Najnowsze

Najnowsze

Orlen zmienia zdanie i widzi zalety łupków. "Wydobycie może być opłacalne"

Złoża łupkowe w Polsce mają zalety, ich eksploatacja może być opłacalna, ale testy tych złóż nie wystarczają na razie, by rzetelnie oszacować zasoby - takie m.in. wnioski z konferencji Shale Science przedstawił PKN Orlen, powołując się na opinie uczestników. Co ciekawe jeszcze kilka dni temu władze spółki wątpiły w łupkową rewolucję w Polsce.

Nie będzie aresztu dla byłych szefów Kolei Śląskich

Katowicki sąd nie zgodził na aresztowanie b. prezesa Kolei Śląskich i jego zastępcy, podejrzanych o udział w zmowach przetargowych i działanie na szkodę spółki. Do aresztu nie trafi też prezes firmy dostarczającej KŚ tabor, podejrzany m.in. o oszustwa.

Gazowy pat Ukrainy i Rosji. Nadal bez porozumienia

Prowadzone w środę w Brukseli rozmowy między Ukrainą a Rosją w sprawie cen gazu nie przyniosły rozwiązania. Rosyjski minister energii Aleksandr Nowak ocenił, że zaproponowana Ukrainie cena 385 USD za 1000 m sześć gazu to poziom rynkowy.

Ceny mieszkań w maju w górę o ponad 3,7 proc.

W maju 2014 r. transakcyjne ceny mieszkań wzrosły w największych miastach Polski średnio o ponad 3,7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,26 proc. - wynika z indeksu opracowanego na podstawie transakcji klientów Open Finance i Home Broker.

"Milion w portfelu", 11.06

Przyglądamy się, jakie zmiany zachodziły w portfelu Marcina Mierzwy zastępcy dyrektora, Biura Maklerskiego Alior Banku. Od ostatniej odsłony uczestnik "Miliona w portfelu", uzyskał niewielki wzrost.

Za rok Polska bez prądu? Energii może zabraknąć w całym kraju

NIK ostrzega, że Polska musi przygotować się na możliwe zagrożenie dostaw energii elektrycznej po 2015 r. Nie będzie ono jednak spowodowane złym stanem sieci przesyłowych (sieci wysokich i najwyższych napięć), lecz koniecznością wyłączenia wielu przestarzałych bloków wytwarzających energię oraz niezbędnymi remontami - wynika z raportu NIK.

Komorowski: Dwa procent PKB na obronność to nie jest znowu taki wielki wzrost

Dwa procent PKB na obronność to nie jest znowu taki wielki wzrost. Chodzi o to, żeby pokazać, że mamy argumenty do namawiania innych krajów członkowskich NATO do zwiększonego wysiłku obronnego - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent będzie wieczorem rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o tym, jak "w najlepszy, najbardziej bezpieczny dla budżetu" sposób zwiększyć poziom finansowania systemu obronnego.

Polski złoty się umacnia. Hausner: nie widzę powodu do niepokoju

- To, że się złoty umacnia, samo w sobie nie jest żadnym problemem ani podstawą do decyzji. Nie należy oczekiwać, że NBP będzie reagował na zmianę kursu złotego. Mamy płynny reżim kursowy i to bardzo dobrze służy polskiej gospodarce - powiedział reporterowi TVN24 Biznes i Świat prof. Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Belka: obniżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna

Ubiegłotygodniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego nie zmieniła prawdopodobieństwa obniżek stóp procentowych w Polsce, nadal pozostaje ono bardzo małe i nie jest scenariuszem bazowym - poinformował prezes NBP prof. Marek Belka. Dodał, że dominującym scenariuszem dla Rady Polityki Pieniężnej jest stabilizacja stóp najdłużej jak się da.

Ukraina ma zapłacić Gazpromowi 16 czerwca i to mniej. Jaceniuk: znamy te rosyjskie pułapki

Gazprom przeniósł wprowadzenie przedpłat za gaz dla Ukrainy na 16 czerwca - poinformował w nocy z wtorku na środę w Brukseli prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller po rozmowach z komisarzem Unii Europejskiej ds. energii Guentherem Oettingerem. Rosja zaproponowała Ukrainie 100-dolarową obniżkę ceny gazu za tysiąc metrów sześciennych. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk skometował propozycję: - Znamy te rosyjskei pułapki.

"Świat", 10.06

Rebelianci przejęli siedzibę władz prowincji w Mosulu na północy Iraku. USA potępiły działania islamistycznych rebeliantów, deklarując jednocześnie wsparcie "silnej, skoordynowanej odpowiedzi w celu odparcia tej agresji". Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji zgodzili się we wtorek w Petersburgu, że możliwa jest deeskalacja konfliktu na Ukrainie. Zdaniem szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego władze w Moskwie powinny powstrzymać napływ separatystów i broni przez granicę.

Kto zostanie prezesem warszawskiej GPW i dlaczego Tamborski?

26 czerwca akcjonariusze warszawskiej giełdy GPW wybiorą nowego prezesa. Pewnym kandydatem jest Paweł Tamborski, były wiceminister skarbu państwa. - Zależy mi przede wszystkim na rozwoju rynku i polskiej giełdy jako regionalnego centrum finansowego. Doświadczenie zawodowe Tamborskiego przemawia za tym, że będzie dobrze zarządzał giełdą - powiedział szef resortu Włodzimierz Karpiński.

11.06 Spadki wszędzie oprócz Rosji i Brazylii

Złoty dziś nieco słabszy, Marek Belka twierdzi, że obniżka stóp jest bardzo mało prawdopodobna, Ukraina negocjuje z Gazpromem coraz ostrzej, a rosyjski Sbierbank przymierza się do emisji euroobligacji. Dzień na rynkach - relacjonują Rafał Hirsch i Mateusz Walczak.