Setka dziecięcych artystów z najdalszych zakątków świata pod koniec czerwca odwiedzi Polskę. Razem z mieszkańcami Wrocławia będą wzajemnie odkrywać swoje kultury. – Zaproś ich do domu – zachęcają organizatorzy programu BRAVE KIDS.
- Młodzi artyści pochodzą ze skrajnie różnych środowisk i dzieli ich niemal wszystko. Począwszy od tradycji, języka i koloru skóry, na sposobie postrzegania świata kończąc. To mieszanka kulturowa, której spoiwem jest sztuka i dziecięca radość – mówi Anastazja Korczak, dyrektor i inicjatorka całego projektu.
Wspólnie na Dolnym Śląsku
BRAVE KIDS to program edukacyjny, którego misją jest integracja artystycznych zespołów dziecięcych z różnych stron świata. Mali artyści przyjeżdżają do Polski z ubogich krajów, często ogarniętych wojną lub dotkniętych klęską żywiołową. Sztuka to dla dzieci sposób pokazywania skrywanych emocji i rozwijania talentów.
Podczas tegorocznej edycji, która potrwa od 25 czerwca do 14 lipca do Polski przyjadą dzieci m.in. z Armenii, Chin, Zimbabwe, Grenlandii, Laosu, Indii czy Izraela.
Impreza po raz pierwszy odbędzie się równolegle w czterech miastach, choć wcześniej spotkania odbywały się tylko w stolicy Dolnego Śląska. Tym razem dzieciaki przyjadą też do Warszawy, Łodzi i Puszczykowa koło Poznania.
- W każdym z tych miast odbywać się będą warsztaty artystyczne. Następnie 8 lipca wszystkie dzieci spotkają się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie wspólnie przygotują spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany widzom z Krośnic i okolicznych miejscowości, a później podczas finału Brave Festival we Wrocławiu – dodaje Korczak.
Wolontariusz poszukiwany
Jednym z głównych elementów BRAVE KIDS jest animacja środowiska lokalnego, dlatego zaproszone dzieci nie mieszkają w hotelach czy w schroniskach, ale u wolontariuszy.
- wolontariuszem może być każdy, kto jest gotowy zagwarantować tym młodym artystom nocleg, śniadania, kolacje, dowóz na warsztaty i spektakle, a także otoczyć ich opieką i gościnnością – mówią organizatorzy i dodają: - Zaproszenie do domu dziecka pochodzącego z zupełnie innego środowiska pozwala otworzyć się na obcą kulturę i mentalność, na inne postrzeganie świata.
Jeśli ktoś zechce przyjąć do domu dziecięcego artystę wystarczy, że wypełni formularz dostępny na stronie organizatora programu. Później weźmie udział w warsztatach z komunikacji międzykulturowej, które przygotują go do spotkania z małym gościem.
Autor: ansa/par / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Brave Kids | S.Zajączkowski