Ministerstwo Gospodarki ma plan na wypadek kryzysu w dostawach surowców w przyszłości - powiedziała dyrektor Departament Ropy i Gazu w resorcie Małgorzata Szymańska w poniedziałek podczas debaty "Bezpieczeństwo dostaw ropy i gazu do Polski".
- Polski system przesyłowy jest zmieniany w sposób bardzo radykalny. Zmieniamy kierunki dostaw i możliwości przesyłu. (...) Dzięki temu nasza odporność na wszelkie kryzysy (w dostawach surowców - red.) zwiększa się radykalnie - zaznaczyła Szymańska.
Rośnie zużycie gazu
Podkreśliła, że zużycie gazu w Polsce nieznacznie rośnie. - Zatem nowe zdolności przesyłu są wykorzystywane dla nowych dostaw - powiedziała.
Oceniła, że sytuacja na rynku gazu jest stabilna i kontrolowana. - Posiadane zdolności magazynowe (gazu) sprawiają, że możemy spokojnie przygotowywać się do kolejnego sezonu zimowego - zapewniła Szymańska.
Ropa niezbędna
Wiceprezes zarządu Grupy Lotos Zbigniew Paszkowicz mówił, że ropa jest niezbędnym surowcem dla funkcjonowania jego zakładu.
- Takiego krytycznego znaczenia nie ma dla nas gaz. Dla funkcjonowania naszej rafinerii ma on natomiast dwie zasadnicze role do spełnienia. Jest źródłem wodoru, niezbędnego dla procesów technologicznych, oraz źródłem ciepła, które jest niezbędne dla funkcjonowania zakładu. Obie te funkcje możemy jednak zastąpić w razie jakiegokolwiek zakłócenia nawet w stu procentach” - wyjaśnił.
Paszkowicz zwrócił uwagę, że strategia Lotosu zakłada rozwój działalności poszukiwawczo - wydobywczej.
- Dominującym obszarem naszego funkcjonowania jest Morze Bałtyckie. Posiadamy tam dziewięć koncesji poszukiwawczych. Jesteśmy w trakcie realizacji intensywnych działań inwestycyjnych - podkreślił.
Inwestycje na Bałtyku
Wiceprezes zarządu Grupy Lotos poinformował, że na ten rok przewidziano inwestycje na Morzu Bałtyckim na kwotę 1 mld zł. Jak mówił, kluczowe dla grupy jest zwiększanie wydobycia węglowodoru, ropy naftowej oraz gazu z terenu Morza Bałtyckiego.
Wiceprezes zarządu PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz poinformował, że spółka na 2014 r. zaplanowała 10 odwiertów związanych z poszukiwaniem gazu z łupków. Zapowiedział, że na koniec 2016 r. będzie wiadomo, które złoża będą najbardziej perspektywiczne, czyli z których będzie można wydobywać gaz.
Autor: ToL//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24