Wrocław

Magdalena zmarła w Egipcie. MSZ chce informacji o śledztwie. Na miejsce jedzie polski prokurator

Wrocław

Aktualizacja:
[object Object]
Magdalena Ż. poleciała na urlop do Marsa Alam, zmarła w szpitalu tvn24
wideo 2/25

Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, zapowiedział, że Polska będzie domagać się od władz egipskich informacji o śledztwie w sprawie śmierci 27-letniej Magdaleny Ż. Zapewnił też, że służba konsularna jest w stałym kontakcie z rezydentami biura podróży. We wtorek do Egiptu wylatują polski prokurator oraz ekspert medycyny sądowej.

Magdalena Ż., pochodząca z Bogatyni mieszkanka Wrocławia, zmarła 30 kwietnia w jednym z egipskich szpitali. Okoliczności jej śmierci są owiane tajemnicą. Z relacji, którą przekazał przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, wynika, że kobieta zmarła "na skutek upadku z wysokości z pierwszego lub drugiego piętra szpitala, w którym przebywała uprzednio w miejscowości Marsa Alam". W jakich okolicznościach doszło do wypadku - nie wiadomo. Jednak śledczy informowali o tym, że "zachowanie pokrzywdzonej wskazywało na istniejące u niej prawdopodobnie zaburzenia depresyjne".

"Będziemy domagać się dostępu do informacji"

Sprawą zajmują się śledczy z Egiptu, ale także polscy prokuratorzy i policjanci. - Wyjaśnienie okoliczności śmierci Polki w Egipcie spoczywa na władzach egipskich. Będziemy domagać się dostępu do informacji o tym śledztwie, które pozwolą nam się zorientować dlaczego doszło do tej śmierci - powiedział Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji był też pytany o to, czy i w jaki sposób jego resort zaangażował się w wyjaśnienie śmierci mieszkanki Dolnego Śląska. - Tak, oczywiście, służba konsularna jest w stałym kontakcie z ludźmi, rezydentami, którzy obsługują to miejsce, w którym zdarzyła się ta tragedia (...) było to tragiczne wydarzenie, w dość tajemniczych okolicznościach - powiedział Waszczykowski. Podkreślił jednak: "możliwość wyjaśnienia tych tajemniczych okoliczności nie leży w kompetencjach służb konsularnych". Strona polska będzie natomiast domagać się dostępu do informacji, do materiałów i dokumentów medycznych.

Ministerstwo monitoruje

Wcześniej MSZ informowało, że ambasada RP w Kairze "od początku monitoruje sytuację, w pełni i blisko współpracuje z prowadzącą śledztwo prokuraturą w Jeleniej Górze, lokalnymi służbami oraz biurem podróży i rodziną zmarłej". Na miejscu w Hurghadzie sprawą zajmuje się też polski konsul.

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi śledztwo w kierunku zabójstwa. Czytaj więcej na ten temat

Rzecznik prokuratury w Jeleniej Górze Violetta Niziołek przekazała w poniedziałek wieczorem, że we wtorek do Egiptu wylatuje prokurator oraz ekspert medycyny sądowej. Dodała, że prokuratura zwróciła się o dopuszczenie strony polskiej do udziału w sekcji zwłok Magdaleny Ż.

Autor: tam/gp/jb / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości