Sezon wyników w USA

Wyniki najważniejszych dla rynku spółek zza oceanu komentował Andrzej Kurnicki, prezes Euroamerican Company.

Spółki komandytowo-akcyjne

Spółki komandytowo-akcyjne są doskonałym wehikułem inwestycyjnym. Zmiany, które wynikają z uchwały NSA w spółkach tego typu komentował Michał Karwacki z kancelarii Balans.

Debiut Get Banku

Co dla inwestorów oznacza debiut Get Banku? Jak ma zachować się inwestor, który kupił akcje spółki bankowej, a nagle ma ekspozycję na doradcę finansowego. Rozmowa z Krzysztofem Barembruchem, wiceprezesem AZ Finanse.

Talanx kupuje Wartę

Niemiecka firma kupuje od KBC Wartę za 770 mln euro. Jak zmieni to układ sił na polskim rynku ubezpieczeń, mówił Marcin Broda, ekspert rynku ubezpieczeń.

Polska na Plusie

Polskie fabryki tracą parę, ale znacznie wolniej niż przewidywali ekonomiści. W skali roku produkcja urosła w grudniu o 7,7% - to o blisko punkt procentowy wolniej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o punkt więcej od prognoz. Rozmowa z głównym ekonomistą BRE Banku Ernestem Pytlarczykiem i prezesem Oknoplastu Mikołajem Plackiem.

Rodzic aniołem biznesu

Inwestowanie w biznesy własnych dzieci może pomóc w rozpoczęciu i rozwoju ich przedsięwzięcia biznesowego. O tym jak wycenić start-up, w rozmowie z Grzegorzem Jajugą, prezesem Fitz Roy.

Stopy procentowe bez zmian

Decyzją RPP główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 4,5%. Polityka RPP będzie zależała od poziomu kursu – jak inflacja będzie wysoka RPP nie obniży stóp, twierdzi Maciej Reluga, główny ekonomista RPP

Produkcja w górę

Pozytywnie zaskakują dane o produkcji budowlano-montażowej za grudzień. Komentarza do danych udziela Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

"Wszystko jest w grze, działamy dalej"

- Niedawno z niemałą satysfakcją część polityków i komentatorów odnotowała, że Polsce może się coś nie udać, a tymczasem, jak widać, sprawy idą w naszym kierunku - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówiąc o unijnym pakcie fiskalnym. Jak podkreślił, negocjacje w tej sprawie jeszcze się nie skończyły. W sprawie projektu głos zabrała także Komisja Europejska, która wyraziła zadowolenie z obecnego kształtu projektu dokumentu.

Warta poszła za 770 mln euro

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta zmienia właściciela. Niemiecki Talanx kupił od belgijskiej KBC 100 proc. udziałów w tej spółce za 770 mln euro.

Kondycja europejskich banków

Europejskie banki potrzebują pieniędzy. Z rekomendacji Europejskiego Nadzoru Bankowego, wynika że łącznie potrzebują one prawie 115 miliardów euro. Więcej na ten temat w rozmowie z Wojciechem Kwaśniakiem, wiceprzewodniczącym KNF

Praca i płaca w grudniu

Wynagrodzenia i zatrudnienie w XII. Komentujemy dane GUSu i mówimy, co dane świadczą o polskiej gospodarce. Naszym gościem jest Andrzej Halesiak, ekonomista, dyrektor działu analiz Pekao SA.

Scenariusze dla złotego 

Ekonomiści spodziewają się dalszego umacniania złotego. Ma to być efekt odrabiania strat przez euro w stosunku do dolara. Zdaniem Piotra Popławskiego z BGŻ, powrót optymizmu na rynku to zasługa coraz mniejszych obaw o kryzys długu w Eurolandzie.

Portfel przeceniony

Wartość portfela zmniejsza się. Jakie zmiany zaproponuje jego właściciel? W tym odcinku Miliona w Portfelu inwestycja Grzegorza Zaryba, Skarbiec TFI

Kondycja chińskiego tygrysa

Dane z Chin są zaskakująco dobre. Na ile odzwierciedlają one realia, mówił Andrzej Sajkiewicz, konsultant Ernst&Young, specjalista od gospodarki chińskiej i japońskiej.

Grecka upadłość w cenach?

Ateny prawdopodobnie nie będą w stanie 20 marca wykupić obligacji o wartości 14,5 mld euro. Według prof. Cezarego Wójcika z Polskiej Akademii Nauk tego typu komunikaty to na razie gra w negocjacjach o zwiększenie odpisów greckiego długu.

2012 w prognozach Banku Światowego

Europę czeka recesja. Chiny, Brazylię i Indie spowolnienie. Jeśli obecna sytuacja się pogorszy wpadniemy w kryzys gorszy niż ten sprzed 3 lat. Bank Światowy zrewidował perspektywy dla globalnej gospodarki. Z autorem raportu, starszym ekonomistą Banku Światowego Andrew Burnsem rozmawiała nasza reporterka Karolina Hytrek-Prosiecka.

