Najnowsze

Najnowsze

Unijne wsparcie na innowacje

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi nabór do działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę, a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Brat VAT zmienia zasady?

Od 1 stycznia 2014 roku wchodzą w życie nowe, zmienione zasady naliczania podatku VAT, jak i powstania obowiązku podatkowego w tym podatku. VAT 2014 naliczany będzie w odmienny sposób także w przypadku usług polegających na stałej obsłudze przedsiębiorców. Na czym będą polegały te zmiany?

Polityka i pieniądze

Do końca listopada premier daję sobie czas na rekonstrukcję rządu. Zdaniem Cezarego Michalskiego z "Krytyki Politycznej" Donald Tusk dotrzyma danego słowa. Jego zdaniem nowi ministrowie mogą przyjść do rządu spoza obecnej koalicji i zostaną dobrani tak, by mogli zatrzymać teki również po wyborach.

Milion w portfelu

Portfel Witolda Chuścia zyskał od początku inwestycji 23,5%. W ostatniej odsłonie blisko 4%. Zarządzający jest uczestnikiem „Miliona w Portfelu” od marca 2012. Całość środków zaangażowana jest w fundusze Altus. Wszystkie pozycje w portfelu zyskały na wartości w ostatniej odsłonie.

Szczyt klimatyczny w Warszawie

Zachodnie media krytykują Polskę za to, że hamuje zmiany dążące do zmniejszenia emisji gazów w Europie. Według ekspertów mamy problemy z dostosowaniem polityki klimatycznej do unijnych standardów, ale zarzuty wobec naszego kraju są przesadzone. Do tych zarzutów ustosunkowują się goście TVN CNBC: Bolesław Jankowski, wiceprezes badania Systemowe Energsys i Marcin Stoczkiewicz, Clientearth.

Made in China

Zwiększenie roli rynków w gospodarce - to jedno z założeń planu reform na najbliższą dekadę, który zatwierdziła właśnie Chińska Partia Komunistyczna. Leszek Ślazyk z portalu Chiny24.com uważa, że ustalenia ze spotkania polityków są rozczarowująco ogólne. Rozmawiał z nim Łukasz Kijek.

MSZ krytycznie o propozycjach zmian w OFE

Przewidziany w projekcie ustawy dotyczącej systemu emerytalnego zakaz reklamy OFE ogranicza swobodę świadczenia usług i swobodę przedsiębiorczości - uważa MSZ. Aby taki zakaz był zgodny z przepisami UE, musi chronić interes publiczny i być proporcjonalny.

Klimat polityczny

Szczyt klimatyczny w Warszawie nie przyniesie przełomu - uważają eksperci. Stanowiska głównych stron się nie zmieniły i raczej nie odkryją one swoich kart - mówi dr Artur Gradziuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem, negocjacje będą trwały długo, bo za decyzjami stoją pieniądze, które będzie trzeba wydać na konkretne cele.

Świąteczne wydatki

Święta zbliżają się coraz większymi krokami. Polacy chętnie zadłużają się na świąteczne zakupy. Jak, ile i na co wydajemy? O świątecznych zakupach Polaków Robert Stanilewicz rozmawiał z Jarosławem Sadowskim, głównym analitykiem Expandera.

Jak oszczędzać na emeryturę?

816 tysięcy Polaków posiada Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Na przyszłą emeryturę zgromadziło na nim 3,8 miliardów złotych. 509 tys. Osób oszczędza na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), ale pieniądze tam zgromadzone to zaledwie milionów złotych. O tym jak Polacy oszczędzają na przyszłą emeryturę rozmawialiśmy z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

Wyniki LPP

LPP zarabia więcej niż przed rokiem ale mniej niż oczekiwali analitycy. Odzieżowa spółka w 3 kwartale tego roku zarobiła 110 mln złotych - 15 więcej niż przed rokiem ale 15 mniej niż oczekiwano. Producent odzieży myśli też o wejściu na rynek Chiński a na celowniku ma też Europę Zachodnią. O wynikach i perspektywach LPP rozmawialiśmy z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDMSA.

Szczyt klimatyczny

Polska największym „grzesznikiem klimatycznym” Europy – to komentarz niemieckiego dziennik "Handelsblatt” do szczytu klimatycznego, który rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie. Z kolei według „Financial Times” fakt, że jednocześnie w Polsce odbyła się konferencja dotycząca technologii czystego węgla to taki sam absurd, jakby tu cytat ” Vito Corleone przewodniczył konferencji na temat reformy prawa”. Jak Niemcy patrzą Polskę przez pryzmat emisji CO2 i ochrony środowiska? Z Michałem Jaranowskim, korespondentem Deutsche Welle rozmawiał Marek Tejchman.

Prezydent chce "pogłębionej analizy" projektu ws. OFE

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski w liście do szefa kancelarii premiera Jacka Cichockiego wyraził nadzieję, że przed przesłaniem projektu ws. zmian w OFE do Sejmu, rząd dokona "pogłębionej analizy" tych przepisów pod kątem ich zgodności z konstytucją.

Ukraina rezygnuje z rosyjskiego gazu

Naftogaz Ukrainy całkowicie zaprzestał importu gazu od rosyjskiego koncernu Gazprom – podała agencja Interfax, powołując się na dane Centralnego Zarządu Kompleksu Paliwowo-Energetycznego Rosji (CDU TEK). Na temat problemu dyskutowali prezydenci obu państw. Szczegóły nie są jednak znane.

