Dziesięć faktów w powyborczy poranek

Źródło:
TVN24
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit poll
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit pollTVN24
wideo 2/21
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit pollTVN24

Polacy w wyborach samorządowych zagłosowali w niedzielę na blisko 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji wieczoru wyborczego.

1. PiS wygrywa w kraju, ale traci sejmiki

W wyborach do sejmików wojewódzkich 33,7 procent poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, 31,9 procent dla Koalicji Obywatelskiej - to wyniki exit poll pracowni Ipsos. Z tego sondażu wynika jednak, że PiS traci posiadanie, bo zwyciężyło w sześciu województwach, to o trzy mniej niż w poprzednich wyborach samorządowych. W dziesięciu wygrała Koalicja Obywatelska.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyniki exit poll: koalicja demokratyczna z ponad 50 procentami głosów w sejmikach

2. Wyniki z największych miast

W Warszawie bezkonkurencyjny był Rafał Trzaskowski, który kwestię mandatu prezydenta rozstrzygnął w pierwszej turze. Podobnie było w Gdańsku i Katowicach. Zaskakująco zakończyło się głosowanie w Krakowie, gdzie najlepszy wynik (39,4 proc. głosów) osiągnął poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Wyborcza dogrywka będzie potrzebna też w Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Deklasacja w Katowicach, zaskoczenie w Krakowie. Wyniki największych miast

3. Ile osób poszło głosować

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 procent - wynika z sondażu exit poll Ipsos. Oznacza to niższy wynik w porównaniu do wyborów samorządowych w 2018 roku. Wówczas odnotowano największą frekwencję w wyborach samorządowych po 1989 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tyle wyniosła frekwencja w wyborach samorządowych

Z sondażu exit poll Ipsos wynika też, że województwo mazowieckie może się pochwalić najwyższą frekwencją w wyborach samorządowych. Jednocześnie to region, w którym odnotowano drugi największy, po województwie łódzkim, spadek frekwencji w porównaniu do 2018 roku. Najniższy wynik w tegorocznych wyborach odnotowano w województwie śląskim. Jedynym regionem, w którym wzrosła frekwencja w porównaniu do poprzednich wyborów, jest Podkarpackie.

4. PKW o przebiegu głosowania i możliwym terminie ogłoszenia wyników

Jak poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak na wieczornej konferencji prasowej, o godz. 21 zostały zamknięte wszystkie lokale wyborcze. Nie było poważnych incydentów zakłócających głosowanie.

Zastrzegł, że termin ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów jest uzależniony od pracy obwodowych komisji wyborczych.

Szef PKW: nie podamy jeszcze w tej chwili oficjalnych wyników ani dotyczących frekwencji, ani wyników wyborów samorządowych
Szef PKW: nie podamy jeszcze w tej chwili oficjalnych wyników ani dotyczących frekwencji, ani wyników wyborów samorządowychTVN24

5. Co mówili partyjni liderzy?

- To nasze dziewiąte zwycięstwo powinno być dla nas przede wszystkim zachętą do pracy - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu wyników exit poll wyborów samorządowych. Jak dodał, "Polska nie może iść tą drogą, na którą w tej chwili wpycha ją Donald Tusk".

CZYTAJ WIĘCEJ: Kaczyński: dziewiąte zwycięstwo powinno być dla nas przede wszystkim zachętą do pracy

Kaczyński: dziewiąte nasze zwycięstwo powinno być dla nas przede wszystkim zachętą do pracy
Kaczyński: dziewiąte nasze zwycięstwo powinno być dla nas przede wszystkim zachętą do pracyTVN24

- Dzisiaj mogę uroczyście to ogłosić w imieniu Polski demokratycznej, Polski wolnej, Polaków i Polek, którzy wierzą w swoje siły, że 15 października powtórzył się także w kwietniu. Jestem naprawdę dzisiaj bardzo dumny z nas wszystkich - powiedział w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej premier Donald Tusk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: 15 października powtórzył się także w kwietniu

Tusk: Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej, samorządowej Polski
Tusk: Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej, samorządowej PolskiZDJĘCIA ORGANIZATORA

- Koalicja 15 października bez Trzeciej Drogi nie istnieje ani na poziomie krajowym, ani w większości sejmików wojewódzkich. Tak powiedzieli po raz kolejny Polacy - powiedział prezes PSL, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia stwierdził, że "gdy Trzecia Droga skrzyknie się, aby pokazać, co to jest społeczeństwo obywatelskie, to nie ma siły, która mogłaby nas zatrzymać".

CZYTAJ WIĘCEJ: Liderzy Trzeciej Drogi po ogłoszeniu wyników exit poll wyborów samorządowych

Kosiniak-Kamysz: Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi ani na poziomie krajowym, ani na poziomie sejmików
Kosiniak-Kamysz: Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi ani na poziomie krajowym, ani na poziomie sejmikówZDJĘCIA ORGANIZATORA

- To my mamy pomysł, jak zmieniać Warszawę na lepsze. I to był nasz największy sukces, że pokazaliśmy to w tej kampanii - powiedziała kandydatka Lewicy i ruchu Miasto Jest Nasze na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat. Współlider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że "wybory samorządowe zawsze były najtrudniejszymi wyborami dla Lewicy". - Tym razem też się takie okazały - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Magdalena Biejat o "największym sukcesie" Lewicy. "Pokazaliśmy to w tej kampanii"

Biejat: razem zrobiliśmy wspaniałą kampanię, przedstawiliśmy świetny, kompleksowy program dla Warszawy
Biejat: razem zrobiliśmy wspaniałą kampanię, przedstawiliśmy świetny, kompleksowy program dla Warszawy TVN24

- Wybory samorządowe są dla naszego środowiska prawdopodobnie najtrudniejszymi, z różnych względów - powiedział jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak. Jak przyznał, "wszyscy pracowali bez żadnych wielkich oczekiwań". Kandydat na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler oświadczył, że "przepinają się z kampanii samorządowej do europejskiej".

CZYTAJ WIĘCEJ: Bosak: wybory samorządowe są dla naszego środowiska prawdopodobnie najtrudniejszymi

Bosak: ci, którzy pokazali wolę walki, mogą mieć satysfakcję
Bosak: ci, którzy pokazali wolę walki, mogą mieć satysfakcjęTVN24

6. PiS wyraźnym liderem na wsi, ale zaliczyło spadek w miastach

Prawo i Sprawiedliwość może się pochwalić największym poparciem na wsi. PiS poprawiło wynik na tych obszarach w porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych - wynika z sondażu exit poll Ipsos. Koalicja Obywatelska wygrywa w miastach, i to niezależnie od liczby mieszkańców. PiS straciło bowiem fotel lidera w miastach do 50 tysięcy mieszkańców, w których wygrało z KO w 2018 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: W piękną, słoneczną niedzielę frekwencja najbardziej spadła w wielkich miastach. Na wsi prawie wcale

7. Jak głosowali Polacy według wykształcenia?

39,2 procent osób z wyższym wykształceniem zdecydowało się oddać swój głos na Koalicję Obywatelską - wynika z sondażu exit poll Ipsos. Z kolei 53 procent wyborców z podstawowym wykształceniem zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość.

CZYTAJ WIĘCEJ: PiS wygrywa wśród osób z wykształceniem podstawowym

8. Poparcie w poszczególnych grupach zawodowych

Prawo i Sprawiedliwość nie miało sobie równych, biorąc pod uwagę głosy samych rolników (57,3 procent) w wyborach samorządowych 2024 - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Koalicję Obywatelską z kolei wybrało 39,5 proc. głosujących właścicieli i współwłaścicieli firm oraz 39,1 proc. dyrektorów, kierowników i specjalistów. Sprawdzamy, jak wyglądają wyniki w poszczególnych grupach zawodowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rolnicy niemal jednym głosem. Przepaść w tej grupie wyborców

9. Co o wyborach piszą światowe media?

Światowe media niemal zgodnie traktują wybory samorządowe w Polsce jako pierwszy po październikowych wyborach parlamentarnych test dla koalicyjnego rządu Tuska. Oceniają je również jako próbę sił, która wskaże, na ile mocna w politycznej układance będzie Koalicja Obywatelska. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Światowe media o wyborach samorządowych w Polsce

10. Dawno niewidziana twarz na wieczorze wyborczym PiS

Jacek Kurski, były prezes TVP, a wcześniej poseł i europoseł PiS, pojawił się tuż za prezesem Jarosławem Kaczyńskim podczas powyborczego oświadczenia w sztabie partii.

