Sensacja w Jarocinie, rządząca ekipa odsunięta od władzy. "Babę zesłał Bóg"

Źródło:
tvn24.pl
Jarocin. Urszula Wyremblewska-Korzyniewska nową burmistrz
Jarocin. Urszula Wyremblewska-Korzyniewska nową burmistrzFacebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska
wideo 2/5
Jarocin. Urszula Wyremblewska-Korzyniewska nową burmistrzFacebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska

Zastępca rządzącego blisko dwie dekady burmistrza Adama Pawlickiego przegrał w drugiej turze z kandydatką dotychczasowej opozycji. Władzę w Jarocinie (woj. wielkopolskie) przejmuje Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. W drugiej turze uzyskała 55,51 proc. poparcia.

Na Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską (KWW Razem Kochamy Jarocin) oddało głosy 9 709 jarocinian, co dało jej 55,51 proc. poparcia. Jej rywal Bartosz Walczak (Ziemia Jarocińska-Bliżej Ludzi), dotychczasowy zastępca burmistrza Jarocina, otrzymał 7 783 głosy (44,49 proc.).

- Mam sobie tyle emocji, że trudno mi powiedzieć cokolwiek. Dzisiaj stała się historyczna chwila - burmistrzem Jarocina została kobieta, skromna kobieta, matka, nauczycielka. Uwierzyliście we mnie i od tego dnia Jarocin będzie należał do mieszkańców, bo mieszkańcy są sercem tej gminy. Dziękuję wam bardzo - powiedziała krótko przed godziną 23.

Przed drugą turą doszło tu do nietypowych zdarzeń. Działacze PiS, którzy nie zdecydowali się na poparcie żadnego z kandydatów, zaapelowali, by iść do wyborów i głosować za "głęboką zmianą" w mieście. Ulotki z apelem, w wioskach, w których PiS uzyskiwał w wyborach parlamentarnych bardzo duże poparcie, kolportowali nawet sympatycy KO. 

Ekipa Pawlickiego traci władzę

Tym samym w Jarocinie kończy się era Adama Pawlickiego i jego Ziemi Jarocińskiej. Człowieka barwnego i kontrowersyjnego, który w trakcie swoich rządów trwających prawie dwie dekady, został postrzelony podczas polowania na bażanty, chciał zostać patronem trybuny na miejscowym stadionie, ubezwłasnowolnić część mieszkańców i dać im "żółte papiery", wycinał drzewa tylko chwilowo" i postawił w mieście pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszki.

"Żółte papiery” dla męczących petentów. Burmistrz chce, żeby urzędnicy odetchnęli (12.08.2015)
"Żółte papiery” dla męczących petentów. Burmistrz chce, żeby urzędnicy odetchnęli (12.08.2015)Fakty TVN

Mimo tych wszystkich afer i kontrowersji, mieszkańcy ufali niemal bezgranicznie, wybierając go na burmistrza pięciokrotnie: w 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018 roku.

Teraz ze startu zrezygnował i udzielił poparcia swojemu zastępcy - Bartoszowi Walczakowi. Być może decydujący wpływ miał sądowy proces. Prokuratura postawiła burmistrzowi Jarocina pięć zarzutów. Chodziło m.in. o zatajenie w oświadczeniu majątkowym długu wobec byłej żony wynoszącego 1,2 miliona złotych. W czerwcu 2023 roku sąd ukarał burmistrza Jarocina 36 tysiącami złotych grzywny. Wyrok nie jest prawomocny. W maju odbędzie się rozprawa apelacyjna. 

Adam Pawlicki o wpływie Jana Szyszki na Jarocin (materiał z 27.06.2022)
Adam Pawlicki o wpływie Jana Szyszki na Jarocin (materiał z 27.06.2022)TVN24

To kolejny jego proces. W 2011 roku został prawomocnie skazany za działania na niekorzyść spółki, w której jego żona pełniła funkcję prezesa zarządu. Małżeństwo miało doprowadzić do strat o wysokości 300 tysięcy złotych. Otrzymał wyrok w zawieszeniu, ale stracił stanowisko burmistrza. Wrócił na nie w 2014 roku.

