W okręgu wyborczym numer 21 do zdobycia jest 12 mandatów do Sejmu. W 2019 r. zdecydowanym zwycięzcą w okręgu okazał się startujący z jedynki Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński, uzyskując 40 022 głosy. W tegorocznych wyborach miejsca lidera na liście KO musiał ustąpić Tomaszowi Siemoniakowi. Wszyscy będą czekać na wynik Pawła Kukiza, który stanął po stronie PiS.
Okręg wyborczy nr 21 obejmuje swoim zasięgiem województwo opolskie.
Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 21
Na jedynce znalazł się Maciej Bluj - desant na Opole z nieodległego Wrocławia. Bluj jest samorządowcem z dwudziestoletnim stażem. W latach 2003–2007 był w stolicy Dolnego Śląska skarbnikiem, potem wiceprezydentem, odpowiedzialnym m.in. za wdrażanie rozwiązań z dziedziny smart city. Z magistratu odszedł pod koniec 2018 r.
Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 21
Numerem jeden jest Adam Gomoła, działacz społeczny, ekonomista i przedsiębiorca. Ma 24 lata i jest najmłodszym liderem listy w wyborach do Sejmu. Mieszka w Gogolinie. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie na kierunku finanse i rachunkowość. Obronił tytuł magistra politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Numer dwa to Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego, a także członek Rady Naczelnej PSL.
Wybory 2023. Kandydaci Lewicy do Sejmu - okręg nr 21
Pierwszą kandydatką Lewicy z Opolszczyzny jest Marcelina Zawisza, od 2019 r. posłanka na Sejm, pierwsza wiceprzewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. Należy do komisji zdrowia oraz podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego. W 2018 r. znalazła się na liście magazynu Forbes "30 Under 30" w kategorii "Prawo i polityka" za działalność na rzecz praw kobiet. Pochodzi z Katowic, z górniczej rodziny.
Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 21
Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Paweł Kukiz, urodzony w Paczkowie na Opolszczyźnie. Jeden z najbardziej znanych polskich muzyków rockowych, uczestnik legendarnych festiwali w Jarocinie, wokalista i autor tekstów zespołu Piersi, w tym wielu politycznych protest songów z "ZChN zbliża się" na czele, startuje z listy prawicowej partii.
Kariera polityczna Kukiza zaczęła się od obywatelskiego projektu ustawy o okręgach jednomandatowych, w który muzyk się zaangażował. Nabrała rozpędu, kiedy w 2015 r. ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Zajął trzecie miejsce spośród 11 kandydatów. W tym samym roku powołał KWW Kukiz’15 i na fali tego sukcesu wszedł do parlamentu.
W 2019 r. jego ugrupowanie wystartowało z list PSL w ramach Koalicji Polskiej. Stopniowo w czasie ostatniej kadencji przechodził na stronę PiS i coraz częściej głosował po myśli władzy. Najbardziej jaskrawym przykładem była sytuacja z sierpnia 2021 r., kiedy PiS przegrało głosowanie wniosku opozycji o odroczenie obrad. Odroczenie było nie po myśli partii rządzącej, więc doszło do tzw. reasumpcji głosowania i ostatecznie odroczenia nie było. Przesądziły właśnie głosy Kukiza i jego ludzi.
Drugie miejsce na liście zajmuje Marcin Ociepa, obecny sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a następnie w Ministerstwie Rozwoju. Poseł na Sejm RP od 2019 roku. Walczył wtedy o mandat z ostatniego miejsca. W czasie tej kadencji opuścił Porozumienie Jarosława Gowina, kiedy ten odszedł z rządu, a następnie założył stowarzyszenie OdNowa, stając się czwartym koalicjantem PiS. Pochodzi z Opola, z wykształcenia jest politologiem.
Trójka z Opolszczyzny to Katarzyna Czochara. Posłanka na Sejm VIII i IX kadencji. Cztery lata temu startowała z drugiego miejsca i uzyskała dobry wynik 23 120 głosów.
Miejsce czwarte zajmuje Janusz Kowalski, zajmujący aktualnie stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poseł na Sejm IX kadencji, w latach 2019–2021 sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W 2021 został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej, w związku z zarzutami o "odczłowieczanie osób LGBT". Znany z negatywnego stosunku do przynależności Polski do Unii Europejskiej. W 2021 r. powiedział, że "gdyby dzisiaj było referendum, (…) zagłosowałbym przeciwko wejściu do Unii (…), która kojarzy mi się wyłącznie z ubóstwem energetycznym, (…) i z agendą gender i LGBT". W 2020 r. podczas konferencji liderów Solidarnej Polski (obecnie Suwerennej Polski) powiedział "weto albo śmierć", sprzeciwiając się tym samym polityce energetycznej rządu. Niedługo później został zdymisjonowany z funkcji wiceministra aktywów państwowych. Jeden z najważniejszych ludzi skupionych wokół Zbigniewa Ziobry.
Na miejscu 8. znalazł się Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych na Opolszczyźnie. Zajmował stanowisko społecznego asystenta Janusza Kowalskiego, ale został z niego odwołany po tym, jak zostały opublikowane nagrania, na których obiecywał rolnikom państwowe ziemie po spółce Top Farms w Głubczycach.
Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 21
Pierwszy na liście jest Włodzimierz Skalik - polski pilot sportowy, polityk i samorządowiec, członek Rady Liderów Konfederacji oraz wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna. Kandydował w wyborach parlamentarnych w 1989, 2007 i 2019 roku. Za każdym razem bez mandatu. W 2019 r. kandydował też do Parlamentu Europejskiego, również bez powodzenia.
Miejsce drugie zajął Daniel Szkarupski, działacz Młodzieży Wszechpolskiej. W wyborach samorządowych w 2018 r. bez powodzenia kandydował do Sejmiku Województwa Opolskiego z ramienia Ruchu Narodowego.
Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 21
Numerem jeden jest Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej w czasach rządów PO-PSL. Wicepremier w latach 2014-2015. Pochodzi z Wałbrzycha, a w tegorocznych wyborach startuje z opolskiej listy KO, której jest wiceprzewodniczącym.
Miejsce drugie zajmuje pochodząca z Opola Danuta Jazłowiecka. Posłanka na Sejm V i VI kadencji, deputowana do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji, senator X kadencji. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu.
Na miejscu trzecim znalazł się lider sprzed czterech lat Witold Zembaczynski - przedsiębiorca i samorządowiec, z wykształcenia politolog, poseł na Sejm VIII i IX kadencji, wiceszef Nowoczesnej.
Listę zamyka Tomasz Kostuś na 24. miejscu - poseł na Sejm VIII i IX kadencji, były wicemarszałek województwa opolskiego. Absolwent politologii na Uniwersytecie Opolskim.
Wybory 2023. Kandydaci Mniejszości Niemieckiej do Sejmu - okręg nr 21
Miejsce pierwsze zajął Ryszard Galla, poseł na Sejm RP od 2005 roku. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego komisji mniejszości narodowych i etnicznych, należy do komisji finansów publicznych oraz komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Jest wiceprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej. Od 1999 do 2005 r. pełnił funkcję wicemarszałka województwa. W 2002 r. przez kilka miesięcy zajmował stanowisko marszałka województwa. W 2015 roku otrzymał Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania oraz działania na rzecz rozwoju mniejszości niemieckiej w Polsce.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24