Lewandowski: Polska ma nadmierne ambicje ws. lotnisk

Wykorzystując środki z budżetu unijnego na lata 2014-2020 Polska nie może sobie pozwolić na projekty, które nie mają ekonomicznego uzasadnienia. Mamy nadmierne ambicje, jeśli chodzi o budowę lotnisk - uważa unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Prezes EuRoPol Gazu złożył rezygnację. Gazprom zablokował wybór nowego

Mirosław Dobrut złożył rezygnację z funkcji prezesa EuRoPol Gazu, właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Zrezygnował też wiceprezes. Współudziałowcy z Gazpromu opuścili obrady WZA spółki, co uniemożliwiło wybór nowych członków zarządu - podało w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Burza wokół OFE

Czy reforma funkcjonowania OFE to tylko polityczna zagrywka w celu kupienia sobie czasu, a nie faktyczna naprawa finansów państwa? Takie zdanie mają nasi goście, Tomasz Jóźwik z Forbesa i Aleksander Łaszek, ekonomista FOR z którymi rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Trudna sztuka rozmawiania

Wicepremier minister gospodarki unika odpowiedzi na pytanie, czy PSL poprze zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych, za to mówi jak zbudowany jest cep. Dziennikarze nie maja wyczucia, czy jednak w ważnych kwestiach powinni wymagać od polityków odpowiedzi na swoje pytania? O trudnej sztuce zadawania pytań i odpowiadania na nie, rozmawialiśmy z Magdaleną Łużnik-Piechą z Akademi Finansów i Biznesu Vistula i Janem Wojciechem Piekarskim z Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Budowanie firmy od podstaw

Jak pokazują statystyki, kobiet-przedsiębiorców wciąż jest stosunkowo niewiele. O filozofii zakładania biznesu i zaletach pracy na swój rachunek w programie "Blajer mówi: Biznes" rozmawialiśmy z Agnieszką Komierowską, założycielką firmy oferującej usługi sprzątające Fresh24.

Wsparcie dla absolwentów

Ruszył program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w ramach działalności Banku Gospodarstwa Krajowego.

Twój Brat PIT kupuje spółkę

W programie "Blajer mówi: Biznes" pokażemy jak sprzedać spółkę komandytowo-akcyjną i na co zwrócić uwagę będąc kupującym. Rozmowa z Pawłem Błaszczykiem, kancelaria Błaszczyk i Partnerzy oraz Grzegorzem Baranem z kancelarii KPP Baran & Pluta.

Polityka i pieniądze

Ministerstwo Finansów oczekuje, że Rada Polityki Pieniężnej obniży jeszcze stopy procentowe. Zdaniem wiceszefa resortu do cięcia mogłoby dojść na początku 2014 roku. Pytany o wzrost gospodarczy w tym roku, Janusz Cichoń odparł, że może być niższy niż 1,5 procent - a tyle zapisano w nowelizacji budżetu. Z wiceministrem Cichoniem rozmawiał Dominik Cierpioł.

Centrum Wyników - JSW

Przychody mniejsze o jedną czwartą i strata netto. Wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraźnie słabsze niż przed rokiem. 95 milionów złotych straty to jednak i tak mniej niż oczekiwali analitycy. Prezes JSW, Jarosław Zagórowski mówił na naszej antenie, że kolejny kwartał powinien być nieco lepszy, dzięki wyższym cenom węgla i wzrostowi produkcji.

Twoje podatki

Ponad 4,5 miliarda złotych rocznie tracą gosopodarstwa domowe na systemie podatkowym. Z czego wynikają te straty i jak ich uniknąć? Spytaliśmy Michała Mycka, dyrektora w CenEA.

Chwilówki pod lupą

Wielu chce skończyć z kredytami na 2-3 tysiące procent rzeczywistego rocznego oprocentowania. Na przykład PiS forsuje projekt, który zakłada kary, a nawet areszt za zawyżone odsetki. W projekcie zapisano maksymalny poziom odsetek od pożyczek - byłaby to czterokrotność stopy lombardowej NBP. Łączny koszt kredytu ze wszystkimi opłatami nie mógłby zaś przekroczyć 60% w skali roku. Gośćmi TVN CNBC byli Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Michał Stanioch, członek zarządu SMS Kredyt.

Twój kredyt

PiS forsuje przepisy antylichwiarskie. Pilotujący projekt Tadeusz Dziuba chciałby wprowadzić maksymalną granicę wszystkich kredytów, które ponosi osoba zaciągająca kredyt konsumencki. W skali roku limit miałby wynieść 60% całkowitej kwoty kredytu. Za uprawianie lichwy miałaby grozić grzywna a nawet areszt. Zdaniem Jarosława Ryby, prezesa Związku Firm Pożyczkowych - proponowane przez PiS rozwiązania nie rozwiążą problemu, a co więcej mogą wepchnąć część konsumentów do szarej strefy.

Polityka i pieniądze - rekonstrukcja rządu a OFE

Prywatyzacja, zmniejszenie liczby nauczycieli a także ograniczenie administracji publicznej - to zdaniem Wiktora Wojciechowskiego powinny być alternatywne dla reformowania systemu emerytalnego sposoby na ograniczenie deficytu. Zapytany o rekonstrukcję rządu główny ekonomista Invest Banku stwierdził zaś, że ewentualne zmiany w Radzie Ministrów wynikałyby z walki o poparcie przed wyborami. Z Wiktorem Wojciechowskim rozmawiał Marek Tejchman.