Człowiek, który "przeszkadzał w niezakazanym zgromadzeniu". Czy Frasyniuk złamał prawo

[object Object]
Sprawę Władysława Frasyniuka o przeszkadzanie w miesięcznicy rozstrzygnie wkrótce sądMaciej Knapik | Fakty TVN
wideo 2/9

Czy Władysław Frasyniuk przeszkadzał w czerwcowej miesięcznicy smoleńskiej i w związku z tym dopuścił się wykroczenia - rozstrzygnie wkrótce sąd. Policja, która wnioskuje o jego ukaranie, twierdzi, że "obywatel Frasyniuk" złamał prawo. On sam uważa, że obecne przepisy bezprawnie ograniczają jego wolność. Jego pełnomocnik idzie dalej - twierdzi, że opozycjonista z lat PRL działał zgodnie nawet z obecnym prawem, bo zostało ono niechlujnie napisane.

Zdarzenie, którego przebieg będzie musiał odtworzyć i ocenić sąd, odbywało się 10 czerwca 2017 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na wysokości skrzyżowania z ulicą Miodową, przy kościele świętej Anny.

Miesięcznica, którą zobaczył cały świat

Krakowskie Przedmieście jest częścią tak zwanego "obszaru zgromadzenia cyklicznego". Obszar ten ustanowił wojewoda mazowiecki na czas od maja 2017 do kwietnia 2020 roku. Na jego mocy dziesiątego dnia każdego miesiąca w godzinach 6.00 - 22.00 na ciągu ulic między Archikatedrą Warszawską a Pałacem Prezydenckim może odbywać się wyłącznie zgromadzenie publiczne mające na celu "oddanie hołdu Ofiarom katastrofy w Smoleńsku".

Zgromadzenie cykliczne jest uprzywilejowane wobec innych manifestacji czy pikiet. Tak stanowi uchwalone w tej kadencji, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, nowe prawo o zgromadzeniach publicznych. W miejscu i o czasie zgromadzenia cyklicznego nie wolno organizować innych wydarzeń tego typu. Nawet jeżeli ktoś chciałby je zorganizować, to władze miasta lub gminy mają obowiązek zakazać konkurencyjnego zgromadzenia na zarezerwowanym obszarze.

Zgromadzenie cykliczne - obszar zarezerwowany na Trakcie Królewskim w Warszawie
Zgromadzenie cykliczne - obszar zarezerwowanyZgromadzenie cykliczne - obszar zarezerwowany na Trakcie Królewskim w Warszawietvn24.pl

W praktyce w Warszawie wygląda to tak, że każdego dziesiątego dnia miesiąca między archikatedrą a siedzibą prezydenta może odbywać się tylko miesięcznica smoleńska, w której biorą udział liderzy PiS i na której zakończenie co miesiąc pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przemawia Jarosław Kaczyński.

Ta miesięcznica smoleńska, za przeszkadzanie w której ma odpowiadać przed sądem wykroczeniowym Władysław Frasyniuk, była jedną z pierwszych, której wojewoda mazowiecki nadał przywilej zgromadzenia cyklicznego. Decyzja wojewody Zdzisława Sipiery obejmuje okres od maja 2017 do kwietnia 2020 roku, czyli maksymalny przedział czasowy, na jaki można zgodnie z prawem uznać zgromadzenie za cykliczne.

W sobotę 10 czerwca, gdy uczestnicy miesięcznicy smoleńskiej byli jeszcze w kościele, na Krakowskim Przedmieściu zgromadziła się grupa członków i sympatyków organizacji Obywatele RP. Stali w poprzek jezdni. Po chwili - przedarłszy się przez kordon policjantów - dołączył do nich Władysław Frasyniuk. Część grupy była spięta metalowym łańcuchem.

Frasyniuk został zatrzymany w trakcie blokowania obchodów miesięcznicy smoleńskiej
Frasyniuk został zatrzymany w trakcie blokowania obchodów miesięcznicy smoleńskiejtvn24

Przewodniczący zgromadzenia cyklicznego wezwał przez megafon Obywateli RP do opuszczenia Krakowskiego Przedmieścia: - Serdecznie zapraszam państwa do opuszczenia tego miejsca. Jestem przewodniczącym zgromadzenia w tym miejscu. Proszę bardzo państwa o opuszczenie tego miejsca. W przeciwnym razie będę musiał prosić policję o pomoc.

