Najnowsze

Najnowsze

68 wzorów pism. Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom

Rząd chce uprościć procedury administracyjne dla przedsiębiorców. W tym celu chce wprowadzić 68 projektów wzorów wniosków w formie elektronicznej, co w efekcie ma przyspieszyć i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej - poinformowało we wtorek CIR.

Zmowa cenowa producentów nart. Efekt - kara ponad 120 tys. zł

Spółka Sport & Freizeit, przedstawiciel marki Fischer w Polsce, ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK uważa, że firma "przez blisko siedem lat ustalała z dystrybutorami ceny detaliczne sprzętu i akcesoriów narciarskich tej marki". Kara to 122 tys. zł.

Ranking wolności gospodarczej. Polska awansowała na 50. miejsce

Z 57. w roku 2013 na 50. miejsce w 2014 roku awansowała Polska w rankingu wolności gospodarczej. To najlepszy wynik w historii. Zdaniem The Heritage Foundation i "Wall Street Journal", które stworzyły zestawienie, pozostajemy krajem "umiarkowanie wolnym" gospodarczo.

Europrzemysł zaskoczył. Pozytywnie

Produkcja przemysłowa w strefie euro w listopadzie 2013 r. wzrosła o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 0,8 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Producenci mebli z Niemiec skarżą się na polską konkurencję

W 2013 roku niemieccy producenci mebli zanotowali obroty rzędu 31 mld euro, tj. o jeden procent mniej niż w roku 2012. Nie wytrzymują konkurencji z polskimi meblami, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty pracy w Niemczech. Skarżą się także na to, że producenci z Polski otrzymują unijne dotacje.

Eksperci: Żywność będzie drożeć szybciej

Spożywcze zakupy będą droższe. Specjaliści Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spodziewają się zwiększenia dynamiki wzrostu cen żywności w najbliższych miesiącach.

Minister pracy: Polacy powinni godnie zarabiać

- Należy znaleźć subtelną równowagę pomiędzy ochroną a elastycznością pracy - tłumaczył dzisiaj Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24. W ramach likwidacji umów śmieciowych, rząd Donalda Tuska chce nałożyć obowiązek oskładkowania emerytalnego na twórców zatrudnianych na umowach o dzieło. ZUS zyska na tym 2 mld zł, ale 400 tys. osób straci część dochodów. Zmiany mogą wejść w życie już w przyszłym roku.

"Świat", 13.01

Jak świat żegnał Ariela Szarona? Z jakimi problemami zmaga się prezydent Francji François Hollande? Co oznacza atomowe porozumienie z Iranem? Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa maja protesty w Bangkoku? - Na te oraz wiele innych pytań odpowiada wraz z ekspertami Bartosz Węglarczyk w programie "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Najważniejsze dane świata

WIG20 wzrósł dziś o 1,55 proc. Nowojorski S&P 500 spadł dziś o 1,26 proc. W Warszawie mieliśmy najlepszą sesję od listopada 2013 r. W Nowym Jorku mieliśmy dziś najgorszą sesję od listopada 2013 r. W obydwu przypadkach przyczyną tak dużych zmian może być piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Koniec "śmieciówek", czyli polityczny wyścig o autorstwo pomysłu

Donald Tusk zapowiada walkę z tzw. umowami śmieciowymi. - W 2014 rozpoczniemy prace nad zakończeniem niechlubnej ery "śmieciówek" - podkreśla premier. Opozycja popiera premiera, ale zarzuca rządowi, że podpisuje się pod cudzymi pomysłami. "Fakty" TVN spróbowały ustalić, czyj to pomysł i obliczają, ile kosztować będzie oskładkowanie tych umów.

"Biznes dla ludzi", 13.01

Jak odziedziczyć spadek bez długu, kupić bezpiecznie samochód, zadbać o swoje prawa pracownicze oraz zmienić model biznesowy firmy - o tym w najnowszym odcinku programu "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Blajer radzi: Kup bezpiecznie używany samochód

Zakup samochodu, nawet używanego, to poważny wydatek. Nie jest bezpiecznym rozwiązaniem zawieranie umowy ustnie, bo wtedy druga strona będzie mogła zawsze twierdzić, że sporna kwestia była wcześniej uregulowana - ostrzega dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer. W programie "Biznes dla ludzi" dziennikarz obala mity związane z umowami dotyczącymi zakupów auta.

MFW dobrze o Polsce. Nasza gospodarka odzyskuje siły

Wzrost gospodarczy w Polsce będzie się stopniowo poprawiał dzięki wyższemu popytowi krajowemu i lepszej sytuacji w kluczowych krajach strefy euro - informuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym w poniedziałek dokumencie po przeglądzie dot. elastycznej linii kredytowej.

Niemieckie browary zapłacą 106,5 mln euro kary. Za zmowę cenową

Niemiecki Urząd Antymonopolowy nałożył na pięciu tamtejszych producentów piwa kary finansowe w łącznej wysokości 106,5 mln euro z powodu zmowy cenowej. W nielegalnym procederze uczestniczyły browary: Bitburger, Krombacher, Veltins, Warsteiner oraz prywatny browar w Westfalii - Barre. Wykrycie zmowy było możliwe dzięki złożeniu zawiadomienia o przestępstwie przez jeden z browarów.

Średnia cena gazu w Unii Europejskiej kilkukrotnie wyższa niż w USA

Średnia cena gazu dla przemysłu w Unii Europejskiej była w 2012 r. cztery razy wyższa niż w USA, a dla gospodarstw domowych - 2,5 razy - wynika z projektu raportu Komisji Europejskiej. Choć dostrzeżono w nim wiele korzyści, jakie USA czerpie z gazu łupkowego, ostrożnie oceniono możliwości jego wydobycia w UE.

Spór w Brukseli o 5 proc. redukcji limitu CO2

Rozbieżność zdań co do wysokości redukcji emisji dwutlenku węgla w polityce unijnej do 2030 roku. Komisarz ds. klimatu postuluje ograniczenie limitu do 40 proc., komisarz ds. energii i przemysłu o 5 proc. mniej.

"Milion w portfelu", 13.01

W programie "Milion w portfelu" podpowiadamy i sprawdzamy, jak inwestują eksperci i jakie strategie przyjmują. Mają do zainwestowania milion złotych. Dziś Adam Zaremba, główny ekonomista Saturn TFI.