Najnowsze

Najnowsze

Draghi wysłał sygnał. "Europejska gospodarka jest w złej kondycji"

Decyzja EBC o obniżeniu stóp procentowych przyniosła jeden skutek, czyli potężne osłabienie euro. Jest to duży plus dla europejskiej gospodarki, ale minus dla amerykańskiej. Ta decyzja jest ryzykowna - uważa Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. - Sygnał z EBC nie jest optymistyczny, bo świadczy jasno o tym, że europejska gospodarka ma się źle i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej - twierdzi z kolei Piotr Krawczyński, makler PZU TFI.

UE odcina rosyjską energetykę od kapitału. Sankcje dla Rosnieftu, Transnieftu i Gazpromu Nieft

Unia Europejska umieściła największe rosyjskie państwowe firmy z branży energetycznej - Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft - na swojej liście firm, które nie zostaną dopuszczone do pozyskiwania kapitału, w tym kredytów na rynku europejskim - podaje Reuters, powołując się na źródło dyplomatyczne. Lista sankcji ma być zatwierdzone przez państwa członkowskie Unii jeszcze dziś.

Miedwiediew: Rosja musi zwiększyć produkcję własnych samolotów

Ze względu na sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie produkcja krajowych samolotów musi wzrosnąć - powiedział w poniedziałek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Z kolei wicepremier Dmitrij Rogozin zaznaczył, że Rosja wraz z Chinami zaplanowała wspólną produkcję samolotów dalekiego zasięgu.

Niższe stopy w Europie, spadną raty kredytów w euro?

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopy procentowe. To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy kredytów denominowanych w euro, ponieważ spaść powinno oprocentowanie zaciągniętych przez nich kredytów. Sprawdzamy, ile zyska polski kredytobiorca na obniżce stóp procentowych w strefie euro.

O 2 stopnie za dużo. Nie radzimy sobie z globalnym ociepleniem

Globalna gospodarka kolejny raz nie spełni zakładanych celów dekarbonizacji polegających na redukcji emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że osiągnięcie celu ograniczenia globalnego ocieplenia o 2 stopnia Celsjusza staje się coraz bardziej nierealne - podkreśla PricewaterhouseCoopers w tegorocznym badaniu "Low Carbon Economy Index".

Rosja: możemy zbudować własne Mistrale

Rosja mogłaby zbudować własne okręty podobne do francuskich Mistrali - poinformowała w poniedziałek agencja RIA Novosti, cytując rosyjskiego ministra przemysłu i handlu Denisa Manturowa.

Siemoniak odpowiada ws. dostaw broni dla Ukrainy: takich ustaleń w Newport nie było

- Te słowa napisane na blogu, które obiegły bardzo szybko świat, mnie zaskoczyły i reagowaliśmy od razu. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Włochy czy Norwegia. Takich ustaleń w Newport nie było - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat minister obrony Tomasz Siemoniak. Minister skomentował w ten sposób wpis na blogu doradcy ukraińskiego prezydenta ws. dostaw broni na Ukrainę. Dodał, że nie ma przeszkód, by sprzedawać broń Ukrainie.

Szczurek: Europa potrzebuje inwestycji i to jak najszybciej

Minister finansów Mateusz Szczurek ocenił w poniedziałek, że jego pomysł unijnego funduszu na inwestycje w wysokości 700 mld euro może zaistnieć i przekładać się na poprawę sytuacji w Europie, jeżeli uda się przekonać do niego kraje Północy. - Europa potrzebuje inwestycji i to jak najszybciej - przekonywał minister.

Apple ma za co dziękować Chińczykom. Zarabia coraz więcej

Chiny to wyjątkowo chłonny rynek dla większości produktów z Europy i Ameryki. Podobnie jest z elektroniką i oprogramowaniem. Wielu Chińczyków spędza godziny przez swoimi iPhone'ami i wydaje sporo pieniędzy grając na WeChat, popularnej aplikacji opracowanej przez chińskiego giganta internetowego Tencent Holdings. Duże pieniądze zarabia na tym Apple.

08.09 Byki panują na GPW. Wzrost szósty raz z rzędu

Byki nadal nie opuszczają polskiej giełdy. Indeksy już drugi tydzień kontynuują wspinaczkę. Inwestorom nie przeszkadza rozszerzenie listy unijnych sankcji na rosyjskie firmy, wręcz przeciwnie - kapitał szuka schronienia w polskich obligacjach. Złoty stabilizuje się. Dzień na rynkach - relacjonował Radosław Fellner.

Konflikt na Ukrainie szansą dla polskiego górnictwa

Magazyny pełne gazu i tony węgla zalegające na hałdach. Wojna za naszą wschodnią granicą niekoniecznie musi oznaczać kłopoty z gazem czy ropą, ale energetycznego zagrożenia nie można lekceważyć. Tym bardziej, że zbliża się zima. W ukraińskim Donbasie niemal wstrzymano wydobycie węgla, co może być szansą dla polskiego górnictwa.

"Świat", 05.09

W programie "Świat" podsumowaliśmy ustalenia szczytu NATO w Walii. Sprawdziliśmy też sytuację na Ukrainie.

Pornhub i Redtube chcą neutralności sieci

Dwie największe na świecie strony z treściami pornograficznymi dołączają do walki o neutralność sieci. Redtube i Pornhub ogłosiły, że wezmą udział w akcji "Go-Slow" zaplanowanej na 10 września.

Przegląd prasy: wirusy podstępnie okradają konta

Rośnie liczba ataków na użytkowników internetowych kont bankowych. W ostatnich tygodniach tzw. phishingiem zostali zaatakowani klienci m.in. PKO BP, mBanku, BNP Paribas, Idea Banku – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Embargo zaczyna doskwierać Rosji. Mniej luksusowej żywności

Po miesiącu od nałożenia przez Moskwę embarga na import żywności z państwa zachodnich niektórzy eksporterzy przewidują, że Rosji grozi niedobór niektórych produktów - podaje Polskie Radio. I przypomina, że według niektórych wcześniejszych oceni ok. połowy sprzedawanych w Rosji ryb, wołowiny, serów i owoców pochodziło z importu.

Google chce porozmawiać o "byciu zapomnianym". Debata też w Warszawie

Google szuka drogi do odpowiedzi co dalej z wyrokiem ws. prawa do bycia zapomnianym. Firma, która nie zgadza się z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, planuje zorganizować publiczne spotkania w siedmiu europejskich miastach, zaczynając od Madrytu już 9 września. Jedno ze spotkań ma się odbyć w Warszawie. Krytycy Google podkreślają, że to próba sterowania debatą, którą rozstrzygnąć mogą jedynie odpowiednie organy nadzoru i sąd.

Grecy załamani? Mało kto spodziewa się poprawy sytuacji

Ponad 80 proc. badanych nie spodziewa się poprawy swej sytuacji ekonomicznej w następnym roku - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę w gazecie To Vima. To rezultat lepszy od zeszłorocznego, gdy prawie 90 proc. badanych było nastawionych pesymistycznie.