Najnowsze

Najnowsze

Brak supernadzorcy, mniej biurokracji, więcej odwiertów. Rządu pomysł na łupki

Rząd rezygnuje z powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), czyli publicznej spółki, która miała mieć udziały w zyskach z wydobycia - m.in. gazu łupkowego - proporcjonalne do udziału w kosztach - poinformował premier Donald Tusk. Z kolei minister środowiska, Maciej Grabowski, zapowiedział zmniejszenie biurokracji przy ubieganiu się o koncesje na gaz łupkowy, więcej pozwoleń na odwierty i zwiększenie uprawnień kontrolnych Wyższego Urzędu Górniczego.

Sprzedaż w Polsce rośnie, w strefie euro spada

W grudniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 6,7 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 7,2 proc. rok do roku w listopadzie - poinformował w środę Eurostat. Z kolei w ujęciu miesięcznym spadła ona o 0,4 proc. Eurostat podał też dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. W grudniu, w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła ona o 1,6 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,9 proc.

Szczurek: Nadchodzi czas zaciskania pasa

Polska będzie ograniczać wydatki publiczne przez następne dwa lata - zapewnia minister finansów Mateusz Szczurek. Podkreśla, że rząd utrzyma ścisłą dyscyplinę fiskalną, bez wzgledu na fakt, że zbliżają się wybory.

RPP: Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa wynosi nadal 2,5 proc. Taka decyzja była oczekiwana przez analityków.

Europa w coraz lepszym nastroju. Dobre dane z sektora usług

Coraz lepsze nastroje w strefie euro. Indeks PMI odzwierciedlajacy nastroje w sektorze usług wzrósł do 51,6 pkt. wobec 51,0 pkt. w poprzednim miesiącu. - To wygląda zachęcająco - skomentował w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Halesiak z Pekao SA. - Sugeruje mocny wzrost PKB w I kwartale tego roku - dodał.

Włosi zarzucają agencjom ratingowym, że nie rozumieją "dolce vita"

Analitycy, którzy krytykowali Włochy, nie rozumieją włoskiego stylu życia - "dolce vita". Takie oskarżenia wysuwa przedstawiciel administracji w Rzymie i grozi gigantycznym pozwem przeciwko agencjom ratingowym, które obniżając ocenę kredytową Włoch, miały pogłębiać kryzys zadłużenia na Półwyspie Apenińskim.

"Mieszkanie dla Młodych" nabiera tempa

Od początku roku do końca stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował 940 wniosków o dopłatę do kredytu na zakup pierwszego mieszkania w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych" - poinformował BGK. Wartość dofinansowania to ponad 20,9 mln zł.

5.02 Giełda w górę, stopy bez zmian

Na świecie trwa żywa dyskusja o tym, czy amerykański Fed powinien troszczyć się tylko o amerykańską gospodarkę, czy zwracać uwagę także na to, co jego działania wywołują w krajach rozwijających się. Dziś dołączyła do dyskusji Rada Polityki Pieniężnej. Złoty trochę się umocnił, giełda trochę poszła w górę. Dzień na rynkach - relacjonuje Rafał Hirsch

Obama chce podłączyć do sieci wszystkie szkoły

Prezydent Barack Obama ujawnił nowy, realizowany we współpracy z firmami telekomunikacyjnymi i gigantami informatycznymi program, który ma doprowadzić do podłączenia do internetu szerokopasmowego praktycznie wszystkich szkół w USA w ciągu pięciu lat.

"Świat", 4.02

Czy wysłanie wojsk do Republiki Środkowoafrykańskiej uratuje ten kraj? A może to już państwo upadłe bez szans na odbudowę? Czy atak terrorystów w Soczi to tylko kwesta czasu? Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci w pierwszej części magazynu "Świat". W drugej części goście Bartosza Węglarczyka opowiadali o rosnących aspiracjach niemieckiego wojska.

"Biznes dla ludzi", 04.02

O tym co decyzje małżonków zmieniają w rozliczeniu podatkowym, co czeka pracownika po sprzedaży firmy, jakie czekają nas problemy po upadku dewelopera oraz jak odliczyć VAT posiadając auto z "kratką" - w programie "Biznes dla ludzi" tłumaczy Paweł Blajer.

Mniej formalności przy przeprowadzce firmy do innego kraju Unii? Zdecydują kraje członkowskie

Obywatele i firmy przenoszące się do innego kraju Unii Europejskiej napotkają mniej biurokratycznych utrudnień. Wszystko dzięki zasadom przyjętym we wtorek przez Parlament Europejski. Przepisy ułatwiłyby weryfikację niektórych dokumentów urzędowych m. in. akty urodzenia czy certyfikaty zawarcia małżeństwa. Muszą one jednak jeszcze zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie.

Za oszustwa na rynkach finansowych minimum cztery lata więzienia

Minimum cztery lata więzienia za poważne oszustwa na rynku podatkowym, jak manipulacja stawkami LIBOR – taki projekt przepisów zaaprobował we wtorek Parlament Europejski. Przepisy, które będą musiały być formalnie przyjęte jeszcze przez państwa członkowskie, mają na celu odbudowę zaufania do rynków finansowych w UE oraz wzrost bezpieczeństwa inwestorów.

Zmiany w "śmieciówkach" bez związkowców? Kosiniak-Kamysz: zapraszamy do dyskusji

- Chcę, by w dyskusji o oskładkowniu umów o dzieło uczestniczyli także związkowcy - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W ten sposób odniósł się do poniedziałkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej, na ktorym nie było przedstawicieli związków zawodowych. - Celem jest odprowadzanie składek od wszystkich rodzajów pracy - dodał szef resortu pracy.