W obronie Internetu

24 godziny milczenia w obronie Internetu. W środę od szóstej rano nie działa anglojęzyczna wersja Wikipedii. To protest jej twórców przeciw projektowi amerykańskich przepisów, wymierzonych w internetowych piratów. Czy nowe prawo uderzy także w polskie firmy. O to pytaliśmy Eryka Rheims z kancelarii CMS Cameron McKenna.

(Nie)uzasadniona radość?

Europejskie rynki w górę po lepszych od oczekiwań danych o chińskim PKB za IV kwartała 2011 i najszybszym w historii wzroście niemieckiego indeksu ZEW. Czy entuzjazm inwestorów jest uzasadniony? O to w "Bilansie" pytaliśmy szefa działu analiz CDM Pekao SA, Rolanda Paszkiewicza.

Policja we włoskim biurze agencji S&P

Włoska Policja Skarbowa weszła do biura agencji ratingowej Standard&Poor's w Mediolanie. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie działalności S&P w związku z oskarżeniami o spekulację, manipulowanie rynkiem i nieuprawnione wykorzystywanie zastrzeżonych informacji. S&P utrzymuje, że oskarżenia są bezpodstawne.

Kondycja amerykańskiej gospodarki

Dane o inflacji bazowej w USA są zgodne z oczekiwaniami. Liczba nowych budów niewiele od nich odbiega . Zdaniem Maurycego Kuhna, członka zarządu Genin Noble Banku, rynek nieruchomości w Ameryce zaczyna odżywać.

Oszczędzać na emeryturę

W ramach przeglądu ofert inwestycji emerytalnych, propozycja inwestowania w rozwiązania emerytalne proponowane przez Tomasza Jędrzejczaka, prezesa zarządu Legg Mason

SPOKÓJ NA OBLIGACJACH

Czy opłaca się inwestować na rynku obligacji? Na jakim rynku szukać obligacji, które dadzą zarobić? Czy inwestować w krajowe papiery dłużne? Między innymi na te pytania odpowiadał w Godzinie dla Pieniędzy Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny w Union Investment.

"Kto wpuścił Rydzyka?", KRRiT "odciąga ludzi od Kościoła"

Gorąca atmosfera na posiedzeniu sejmowej komisji Kultury i Środków przekazu, na którym szef KRRiT Jan Dworak odpowiadał na pytania dotyczące decyzji Rady ws. telewizji Trwam. Najpierw przez godzinę dociekano, jak na posiedzenie wszedł niezaproszony o. Rydzyk, a potem zaatakowano Dworaka oskarżając go, że chce "odciągnąć ludzi od Boga i Kościoła"

Nasz złoty idzie jak burza

Czwartek jest kolejnym świetnym dniem dla naszej waluty. Złoty zyskuje na wartości z godziny na godzinę. Wobec euro jest już najsilniejszy od listopada 2011 r.

UE chce ukarać Polskę za kury nioski

W najbliższych dniach KE rozpocznie procedury wobec państw, które łamią dyrektywę o ochronie kur niosek - poinformował w czwartek komisarz UE ds. zdrowia John Dalli. Wśród 15 krajów UE, które nie przestrzegają przepisów o wielkości klatek, jest Polska.

Pieniądze na targi

Prowadzisz firmę w województwie mazowieckim i myślisz o ekspansji zagranicznej? Możesz starać się o dotację w ramach działania 1.7 na udział w imprezach i targach zagranicznych. Jak to zrobić - spytaliśmy Mariusza Frankowskiego, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Targi Cebit

Szansa dla firm informatycznych - w dniach 6-10 marca w Hanowerze odbędą się targi CeBIT. Polskie firmy i uczelnie będą mogły skorzystać z powierzchni wystawienniczej. Przy tej okazji będzie można także wziąć udział w giełdzie kooperacyjnej Future Match 2012. Kto powinien się zainteresować tą imprezą? Spytaliśmy Magdalenę Gephard, specjalistę z Departamentu Promocji Gospodarczej PARP.

Twój Brat PIT - kiedy ryczałt się opłaca?

Do 20 stycznia trzeba wybrać formę opodatkowania nieruchomości, które wynajmujemy. Kiedy warto wybrać ryczałt, a kiedy zasady ogólne? Spytaliśmy Annę Misiak, szefa zespołu ds. podatków osobistych i doradcę podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Polska się trzyma

Przed danymi o produkcji przemysłowej w XII - ostatnio to, co rosło najbardziej to produkcja wyrobów z metali. Wamech produkuje wózki przemysłowe - czy ta firma też obserwuje zwiększony popyt na swoje wyroby? Które branże najwięcej zarabiają najwięcej? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Piotr Wąsik, prezes firmy Wamech.