Potem do rozejścia się wezwała demonstrantów policja i ostrzegła, że użyje środków przymusu bezpośredniego. Obywatele RP nie rozeszli się. Siedzieli na ulicy. Policjanci użyli nożyc do cięcia metalu, aby rozciąć łańcuch, po czym unosili kolejnych demonstrantów i wynosili ich poza Krakowskie Przedmieście - na parking z tyłu Pałacu Małachowskich przy ulicy Miodowej. Tam ich legitymowali. Jak twierdzą legitymowani, procedura ta trwała około dwóch godzin. Nikomu w tym czasie policja nie pozwoliła opuścić tego miejsca. Nie dopuszczono do nich również delegacji Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie i przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Policja zablokowała miejsce, gdzie przetrzymywano wyniesionych demonstrantów. Nie było możliwości przejścia ani "in", ani "out" - twierdzi obrońca Władysława Frasyniuka adwokat Piotr Schramm.

Wśród wyniesionych z Krakowskiego Przedmieścia i otoczonych na pobliskim parkingu demonstrantów był Władysław Frasyniuk - legenda antykomunistycznej opozycji z lat 80. XX wieku, obecnie osoba prywatna. Zdjęcia Frasyniuka taszczonego przez czterech umundurowanych policjantów obiegły media w Polsce i za granicą.

Mandaty i wnioski do sądu

Gdy policja wyniosła Obywateli RP z Krakowskiego Przedmieścia, uczestnicy uprzywilejowanego zgromadzenia cyklicznego przeszli z archikatedry pod Pałac Prezydencki, gdzie odmówili modlitwę, odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali przemówienia Jarosława Kaczyńskiego.

Nazajutrz rzecznik stołecznej policji aspirant sztabowy Mariusz Mrozek informował, że 11 osób przyjęło od policji mandaty za przeszkadzanie w zgromadzeniu cyklicznym. 91 osób odmówiło przyjęcia mandatów i ich sprawy zostały skierowane do sądu.

Miesiąc później w komisariacie policji w miejscu swojego zamieszkania Władysław Frasyniuk usłyszał zarzut "przeszkadzania lub usiłowania przeszkadzania w niezakazanym zgromadzeniu", co według prawa jest wykroczeniem.

Frasyniuk: brakuje silnego głosu polskiej inteligencji
Frasyniuk: brakuje silnego głosu polskiej inteligencjitvn24

Obecnie sprawa Frasyniuka i pozostałych mających "przeszkadzać w niezakazanym zgromadzeniu" znajduje się w Wydziale XI Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. Wydział ten rozpatruje sprawy wykroczeniowe. Z informacji, którą podała nam koordynatorka ObyPomocy (pomocy prawnej udzielanej przez Obywateli RP - red.) Małgorzata Nowogońska, wynika, że za demonstrowanie 10 czerwca 2017 r. na Krakowskim Przedmieściu dziewięć osób zostało już ukaranych w trybie nakazowym pięciusetzłotowymi grzywnami. Osiem z ukaranych osób złożyło sprzeciw od tego wyroku. Wskutek tego będą odpowiadać w regularnym procesie o wykroczenie prowadzonym na zasadach ogólnych.

22 osoby obwinione są natomiast w sprawie o sygnaturze XI W 2973/17. Wśród nich jest Władysław Frasyniuk. We wniosku o ukaranie policja zarzuca im naruszenie kilku przepisów kodeksu wykroczeń. Chodzi o artykuł "52 paragraf 3 i inne".

Jaka kara za zakłócanie zgromadzenia

Wspomniany przepis "i inne" uznaje za wykroczenia między innymi następujące czyny:

:: przeszkadzanie lub usiłowanie przeszkadzania w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia;

:: niepodporządkowanie się żądaniom lub poleceniom przewodniczącego zgromadzenia lub jego organizatora, o których mowa w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. [jest to uchwalone w tej kadencji Prawo o zgromadzeniach];

:: bezprawne zajmowanie lub wzbranianie się przed opuszczeniem miejsca, którym inna osoba lub organizacja prawnie rozporządza jako organizator lub przewodniczący zgromadzenia.

Kodeks przewiduje za te czyny kary: aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Zdaniem władzy kontrmanifestanci złamali prawo

Policja, obwiniając demonstrantów przed sądem, a wcześniej karząc mandatami, uważa, że naruszyli oni prawo. Wypowiedzi polityków partii rządzącej są jednobrzmiące: Obywatele RP zakłócili legalną miesięcznicę smoleńską, będącą zgromadzeniem cyklicznym, pozostającym pod ochroną prawa. Takie stanowisko, i to formułowane na piśmie, zajmuje również nadzorujące policję Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Marszałek Senatu o zatrzymaniu Frasyniuka: każdy jest równy wobec prawa
Marszałek Senatu o zatrzymaniu Frasyniuka: każdy jest równy wobec prawaJedynka Polskie Radio

"Działania omawianej Fundacji [Obywatele RP - przyp. red.], polegające m.in. na blokowaniu i zakłócaniu cyklicznego zgromadzenia publicznego odbywającego się w celu oddania hołdu Ofiarom katastrofy w Smoleńsku, w odniesieniu do którego Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję w przedmiocie zgody na jego organizację (...) godziły w zagwarantowaną konstytucyjnie wolność zgromadzeń" - takich jednobrzmiących pisemnych odpowiedzi udzielali posłom 11 września i 5 października wiceministrowie spraw wewnętrznych Sebastian Chwałek i Tomasz Zdzikot.

Władysław Frasyniuk - obywatel nieposłuszny

Sam Władysław Frasyniuk twierdzi, że demonstruje nieposłuszeństwo wobec obecnej władzy, bo - jego zdaniem - łamie ona prawo i podstawowe wolności obywatelskie.

– W sytuacji, w której państwo łamie konstytucję, obywatel nie może się bać, nie może być posłuszny i nie może udawać, że wszystko jest zgodnie z prawem – mówił w "Faktach po Faktach" 12 stycznia.

Adwokat Jacek Kondracki mówił w czwartek 15 lutego we "Wstajesz i Wiesz" TVN24, że postawę Frasyniuka nie tylko można, ale wręcz trzeba nazywać obywatelskim nieposłuszeństwem.

- Jest to klasyczny przykład obywatelskiego nieposłuszeństwa. To jest postawa obywatela, który mając pełną świadomość, jakie poniesie konsekwencje, sprzeciwia się, naruszając prawo, zjawiskom naruszania prawa w sferze publicznej - mówi adwokat.

Wrocław solidarny z Frasyniukiem
Wrocław solidarny z Frasyniukiemtvn24

Taką postawę - jak informuje nas Małgorzata Nowogońska z ObyPomocy - prezentuje część Obywateli RP, odpowiadających przed sądami za zarzucane im przez policję wykroczenia.

- Nie poczuwają się do winy. Decydują się na łamanie kodeksu wykroczeń, stając w ten sposób w obronie wyższej wartości, jaką są wolności obywatelskie gwarantowane przez Konstytucję. Tak w największym skrócie można streścić postawę procesową obwinionych. Szczegóły zaś ustalają ze swoimi adwokatami, w kontakcie z którymi pośredniczymy - mówi Nowogońska.

Pełnomocnik obywatela chce wykazać, że demonstrował zgodnie z prawem

Władysław Frasyniuk zasiądzie na ławie obwinionych z 21 innymi Obywatelami RP. Wynajął na swojego obrońcę adwokata Piotra Schramma. Mecenas Schramm ujawnił nam w czwartek, iż zamierza dowieść nie tylko, że Frasyniuk słusznie protestował przeciw ograniczaniu wolności, ale też, że działał w zgodzie z obowiązującym nowym prawem o zgromadzeniach.

Wywód mecenasa Schramma jest skomplikowany prawnie, ale i prawo o zgromadzeniach jest skomplikowane. Rozróżnia zgromadzenia:

:: zwykłe,

:: cykliczne (uprzywilejowane wobec innych),

:: spontaniczne,

:: i rejestrowane w trybie uproszczonym.

Zgromadzenie w trybie uproszczonym można zarejestrować w urzędzie miasta lub gminy wtedy, gdy nie będzie ono "powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji". Tak stanowi obowiązujące prawo o zgromadzeniach. Rozdział 3 ustawy opisuje uproszczoną procedurę rejestracji. Natomiast przepisy o zgromadzeniach cyklicznych milczą na temat możliwości zakazania zgromadzenia "uproszczonego", gdy koliduje ono ze zgromadzeniem cyklicznym.

Zgromadzenie Obywateli RP na trasie przemarszu miesięcznicy było zdaniem Schramma zgromadzeniem legalnym i zarejestrowanym w trybie uproszczonym. Zarejestrował je Dariusz Kornacki z Obywateli RP w Urzędzie Miejskim w Warszawie.

Frasyniuk stawił się na przesłuchanie. Przed komisariatem kilkadziesiąt osób
Frasyniuk stawił się na przesłuchanie. Przed komisariatem kilkadziesiąt osóbtvn24

Nowe prawo o zgromadzeniach nie przewiduje - według obrońcy Frasyniuka - możliwości odmówienia rejestracji zgromadzenia zarejestrowanego w tym specyficznym trybie. Nawet wtedy, gdy zgromadzenie uproszczone wchodzi w drogę zgromadzeniu cyklicznemu.

- Normalnych zgromadzeń władza może zakazywać, gdy kolidują ze zgromadzeniami cyklicznymi. Jest to przepis niekonstytucyjny, ale obowiązuje. Nie można natomiast zakazać zgromadzeń zarejestrowanych w trybie uproszczonym. Dlatego zgromadzenie Obywateli RP na Krakowskim Przedmieściu 10 czerwca 2017 r. było zgromadzeniem legalnym - dowodzi Schramm.

W sprawie rejestracji zgromadzenia uproszczonego Obywateli RP doszło wtedy, w maju i w czerwcu ubiegłego roku, do trójstronnego sporu prawnego między Obywatelami RP, prezydentem Warszawy i wojewodą mazowieckim.

Spór ten ostatecznie rozstrzygnął 2 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie. Stwierdził, że ani wojewoda, ani prezydent nie mogą zakazać zgromadzenia uproszczonego.

"Uprawnienia, limitujące wolność zgromadzeń, nie zostały natomiast przyznane organowi gminy ani wojewodzie w stosunku do zgromadzeń zwołanych w trybie uproszczonym" Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrok I Acz 889/17

- Władza do tej pory nie zmieniła tego prawa. Cały czas wojewoda i prezydent nie mają prawa zakazywać zgromadzeń zarejestrowanych w trybie uproszczonym. Z tym, że - co miało miejsce przed lipcową miesięcznicą - wojewoda wydał taki zakaz w ostatniej chwili. Tak że nie było możliwości zaskarżenia tego zakazu do sądu - tłumaczy Schramm.

Sprawa sądowa jest na samym początku

Obrońca Frasyniuka powiedział nam, że będzie podnosił przed sądem również to, że nowe prawo o zgromadzeniach bezprawnie ograniczyło wolność zgromadzeń w Polsce. - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznający, że ustawa ta jest zgodna z konstytucją - podkreśla adwokat - nie istnieje, bo w trybunale orzekają osoby niebędące sędziami.

Schramm: Frasyniuk nie przyznał się do stawianych mu zarzutów
Schramm: Frasyniuk nie przyznał się do stawianych mu zarzutówtvn24

Piotr Schramm zapowiada, że jeżeli przed polskimi sądami nie uzyska sprawiedliwego wyroku, zwróci się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polska jest bowiem stroną Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i ma obowiązek ją stosować. Artykuł 11 tej Konwencji mówi, że "każdy ma prawo do swobodnego, pokojowego zgromadzenia", a ograniczenia możne nakładać tylko wtedy, gdy "są konieczne w społeczeństwie demokratycznym z uwagi na interesy bezpieczeństwa państwowego lub publicznego, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwu, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób".

Prawo i Sprawiedliwość, gdy trwały prace nad nowym prawem o zgromadzeniach, uzasadniało, że wprowadzane ograniczenia są konieczne, aby nie dochodziło do konfrontacji między konkurencyjnymi zgromadzeniami i w konsekwencji zagrożenia dla bezpieczeństwa. Pełnomocnik Władysława Frasyniuka dowodzi, że wprowadzone w Polsce ograniczenia sprowadziły się w praktyce do uprzywilejowania zgromadzeń przychylnych władzy.

Łętowska: szum medialny oznacza, że akcja Frasyniuka odniosła sukces
Łętowska: szum medialny oznacza, że akcja Frasyniuka odniosła sukcestvn24

Sprawa Władysława Frasyniuka o domniemane wykroczenie nie rozpoczęła się jeszcze przed sądem pierwszej instancji. Termin pierwszej rozprawy na razie nie jest znany.

Sprawa, w związku z którą Frasyniuk został zatrzymany i wyprowadzony z domu w kajdankach, dotyczy domniemanego naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Prokuratura, stawiając zarzuty podejrzanemu, zakwalifikowała to jako przestępstwo. Śledztwo nie zostało jeszcze zakończone.

