Podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie w uroczystej kolacji z prezydentem USA Barackiem Obamą wezmą udział zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego odbędzie dniach 31 marca i 1 kwietnia w Waszyngtonie.
Z planu spotkań Donalda Tuska opublikowanego na stronie internetowej Rady Europejskiej wynika, że w czwartek o godz. 18.30 spotka się on z Barackiem Obamą podczas uroczystej kolacji. Wezmą w niej udział także inni światowi przywódcy, w tym prezydent Andrzej Duda.
Szczerski: rozmowa odbędzie się w ramach kolacji
Prezydencki minister Krzysztof Szczerki zaznaczył w rozmowie z PAP, że wizyta Andrzeja Dudy w stolicy Stanów Zjednoczonych ma dwa podstawowe cele.
Pierwszy - mówił - to uczestnictwo w spotkaniu kilkudziesięciu przywódców państw świata i rozmowa o bezpieczeństwie nuklearnym w wymiarze wojskowym i cywilnym. - Drugi cel dotyczy kwestii polskich. Prezydent będzie spotykał się z wpływowymi waszyngtońskimi środowiskami i przedstawiał polski punkt widzenia na sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego i mówił o naszych oczekiwaniach wobec szczytu NATO w Warszawie – powiedział Szczerski.
Jak powiedział IAR Szczerski, Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego stwarza możliwość rozmowy między przywódcami. Dodał, że "taka rozmowa oczywiście się odbędzie, dlatego że jest chociażby spotkanie w Białym Domu w ramach kolacji, którą pan prezydent Obama wydaje dla wszystkich przywódców państw".
Zaznaczył, że strona polska nie zabiegała o spotkanie prezydenta Dudy z Barackiem Obamą "w rozumieniu wizyty dwustronnej".
Dwustronne spotkania
Na marginesie szczytu planowane są dwustronne spotkania polskiego prezydenta z prezydentami Turcji, Gruzji oraz Ukrainy.
Wizyta Andrzeja Dudy rozpocznie się od spotkania z ekspertami i środowiskami uniwersyteckimi w The National Press Club organizowanym przez The Center for European Policy Analysis i The Atlantic Council. Prezydent spotka się też w The German Marshall Fund z mediami amerykańskimi oraz kilkukrotnie z przedstawicielami środowisk polonijnych. Zwiedzi także Bibliotekę Kongresu USA, zapoznana się z kolekcją "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" z 1926 r. oraz złoży wiązankę kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Lafayette Park.
Autor: js/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP, IAR