Obecność Kurskiego w siedzibie PiS skomentował w rozmowie z TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zwycięzca - jak wynika z sondażu exit poll - niedzielnych wyborów. - Smutne, że osoba, która już dawno powinna zniknąć z polskiej polityki, znowu się pojawia. To pokazuje, że PiS jest kompletnie niewiarygodny. (...) Przykro mi, że człowiek, który jest odpowiedzialny za tyle manipulacji, kłamstwa, szkody dla życia publicznego w Polsce, znowu się pojawia za plecami prezesa - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes PiS przemawia w sztabie, za jego plecami Jacek Kurski

Prezes PiS przemawia w sztabie, za jego plecami Jacek KurskiTVN24

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożar wybuchł na południu Francji. Ogień strawił ponad 600 hektarów. W akcji gaszenia biorą udział samoloty i śmigłowce gaśnicze oraz 137 pojazdów. - Siła, z jaką wybuchł ten pożar, zaskoczyła nas wszystkich - powiedział Michel Persoglio, strażak. 

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

Źródło:
tf1info.fr, francetvinfo.fr

Trzech nastolatków pobiło na śmierć 28-letniego Marcina, piłkarza i pracownika służby więziennej. Do tragedii doszło podczas plenerowej imprezy z okazji 120-lecia Sosnowca. - Urazy nie wyglądały na uderzenie z pięści. Obok leżała butelka. Wydaje mi się, że pod nim leżało roztłuczone szkło. Kiedy czekaliśmy na przyjazd karetki, gdzieś w tłumie usłyszałem krzyki: "uciekajcie stąd, bo chłopak chyba zmarł" - relacjonował świadek.

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jutro zostanie podpisane porozumienie USA z Ukrainą w sprawie jej bezpieczeństwa - poinformował w środę Biały Dom.

Biały Dom: zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Biały Dom: zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Źródło:
PAP, Reuters

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała, że prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych wszczął śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez 20 sędziów członków neo-KRS w okresie od 2017 roku.

"Przekroczenie uprawnień". Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie sędziów członków neo-KRS

"Przekroczenie uprawnień". Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie sędziów członków neo-KRS

Źródło:
tvn24.pl

W środę po południu w jednym z białostockich bloków doszło do wybuchu. Z mieszkania na piątym piętrze wypadły szyby i elementy elewacji. Służby sprawdzają, co było przyczyną zdarzenia.

Wybuch w mieszkaniu w Białymstoku

Wybuch w mieszkaniu w Białymstoku

Źródło:
TVN24

Grupa rosyjskich okrętów przepłynęła we wtorek wzdłuż wybrzeża Florydy, amerykańska armia wysłała w ich kierunku trzy niszczyciele rakietowe - informują amerykańskie media. Rosyjskie okręty znajdowały się wówczas w drodze na Kubę, na którą w środę dotarły z oficjalną wizytą.  

Media: rosyjskie okręty przepłynęły koło Florydy, wysłano niszczyciele US Navy

Media: rosyjskie okręty przepłynęły koło Florydy, wysłano niszczyciele US Navy

Źródło:
Miami Herald, Reuters, tvn24.pl

W czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na studia na wielu polskich uczelniach. Choć w poprzednich latach były takie kierunki, na które zgłaszało się nawet 30 osób na jedno miejsce, to otwierano też kierunki, na które było niewielu chętnych. Jakie studia cieszą się najmniejszą popularnością?

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl

Po opublikowaniu danych na temat inflacji w Stanach Zjednoczonych, złoty umacnia się wobec dolara. Amerykańska waluta kosztuje mnie niż 4 złote. Tanieją także euro oraz frank szwajcarski.

Dane z USA umocniły złotego

Dane z USA umocniły złotego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet osiem lat więzienia grozi kierowcy, który śmiertelnie potrącił trzy kobiety w Kargowej koło Zielonej Góry. Na początku czerwca sąd odrzucił wniosek o areszt tymczasowy dla 22-latka. Prokuratura nie zgadza się z tą decyzją. Sprawie przyjrzy się teraz sąd okręgowy.

22-latek potrącił śmiertelnie trzy kobiety, sąd nie zgodził się na areszt. Ruch prokuratury

22-latek potrącił śmiertelnie trzy kobiety, sąd nie zgodził się na areszt. Ruch prokuratury

Źródło:
TVN24, PAP

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku na krajowej "pięćdziesiątce" zginął motocyklista. Policjanci szukają kierowcy jasnego busa, który mógł być świadkiem zdarzenia.