To właśnie wyrok z czerwca mógł okazać się decydujący o losach wyborów w Jarocinie. Pawlicki, kiedyś zakładający struktury Platformy Obywatelskiej w Jarocinie, potem należący do Pozorumienia Jarosława Gowina, a następnie przymierzany do startu z list Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego, w tym czasie "romansował" z Solidarną Polską, czego efektem był m.in. pomnik Jana Szyszki. Po wyroku ich relacje uległy ochłodzeniu, a Pawlicki zaczął umizgi do Konfederacji.

Czytaj też: Drzewa wycinał "chwilowo", postawił pomnik Szyszce, sam miał być patronem trybuny. Teraz nie startuje

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Urszula Wyremblewska-Korzyniewska?

Nowa burmistrz Jarocina ma 44 lata. Jest nauczycielką w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, gdzie uczy przedmiotów ekonomicznych. Startowała z własnego komitetu, ale jeszcze w październiku próbowała dostać się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej.

Jest matką syna poruszającego się na wózku inwaldzkim, stąd mocny nacisk w działaniach społecznych kierowała na współpracę na rzecz aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością. - To on otworzył mi oczy na potrzeby tej grupy społecznej i napędza do działania. Od ponad 12 lat pracuję wolontariacko w organizacjach działających na rzecz osób z niepełnosprawnością - mówiła "Gazecie Jarocińskiej" przed październikowymi wyborami do Sejmu.

Urszula Wyremblewska-Korzyniewska podczas kampaniiFacebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska

Wyremblewska-Korzyniewska organizowała pierwsze w Polsce zjazdy narciarskie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, współtworzyła dla nich obozy żeglarskie.

Od 2019 roku działa w grupie nieformalnej "Stop dla smrodu w gminie Jarocin". "Sprzeciwiamy się m.in. nadmiernemu zwożeniu odpadów do Jarocina, budowie ogromnej spalarni w Golinie czy przemysłowej hodowli bydła w Twardowie. Stajemy w obronie mieszkańców, kiedy tuż obok ich domów zamierza się budować przemysłowe fermy drobiu, chlewnie czy obory" - wyjaśniała w "Gazecie Jarocińskiej".

W ramach kampanii samorządowej prezentowała wraz z kandydatami na radnych "100 kroków do lepszego Jarocina" - to 100 inicjatyw, które mają ich zdaniem zmienić ich gminę na lepsze.

- Priorytetem jest to, czego w Jarocinie brakuje. Nie mamy rynku pracy albo mamy go bardzo słaby. Najważniejsze będzie stworzenie terenów inwestycyjnych. Chcemy przez te najbliższe pięć lat doprowadzić do sytuacji, że burmistrz nie będzie najważniejszym pracodawcą i wszyscy nie będą drżeli jaki humor będzie miał danego dnia. Trzeba postawić na zdrową gospodarkę, na zwiększenie dochodów gminy z podatku od nieruchomości, od tych którzy będą tutaj tworzyli miejsca pracy - mówi Robert Kaźmierczak z Kochamy Jarocin.

Kolejnym priorytetem ma być współpraca z mieszkańcami. - Będziemy konsultować, rozmawiać. Mieszkańcy mają pełne prawo zabierać głos i nikt nie może im tego ograniczać. Nie może być tak, że mieszkaniec boi się wypowiedzieć, lajkować wpisy, bo spotkają go za to jakieś konsekwencje. Nie może też być tak, że przedsiębiorca boi się wywiesić też baner opozycyjnego komitetu, albo go wywiesza, ale następnego dnia go zdejmuje, bo dostał SMS-a z pogróżkami. Musimy odbudować w Jarocinie podstawy demokracji lokalnej - podkreśla Kaźmierczak.

Komitet nowej burmistrz wprowadził do rady miasta 7 radnych. Wśród nich jest właśnie Robert Kaźmierczak, kiedyś zastępca Pawlickiego, od lat jego główny krytyk. "Babę zesłał Bóg" - napisał po tym, gdy poznał wyniki wyborów, nawiązując do utworu Renaty Przemyk.

Choć komitet Ziemia Jarocińska-Bliżej Ludzi odchodzącego burmistrza zdobył w radzie osiem mandatów, to niemal na pewno przejdzie teraz do opozycji. - Dopiero teraz, po wyborach, nadchodzi czas, żeby rozmawiać o zbudowaniu większości w radzie miejskiej - mówi Kaźmierczak.

