"Strona USA mówi o tym publicznie". Szef MON o możliwej sprzedaży Polsce myśliwców F-35

TVN24

Pentagon zapowiada możliwość sprzedaży F-35 między innymi Polscenatochannel.tv
wideo 2/8

"Cieszę się z tej informacji" - tak minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zareagował na doniesienia, że USA rozważają możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym, w tym Polsce. Dodał, że dla niego "to nie jest zaskoczenie".

Rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu kolejnym krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi - poinformował w czwartek Izbę Reprezentantów Kongresu przedstawiciel Departamentu Obrony wiceadmirał Mathias Winter. F-35 to najnowsze produkowane w USA myśliwce.

Błaszczak komentuje informację o F-35: zakup może być przyśpieszony

"Skoro strona USA mówi o tym publicznie to znaczy, że zakup może być przyśpieszony" - oświadczył w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do informacji Pentagonu. Jego wypowiedzi opublikowano na profilu MON na Twitterze.

"Cieszę się z tej informacji. To nie jest zaskoczenie ponieważ rozpoczęliśmy już negocjacje. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty V generacji" - dodał minister Błaszczak.

Raport Pentagonu w sprawie F-35

W pisemnym raporcie przesłanym Izbie Winter podkreślił, że rząd USA odpowie na wszelkie oficjalne wnioski dotyczące informacji o myśliwcach F-35 i warunkach ich zakupu. Winter zajmuje się w Pentagonie właśnie sprawami dotyczącymi tych myśliwców. Na te doniesienia odpowiedział także przedstawiciel producenta samolotu F-35 koncernu Lockheed Martin. Jak przekazały media, Richard Edwards, wiceprezes Lockheed Martin, ocenił , że pierwsze dostawy samolotów F-35 byłyby możliwe już w 2024 r. Według Reutersa, który dotarł do raportu przesłanego przez Wintera, zakup tych niewykrywalnych dla radarów samolotów bojowych rozważa również kilka innych krajów m.in. Finlandia, Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reuters zauważa, że informacja o możliwości sprzedaży samolotów F-35 zbiegła się z napięciami na linii Waszyngton - Ankara w związku z decyzją Turcji zakupu nie tylko tych samolotów, ale także rosyjskiego systemu rakietowego S-400.

Supernowoczesne myśliwce

Ostatnio myśliwce F-35 w ramach kontraktu wartości 4 mld euro (4,55 mld dolarów) zakupiła Belgia, wybierając je zamiast maszyn Eurofighter Typhoon. Zastąpią one starzejące się myśliwce F-16.

F-35 Ligthning II
PAP/Reuters

Koncern Lockheed, producent maszyn F-35, wytwarza je w trzech wersjach i dostarcza je siłom zbrojnym USA oraz 10 krajom, które już są na liście klientów: Wielkiej Brytanii, Australii, Włochom, Turcji, Norwegii, Holandii, Danii, Izraelowi, Japonii i Korei Południowej. Dotychczas dostarczono łącznie 91 maszyn.

Jak poinformował Departament Stanu w 2018 roku budżetowym wartość eksportu amerykańskiej broni za granicę wzrosła o 13 proc. do 192,3 mld dolarów.

Piloci boją się latać MiG-ami. MON ma rozwiązanie: F-35
Fakty TVN

F-35 zamiast MiG-ów

W listopadzie zeszłego roku szef MON Mariusz Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej generacji (piątej, obecnie używane w polskich siłach powietrznych samoloty F-16, są maszynami czwartej generacji). Na początku marca Błaszczak deklarował, iż "doprowadzi do tego, że Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesne samoloty piątej generacji, są na to zagwarantowane pieniądze w planie modernizacji technicznej do 2026 roku".

Mariusz Błaszczak zapowiada zakup nowych myśliwców
tvn24

Ta zapowiedź miała związek z serią wypadków lotniczych postsowiecki samolotów myśliwskich MiG-29, do których doszło w ostatnim czasie w Polsce. Na początku marca, na Mazowszu rozbił się myśliwiec MiG-29. Pilot się katapultował i dzięki temu przeżył. 15 lutego br. myśliwiec MiG-29 z bazy w Malborku lądował awaryjnie z powodu rozhermetyzowania kabiny w czasie lotu. Nocą 6 lipca 2018 r. MiG-29 z bazy w Malborku rozbił pod Pasłękiem. Pilot katapultował się, ale nie przeżył. 18 grudnia 2017 r. w pobliżu Kałuszyna na Mazowszu rozbił się MiG-29 podchodzący do lądowania w bazie w Mińsku Mazowieckim; pilot przeżył. W 2016 r. w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do pożaru maszyny tego typu spowodowanej usterką podczas rozruchu technicznego. Samolot nie nadawał się do naprawy.

Autor: rzw / Źródło: PAP