Zginął motocyklista, szukają "kierowcy jasnego busa"

Zginął motocyklista, szukają "kierowcy jasnego busa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Podinspektor Robert Szumiata z komendy stołecznej przekazał, że funkcjonariusze podjęli interwencję na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w związku z propalestyńskim protestem studentów. Zostali poproszeni przez rektora o "udrożnienie ciągów komunikacyjnych". Komunikat wydała też uczelnia, w którym zaznacza, że protest nie może zakłócać zajęć i egzaminów oraz utrudniać innym osobom wyjście z kampusu.

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci o zatrzymaniu "jordańskiego dziennikarza"

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci o zatrzymaniu "jordańskiego dziennikarza"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie - w taki sposób w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostatniego pożegnania żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent był obecny na uroczystości pogrzebowej. O godzinie 12 - jako wyraz hołdu dla zmarłego - zawyły syreny Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa samochody zderzyły się na Pradze-Północ. Jeden dachował tuż obok wejścia do stacji metra Szwedzka. Jedna osoba została ranna. Na czas działań służb droga była całkowicie zablokowana.

Auto dachowało obok stacji metra

Auto dachowało obok stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzem osobom postawiono zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Radysach na Mazurach. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. Śledztwo trwało ponad cztery lata.

Mieli znęcać się nad zwierzętami w schronisku. Akt oskarżenia wobec trzech osób

Mieli znęcać się nad zwierzętami w schronisku. Akt oskarżenia wobec trzech osób

Źródło:
PAP

Wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki pismo do samorządowców politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnym społeczeństwie. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Na Podlasiu rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów"? O co chodzi z pismem wojewody

Na Podlasiu rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów"? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech Polaków zostało skazanych przez holenderski sąd w sprawie śmierci dziennikarza śledczego Petera De Vriesa - poinformował państwowy nadawca NOS. Kamil E. i Krystian M. dostali kolejno 28 lat i 26 lat za zabójstwo na zlecenie, a Konrad W. - 14 lat więzienia za współudział w tej zbrodni.

Polacy skazani za zabójstwo dziennikarza śledczego

Polacy skazani za zabójstwo dziennikarza śledczego

Źródło:
PAP, Reuters, VTR, "De Standaard"

Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie będą blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, ale nie chcą w nich uczestniczyć. Na wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa.

Deklaracja Orbana w sprawie Ukrainy

Deklaracja Orbana w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał dziś rozporządzenie w sprawie utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Nowe przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że ograniczenia wejdą w życie już jutro.

Jest rozporządzenie w sprawie strefy buforowej przy granicy z Białorusią

Jest rozporządzenie w sprawie strefy buforowej przy granicy z Białorusią

Źródło:
PAP

Po kontroli w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło zawiadomienie do prokuratury. Sprawa dotyczy Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, na czele której stał ksiądz Tomasz D. - Proceder był tak skonstruowany, że spośród blisko 430 nadleśnictw w kraju blisko 150 zostało zmuszonych do tego, żeby przelewać pieniądze na tę konkretną fundację - wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

"150 nadleśnictw zmuszonych do przelewów". Jest zawiadomienie do prokuratury

"150 nadleśnictw zmuszonych do przelewów". Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Ten kryzys konstytucyjny, nie przez nas wywołany, powinien się szybko skończyć - zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, mówiąc o kwestii obsadzenia mandatu po Macieju Wąsiku. Odniósł się też do kwestii uchylenia immunitetu Michała Wosia. - Chyba jeszcze na tym posiedzeniu nie będę nad nim głosował - przekazał. Sam polityk Suwerennej Polski mówił dziennikarzom w Sejmie, że jeszcze nie wie, czy sam się go zrzeknie.

Immunitety Michała Wosia i Michała Dworczyka, mandat po Macieju Wąsiku. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Immunitety Michała Wosia i Michała Dworczyka, mandat po Macieju Wąsiku. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
TVN24, PAP

W szpitalu zmarł strażak użądlony przez pszczoły w okolicy swojego domu. Starszy ogniomistrz Marcin Wilkowski służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na Targówku, był również strażakiem ochotnikiem w rodzinnej Dąbrówce.

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z ponad 40-stopniowymi upałami w Grecji władze wprowadziły różne ograniczenia. Część osób pracuje zdalnie, w Atenach uczniowie nie poszli do szkół. W środę przez część dnia zamknięty dla zwiedzających będzie Akropol.

"Mały lockdown" w Grecji

"Mały lockdown" w Grecji

Źródło:
PAP, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne stwarzają korzystne warunki do rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków komarów, w tym komara tygrysiego - ostrzega Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jego obecność wykryto m.in. w sąsiadujących z Polską krajach - Niemczech, Czechach i na Słowacji. Jak pisze BBC, eksperci łączą jego odkrycie ze wzrostem przypadków dengi w Europie.

Komary tygrysie opanowują Europę i dotarły do granic Polski. Przenoszą groźne choroby

Komary tygrysie opanowują Europę i dotarły do granic Polski. Przenoszą groźne choroby

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Spięcie już na początku posiedzenia Sejmu. Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko wniósł o przerwę i "uzupełnienie porządku obrad o przeprosiny pana premiera Donalda Tuska za hejt, kłamstwa oraz obrażanie polskiego munduru, które się działo od 2021 roku". Stwierdził, że "bezczynność ministra obrony doprowadziła do śmierci polskiego żołnierza". Spotkało się to z oburzeniem części polityków. - To pańscy koalicjanci dzisiaj pozostawili polskich żołnierzy, którzy muszą działać w oparciu o ustawę o straży granicznej - odpowiedział Sachajce Piotr Zgorzelski (Polska 2050 - Trzecia Droga).

"Jeśli pan nie przeprosi". Nerwowo już na początku posiedzenia Sejmu

"Jeśli pan nie przeprosi". Nerwowo już na początku posiedzenia Sejmu

Źródło:
TVN24

Duński urząd zajmujący się żywnością zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży kilku produktów typu instant południowokoreańskiej firmy Samyang. Jak stwierdzono, zawierające makaron ramen zupy mogą być zbyt pikantne dla konsumentów i powodować poważne zatrucia.

Zupy wycofane ze sprzedaży. "Ekstremalnie ostre", "ryzyko poważnego zatrucia"

Zupy wycofane ze sprzedaży. "Ekstremalnie ostre", "ryzyko poważnego zatrucia"

Źródło:
BBC, Korea Times
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Platforma Max jest już w Polsce, oferując swoim widzom dziesiątki tysięcy godzin treści na żądanie. Na wybór nie mogą narzekać fani filmów romantycznych - na Max są zarówno największe filmowe klasyki o miłości, jak też najlepsze produkcje ostatnich lat. Oto lista 10 najpopularniejszych romansów dostępnych na Max.  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

Źródło:
Rotten Tomatoes, tvn24.pl

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS - podał we wtorek portal Defense News, powołując się na przedstawiciela firmy. Jak informuje sam koncern, prowadzi rozmowy w sprawie produkcji tych rakiet przez polskie zakłady Mesko.

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Źródło:
PAP

Argentyńska policja zatrzymała Polaka, który bez zabezpieczeń wspinał się na wieżowiec w Buenos Aires. Mężczyzna zdążył znaleźć się już na 25. piętrze, gdy został zmuszony do zejścia na dół przez służby.

Polak wspinał się na 30-piętrowy wieżowiec w Buenos Aires. Został zatrzymany

Polak wspinał się na 30-piętrowy wieżowiec w Buenos Aires. Został zatrzymany

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, spotkał się z dziennikarzami. W rozmowach brał udział reporter TVN24 Tomasz Kanik. - Zorganizujemy drugi szczyt, na którym będzie można zaprezentować plan pokojowy przedstawicielowi Rosji - mówił Jermak. Reporter TVN24 przypomniał, że strona ukraińska zaprezentowała już dziesięciopunktowy plan pokojowy, ale Rosja będąca agresorem w wojnie, nie chce o nim słyszeć, bo Ukraina widzi swoją niepodległość tylko z należącymi do niej Krymem i Donbasem. To terytoria od ponad 10 lat przez Moskwę okupowane.

Szef gabinetu Zełenskiego rozmawiał z dziennikarzami. Zapowiedział drugi szczyt pokojowy

Szef gabinetu Zełenskiego rozmawiał z dziennikarzami. Zapowiedział drugi szczyt pokojowy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

"Powiedzmy, że Piontek" to książka zupełnie inna niż poprzednie Szczepana Twardocha. Oryginalna powieść jest swego rodzaju hołdem dla bohaterów literackich, którzy - jak przekonuje autor - bytują w sposób bardziej realny, niż mogłoby nam się w pierwszej chwili wydawać.

Intelektualna gra Szczepana Twardocha. Recenzja nowej książki "Powiedzmy, że Piontek"

Intelektualna gra Szczepana Twardocha. Recenzja nowej książki "Powiedzmy, że Piontek"

Źródło:
tvn24.pl

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl

W Warszawie będzie można wspólnie kibicować reprezentacji Polski podczas Euro. Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków.

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

Źródło:
PAP