Autor: jp//plw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Chiński statek Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o zerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego, pozostaje w cieśninie Kattegat. Zdaniem publicznego nadawcy DR może mieć uszkodzoną kotwicę.

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Źródło:
PAP

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

1004 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Zamówiony przez Kanadę w USA system obrony przeciwrakietowej NASAMS jest już w Ukrainie - poinformował minister obrony Kanady Bill Blair. Natomiast szwedzki minister obrony Pal Jonson przekazał, że jego kraj wesprze ukraiński przemysł zbrojeniowy w produkcji pocisków dalekiego zasięgu i dronów. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę o godzinie 11 w Warszawie zbierze się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Zostanie na niej ogłoszony kandydat Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. O nominację walczą prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski.

Dziś ogłoszenie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Dziś ogłoszenie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Źródło:
PAP

Śledczy ujawnili, że syn norweskiej księżnej Mette-Marit z jej pierwszego małżeństwa, podejrzany przez policję w tym kraju o dwa przypadki zgwałcenia, starał się zniszczyć obciążające go dowody. Policja twierdzi, że podejrzany starał się usunąć obciążające go materiały z chmury i telefonu.

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Źródło:
PAP

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Aż jedna trzecia najmłodszych kobiet nie chodzi do ginekologa - wynika z raportu "Polka u ginekologa". Może to mieć negatywne skutki dla ich zdrowia intymnego. W raporcie jest też analiza powodów takiego stanu rzeczy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Polka u ginekologa", ale nie zawsze. Alarmujący raport dotyczących zdrowia młodych kobiet

"Polka u ginekologa", ale nie zawsze. Alarmujący raport dotyczących zdrowia młodych kobiet

Źródło:
TVN24

Niektórzy mieszkańcy północnej Polski w sobotę powinni spodziewać się kolejnych w ostatnich dniach intensywnych opadów śniegu, a także zawiei śnieżnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Synoptycy ostrzegają również przed oblodzeniem na drogach w niemal całym kraju.

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci w Holandii wykryli prawie dwa kilogramy narkotyków MDMA, które były ukryte w figurce krasnala ogrodowego. "Od czasu do czasu trafiamy na coś szczególnego" - przyznała policja w komunikacie.

Tak ukryli narkotyki. "Nawet krasnal był zszokowany"

Tak ukryli narkotyki. "Nawet krasnal był zszokowany"

Źródło:
BBC
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja Obywatelska ogłosi wyniki prawyborów, a tym samym przedstawi swojego kandydata na prezydenta. Prokurator generalny Adam Bodnar złożył wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji do spraw Pegasusa.Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi. Zobacz pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 23 listopada.

Wynik prawyborów, Szmydt z azylem, wniosek w sprawie Ziobry

Wynik prawyborów, Szmydt z azylem, wniosek w sprawie Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Radosław Sikorski jest ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Tę funkcję pełnił już w latach 2007-2014. Teraz chciałby kandydować na prezydenta Polski. O tym, czy zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, zdecydują prawybory, w których zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Co warto wiedzieć o Radosławie Sikorskim?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

Deklaruje znajomość pięciu języków obcych, już dwukrotnie, w pierwszej turze, zwyciężał w wyborach na prezydenta Warszawy. Prezydentem Polski cztery lata temu nie został, przegrał z Andrzejem Dudą. Teraz znów chce wystartować w wyborach, ale najpierw zmierzy się ze swoim partyjnym kolegą - Radosławem Sikorskim w prawyborach Koalicji Obywatelskiej. Co wiemy o aktualnym prezydencie Warszawy? Jak wyglądała jego wcześniejsza praca?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN

Na Pomorzu Zachodnim w sobotni poranek pojawiły się burze. Występują obfite opady śniegu i porywiście wieje. Sprawdź, gdzie jest burza i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Podczas spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Rypinie (Kujawsko-Pomorskie) doszło do ostrej wymiany zdań między nim a dwoma mieszkańcami. Zarzucili oni kandydatowi na prezydenta, że "koalicja 13 grudnia nie martwi się o Polskę" i że "wszystko jest sprzedane". Po dłuższej dyskusji Hołownia chciał im podać rękę, ale ci jednak odmówili.

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

Źródło:
PAP

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, Kurier, tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl