Nowa KRS: Małgorzata Gersdorf jest byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego

[object Object]
Małgorzata Gersdorf w Niemczech: uważam, że jestem pierwszym prezesem Sądu Najwyższego (nagranie z 21 lipca)
wideo 2/35

Szacunek dla państwa i autorytet prezydenta wymagają, aby wydany przez niego akt w sprawie przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku był respektowany, w szczególności przez Małgorzatę Gersdorf. Dla KRS akt ten jest podstawą do oceny, że Gersdorf jest byłą pierwszą prezes Sądu Njwyżśzego - podkreśliła nowa Krajowa Rada Sądownictwa w przyjętym stanowisku.

Wybrana przez polityków nowa KRS stwierdziła, że "analiza całokształtu" przepisów konstytucji i ustawy o Sądzie Najwyższym prowadzi do wniosku, że pierwszym prezesem Sądu Najwyższego może być wyłącznie sędzia SN pozostający w służbie czynnej. "Jak wskazuje się w doktrynie, nie budzi wątpliwości, że bierne prawo wyborcze na stanowisko Pierwszego Prezesa SN, przysługiwać może tylko osobom uprawnionym do zasiadania i orzekania w Sądzie Najwyższym. To zaś oznacza, że Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego nie może być sędzia SN w stanie spoczynku. Przejście lub przeniesienie w stan spoczynku następuje w przypadku choroby lub utraty sił uniemożliwiających sprawowanie urzędu przez sędziego, osiągnięcia granicy wieku określonej przez ustawodawcę (art. 180 ust. 4 Konstytucji) oraz może nastąpić w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych" - czytamy w stanowisku Rady. KRS podkreśliła, że art. 180 ust. 4 konstytucji "precyzuje treść zasady podziału i równowagi władzy ustawodawczej i sądowniczej". Jak wskazano, wynika z niego, że "wiek, w którym sędzia przechodzi w stan spoczynku, określa ustawa, a nie konstytucja". "W razie powstania wątpliwości co do konstytucyjności ustawowej regulacji określającej granicę wieku przejścia w stan spoczynku, to zgodnie z art. 188 i art. 190 konstytucji do czasu ewentualnego rozstrzygnięcia tych wątpliwości przez Trybunał Konstytucyjny, przepisy ustawy podlegają stosowaniu" - zaznaczyła KRS. "Wszyscy obywatele – bez względu na pełnioną funkcję – mają obowiązek przestrzegania prawa obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej (art. 83 Konstytucji RP), a sędziowie SN mają szczególny obowiązek stania na straży tego prawa, zgodnie ze złożonym ślubowaniem" - wskazano.

KRS: szacunek dla państwa wymaga respektowania aktu wydanego przez prezydenta

Rada przekonuje, że datę przejścia prof. Gersdorf w stan spoczynku stwierdził prezydent Andrzej Duda, "stosownie do art. 39 ustawy o Sądzie Najwyższym". "Dokument ten otrzymała zarówno jego adresatka, jak i Krajowa Rada Sądownictwa. Szacunek dla państwa i autorytet głowy państwa wymagają, aby wydany przez niego akt był respektowany zarówno przez wszystkich, w szczególności jego adresatkę. Inne zachowanie nie tylko narusza powagę Sądu Najwyższego – naczelnego organu wymiaru sprawiedliwości, ale również wywołuje dalsze wątpliwości prawne co do legalności czynności podejmowanych przez organy tego Sądu zarówno w zakresie orzeczniczym, jak i organizacyjnym" - napisano w stanowisku. Dla KRS - jak stwierdzono - "dokument wydany przez prezydenta pozostaje miarodajną podstawą do oceny aktualnego statusu prof. M. Gersdorf - także w kontekście jej członkostwa w Krajowej Radzie Sądownictwa - jako byłej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego".

"Kontestowanie porządku prawnego nie sprzyja zachowaniu autorytetu władzy sądowniczej"

KRS oświadczyła również, że "odpowiedzialność za państwo - spoczywająca na wszystkich osobach pełniących funkcje publiczne i innych obywatelach - wymaga poszanowania prawa i rozstrzygania ewentualnych sporów w trybie przewidzianym przez obowiązujące przepisy". "Kontestowanie porządku prawnego oraz stanowiska prezydenta - w szczególności przez nadawanie tej debacie wymiaru szerszego niż krajowy - nie sprzyja zachowaniu autorytetu władzy sądowniczej" - zaznaczono. KRS wyraziła nadzieję, że "obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej, doprowadzi do przyjęcia przez wszystkich uczestników debaty - na temat reformy sądownictwa - postawy zgodnej z prawem i interesem państwa, rozumianym jako dobro wspólne wszystkich obywateli".

Ustawa o Sądzie Najwyższym

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku musieli przejść sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogliby dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyliby stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyraziłby zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Prezydent, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, zasięga opinii KRS.

Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia, argumentując, że jej kadencja jest określona wprost w konstytucji. Na początku lipca, po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Gersdorf, prezesem Józefem Iwulskim, kierującym Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, oraz prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim, Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta informował, że wolą prezydenta było, by najstarszy stażem sędzia Iwulski od 4 lipca pełnił funkcje związane z wykonywaniem obowiązków pierwszego prezesa SN. Jeszcze przed spotkaniem z Andrzejem Dudą, Gersdorf wydała zarządzenie o wyznaczeniu jako kierującego pracą SN prezesa Iwulskiego - "do zastępowania I prezes SN na czas swojej nieobecności". Iwulski oświadczył, że nie jest "zastępcą, a tym bardziej następcą pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf", a jedynie zastępuje ją "w razie, gdy będzie nieobecna". Zapewnił jednocześnie, że prezydent nie wyznaczył go, ani nie powierzył mu obowiązków pierwszego prezesa, a jedynie zaaprobował jego wybór przez prezes Gersdorf. Według komunikatu Kancelarii Prezydenta, sędzia Iwulski od 4 lipca - z mocy ustawy, a nie decyzji pierwszego prezesa SN - kieruje pracami Sądu Najwyższego.

Autor: js//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policjanci próbowali wejść do domu 39-latka, wtedy ten popełnił samobójstwo - przekazała policja i prokuratura. Mężczyzna był poszukiwany po zdarzeniu, do którego doszło w sobotę w miejscowości Lubowidza (województwo łódzkie). Kierowca mercedesa doprowadził do dachowania toyoty, po czym gonił pieszo jej kierowcę i go zastrzelił. W toyocie była również kobieta z dziećmi, im udało się uciec. Jak informuje prokuratura, poszukiwany mężczyzna był wcześniej prawdopodobnie związany z kobietą podróżującą toyotą. Ofiara była aktualnym partnerem kobiety. Jedno z dzieci jest dzieckiem sprawcy.

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Prezydent Andrzej Duda stanie przed sądem w związku z jego wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland o działaniach straży granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o słowa z września 2023 roku. Małgorzata Paprocka, szefowa prezydenckiej kancelarii, potwierdziła że rozprawa odbędzie się 24 października 2025 roku.

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Źródło:
PAP

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

W rejonie parku Dębnickiego w Krakowie znaleziono ciało 41-latka. Jak wstępnie ustalili policjanci, do śmierci mężczyzny przyczyniły się osoby trzecie.

Ciało 41-latka znalezione przy parku. Policja: do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie

Ciało 41-latka znalezione przy parku. Policja: do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie

Źródło:
PAP

Opinia biegłej mówi, że Zbigniew Ziobro był gotowy, żeby stanąć przed komisją do spraw Pegasusa kilka miesięcy temu - powiedział w "Kawie na Ławę" Tomasz Trela z Nowej Lewicy. Zdaniem doradcy prezydenta Stanisława Żaryna wiarygodność opinii biegłej "budzi pewne wątpliwości". - Chociaż wszyscy powinni być równi wobec prawa, to przez ostatnie lata byli ci najrówniejsi. To byli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Rozumiem, że trudno zrezygnować z takiego przymiotu - stwierdziła Urszula Pasławska z PSL.

Trela: Ziobro mógł stanąć przed komisją już kilka miesięcy temu

Trela: Ziobro mógł stanąć przed komisją już kilka miesięcy temu

Źródło:
TVN24

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl

Zapalił się autobus na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Czarna Woda (Pomorskie). 35 pasażerów i kierowca zdążyli się ewakuować przed przyjazdem straży pożarnej. Nikomu nic poważnego się nie stało. Okoliczności wyjaśnia policja.

Pożar autobusu na drodze krajowej, 36 osób zdążyło uciec

Pożar autobusu na drodze krajowej, 36 osób zdążyło uciec

Źródło:
TVN24

Podczas prac archeologicznych na gdańskim Westerplatte, w jednym ze schronów odnaleziono szczątki trzech ciał. Jak przekazał Instytut Pamięci Narodowej, na co najmniej jednym z tych szkieletów ujawniono prawdopodobnie ranę postrzałową. Jak dodaje IPN, osoby te zostały zamordowane w schronie jesienią 1939 lub 1940 roku.

Szczątki trzech ciał na Westerplatte. "Osoby te zostały zamordowane w schronie"

Szczątki trzech ciał na Westerplatte. "Osoby te zostały zamordowane w schronie"

Źródło:
PAP/TVN24

W niedzielę rano na warszawskiej Ochocie 90-letnia kobieta została zaatakowana przez 66-latka. Jak informuje policja, mężczyzna miał ją pobić i ranić ostrym narzędziem. Został zatrzymany. Seniorka trafiła do szpitala.

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już pierwszego października ruszy nabór wniosków do programu Aktywny rodzic, który zakłada trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tak zwane babciowe. Pierwsze wypłaty pieniędzy z programu planowane są na przełom listopada i grudnia - wyjaśniał wcześniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trzy nowe świadczenia. Wnioski tylko przez internet

Trzy nowe świadczenia. Wnioski tylko przez internet

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kierowca, z nieustalonych przyczyn, zjechał w miejscowości Skrzyniec (woj. lubelskie) na prostym odcinku drogi do rowu, a następnie dachował. W aucie był 17-latek oraz dwie nastolatki w wieku 15 i 16 lat. Wszyscy odnieśli poważne obrażenia. Policja ustala, kto siedział za kierownicą.

17-latek i dwie nastolatki dachowali w rowie. Policja ustala, kto prowadził. Żadne nie miało prawa jazdy 

17-latek i dwie nastolatki dachowali w rowie. Policja ustala, kto prowadził. Żadne nie miało prawa jazdy 

Źródło:
tvn24.pl

W Ministerstwie Finansów nie są toczone prace w sprawie podatku od pustostanów ani podatku katastralnego - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zginęły w katastrofie śmigłowca w Pucol w prowincji Walencja w wyniku kolizji z liniami wysokiego napięcia – poinformowała w niedzielę hiszpańska żandarmeria.

Katastrofa śmigłowca w Hiszpanii. Wszyscy zginęli

Katastrofa śmigłowca w Hiszpanii. Wszyscy zginęli

Źródło:
PAP

Już blisko milion osób mogło zostać zmuszonych w Libanie do opuszczenia miejsc zamieszkania z powodu ataków armii izraelskiej. Może to być największe przemieszczenie ludności w historii kraju – oświadczył w niedzielę premier Libanu Nadżib Mikati na konferencji prasowej.

"Może to być największe przemieszczenie ludności w historii Libanu"

"Może to być największe przemieszczenie ludności w historii Libanu"

Źródło:
PAP

Co najmniej 151 osób zginęło w wyniku powodzi i osuwisk ziemi w Nepalu. To konsekwencja ekstremalnych opadów deszczu. Służby poszukują kilkudziesięciu osób. Wiele dróg i budynków zostało zniszczonych. Władze zdecydowały się o trzydniowym zawieszeniu zajęć w szkołach na niektórych terenach.

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

Źródło:
Reuters, PAP

Od dziś, czyli niedzieli 29 września przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie posiadała dwa księżyce. Wszystko za sprawą niewielkiej asteroidy 2024 PT5, która do 25 listopada wraz ze Srebrnym Globem ma poruszać się po ziemskiej orbicie.

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Źródło:
space.com, PAP

Sposób oznaczania daty ważności to jedna z głównych przyczyn marnowania żywności. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka, edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Jak zauważyła, dlatego Komisja Europejska pracuje nad zmianami w tej sprawie. - Żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zupełnie zniknęła - zauważyła.

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Uniwersytet Katolicki w Louvain-la-Neuve w Belgii zaprotestował w sobotę przeciwko słowom papieża na temat roli kobiet w Kościele i społeczeństwie. W przemówieniu, które wygłosił na tej uczelni, papież powiedział m.in., że "kobieta jest płodnym przyjęciem, troską, życiodajnym poświęceniem".

Katolicki uniwersytet krytykuje "stanowisko papieża na temat roli kobiet"

Katolicki uniwersytet krytykuje "stanowisko papieża na temat roli kobiet"

Źródło:
PAP
Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Źródło:
Tvn24.pl
Premium

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

Projekt Kino, czyli dotychczasowy operator znanego i lubianego wśród warszawiaków kina Luna oficjalnie zakończył działalność. Jego przedstawiciele przyznali, że nie podpisali nowej umowy na prowadzenie kina ze względu na zawarte w niej restrykcyjne zapisy. - Organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji - poinformowali w oświadczeniu.

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Sejm wita wszystkich! Czas na głos młodych", taki tytuł nosi nowa książka naszego korespondenta sejmowego Radomira Wita. Dziennikarz wyjaśnia najmłodszym zawiłości powstawania prawa oraz opowiada o parlamentarnych kuluarach. Porusza też wątki związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Ilustracje i zdjęcia zrobiła Antonina Długosińska. 

Radomir Wit wita najmłodszych w Sejmie. Ukazała się nowa książka naszego reportera sejmowego

Radomir Wit wita najmłodszych w Sejmie. Ukazała się nowa książka naszego reportera sejmowego

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą galą zakończono tegoroczną edycję festiwalu filmowego Cannes Corporate Media & TV Awards. Wśród wyróżnionych przez jury konkursu znaleźli się dziennikarze i twórcy TVN. Martyna Wojciechowska, Ewa Marcinowska i Ewa Ewart otrzymały główną nagrodę Złotego Delfina. Michałowi Przedlackiemu przyznano srebrną statuetkę, a Ewie Galicy certyfikat finalisty.  

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Źródło:
tvn24.pl

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl