W maju 2016 r. deflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,4 proc. rok do roku, pozostając tym samym na poziomie co w poprzednim miesiącu - poinformował we wtorek NBP. Wskaźnik CPI za maj br. wyniósł minus 0,9 proc. rok do roku - przypomina bank centralny.
Narodowy Bank Polski opublikował we wtorek komunikat o wskaźnikach inflacji bazowej w maju 2016 r.
Co z cenami?
Wynika z niego, że w relacji rok do roku inflacja: po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła -1,0 proc., wobec -1,2 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła -0,2 proc., wobec -0,3 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła -0,4 proc., tyle samo co w poprzednim miesiącu; tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła -0,4 proc., wobec -0,5 proc. miesiąc wcześniej.
"W 2016 r. wszystkie publikowane miary inflacji bazowej utrzymują się na bardzo niskim poziomie i w większości oscylują wokół swoich historycznych minimów. Jedynie wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen administrowanych, po osiągnięciu w lutym 2015 r. najniższego poziomu w historii (-2,1 proc. r/r) w okresie marzec–grudzień 2015 r. systematycznie wzrastał – pozostaje jednak wciąż ujemny i zdecydowanie niższy niż pozostałe miary inflacji bazowej" - informuje NBP w komunikacie.
Co z szacunkami?
Bank centralny przypomina, że podany w poniedziałek 13 czerwca br. przez GUS wskaźnik CPI za maj 2016 r. wyniósł -0,9 proc. (r/r) i był nieznacznie wyższy od wstępnego szacunku GUS (tzw. flash).
"Do osłabienia deflacji przyczynił się przede wszystkim wzrost (ujemnej) dynamiki cen paliw do prywatnych środków transportu – o 2,5 pp. do -9,9 proc. r/r. (rosnące ceny ropy naftowej spowodowały wzrost cen paliw w maju br. o 4,2 proc. m/m). W kierunku wzrostu inflacji, choć w mniejszym stopniu, oddziaływał także wzrost rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 pp. do 0,8 proc. r/r w maju br.). W pozostałych głównych kategoriach wchodzących w skład CPI nie odnotowano znaczących zmian cen, dynamika cen usług jak i towarów nieżywnościowych w maju br. utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca (wyniosła odpowiednio 0,4 proc. r/r i -1,1 proc. r/r)" - głosi komunikat NBP.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock