Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może zmusić pracownika, aby go wykorzystał? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.00.
Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, który powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.
Zaległy urlop
Termin wykorzystywania urlopów wypoczynkowych ustalany jest albo w drodze planu urlopów, albo za porozumieniem zawieranym pomiędzy pracodawcę i pracowników.
Nie zawsze jednak możliwe jest wykorzystanie go we wcześniej ustalonym terminie, co powoduje, że pracownik ma zaległe dni wypoczynkowe.
Co zrobić?
Zgodnie z polskimi przepisami do 30 września pracodawca musi udzielić pracownikowi zaległego urlopu. - Jeżeli pracownik ma zaległy urlop za miniony rok, to jego szef powinien do 30 września tego roku udzielić urlopu. Urlop powinien być udzielony w granicach bieżącego roku, czyli do ostatniego dnia września szef musi zaakceptować wniosek pracownika o wykorzystanie zaległego urlopu, a ten może go wykorzystać np. od 1 listopada, czy 10 grudnia - wyjaśniał Paweł Blajer.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat