- Nie by艂em 艣wiadkiem tej rozmowy, ale dotar艂a do mnie ta relacja - przyzna艂聽Rados艂aw Sikorski, komentuj膮c burz臋 po swoich wypowiedziach dla ameryka艅skiego magazynu Politico. By艂y minister spraw zagranicznych powiedzia艂 w nim, 偶e w 2008 r. W艂adimir Putin mia艂 proponowa膰 Donaldowi Tuskowi udzia艂聽w rozbiorze Ukrainy. Na wtorkowej konferencji prasowej marsza艂ek Sejmu nie chcia艂聽odpowiada膰 na pytania w tej sprawie i odes艂a艂聽do wywiadu na jednym z portali internetowych.
Kontrowersyjne wypowiedzi Sikorskiego znalaz艂y si臋 w obszernym artykule na temat polityki W艂adimira Putina opublikowanym przez ameryka艅ski magazyn Politico. Opr贸cz polskiego marsza艂ka Sejmu wypowiada si臋 w nim m.in. by艂y szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt.
Jednak to s艂owa polskiego polityka wywo艂a艂y burz臋. Sikorski t艂umaczy艂 w poniedzia艂ek na Twitterze, 偶e wywiad nie by艂 autoryzowany i dosz艂o do pewnej "nadinterpretacji".
"System autoryzacji okazuje si臋 przydatny"
Z polskimi dziennikarzami marsza艂ek Sejmu nie chcia艂 rozmawia膰 na temat wywiadu. Na konferencji prasowej odes艂a艂 do rozmowy, jak膮 odby艂 z dziennikark膮 "Gazety Wyborczej" Renat膮 Grochal.
Zosta艂 przez ni膮 zapytany m.in. o to, czy kontrowersyjne s艂owa rzeczywi艣cie pad艂y w rozmowie z dziennikarzem Politico. Sikorski nie odpowiedzia艂 wprost, zauwa偶y艂 jednak, 偶e w takich sytuacjach "polski system autoryzacji okazuje si臋 przydatny".
- W autoryzacji mo偶na wychwyci膰 pewne nieporozumienia - stwierdzi艂. Sikorski stwierdzi艂 przy tym, 偶e "nie ma wiedzy", by s艂owa o tym, i偶 Donald Tusk nie zareagowa艂, bo wiedzia艂, i偶 jest nagrywany, pad艂y.
Zdaniem by艂ego szefa MSZ burza, kt贸r膮 wywo艂a艂 wywiad z Politico pokazuje "klasyczn膮 wsobno艣膰 polskiej polityki".
Wtedy brzmia艂o to "surrealistycznie"
Sikorski przyzna艂, 偶e nie by艂 艣wiadkiem rozmowy, w kt贸rej rosyjski prezydent mia艂 m贸wi膰 o rozbiorze Ukrainy. - S艂owo "propozycja" jest nadinterpretacj膮. Mia艂y pa艣膰 s艂owa, kt贸re wtedy mo偶na by艂o wzi膮膰 za aluzj臋 historyczn膮 albo ponury 偶art - powiedzia艂 polityk, przypominaj膮c jednocze艣nie, 偶e Putin wielokrotnie u偶ywa艂 podobnego j臋zyka w rozmowach z europejskimi przyw贸dcami.
By艂y szef polskiej dyplomacji zaznaczy艂, 偶e w 2008r. tego typu relacje brzmia艂y "surrealistycznie". Zapytany o to, dlaczego ani on, ani Donald Tusk nie powiadomi艂 publicznie o s艂owach Putina, Sikorski odpar艂: - Te aluzje okaza艂y si臋 znacz膮ce dopiero p贸藕niej, po szczycie NATO, po wojnie w Gruzji i po aneksji Krymu.
Kontekst historyczny
Rados艂aw Sikorski zaleci艂, by interpretowa膰 s艂owa Putina w kontek艣cie historycznym.
- To by艂o o jeszcze przed szczytem sojuszu P贸艂nocnoatlantyckiego w Bukareszcie, na kt贸rym prezydent Putin grozi艂 Ukrainie otwartym tekstem - sk膮din膮d w obecno艣ci prezydenta Lecha Kaczy艅skiego - i oczywi艣cie przed wojn膮 z Gruzj膮. Dopiero w Bukareszcie W艂adimir Putin powiedzia艂 wprost, 偶e Ukraina to sztuczne pa艅stwo, zlepek teren贸w Rosji, Rumunii, W臋gier oraz Polski - t艂umaczy艂 Sikorski.
Oceni艂 przy tym, 偶e "Gruzja nie by艂a ostatecznym potwierdzeniem intencji Rosji, bo jednak w Gruzji prezydent Saakaszwili da艂 si臋 sprowokowa膰 i pierwszy odda艂 strza艂y". Sam Sikorski natomiast m贸wi艂 o imperialnych zakusach Putina w czasie wyst膮pienia na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
"Zawsze realizowali艣my polskie interesy"
Sikorski odpiera艂 r贸wnie偶 zarzuty opozycji, kt贸ra argumentuje, 偶e je艣li s艂owa Putina rzeczywi艣cie pad艂y, to polska polityka wobec Rosji by艂a zbyt uleg艂a. Zdaniem by艂ego szefa dyplomacji takie stwierdzenia s膮 "niedorzeczne".
- Zawsze realizowali艣my polskie interesy w relacjach z Moskw膮. Tak jak m贸wi艂a w poniedzia艂ek wieczorem pani premier Kopacz, Polska nigdy nie b臋dzie bra艂a udzia艂 u w aneksjach innych kraj贸w. Mamy w艂asne do艣wiadczenie rozbior贸w, a po drugie - wtedy kiedy to zrobili艣my wkraczaj膮c w 1938 r. na Zaolzie, okaza艂o si臋 to dramatycznym b艂臋dem i wyci膮gn臋li艣my z tego wnioski - przekonywa艂 marsza艂ek Sejmu.
Autor: kg/kka / 殴r贸d艂o: wyborcza.pl