Najnowsze

Najnowsze

Spółka PGNiG przejmie Bartimpex. Jest zgoda UOKiK

Prezes UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez GAS Assets Management kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Bartimpex, a także przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i GAS Assets Management nad spółką Gas-Trading - podał w poniedziałek Urząd.

To będzie jedna z najważniejszych decyzji Dudy. Kto pokieruje naszym pieniądzem?

W kampanii wyborczej głośno było przede wszystkim o propozycjach Andrzeja Dudy związanych z pomocą dla "frankowiczów", obniżeniem wieku emerytalnego czy podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Jednak najważnieszym uprawnieniem prezydenta w kwestiach gospodarczych jest zupełnie co innego - wybór szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i członków RPP.

Zachodnie media komentują zwycięstwo Dudy

Zachodnie media gorączkowo zareagowały na wygraną wyborów przez konserwatystę Andrzeja Dudą. Zdaniem gości programu Otwarcie Dnia, zachód boi się powrotu politycznego klimatu w Polsce, która za rządów PiS odwracała się do Europy plecami.

Film o uchodźcach podbił Cannes

Złota Palma festiwalu w Cannes dla filmu "Dheepan" francuskiego reżysera Jacques'a Audiarda. Jest to historia uchodźców ze Sri Lanki, którzy uciekają przed wojną domową, ale muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością paryskiego przedmieścia.

Wadliwe części do aut. 3 mld złotych na złom

Aż 10 proc. samochodowych części zamiennych, które w ubiegłym roku opuściły polskie zakłady, miało wady – stwierdziła kontrolująca jakość motoryzacyjnej produkcji firma Exact Systems, a informuje o tym „Rzeczpospolita”.

W budowlance brakuje kobiet. "To dla nas wyzwanie na najbliższe lata"

W Polsce w branży budowlanej tylko nieco ponad 7 proc. pracujących to kobiety, gdy tymczasem w Norwegii to 35 proc., a Wielkiej Brytanii 20 proc. To dla nas wyzwanie na najbliższe lata, bo branża będzie potrzebowała doświadczonych inżynierów - wynika z analizy firm Skanska i Randstad.

Google chce kształtować prawo. Wydaje coraz więcej na lobbing

Google zbudował swoje imperium tworząc bezkonkurencyjną wyszukiwarkę internetową. Teraz koncern chce zachować pozycję poprzez silne wpływy polityczne. Firma z Mountain View w Kalifornii wydała w zeszłym roku aż 16,8 mln dolarów na lobbing w Białym domu. To najwięcej spośród spółek technologicznych.

Lodowce Antarktydy topnieją. Co zrobić, by zapobiec katastrofie?

Lodowiec Larsen B istnieje na Antarktydzie od 11 tys. lat. W 1995 roku lodowiec miał 11,5 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Teraz już tylko... 1,5 tys. km kw. Co więcej z prognoz naukowców wynika, że za kilka lat może zupełnie przestać istnieć. Wszystko przez gwałtowne zmiany klimatu. Jakie będą konsekwencje realizacji tego czarnego scenariusza? I co ludzkość robi, by zapobiec katastrofie? O to zapytaliśmy prof. Piotra Głowackiego z Instytutu Geofizyki PAN oraz Joannę Remiszewską-Michalak, fizyka atmosfery.

Aromatyczna kawa Arabica zniknie z naszych stołów? Winne zmiany klimatu

Arabica, czyli kawa wyróżniająca się wysoką jakością i delikatnymi ziarnami może zniknąć z naszych stołów. Już teraz arabica staje się towarem niemal ekskluzywnym. Wszystko przez to, że 85 proc. jej upraw jest zagrożonych przez gwałtowne zmiany klimatu. Według prognoz do 2080 roku aż 99,7 proc. plantacji tego szczepu może wyginąć. Z uprawy kawy żyje 25 mln ludzi na świecie.

Spotkanie OPEC już w czerwcu. Ale na rynku ropy zmian nie będzie?

Jest mało prawdopodobne, aby kraje kartelu OPEC zmniejszyły poziom produkcji ropy w czerwcu - twierdzi Bijan Zanganeh, irański minister ropy. Cena surowca w ostatnim roku obniżyła się o około 40 proc. a to spowodowało turbulencje na światowych rynkach i odbiło się na takich gospodarkach jak rosyjska czy wenezuelska.

Chiny tworzą Nowy Jedwabny Szlak. A Polska odegra kluczową rolę?

Kolej towarowa Chiny-Europa zyskuje coraz większą popularność, a jako część inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku znajduje się na liście priorytetów chińskiego rządu. To szansa dla Polski, gdyż przejeżdżają przez nią wszystkie pociągi – oceniają eksperci.

Jesteś muzułmaninem? "Przykro nam, nie zatrudnimy cię"

Użytkownicy mediów społecznościowych i prasa ostro krytykują indyjską firmę, która odmówiła zatrudnienia muzułmanina ze względu na jego poglądy religijne. Muzułmanie są największą z mniejszości religijnych Indii. I stanowią tam drugą co do wielkości muzułmańską społeczność świata (po Indonezji). Ale problem dyskryminacji ze względu na kastę czy religię na subkontynencie jest powszechny.