Dotychczas Ziemia Jarocińska miała samodzielną większość. W opozycji był klub Katarzyny Szymkowiak związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym, który teraz będzie mieć czterech radnych oraz klub PiS, który teraz nie wystawił swojego komitetu, a jego kandydaci zdecydowali się na start z listy Szymkowiak. Dwóch radnych będzie mieć Koalicja 15 Października.

- Te ugrupowania, które zasiądą w radzie były dotychczas w opozycji do Ziemi Jarocińskiej i burmistrza. W sumie mają 13 na 21 mandatów - tłumaczy Kaźmierczak. Jak dodaje, nie przypuszcza, by teraz komitet Katarzyny Szymkowiak chciał współpracować z Ziemią Jarocińską, która wręcz nie dopuszczała ich do głosu na sesji rady miasta.

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Bartosz Walczak?

Bartosz Walczak, który przegrał rywalizację o fotel burmistrza, ma 37 lat. Był najmłodszym z kandydatów na to stanowisko, ale z największym samorządowym doświadczeniem. W 2014 roku został jednym z najmłodszych starostów w Polsce. Rok później kandydował na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy też zaprezentował szerszej publiczności swoje zdolności wokalne - wystąpił w discopolowym teledysku zespołu Two Boys, śpiewając cover utworu "Wszyscy Polacy". Posłem nie został.

Ale o własny wizerunek nie przestał dbać. W 2016 roku powstał film pokazujący radość mieszkańców Kurcewa i Twardowa z otwarcia długo wyczekiwanej drogi. Głównym jego bohaterem był właśnie starosta Walczak. - Ustawiony rząd zadowolonych mieszkańców gminy, który podąża w drugiej części spotu za wygłaszającym monolog starostą po prostu miażdży - śmiał się w rozmowie z tvn24.pl specjalista od PR.

Jak u Barei! Starostwo kręci film o drodze
Jak u Barei! Starostwo kręci film o drodze07.07. | Mieszkańcy Kurcewa oraz Twardowa mogą już się cieszyć nowo otwartą drogą łączącą obie miejscowości. Inwestycją chwali się też Starostwo Powiatowe. Powstał film pokazujący radość mieszkańców z otwarcia długo wyczekiwanej drogi. Głównym bohaterem jest starosta jarociński Bartosz Walczak. - Ustawiony rząd zadowolonych mieszkańców gminy, który podąża w drugiej części spotu za wygłaszającym monolog starostą po prostu miażdży - ocenia specjalista od PR.Starostwo Powiatowe w Jarocinie

Dwa miesiące później zasłynął tym, że kupił 1400 biletów na film "Smoleńsk" i kazał rozdać uczniom czterech szkół ponadgimnazjalnych w powiecie. - Uznaliśmy, że młodzi ludzie powinni obejrzeć ten film, tak aby mogli sobie wyrobić własne zdanie i opinię na ten temat. Uważamy jako zarząd powiatu, że na tym właśnie polega edukacja - mówił Walczak.

Na postawioną tezę, że film ukierunkowuje opinię w jedną stronę sporu, starosta odpowiedział, że się z tym nie zgadza. Jak jednak przyznał, filmu dotychczas nie widział.

Starosta jarociński przeznaczył 14 tys. złotych na bilety
Starosta jarociński przeznaczył 14 tys. złotych na bilety16.09 | Prawie 1,5 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Jarocina (woj. wielkopolskie) pójdzie do kina na projekcję filmu "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. Za bilety - 14 tys. złotych - zapłaciło starostwo, na czele którego stoi przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. TVN24 Poznań

Rok później rada powiatu odwołała go z funkcji starosty. Został wtedy dyrektorem artystycznym Disco Stars Festiwal Roszków 2017.

W 2018 roku został zastępcą Adama Pawlickiego, a fani ciężkich brzmień z Festiwalu w Jarocinie drżeli, czy przypadkiem w ich lineupie nie zostaną upchnięte zespoły disco polo.

Fani odetchnęli z ulgą. Festiwal w Jarocinie nie zmieni się w imprezę disco polo
Fani odetchnęli z ulgą. Festiwal w Jarocinie nie zmieni się w imprezę disco poloMuzycznej rewolty nie będzie. Festiwal w Jarocinie nadal na rockowo, choć fanów tej imprezy mogły zaniepokoić doniesienia lokalnego portalu, który informował, że może się tam pojawić muzyka disco polo. Nic z tych rzeczy – dementuje burmistrz Jarocina. Cały czas trwają jednak prace nad zwiększeniem atrakcyjności legendarnego festiwalu. Paweł Laskosz | Fakty po południu

W jego kampanii na fotel burmistrza też nie zabrakło muzycznego akcentu. "Bądźmy razem, bądźmy blisko, mamy siebie, mamy przyszłość. Taki czas się nie powtórzy, bliżej siebie, bliżej Ludzi" - głosiła piosenka wyborcza kandydata Ziemi Jarocińskiej-Bliżej Ludzi, w której wstawki hip-hopowe nagrał sam kandydat.

Tym razem nie przyniosło mu to pożądanego efektu.

Po wyborach pogratulował swojej rywalce. "7 783 głosy to ogromny mandat zaufania, który wykorzystam reprezentując Was w Radzie Miejskiej. Gratuluję Pani Urszula Wyremblewska-Korzyniewska - bo kocham Jarocin - pierwszej kobiecie, która obejmie stanowisko Burmistrza Jarocina" - napisał.

Autorka/Autor:Filip Czekała

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska

Pozostałe wiadomości

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło podczas niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.

Izraelskie pociski spadły na Rafah. Wielu zabitych i rannych

Izraelskie pociski spadły na Rafah. Wielu zabitych i rannych

Źródło:
tvn24.pl
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeżeli zostanę prawidłowo, zgodnie z prawem poinformowany i zostanie mi to (wezwanie) doręczone, to stawię się na komisji śledczej - powiedział były prezes Orlenu Daniel Obajtek, obecnie kandydat PiS do europarlamentu. Przekonywał, że ma "bardzo dużo do powiedzenia w wielu kwestiach", a szef komisji do spraw afery wizowej Michał Szczerba "będzie żałował" zaproszenia go na przesłuchanie. - Ale w swoim czasie, bo teraz jestem zajęty wyborami - dodał.

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Obajtek zabrał głos w sprawie wezwania przed komisję śledczą

Źródło:
PAP

406 kilogramów kokainy przejęto na jachcie płynącym po Zatoce Biskajskiej pod polską banderą - przekazała w niedzielę francuska prefektura morska na Atlantyku. By uniemożliwić skonfiskowanie ładunku, załoga podpaliła jednostkę, chcąc zatopić łódź. Ten plan się jednak nie powiódł.

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą

Źródło:
PAP

Nazywają siebie Peaky Blinders. Gdy wybuchła wojna, wyszli na ulice w cywilnych ubraniach, ale z bronią w dłoniach, by strzec swoich domów. Ołeksandr, ich dowódca, mówi, że wyglądali jak bohaterowie słynnego serialu o gangsterach z Birmingham. To oni, wykorzystując drony, odpierają ofensywę rosyjskich wojsk w Charkowie.

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Są postrachem rosyjskich wojsk. Oto ukraińscy Peaky Blinders

Źródło:
BBC, PAP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

W weekend w kilku stanach USA przeszły gwałtowne burze, którym towarzyszyły tornada. W Teksasie, Oklahomie i Arkansas zginęło łącznie co najmniej 14 osób. Kilkadziesiąt zostało rannych, wiele przetransportowano do szpitali. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. Zniszczenia są tak ogromne, że służby miały trudności z dotarciem do poszkodowanych.

Nie żyje co najmniej 14 osób, wielu rannych w szpitalach

Nie żyje co najmniej 14 osób, wielu rannych w szpitalach

Źródło:
PAP, ABC News, Associated Press

Od ponad 300 lat leży na dnie morza wraz ze skarbem, którego wartość szacowana jest nawet na 16 miliardów funtów (80 miliardów złotych). Teraz kolumbijski rząd rozpoczyna badania nad "świętym Graalem wśród wraków". W ramach projektu archeologicznego w głębiny wysłane zostaną sondy, które ocenią, jaki materiał archeologiczny znajduje się na dnie Morza Karaibskiego.

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

"Święty Graal wśród wraków" i imponujący skarb. Ruszają badania

Źródło:
BBC

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

W wyniku turbulencji podczas lotu liniami Qatar Airways dwanaście osób odniosło obrażenia - podało lotnisko w Dublinie, gdzie samolot wylądował. Na płycie pojawiły się służby ratunkowe, by pomóc poszkodowanym.

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Turbulencje podczas lotu. Dwanaście osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl

Ubiegający się o reelekcję prezydent Litwy Gitanas Nauseda prowadzi w drugiej turze wyborów prezydenckich. Podane w niedzielę wstępne wyniki Głównej Komisji Wyborczej pokazują, że zdobył on około 80 procent głosów, a jego rywalka, premier Ingrida Szimonyte - około 20 procent. Szimonyte uznała swoją porażkę.

Gitanas Nauseda może zachować urząd. Duża przewaga

Gitanas Nauseda może zachować urząd. Duża przewaga

Źródło:
PAP

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

67-letni sternik zginął na jeziorze Śniardwy po tym, jak maszt jego żaglówki zahaczył o linię energetyczną. Mężczyzna został porażony prądem. Do szpitala trafili: kobieta, która była na pokładzie jachtu oraz świadek zdarzenia, który ruszył na pomoc.

Żaglówka zahaczyła masztem o linię energetyczną. Zginął sternik

Żaglówka zahaczyła masztem o linię energetyczną. Zginął sternik

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Mamy nadzieję, jak każda inna rodzina dzieci zaginionych, że nasze ukochane dziecko żyje - mówili w TVN24 rodzice Krzysztofa Dymińskiego, który zaginął w maju ubiegłego roku. - Nie możemy się poddawać - podkreślali.

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Od roku szukają syna. "Dużo jest emocji od razu, adrenalina, sucho w ustach"

Źródło:
TVN24

Do Bangladeszu zbliża się cyklon Remal. Z przybrzeżnych terenów ewakuowano prawie 800 tysięcy osób. Służby meteorologiczne wydały alert najwyższego stopnia. Żywioł zagraża też sąsiadującym regionom Indii.

Ewakuacja blisko 800 tysięcy osób. Najwyższy stopień alertu

Ewakuacja blisko 800 tysięcy osób. Najwyższy stopień alertu

Źródło:
PAP, AP, Reuters

Stanisław Tyszka, poseł Kofederacji, powiedział, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". - To była korupcja polityczna - stwierdził i zadeklarował, że jest gotowy do współpracy z prokuraturą i ewentualną komisją śledczą w tej sprawie. Zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi więcej szczegółów.

Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja polityczna

Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja polityczna

Źródło:
TVN24

W miejscowości Humniska w gminie Brzozów na Podkarpaciu w czasie prac przydomowych doszło do tragicznego wypadku. Zginęło czteroletnie dziecko. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Nie żyje czteroletnie dziecko. Prokuratura wstępnie o przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, jaslo365.pl
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Bił i kopał ją tak długo, aż zakatował na śmierć. Były członek kazachskiego rządu Kuandyk Biszymbajew został w maju uznany winnym zabójstwa swojej żony. Ich małżeństwo, które trwało niecały rok, było naznaczone przemocą. Proces polityka, który śledził przed telewizorami cały kraj, rzucił światło na piekło kobiet w Kazachstanie. Na jego fali milczenie przerywają kolejne ofiary. Są już pierwsze zmiany w prawie, ale to na razie bardzo mały krok.

Obsesyjnie jej pragnął, niespełna rok po ślubie zakatował. Proces polityka śledził cały naród. Czy coś się zmieni?

Obsesyjnie jej pragnął, niespełna rok po ślubie zakatował. Proces polityka śledził cały naród. Czy coś się zmieni?

Źródło:
BBC, PAP

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Agata Wolna, prezenterka TVN24, opowiedziała w studiu o swojej książce - "Alemama, czyli historia z życia wzięta". - Próbuję odczarować idealne macierzyństwo, które trzeba włożyć między bajki, bo czegoś takiego nie ma - mówiła. Książka - kierowana zarówno do dzieci, jak i rodziców - zdobyła Nagrodę Rodziców 2024.

Agata Wolna "odczarowuje idealne macierzyństwo". Jej książka została nagrodzona

Agata Wolna "odczarowuje idealne macierzyństwo". Jej książka została nagrodzona

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiada o filmie "Furiosa: Saga Mad Max", który trafił właśnie do kin. Mówi o nagraniach, za które przepraszał raper Sean "Diddy" Combs. Opowiada też o filmie "Gaga Chromatica Ball", który od dziś można obejrzeć w serwisie HBO Max. Film to zapis spektakularnego koncertu Lady Gagi w Los Angeles.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl