Wychodzenie z recesji i związane z tym ożywienie globalnej gospodarki może potrwać w sumie nawet 10 lat - uważa główny międzynarodowy ekonomista banku Morgan Stanley Joachim Fels.
"Chociaż ekspansja gospodarki trwa już pięć lat, to może łatwo rozszerzyć się na kolejne pięć" - napisał Fels w raporcie.
Jego zdaniem niektóre banki centralne będą utrzymywać luźniejszą politykę pieniężną przez dłuższy czas.
Słabszy wzrost
Fels prognozuje też słabszy wzrost globalnej gospodarki w tym roku. Ma to być 3,1 proc. zamiast wcześniejszych 3,2 proc. W 2015 roku ekonomista oczekuje wzrostu na poziomie 3,5 proc., a w 2016 roku 3,8 proc.
Zdaniem głównego międzynarodowego ekonomisty Morgan Stanley także inflacja będzie zmuszała rządy do kolejnych bodźców dla gospodarki. "W porównaniu z wcześniejszym wzrostem, obecnie jest on ustabilizowany i oczekuje się, że taki pozostanie. To może przyczynić się do rekordowo długiego rozwoju. Szklanka jest w połowie pełna" - zaznaczył Fels. Ciągle stymulowanie, przez sześć lat od upadku banku Lehman Brothers, jest jednym z głównych powodów - zdaniem Felsa - utrzymania się dłuższej ścieżki odbicia się gospodarki. Od połowy 1970 roku globalne ożywienie trwało średnio sześć lat.
Autor: mn//km / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu